"Güzin Abla" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Güzin Abla" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Güzin  Abla

Sevgilim kuaför olduğu için ailem onu istemiyor

18 Eylül 2018

Sevgili Güzin Abla, 4 yıldır görüştüğüm, çok sevdiğim ve uzun mesafelere rağmen ilişkimizi sürdürebildiğim bir erkek arkadaşım var. Her şeyden önemlisi kalbini çok seviyorum. Ama ailem bunları görmek istemiyor.

23 yaşında bir öğretmenim ve sevdiğim genç kuaför. Ailem ilişkimize onun mesleğinden dolayı karşı çıkıyor. Ve bu durum o kadar ilerledi ki ilişkimize de yansımaya başladı. Sürekli tartışıyoruz. O, ailemin bu şekilde davranmasından beni sorumlu tutuyor. Pasif davrandığımı, ilişkimizi savunamadığımı düşünüyor. Artık her söylediğim kelimenin altında bir şeyler aramaya başladı.  En son beni ikiyüzlülükle suçladı. Ben artık yoruldum. Ne ileriye gidebiliyorum ne geriye. Ondan kopamıyorum. Ailemi üzmekten de korkuyorum. Arada sıkışmış gibiyim. Rumuz: Ne yapmalıyım?

YANIT

Sevgili kızım, ailelerin hep bir nedeni vardır, çocuklarının sevdiği insanı reddetmek için. Ya yaşıdır, ya mesleğidir, ya maddi durumudur, ya da mezhep farklılığıdır... Ama iki birbirini seven insanın evliliğine mutlaka karşı çıkarlar.
Kendilerine göre haklı olabilirler zaman zaman. Ama bu arada evlatlarının mutsuzluğuna neden olduklarını nasıl görmezler, nasıl anlamazlar, bilemiyorum.
Ben insanların yanlış da yapsalar, kendi sorumluluklarını taşımaları gerektiğine inanıyorum. Çünkü eğer o gencin istediğiyle evlenmesine engel olunursa, bu mutsuzluğu hayatı boyunca yaşayacak ve her zaman ailesini suçlayacaktır.
Oysa eğer gerçekten ailenin düşündüğü gibi ortada bir yanlış varsa, bunu zaman içinde kendisinin görmesi çok daha akıllıca olmaz mı? Bu arada evlenip de mutsuz olması da mümkün elbette. Ama evlenmesini ailesinin engellediğini ve onun mutsuzluğuna neden olduğunu düşünmesi daha mı iyi?

Yazının devamı...

Eşim yatakta benden kaçıyor

17 Eylül 2018

Sevgili Güzin Abla, ben yaklaşık 5 yıldır evli bir genç adamım. Ama evlendiğimizden beri eşim yatakta hep benden kaçıyor.
Kısacası ne zaman ona yaklaşmak istesem ya yorgun, ya başı ağrıyor ya da kavga çıkarıyor, bana surat yapıyor. Olmadık şeylerden dolayı darılıyor. Zaten bu yüzden 3-4 ayda bir beraber olabiliyoruz.
Ben bu sorunu bir türlü çözemedim, ne yapmalıyım?
Böyle evlilik olur mu?
◊ Rumuz: İsteksiz

YANIT

Sevgili oğlum, evlilik hayatındaki en önemli sorunlardan biri cinsel uyumsuzluktur.

Yazının devamı...

Kıskançlığım normal değil, farkındayım

11 Eylül 2018

Güzin ablacığım, ben 19 yaşında bir genç kızım. 3 yıllık bir ilişkim var ve gerçekten onu çok seviyorum. Yakın çevresi beni biliyor, tanıyor. Gelecek için planlar yapmaya bile başladık. Normal olarak bizim de kavgalarımız oluyor.
Öyle zamanlarda ateşe körükle gidiyor, ağır laflar ediyorum. Sevgilim ise her defasında kavga çıkmasın diye alttan alıyor, “Seni çok seviyorum” gibi tatlı sözlerle beni sakinleştiriyor.
Ama Instagram’da takip ettiği bir sürü kız var ve bu başlı başına bir sorun. Sevgilimi onlardan kıskanıyorum.
Bana 1-2 saat cevap vermeyince de “Acaba başka biriyle mi buluşmaya gitti” diyorum.
Oysa o beni mutlu etmek için elinden geleni yapıyor, bunun farkındayım.
Sizce ne yapmalıyım ablacığım, lütfen bir akıl verin. Ona güvenemiyorum artık, dayanacak gücüm kalmadı, kendimi yiyip bitiriyorum.
Beni sevdiğini bildiğim halde bu kuruntulardan kurtulamıyorum, durumumun normal olmadığının farkındayım.

Yazının devamı...

Sevgilimi çok kıskanıyorum

6 Eylül 2018

Merhaba Güzin Abla... Ben 19 yaşında genç bir kızım... 3 yıllık bir ilişkim var ve onu çok seviyorum. Ama kıskançlıklarım artık normal boyutu aştı.
Kavgalarımızda ben alttan alacağım yerde ateşe körükle gidiyorum ve ağır sözler söylüyorum. Sevgilim her defasında alttan alıyor, “seni çok seviyorum” gibi tatlı sözlerle beni yatıştırıyor.
Sevgilimin Instagram’da takip ettiği bir sürü kız var; onları çok kıskanıyorum. Bana 1-2 saat cevap vermese, “acaba başka biriyle mi buluşmaya gitti” diyorum. Diğer yandan çevresindeki insanlar beni biliyor ve biz gelecek için planlar kuruyoruz. Üstelik o, beni mutlu etmek için elinden gelen her şeyin daha fazlasını yapıyor. Sizce ne yapmalıyım ablacığım, lütfen bir akıl verin...
Ona güvenemiyorum, artık dayanacak gücüm kalmadı, kendimi yiyip bitiriyorum. Beni sevdiğini de biliyorum, sizce bu kendime olan güvensizlikten mi ablacığım?
◊ Rumuz: Hatalıyım

YANIT

Sevgili kızım, her şeyin farkında olman çok önemli bir tutum. Bu bile bu kıskançlık hastalığını yenmek, onunla başa çıkmak için yeterli olabilir. Ama kızım dediğin gibi, önce kendine, daha sonra da sevdiğin insana güven duymayı öğrenmelisin. Bunun için de gerekeni yapmalısın.

