"Güzin Abla" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Güzin Abla" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Güzin  Abla

Eşim beni aldattı

29 Haziran 2018

Merhaba Güzin Abla, eşimle 4 yıl flört ettikten sonra 2013 yılında evlendik... Her şey o kadar güzeldi ki, rüya gibi derler ya öyleydi. Bana o kadar değer verirdi ki, ta ki doğum yapıncaya kadar... Daha sonra bana çok büyük acılar yaşattı, birçok kızla görüştüğünü öğrendim...
Hepsine de haddini bildirdim ama en sonuncusu çok kötüydü, beni mahvetti. Kadın eşimin boxer’inin fotoğrafını yolladı bana. Ailem ve çevremdekilere durumu anlatamadım. Çünkü eşim kusursuz bir erkek profili çiziyordu. Sonunda içime atamadım ve eşime boşanmak istediğimi söyledim.
Eşimin savunması ise şu oldu: “Ben cinsel açıdan sürekli aç biriyim, değişemem ama değişmeye çalışacağım. Evladımız için affet beni...”
Ben de affettim...
4 yaşında melek gibi bir oğlumuz var... Ben bir kafeste tıkandım kaldım, hiçbir yere kımıldayamıyorum.
Bir süre gerçekten düzeldi ama şimdi yine aynı hareketleri başladı. Bir şey söylediğimde hemen susturuyor, “yine saçmalıyorsun” deyip kestirip atıyor... Boşanmaya da yanaşmıyor. Ben böyle bir şeye kalkışsam ailem beni suçlayacak, biliyorum. Onlara o kadar iyi davranıyor ki, ne yapacağımı şaşırdım...
Evladımla kaliteli zaman bile geçiremiyorum, psikolojim altüst oldu. Kimseyi görmek istemiyorum. İşin kötüsü hâlâ onu çok seviyorum. Bir yol göster bana, 27 yaşındayım ama kendimi 40 gibi hissediyorum.

Yazının devamı...

Kayınvalidem bebeğimi istemiyor

28 Haziran 2018

Merhaba Güzin Abla ben 22 yaşındayım ve yeni evliyim. Ancak hiç mutlu değilim...
Kocamla birbirimizi severek evlendik ama sonra o çok değişti.
Beni en çok da sürekli annesini dinlemesi ve onu savunması çıldırtıyor.
Çok fazla borcumuz var, hepsi bizim üzerimize yıkıldı.
Şu an hamileyim ve kayınvalidem herkese bebeği istemediğini, normalde benim çalışıp bu borcu ödemem gerektiğini söylüyor.
Hâlbuki bu borç tamamen bana ait bile değil, düğünde kendi yapmış oldukları borç.
Bu yüzden bunalımdayım, her gün üzüntüden ağlıyorum.

Yazının devamı...

Hayvana şiddet kabahat değil suç

26 Haziran 2018

Sevgili Güzin abla, bildiğiniz gibi bir yavru köpek, Sakarya’da 4 ayağı ve kuyruğu kesilmiş olarak bulundu.
Veterinerler bunun baltayla yapılmış olabileceğini belirtirken, yetkililer yol yapımında kullanılan kepçenin neden olduğunu ileri sürdü. Bu arada 2 aylık talihsiz yavrucak çektiği acılara dayanamayarak öldü.
Bunu yapan ya da yapanlar, yakalansa dahi çok geçmeden dışarıda ellerini kollarını sallayarak gezmeye başlayacak.
Çünkü bizde hayvana yapılan eziyet ya da katliam, kabahatler yasasına göre cezalandırılıyor.
Alacağı en ciddi ceza birkaç 100 lirayı geçmeyen para cezası oluyor.
Bu yüzden de gün geçmiyor ki bir yerlerde hayvanlara eziyet eden vahşi yaratıklarla karşılaşılmasın...
Artık Hayvan Hakları Yasası yeniden ele alınmalı, çok acilen buna ciddi hapis cezaları eklenmeli. Bu konu ivedi şekilde, Allah rızası için ele alınmalı.

Yazının devamı...

Eşim beni aldatıyor mu?

