"Güzin Abla" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Güzin Abla" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Güzin Abla

Yalnızlık içinde çırpınıyorum

5 Şubat 2018

3 çocuk, 4 torun sahibiyim. Hemen hemen 40 yıldır oturduğum apartmanımda çok iyi komşularım var.
Beni yalnız bırakmıyorlar ama yine de boğucu bir yalnızlık içinde çırpınıyorum. Kendimi dört duvar arasında, hapiste gibi hissediyorum.
Özellikle de akşamları duvarlar sanki üstüme üstüme geliyor. Yıllarca eşim ve çocuklarımla kalabalık bir aileydik. Çocuklar evlenip gitti, eşimden ayrıldım.
Şimdi tek başıma kalakaldım koca evde...
Kendimi yapayalnız hissettikçe zaman zaman ağlama krizlerine kapılıyorum. Biliyorum ki, bu yaşta artık kendime yeni bir hayat kurmam mümkün değil.
Hele ki maddi imkânlarım kısıtlı olunca...
Tek dayanağım, şu anda sağlıklı olmam, şükürler olsun. Sizden bu durumda ne yapmam gerektiğini söylemenizi bekliyorum.

Yazının devamı...

Sevgilim doğum gününden beni kovdu

1 Şubat 2018

Merhaba Güzin Abla ben 26 yaşında bir kadınım, bir şirkette çevirmenlik yapıyorum. 1 yıldır kendimden 14 yaş büyük bir adamla beraberim. Bu kişi Türkiye’de büyük bir şirketin müdürü. Yakışıklı, zengin ve iyi eğitimli bir adam...
Önceleri bana çok mesafeliydi ama tesadüf eseri olan karşılaşmalarımız önce arkadaşlığa, sonra da aşka dönüştü.
Aslında hiçbiri tesadüf değildi, hepsi âşık olduğum adama ulaşmak için yaptığım küçük oyunlardı ve işe yaradı.
Birlikte olduğumuz 1 yıllık süre içinde ikimiz de otoriter ve inatçı olduğumuz için defalarca ayrılıp barıştık, aynı gün içinde bile ayrılıp barışıyorduk. Ayrıca onun çabuk sinirlenme gibi kötü bir huyu da var, aniden parlıyor ama birkaç dakika sonra normale dönüyor ve hiçbir şey olmamış gibi davranıyor.
Geçen ay doğum günüydü. Yakın arkadaşları ona evinde sürpriz bir parti hazırlamışlar, benim son anda haberim olduğu için hazırlığın son dakikalarına yetiştim.
Sevgilimin yakın arkadaşlarından birisi tam o eve girmek üzereyken sevgilimin bilgisayarının üzerine yanlışlıkla su döktü ve haliyle bilgisayarın kullanılacak bir tarafı kalmadı.
O bilgisayar içindeki dosyalar nedeniyle çok önemliydi, bunu hepimiz biliyorduk.

Yazının devamı...

Elim olmadığı için mi kız arkadaşım olmuyor

30 Ocak 2018

Merhaba Güzin Abla, ben 22 yaşında, üniversite 3’üncü sınıf öğrencisi bir gencim. Geçirdiğim bir kazada sol elimi kaybettim. Ama hayata küsmedim, “Buna da şükür” diyorum hep.
Ama artık ben de birçok genç gibi hem bana yaslanacak hem de bana destek verecek, sevecek bir kız arkadaşım olsun istiyorum.
Bugüne kadar sadece bir kez sevgilim oldu, o da köyden akrabamdı. O kız beni çok seviyordu, ben de onu. Ama nasıl ikna ettiler bilmem, onu bir başkasıyla evlendirdiler.
O gün bugündür bir daha sevgilim olmadı. Sevdiğim kişi çok oldu ama hep “Hayır” dediler bana.
Aklımda hep aynı soru: “Acaba kolum olmadığı için mi kız arkadaşım olmuyor?”
Her sabah gazetenizi alıp okurum. Bu sabah yazılarınız ilgimi çekti, “Ben de mi göndersem” dedim kendi kendime ve sana yazdım abla. Bana ne tavsiye ediyorsun? Ne yapabilirim sizce?
◊ RUMUZ: SORU İŞARETİ

YANIT

Yazının devamı...

Babam hakaret ediyor, annem ise şiddet uyguluyor

29 Ocak 2018

Merhaba Güzin Abla, 18 yaşıma gireceğim. Lise son sınıftayım ve bildiğiniz gibi sınav stresi bir gencin psikolojisini çok etkiliyor. Fakat benim tek sorunum bu değil.
Ben aileme yetemiyorum. Giyimim, ses tonum, inançlarım yüzünden aşağılıyor ve hakaretler ediyorlar. Babamdan bir genç kıza söylenmemesi gereken laflar işittim. Annem ise bana şiddet uyguluyor.
Çok başarılı bir öğrenciyim. Bölgemizdeki en iyi okullardan birinde okuyorum ve moda tasarımı üzerine eğitimime devam etmek istiyorum. Çok hayallerim var, fakat yoruldum Güzin Abla.
Biliyorum, bunca derdi olan insanın içinde benimki dert değil ama ben artık bir birey olarak kendimi var etmek istiyorum.
Uzaklaşmak istiyorum bu şehirden, bu evden ve bir daha dönmek istemiyorum.
Ben başarılarıyla övünmek yerine değersiz evlat olmaktan bıktım.
Maddi olarak her türlü imkanımız olmasına rağmen psikiyatra gitmek istememi bile şımarıklık olarak görüyorlar. Ben ne yapacağım?

