"Güzin Abla" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Güzin Abla" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Güzin  Abla

Bir gün çok sinirlendi şiddete başvurdu

18 Ocak 2019

Güzin Abla, ben 21 yaşında bir genç kızım. Erkek arkadaşımla 1,5 yıl önce masal gibi başlayan bir ilişkimiz vardı. Her şey mükemmel giderken onun öfke kontrol sorunu yüzünden sıkıntılar yaşamaya başladık.
Bir gün gerçekten çok sinirlendi, şiddete başvurdu, kalbimi ve gururumu incitti.
O olayın ardından bir ay ayrı kaldık. Sonra bu ilişkiyi devam ettirip ettirmeme konusunda oturup konuşmaya karar verdik.
İlişkimizin avantajları ve dezavantajlarını bir kağıda yazdık.
Avantajlar 8, dezavantajlar 28 taneydi. Haliyle ayrılma kararı aldık ama saatlerce birbirimize sarılarak ağladık.
Her şeyden önce bizim aile yapılarımız uyuşmuyor.
Onun ailesi fazlasıyla tutucu.

Yazının devamı...

Karısından boşandı ama yine benimle evlenmiyor

17 Ocak 2019

Sevgili Güzin Abla... Belki bana kızacaksın, “İkinci kadın olmayın diye kaç kere yazdım” diyeceksiniz.
Evet, haklısınız ama ne yazık ki o hataya düştüm.
10 yıldır evli bir adamla beraberim.
Yaşım şu an 28... Kendisi benden 12 yaş büyük... İki kızı var ve karısı ilişkimizi en başından beri biliyor.
Sürekli ayrılmak istediğimi söyledim, ayrıldım da.
Bunu kendimi temize çekmek için söylemiyorum; asıl suçlu benim ama yapamadım işte, olmadı. Her seferinde “bitti” desem bile tekrar başa sardım.
En sonunda karısı boşanma davası açtı ve çocuklarını da bırakıp gitti. Sevgilim ne mi yaptı bu durumda, hiçbir şey. “Giden gider” dedi.

Yazının devamı...

4 yıldır ilgi göstermeyen evlenince değişir mi?

15 Ocak 2019

Merhaba abla... Ben nişanlı bir genç kızım. Nişanlımla yaklaşık 4.5 yıldır birlikteyiz. Aramızda fiziksel yakınlaşmalar da oluyor tabii. Fakat ona ben yaklaştığımda beni itiyor, gözlerinin içine baktığımda, uzun süre bakamadığını söyleyip gözlerini kaçırıyor. Ufak bir tartışmada çok sinirleniyor, her zaman da üste çıkıyor. Önümüzdeki ay düğünümüz var. Bu sorunları ona açtım, elinde olmadığını söyledi.
Kaç senedir beraberiz, beni hiç kendi isteğiyle öpmedi. Durup dururken hiç “Seni seviyorum” demedi. Ben ona sürekli iltifatlar yağdırıyorum, masaj yapıyorum, yemeğe götürüyorum, sürprizler yapıyorum ama o hiçbir şeyden mutlu olmuyor.
Yüzüne de söylüyorum “Sen odunsun” diye, oralı olmuyor. “Evlenince düzeleceğim” diyor ama 4 senedir ilgi göstermeyen insan, evlenince de aynı olur diye düşünüyorum.
Oysa ben ilgi düşkünüyüm; hoş sözler duymak, iltifat edilmek, öpülmek, yakınlık görmek isteyen bir insanım. Yardım et bana abla. Düşüncelerini ve yapmam gerekenleri söylemeni sabırsızlıkla bekliyorum. Allah rızası için yardım et. Bu arada beni 21 yaşındayım, nişanlım ise 20.
Ne yapmalıyım? Bu şartlar
altında mutlu olabilir miyim?
◊ RUMUZ: İLGİSİZLİK, VURDUMDUYMAZLIK

YANIT

Yazının devamı...