Yazının devamı...

Eşim beni hiç savunmuyor

2 Eylül 2018

Sevgili Güzin Abla...
Ben yurtdışında yaşayan, burada mimarlık yapan, 26 yaşında, yeni evlenmiş bir genç kadınım.
Eşimle nişanlılık sürecinde çok iyi anlaşıyorduk, çok mutluyduk.
Nikâh günümüzden sonra annem, annesine “Gel beraber misafirlere hoş geldin diyelim” dediği için, kayınvalidem “Nasıl olur da ne yapmam gerektiğini bana söyler” diyerek darıldı.
Yaklaşık 1 ay boyunca konuşmadı. Eşime, “Böyle dargın durması yanlış, olayı büyütüyor, aramızı sebepsiz yere açıyor” dedim.
Eşim bana destek çıkmadı, annesini haklı gördü.
Düğünümüz nikâhtan iki ay sonra gerçekleşti.

Yazının devamı...

Bebeğim, yediğim dayak yüzünden karnımda öldü

28 Ağustos 2018

Abla ben daha 12 yaşında hayata atıldım, temizliğe gidip ev geçindirmeye çalışıyordum. Büyüdüm, evlilik çağına geldim ve annem beni 40 yaşındaki adama, bir çanta paraya sattı.
Kurtulmak için daha yeni tanıştığım 20 yaşındaki bir adamla kaçarak evlendim.
Eski eşimden yıllarca eziyet gördüm. Lafta çok seviyordu ama sırf zevk olsun diye beni çarşafa sarar döverdi. Hamileyken de bu şiddet sürdü.
İkiz bebeklerim olacakmış, biri karnımda ölmüş...
Bunu doğumda öğrendim.
Şimdi 1 yaşında dünyalar tatlısı bir kızım var. Kızım için o adamı bıraktım ve ailemin yanına döndüm.
Henüz 21 yaşındayım.

Yazının devamı...

Samimiyetleri beni çıldırtıyor

25 Ağustos 2018

Merhaba Güzin Abla, benim sıkıntım sevgilimin annesi ve bir yakın arkadaşıyla ilgili... Sevgilimin çok yakın bir kadın arkadaşı var. Onunla neredeyse 6 yıldır tanışıyorlar ve çok samimiler.

Ve ben geçen hafta öğrendim ki, bu kadın aynı zamanda sevgilimin annesinin yakın arkadaşlarından birinin kızıymış. Müstakbel kayınvalidem bu kızı çok sevdiği ve oğluyla evlenmesini istediği için sevgilimle tanıştırmış.

Ama sevgilim onu sadece arkadaş olarak sevmiş.

Hâlâ da çok seviyor. Eskiden 7/24 birliktelermiş, son zamanlarda biraz uzaklaşmışlar ama bana göre yine de çok yakın davranıyorlar birbirlerine.

Annesi her fırsatta, benim yanımdayken bile oğluna onu övüyor, onu kızı gibi gördüğünü söylüyor, onunla evlenecek adamın çok şanslı olduğunu belirtiyor.

Benim ise yüzüme bile bakmıyor.

Sevgilimin ailesine yemeğe gidiyoruz, bir bakıyorum ki annesi o kadını da çağırmış.

Sevgilimin babası da çok seviyor onu, ama onun böyle bir durumdan haberi olduğunu sanmıyorum.

Yazının devamı...

Beni kandırılmak yıktı

24 Ağustos 2018

Merhaba Güzin Abla, sevgilimle ayrılalı neredeyse bir yıl oldu. Uzun süredir de aklıma gelmiyordu. Hayatından çıktığım gün, “Belki her şeyin açıklaması vardır” diye mesaj attım ona. Bu mesajımla alay etti.

Aylar sonra tekrar hayatıma girmeye çalıştı, ben izin vermedim. Her yerden sildim, onu yazdığım anı defterlerimi bile attım. Onu sevmiyorum biliyorum, ama sadece bir özür istiyorum, küçücük bir çaba...

Yıllardır birbirimizin hayatındaydık. Çok kırıldım, çok parçalandım... Beni sevmediğini, aslında hayatında başkasının olduğunu öğrendim.

Kandırılmıştım. Hayatta en sevdiğim, en güvendiğim insan tarafından sevilmemek değil de kandırılmak üzdü beni. Ne yaparsam yapayım o an hissettiğim acıyı unutamıyorum.

Ona da bir şey olsun istemiyorum. Sadece içimdeki öfke nasıl geçecek bilmiyorum. “Bir gün yine eskisi gibi olacağız” düşüncesinden kurtulmak istiyorum.

Kimseye anlatmıyorum içimdekileri, kendime bile.

Ben sadece eski günlerin hatrına bu öfkem bitsin istiyorum. Yeniden birini sevmeye çalıştım fakat olmadı, o da hayal kırıklığına uğrattı beni.

Çok yoruldum her seferinde en sevdiğim insanların ihanetine uğramaktan. Yoruldum artık.

Yazının devamı...
Güzin Abla Kimdir?

615