"Güzin Abla" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Güzin Abla" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Güzin Abla

Annemle babam birbirini aldatıyor

28 Mart 2017

Birkaç sene önce babamın annemi aldattığını gördüm. Daha doğrusu başkasıyla yazıştığını. Ben o kadını tanıyorum, çok da severdim o zamana kadar. Ardından babamın geçmişte de annemi aldattığını keşfettim.
Şimdi ise annemi yakaladım. Annem son zamanlarda değişik davranıyordu. Ben de şüphelenmiştim ve annemin telefonuna baktığımda haksız olmadığımı anladım. Annem de çok uzun süredir babamı aldatıyormuş. 2014 yılından beri bir adamla mesajlaşıyor. Sonuç olarak ikisi de birbirini aldatıyor. Ben babama son zamanlarda sıcak davranamıyordum. Anneme hep çok iyi yaklaşıyordum. Üzülmesin diye... Ama annemin de aynı şeyi yaptığını öğrenince ikisinden de tiksinmeye başladım.
Artık onlarla aynı çatıyı paylaşmak istemiyorum. Henüz 13 yaşında olduğum için ayrı eve çıkma şansım da yok ne yazık ki.
Ancak bana bir sürü imkan sunuyorlar, her istediğimi yapmaya çalışıyorlar.
Birbirlerine rol yaparken bana da rol yaptıklarını düşünüyorum. Lütfen bana yardım et Güzin Abla. Ben bu yükü kaldıramayacak kadar küçüğüm. Bütün bu olanlara göz yummak istemiyorum. Ama ailemin dağılmasını da istemiyorum... ◊ Rumuz: Küçük yaşta

YANIT

Canım kızım, bütün bu yaşadıklarını kaldıramayacak kadar gençsin. Ben annenle babanın bu kadar yanlış bir tutum içinde olduklarına inanmak istemiyorum. Acaba sen okuduklarından ters anlamlar çıkarmış olabilir misin?

Yazının devamı...

Ailem yüzünden evliliğim zedelendi

25 Mart 2017

 Güzin Abla ben, 31 yaşındayım, evliyim ve 1 çocuk annesiyim. Nişanlandığım günden bu yana başıma gelmeyen kalmadı. Nişan günümde kardeşim evlenmek için biriyle kaçtı. Kaçtığı çocuk madde bağımlısı biriydi. Nişanımın olacağı akşam salonda ailem mutsuz, eşimin ailesi gergin ve ilgisizdi.
Evlenmeme bir hafta kala da diğer kız kardeşim kaçtı. Kına gecesinin olduğu akşam babam kaçan kardeşimin evlendiği adamla kavga etti ve ortalık karıştı.
Evliliğimin ilk zamanlarında beni çok seven, bana değer veren adam gitti, yerine bir canavar geldi. Ailemizde sorunların maalesef ardı arkası kesilmiyor. Her olayda annem bana geliyor, “ne yapacağız, ne edeceğiz” diye soruyor. Tamam, annemin başımın üstünde yeri var ama ben sorunlarla uğraşmaktan çocuğuma, evime konsantre olamıyorum. Bıktım artık kendi ailemin bitmeyen sorunlarından ve eşimin sürekli surat asmasından.
Herkesi, her şeyi idare etmekten bıktım. Kendimi 70 yaşında gibi hissediyorum. Ne arkadaşım kaldı, ne çevrem. Doğuma girerken bile annemle eşim kavga etti, inanabiliyor musunuz? Hiçbir güzel duyguyu tam anlamıyla yaşayamadım.
Çok mutsuzum, çocuğumu da alıp çekip gitsem mi diye düşünüyorum. Ama bu da bir çare değil ki...
Ne yapmalıyım?
◊ Rumuz: Mutsuzum

YANIT

Yazının devamı...