O kadını takıntı haline getirdim

14 Ocak 2019

Merhaba Güzin Abla, ben 27 yaşında bir kadınım. Bundan 6 yıl önce bir erkekle tanıştım.
Çok etkilenmiştim ama sonraları bir sevgilisinin olduğunu öğrendim, oysa ona çok alışmıştım. İkinci kadın olmayı kendime yediremedim ve bitirdim.
Onun sevgilisiyle aynı binada oturmamız ise sadece bir tesadüftü. Onun hiçbir şeyden haberi yokken, ben o kadını her gün görüyordum.
Hatta sohbet etmişliğimiz bile vardı.
İlk zamanlar onu sevip de kaybetmenin acısını yaşarken sonraları onun tercih ettiği kadının benden güzel olması yüreğimi acıttı. Benden daha uzun, daha güzel ve daha iyi bir statüdeydi. Yüzünün güzelliğine, gülüşüne değinmiyorum bile...
Benim yerime tercih edilecek bir kadındı, kabul etmek gerek. Ama bunu kendime yediremiyorum sanırım. Artık o adam benim için bitti, gitti ama kadın hâlâ aklımda aradan yıllar geçmesine rağmen.
Bazen rüyamda görüyorum, kadını uzun uzun izliyorum ve “evet o çok güzel” diyorum ve rüya bitiyor. Kadını hâlâ sosyal medya hesaplarından takip ediyorum, psikologlar nafile...

Yazının devamı...

Öldürmek çözüm değil

11 Ocak 2019

Sevgili Güzin Abla, Kayseri’de bir lise öğrencisinin köpeklerin saldırısına uğrayıp yaşamını yitirmesi bizleri bir kez daha düşündürmeli.
Sokak hayvanları bizim gerçeğimiz, insana ve hayvana zarar vermeden sonuç odaklı çözümler bulmak zorundayız.
Evet, belki hayvanların sokaklarda yaşamaması gerekiyor. Ama hayvan barınaklarının durumu da içler açısı... Kedi ve köpekler sevgi dolu varlıklar. Şefkatle yaklaşıldığında kimseye zarar vermezler.
Ancak kış sebebiyle yiyecek bulamamaları ve gördükleri işkenceyle maalesef sürü halinde gezen köpekler, tehlikeli olabiliyor.
Yerel yönetimlerin bunu bilip soğuğun hüküm sürdüğü günlerde mahalle aralarına yiyecek bırakması gerekir. Evet, bir papağana yapılan işkencenin, patisi kesilen yavrunun, yüzü yakılan kedinin, ayağı kırılan köpeğin nasıl yanında oluyorsak, Kayseri’de yaşanan dehşete de ses olmalıyız.
Vefat eden çocuğun ailesine sabır diliyorum, gerçekten çok üzücü bir olay. Ama bu hayvanlar için kötülüğü değil, iyiliği getirmeli.
Bu olay, tehlikeleri fark etmemiz gerektiğini gösteriyor. Öldürmek, işkence çözüm değil.

Yazının devamı...

Annemin sevgilisi ile mesajlarını gördüm

10 Ocak 2019

Sevgili Güzin Abla, ben 20 yaşında bir delikanlıyım. İki de kız kardeşim var. Babam 9 yıl önce kanserden vefat etti. 2 yıl önce annemin telefonunu karıştırırken yazışmalarını gördüm ve bir sevgilisi olduğunu öğrendim.
Evi terk etmeyi düşündüm ama kardeşlerimi düşünüp vazgeçtim. Ben gidersem, annem de onları terk ederse perişan olurlardı. Gidemedim, yapamadım abla...
Ne olur bana bir yol göster, ölmek istiyorum. Bunu bile bile annemin her gün yüzüne bakarak yaşamak istemiyorum. Çok kötüyüm, üstelik kardeşlerimin hiçbir şeyden haberi yok.
Bir ara annemle o adam ayrılmışlardı. Ama şimdi yeniden başladılar. Adamın karşısına çıkmayı çok düşündüm ama korkuyorum elimden bir kaza çıkar diye... Hayatımı yakmak istemiyorum...
Bana bir çıkar yol göster, abla...
◊ Rumuz: Annemin sevgilisi

YANIT

Sevgili oğlum, 20 yaşındasın, çok küçük yaşta babanı kaybetmişsin, iki kız kardeşinin ve hatta belki de annenin sorumluluğunu üstlendiğini düşünüyorsun. Genellikle aile geleneğimizde, baba vefat ederse, büyük oğlunu aile reisi olarak kabul eder. Ama inan bu senin yaşında, gencecik omuzlarının taşıyamayacağı kadar büyük bir yük... Bu yüzden annenin hayatına girebilecek hiç kimseye tahammülün yok.