25 Haziran 2018

Güzin Abla merhaba, ben 23 yaşındayım. 37 yaşında bir adamla evliyim. Evlenmemin sebebi cinsel birlikteliğimiz ve bundan hiç kimsenin haberi yok. Farklı şehirlerde yaşıyoruz, haftada bir görüşüyoruz bu yüzden. Onun gözü dışarıya kaymasın ya da beni daha çok sevsin diye attığım taklalar saymakla bitmez. Başta bana kendini sevdirinceye kadar durmadan arayan, soran, ilgilenen adam gitti, onun yerine ilgisiz, soğuk biri geldi.
Beni aldattığını hissediyorum. Son zamanlarda yalanlarını da yakaladım. Arkadaşlarıyla bara gidiyor, arkadaş çevresi zaten çok ahlaksız. Adam kendisiyle çok ilgilenmeye başladı, garip değil mi?
İlk başlarda ben gencim diye bana uyum sağlamaya çalışıyor sanıyordum. Ama çok şüphelendirecek şekilde davranıyor. Onu terk ettim, aldattığını öğrenmişim gibi konuştum, telaşlandı.
Ne yapmalıyım bilmiyorum. Evet, bu evlilik hayat boyu gitmeyecek, belli. Ama şimdi ayrılacak durumda değilim. Fakat bu durum beni çok yıpratıyor. Sence beni aldatıyor mudur?


Rumuz: Kuşku

YANIT

Yazının devamı...

Sürpriz ziyaret

21 Haziran 2018


Bu 5 güzel genç kız, bayramda Datça’ya gelmişken beni de ziyaret etti. 20’li yaşların getirdiği o eşsiz neşe, sevimlilik, mutluluk, heyecan ve yaşam sevinci gözlerinden okunuyordu.
Sorumluluklarının bilincinde oldukları her sözlerinden, her hallerinden anlaşılıyordu.
Çok saygılı ve içtenlerdi. Tüm samimiyetimle “Sizin gibi gençleri tanımış olmaktan çok mutluyum, ailelerinizi tebrik ederim” dedim onlara. Ailelerinden ve işyerlerinden izin alıp bir haftalığına Marmaris’e tatile gelmişler. Hem de küçük çadırlarıyla, en sade ve en özgür halleriyle... Sonra Datça’ya da bir uğrayalım demişler ve beni tanımak istemişler.
Size beni ziyaret eden bu gençleri tanıtmak istiyorum.
Ahsen Keyf’e saçlarından dolayı “kıvırcık” diye sesleniyorlar. Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Sosyoloji Bölümü’nde okuyor. Yaz aylarını değerlendirmek için bir uluslararası ikinci el eski eşya satan mağazalar zincirinde çalışıyor.
Hilal Baş da Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Sosyoloji Bölümü’nde eğitim görüyor. O yaz tatilinde Greenpeace Akdeniz’de çalışıyor.

Yazının devamı...

Üvey annemle başım dertte

18 Haziran 2018

Merhaba Güzin Abla, ben 22 yaşındayım. Bir abim, bir de erkek kardeşim var. Ben ve abim aynı anne babadanız. Annemle babam sanırım ben 6-7 aylıkken boşanmışlar. Biz de abimle babamda kalmışız, annem zaten istememiş bizi.
Öz annemle 18 yaşıma kadar hiç görüşmedim. 18 yaşına geldiğimde onu buldum. Bir kızı olmuş. Görüştüğümüz zamandan beri bana sürekli kızıyla ilgili sorunlarını anlatıyor. Ben buna katlanamıyorum. Zaten benim bir sürü derdim olduğundan onu dinlemek bana ağır geliyor.
Konumuza dönersek, ben 9 yaşındayken babam tekrar evlendi, yani erkek kardeşim üvey annemden oldu. Üvey diyorum çünkü son zamanlarda bana gerçekten yapmadığını bırakmadı. Ben onun için zamanında bütün ailede herkesi karşıma almıştım. Onun hakkında ileri geri konuşuyorlardı, babam bile ses edememişti ama ben onun için herkesle kavga etmiştim.
Üniversiteyi bitirip eve dönünce ise işler değişti. Artık beni evde istemez oldu. Bana “Bencilsin, şımarıksın, kendini yükseklerde görüyorsun” diyordu. Aksine ben böyle biri değilim. Bu sözleri sadece onun ağzından duyuyorum.
En acı verici olay da, ben üniversitede okurken babamı aldatmış olması. Bunu öğrendiğimde bana yalvarmıştı “Lütfen kimseye söyleme, kardeşin daha küçük, ne yaparım” diye. Ben de o zamanlar kimseye söylemedim. Ama dönünce bana yaptıklarına dayanamadım. İçimde bir şüphe vardı hâlâ bir şeyler yaptığına dair. Babama her şeyi anlattım, bana inanmadı. Arkadaşlarımla konuştu, onlar da onayladı ama babam bana yine inanmadı. Aksine küfürler, hakaretler etti, üzerine de evden kovdu beni.
En kötüsü de üvey annem, sosyal medyada benim hesabımı olur olmaz kişilere vermiş. Birçok erkek bana yazıp duruyor. İşin en acı verici noktası da babama bunu farklı şekilde lanse ediyor.
Yaklaşık 20 gündür onunla da konuşmuyorum, çünkü artık kaldıramıyorum, sindiremiyorum. Uykularımdan ağlayarak uyanıyorum. Kötü rüyalar görüyorum. Evde tek kaldığım zaman kapıyı kilitlemeden oturamıyorum, dışarı çıkmaya korkuyorum, o kadın peşime bir erkek takmıştır, eve adam gönderir de bana bir şey yapar diye...