Kedilerimi ormana attılar

24 Mart 2017

 Merhaba, önemli bir konuda bilgi ve deneyiminize başvurmak istiyorum.
Ben İstanbul’un Çekmeköy ilçesine bağlı Ömerli’de oturuyorum. Şehirden uzak, Şile otobanının ikiye ayırdığı, bir tarafında gerçek köy hayatının sürdüğü, diğer tarafında da küçüklü büyüklü sitelerin ve eğitim kurumlarının olduğu bir bölge burası...
Ben ve ailem, 8 yıl bizimle olan kedimizin kaybından sonra, annelerinin terasımıza getirdiği dört yavruyu sahiplendik. Anneyi Çekmeköy Belediyesi Hayvan Barınağı’nda kısırlaştırdık, çip taktırdık, aşılattık.
Çoğunlukla evde, iyi havalarda ise bahçede hayatlarını sürdürüyorlardı. Ancak mart ayında miyavlayan ve teraslarını kirleten kedilerden rahatsız olan bazı site sakinlerince site içerisinde haberimiz olmadan kapar kurulmuş. İki kedimiz yakalanmış ve otobanın diğer tarafındaki barınağın yanında bulunan ormanlık araziye atılmış.
Büyük üzüntü içindeyiz. Kardeşlerini göremeyen evdeki diğer iki kedi şaşkınlık içinde dolanıp duruyor.
Sizden şunu öğrenmek istiyorum:
Kedicikler belediye tarafından benim üzerime kayıt edildikleri halde, benden habersiz yakalanıp atıldıkları için bu eylemi gerçekleştiren insanlara karşı medeni, hukuksal bir yol izlemek, mümkünse cezai müeyyide uygulanmasını sağlamak istiyorum.

Yazının devamı...

Onunla da olmuyor onsuz da

21 Mart 2017

 2011 yılında bir gençle tanıştım. Aynı yaştaydık, liseye gidiyorduk ve harika bir beraberliğimiz vardı. Ama ilişkimiz benim üniversite kazanıp onun lise sonunda eğitimine bir yıl ara vermek istemesiyle sarsıntıya girdi. Aynı şehirde olmamıza rağmen o benim üniversite ortamıma sinir oluyordu, ben ise onun sürekli ders çalışıp benimle ilgilenmemesini sorun yapıyordum. Bu yüzden ayrıldık. Ayrıldık ama beni sürekli aradı. Ben bir süre cevap vermeyince o da aramayı bıraktı. O esnada benim birkaç erkek arkadaşım oldu ama onlardan da ayrıldım. Bu arada o beni tekrar aramaya başladı. Ama üniversite kazanıp şehir dışına gitti. Tabii ki onun da kız arkadaşları oldu. Ama onlardan ayrıldığında, sürekli beni arıyordu. Her ne kadar hâlâ beni sevmesi hoşuma gitse de, her aradığında kafam karışıyordu. Bu şekilde yıllar geçti. En son geçen yıl tekrar denemek istedik. Ama yalnızca 2 hafta sürdü. Bana artık kimseyi sevemediğini, hissizleştiğini ve benimle de yapamadığını söyledi. Ben tabii yıkıldım ve hâlâ onu unutamıyorum, özlüyorum. Ne yapmalıyım abla?◊ Rumuz: Kafası karışık

Bana sanki bu gencin bir intikam planı varmış gibi geldi... Yıllarca senin peşinden koşmuş, sürekli aramış, sen ise yüz vermemişsin. Sonuçta seni ikna edene kadar uğraşmış.
Seni gerçek anlamda sevse bile, bana kalırsa bu kadar çabuk senden vazgeçmesi, içinde biriken bir intikam duygusundan kaynaklanıyor olabilir.
Yıllardır sana yaklaşamamasının getirdiği öfke, senin başkalarıyla olmanın ortaya çıkardığı kıskançlık, ruhunun yara alması, aşağılık duygusu... Bütün bunlar bir araya gelmiş ve sonunda senin onu kabul etmen karşısında rahatlamış.
“İşte şimdi benim sözüm geçecek” demiş. Seni bu şekilde aşağılamak istemiş. Hem bu sevgi değil diyorsun, hem de yıkıldığını söylüyorsun.
Aslında sen onu istememişsin ki... Şimdi tekrar başlamaya karar verdiğin için, onun bu tepkisi karşısında kendini küçük düşmüş hissediyorsun, ondan üzülüyorsun.
Üstünde durma, başını dik tut, asla üzülme... Aslında o seni yeniden arayacak, eminim. Ama bu defa kesinlikle kabul etme.

Benimle evlilikten konuşmuyor

Yazının devamı...