Yazının devamı...

Kıskançlığıma dayanamayıp beni terk etti

9 Ocak 2019

Merhaba Güzin Abla... Benim iki yıl kadar önce yaz aylarında başlayan bir ilişkim vardı. Sanal ortamda tanışmıştık. İlk anda sıcaklığı, yakınlığı hoşuma gitse de bir kızın bir erkeğe en başından bu kadar yakın davranmasından şüphe duymuyor da değildim.
Önceleri aklıma kötü bir şey gelmedi. Sonrasında hareketlerinden şüphelendiğim için hâl ve hareketlerine dikkat eder oldum.
Sosyal medyadaki hesaplarını kontrol ettiğimde hislerimde haklı olduğumu anladım. Küçük yalanlar başlamıştı, “Şuradayım” deyip başka yerde çıkması gibi...
Benden uzakta olduğu için kıskanıyordum da... Sonunda bazı kurallar koyduk ilişkimize...
Birbirimizle daha çok ilgileneceğiz, daha fazla haber vereceğiz gibi. Sonrasında onun bulunduğu yere gittim.
40 yıllık sevgiliymişiz gibi sarıldık birbirimize... Birlikte çok hoş zaman geçirdik. Fakat yanımdan ayrıldığında, mail’lerini karıştırırken Facebook hesabına eriştim ve orada başkalarıyla konuşmalarını gördüm. Sohbetlerini okudum, başkalarıyla da yakınlaşmasına şahit oldum. Zaten onu çok kıskanıyorken karşıma bir de bunların çıkması beni çıldırttı. Yine de fazla üstüne gidemedim. Çünkü benden önce olan şeylerdi, bunun için onu yargılayamazdım.
Kıskançlığım daha da arttı. Ve sonunda beklenen oldu, artık kıskançlıklarımdan rahatsız olduğunu söyleyerek ilişkiyi bitirdi. Kız arkadaşım İkizler burcuydu. Çift karakterli olduğunu beni terk etmesinden sonra anladım.

Yazının devamı...

Eşim sosyal medyada eski sevgilisini takip ediyor

5 Ocak 2019

Merhaba Güzin Abla, eşimle 1 yıl süren flörtün ardından evlendik. Evleneli sadece 3 hafta oldu...
Sevgililikte de, evlilik sürecinde de aramızda ufak tefek tartışmalar dışında hiç problem yaşanmadı. Eşimin benden önce 8 senelik çok problemli bir ilişkisi olmuş. Hatta 8 sene boyunca eşimin sabrıyla yürümüş.
Bir gün eşimin bilgisayarında eski sevgilisiyle olan fotoğraflarını buldum. Önce silmeyi unutmuştur diye düşündüm ama sonra eşimin kadını sosyal medyada hâlâ takip ettiğini fark ettim.
Eşime “neden takip ediyorsun?” diye sordum. “Sebebi yok. Ben seni seviyorum, eskiye dair içimde bir şey yok” diye yanıt verdi. “Ben yapsam ne hissedersin” dedim. Bana hak verdi ama bu kadar.
Üstelik sosyal medyadaki geçmiş aramalarını ben görmeden sildi. Demek ki sürekli profilini aratıyormuş...
Biz nişanlanacağımız zaman da eski sevgilisi eşime mesaj atmıştı. Eşim, o mesajlara “Sen işine bak” diye yanıt verdiğini söylemişti ama şu an buna inanamıyorum. Güvenimi çok sarstı. “Çivi çiviyi söker” dedikleri, ikinci çivi gibi hissediyorum kendimi.
◊ Rumuz: Eski sevgili

YANIT

Yazının devamı...
Güzin Abla Kimdir?

615