Yazının devamı...

Evliliğe hazır değilim

15 Haziran 2018

Merhaba Güzin Abla, benim 2 yıllık bir ilişkim var. Sevgilim beni çok seven, bana güven veren, sürekli sürprizler yapan biri. Ama ben evlilikten korkuyorum. Sanki evlenince hayatım mahvolacakmış gibi hissediyorum.
Hayalini bile kurmuyor, sürekli geçiştiriyorum. İlişkim uzaktan sürüyor. İki haftada bir yanıma geliyor.
Cinsel anlamda da erkek arkadaşımı arzulamıyorum. Benimkisi daha çok huzur ihtiyacı.
Onun yanında kendimi huzurlu hissediyorum. Daha çok bir kardeş ya da baba gibi ona sığınıyorum.
Ama eğlenmek istediğim zamanlarda o bana ayak uyduramıyor. Öyle olunca da sürekli kırıcı konuşuyorum, öfkeleniyorum.
Gelecekten bahsettiğimizde bazen “Bir an önce olsun bitsin, evlenelim” diyorum bazen de ayrılırsak kendimi daha iyi hissedecekmişim gibi geliyor.
Onu kaybetmeyi veya üzmeyi kesinlikle istemiyorum.

Yazının devamı...

Ailem sevgilimi ilkokul mezunu olduğu için istemiyor

14 Haziran 2018

Merhaba Güzin Abla, ben 33 yaşında bekar, üniversite mezunu genç bir kadınım. Aileme her zaman maddi manevi destek oldum. Onlardan hiç karşılık beklemedim.
Çevremde beğenilen bir kadınım, fazlasıyla hamaratım. Herkes gıpta ile bakıyor bana, işyerimde bile “böylesi her eve lazım” diyorlar.
Dolayısıyla da hayatıma çok erkek girmek istedi ama ben hep mesafe koydum. 2 yıl önce biriyle beraber olmaya başladım. Anca bu kişi, kadınları kandıran, onların sayesinde geçinen alkolik bir adamdı. Maddi manevi anlamda bana çok zararı oldu. Şimdi ondan kurtuldum, çok şükür...
İşyerinde 2,5 yıldır tanıdığım 40 yaşındaki bir adamla çok iyi arkadaştım.
Sonra bana karşı ilgisi olduğunu, bana âşık olduğunu söyledi. Bir süre sonra ben de ondan etkilendim.
Daha sonra yakınlaştık ve ilişkimiz başladı. Durumu ablamla paylaştım, ilişki için onay verdi. Anneme de söyledim, o da bu ilişkiye sıcak baktı. Bir tek babam istemedi, onun bana yakışmadığını söyledi. Zamanla o da alışır derken bu kez diğerleri de karşı çıkmaya başladı. Ailemle sürekli tartışıp kavga eder olduk.
Erkek arkadaşım ilk evliliğini 19 yaşında yapmış ve oğlu 5 yaşlarında. Karısı “boşanalım” deyince hemen bitirmiş... Etrafında pek çok kadın olmasına rağmen peşimden ayrılmayan, âşık olduğu için benden vazgeçmeyen ve ömrümüzün sonuna kadar böyle beni seveceğini söyleyen biri....

Yazının devamı...
Güzin Abla Kimdir?

615