Ya beni beğenmezse

20 Mart 2017

Onunla konuşmak beni mutlu ediyor. Her ne kadar bazı fikirlerine katılmasam da onunla görüşmek bana huzur veriyor.
Ama mesele şu, ona karşı duygularım net değil.
Kafamda soru işaretleri var.Fotoğrafına bakınca onu sevmediğimi düşünüyorum.
Ama ne zaman konuşmaya başlasa sözleriyle beni bir şekilde etkilemeyi başarıyor.

Yazının devamı...

İntikam için başkasıyla birlikte oldu

17 Mart 2017

Güzin Abla, sorunumu senden başkasına anlatamam. Lütfen ilgilen benimle.
Sevgilimle 9 aydır beraberiz. Ancak bir süredir eski sevgilim (aynı zamanda okul arkadaşımdı) beni rahatsız ediyor. Bu durumu, onu kaybederim korkusuyla sevgilime söyleyemedim.
Ama olay bir süre önce ortaya çıktı ve sevgilim çok kızdı. İntikamını almak için de başkasıyla bir gecelik beraberlik yaşadı.
Hatta bana o kızla fotoğraflarını attı. Şu an yaptığına pişman olduğunu söylüyor ama benim içim çok acıyor Güzin Abla. Onu nasıl affederim bilemiyorum.
Sence ne yapmalıyım?
RUMUZ: İÇİM ACIYOR

Ne kadar saçma bir tepki bu!

Yazının devamı...

Emekli okurlarınızı uyarmak istiyorum

16 Mart 2017

 Sevgili Güzin Abla; belki de yaşıtız ama size “abla” deme geleneğini bozmak istemedim. Ben 64 yaşında bir SSK emeklisi hanımım.
Konu, tahmin ettiğiniz gibi emeklilere söz verilen şu banka promosyonu. Lütfen bizim de derdimize ilgi gösterin, çünkü sizi okuyan pek çok emekli var. Özellikle de hanımlar.
Size yaşadığım şu promosyon hadisesini anlatmak istedim. Eminim daha birçoklarının başına da gelmiştir.
Sürekli olarak gazetelerde, televizyonlarda emeklilere promosyon olarak maaş oranlarına göre bir kereye mahsus ikramiye verileceği anons edildi. Emekliler de bu ikramiyeyi sabırsızlıkla beklemeye başladı.
Önce şubat dendi, sonra mart... Daha sonra sigortalının sicil numarasının son iki rakamına göre aylara bölüneceği açıklandı. Örneğin benimki 02 olduğu için mart ayında ödeme yapılacağını öğrendim. Eşim ise ancak mayıs ayında alabilecekmiş promosyonu.
İşte şimdi yaşadığım hayal kırıklığını ve tüm emeklileri ilgilendirecek durumu açıklayacağım... Pek çoğu bunu bilmiyordur eminim.
1.5 yıldır emekli maaşımı aldığım bankaya başvurdum ve birtakım belgeler imzaladım. Sonunda bana ne dediler biliyor musunuz?

Yazının devamı...

Duygusal dolandırma diye bir suç yok mu

14 Mart 2017

 Güzin Abla merhaba... Ben 40 yaşını geride bırakmış, üniversite mezunu, iyi bir işi olan, oldukça da güzel bir kadınım. Kısa bir evlilik yaptım, yürümedi. Boşanmamın üzerinden 6 yıl geçti, o arada kimseyle görüşmedim.
Zamanla yalnızlığı hissetmeye başladım. Sonunda senin çok kızdığın bir işe kalkıştım ve internet kurbanı oldum!
50 yaşını geçmiş biri neden bu kadar yalan söyler abla!
Bana yurtdışında yaşadığını, orada yabancı bir kadınla evlendiğini, ama yabancı kadınların sevdayı, aşkı bilmediğini, günlük takıldıklarını, bundan sonra hayatında Türk bir kadının olmasını istediğini söyledi.
Arada darılmalar olsa da 8 ay kadar internetten yazıştık. Hiç konuşmadık.
Konuşmak istediğimde ilk karşılaşmanın romantik olmasını istediğini, bu yüzden konuşmak istemediğini söyledi.
Sık sık darılmamızın sebebi ise onun seksle ilgili konuşmak istemesi, benimse önce yüz yüze görüşmemiz gerektiği konusunda ısrarcı olmamdı...

Yazının devamı...