Yazının devamı...

Psikolojim bozuldu

25 Ocak 2018

Merhaba Güzin Abla, ben aslen Anadolu çocuğuyum. Ancak yurtdışında yaşıyorum ve evliyim. Biz Avrupa’da yaşasak da geleneklerimizi hiç unutmadık.
24 yaşındayım ve bir çocuğum var. Eşim de evde canı sıkıldığı için son zamanlarda iş aramaya başladı. Bunun için kurslara gidiyor. Zaten benimle hiç ilgilenmezdi, bir de kurs çıkınca daha da beter oldu.
Haftada bir zorla ilişki yaşıyoruz. Diğer günler ben uyumadan yatağa bile gelmiyor.
Ben bekarken sabah annem beni kaldırırdı, kahvaltımızı hazırlar, okula öyle gönderirdi.
Ama şimdi eşim sabah kahvaltıyı bırak işe bile kaldırmaz...
İşten eve gelirim, genellikle dışarıda olduğu için annesinden getirir yemekleri.
Evde elinde tüm gün telefonla uğraşıyor. Dışarı çıkarken süslenir, makyaj yapar. Daha bir defa benim için makyaj yapmış değil.

Yazının devamı...

Beni aldatan gencin hayatından endişe ediyorum

23 Ocak 2018

Merhaba abla, sizi uzun süredir okuyorum, belki yardım edersiniz diye ben de yazmak istedim.
Benim uzun zamandır sevdiğim biri vardı, ilk aşkımdı. Yıllarca üzülmesin, mutlu olsun diye uğraştım. Söylediği, yaptığı onca şeyi görmezden geldim, sürekli affettim.
Bu sene sevgili olacaktık ama ben kabul etmedim, “Seviyorum ama ailemin izni olsun” dedim.
Daha sonra onunla görüşmek için ailemden izin aldım, bu sefer o bana “Ben de seni seviyorum ama önce işlerimi halledeyim, ondan sonra mutlu bir beraberliğimiz olsun” dedi.
Aradan iki ay kadar geçti geçmedi, bir sevgilisi olduğunu, bana söylemediğini öğrendim.
Üstelik bunu kendi çabalarımla buldum.
Ben ona başkasını sevdiği için kızmadım aslında...

Yazının devamı...

Ondan zaman istedim beni terk etti

22 Ocak 2018

Ben 26 yaşındayım. 37 yaşında, 2 çocuklu, eşinden boşanmış biriyle ilişkiye başladık.
İki buçuk ay sürdü. Bu süre içinde çok mutluyduk.
O benimle evlenmek istiyordu. Her konu açıldığında, “biraz daha zaman geçsin” diyordum. Çünkü ben evlilikten korkuyordum ve bu konuya onunla sıcak bakmaya başlamıştım. Bunu ona da söyledim. Sadece sevgili değil, aynı zamanda arkadaş, dost, baba gibiydi.
Sonra tayini çıktı, başka şehre gitti. Aradan birkaç gün geçti, “ayrılmak istiyorum” dedi.
O kadar çok seven bir insan bunu nasıl söyleyebilir?
Benim amaçlarımın olduğunu, ailemin bu evliliğe karşı çıkacağını dile getirdi bu sefer. Ben de ondan zaman istedim. “Belki işten ayrılıp evimde otururum” dedim, “benim beklemeye zamanım yok. Çocuklara bakamıyorum, zorlanıyorum” dedi. Ben biz evlenene kadar annesine ver” deyince ise çok sinirlendi, tartıştık.
Ardından akrabası olan biriyle konuşmaya başlamış. Bir insan “seni çok seviyorum, seni nasıl bırakıp gideceğim” dediği bir kadını iki günde nasıl unutur? Ben onu çok seviyorum, ona aşığım. Ama o bir başkasıyla görüşüyor. Bana da “senin yapamayacağın anneliği başkası yapıyor” dedi.

Yazının devamı...

Annem bana düşmanca davranıyor

19 Ocak 2018

Merhaba Güzin Abla, ben 17 yaşında bir kızım. Annemle aramda bir soğukluk, bir anlaşmazlık olmasından şikayetçiyim.
Zamanında, yani daha küçükken şiddet bile gördüm. Birkaç senedir fiziksel şiddet yok ama resmen psikolojik şiddete devam ediyor.
Bir de abim var, gerçekten çok başarılı. Başarısından dolayı onu biraz ön planda tutuyor gibi geliyor bana...
Mesela ben üniversite için başka bir şehir düşündüğümü söylediğimde direkt “Hayır, abinin olduğu yeri kazan, onun yanına gidelim” diyor.
Ben bunu istemiyorum. İstemediğimi söylediğimde hemen kaşlarını çatıyor tabii. “Niye kızdın?” diye sorduğumda da boş sorular soruyor oluyorum.
“Sen benim kaşımı mı takip ediyorsun” diye çıkışıyor.
Kabul ediyorum, ben de üzdüm onu zamanında...

Yazının devamı...
Güzin Abla Kimdir?

615