"Güzin Abla" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Güzin Abla" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Güzin Abla

Oğlum 7 yıllık eşini bırakıp başka bir kadına gönül verdi

18 Ocak 2018

Evlendiğimizde ekonomik şartlarımız iyi olmadığı için hemen çocuğumuzun olmasını istemedim. Ama köyde yaşadığımız ve eşim dedikodudan çekindiği için hemen çocuk yapmak istedi ve bir erkek evladımız oldu.
Zor şartlar altında onu büyüttük, başka çocuk da istemedim. Çocuğum iyi yerde okusun diye köyümün bağlı bulunduğu ilçeye taşındım.
1993 yılından beri kamuda çalışmaktayım. Evladımın liseyi bitirmesini sağlayamadım, “okumayacağım baba, gelme üstüme” dedi.
Ben de en azından bir meslek sahibi olmasını istedim. Ve aşçılığı seçti. Halk eğitimden belgesini aldı. 17 yaşında bir kızla tanışmış. “Baba ben evleneceğim” diye yanıma gelince beynimden vurulmuş gibi oldum. Aldım karşıma güzel güzel konuştum. Çok genç olduğunu, askerlik yapmadığını, evliliğe hazır olmadığını defalarca vurguladım ama ikna edemedim.
Ansızın sevdiği kızı, Uşak’tan kaçırmış gelmiş. Bu kez ona “Bak oğlum sevdin ve aldın geldin. Sen bu kızı mağdur edersen sana babalık hakkımı helal etmem” dedim.
Düğününü bir kuruş borç almadan yaptım. Oğlum askere gitti geldi. İzmir’de bir kuyumcudan iş teklifi aldı.
Benden izin istedi, orada çalışabilir miyim, diye... Hayır dememe rağmen, dinlemedi gitti. Şu anda 7 yaşında torunum var... Torunumum annesi çok iyi, sadakatli, efendi ve kibardır.

Yazının devamı...

Asla pes etme!

15 Ocak 2018

Merhaba Feyza Hanım, ben 9 yaşında beyin kanaması geçirip beyin felci oldum. İki defa açık kalp ameliyatı oldum, sol tarafım tamamen felçliydi. Hatta durumum o kadar kötüydü ki doktorlar aileme “Bu kız ilkokulu bile bitiremez eğer çok istiyorsanız zihinsel engelliler okuluna gönderebilirsiniz” demiş.
Ben çok şükür ailemin desteğiyle ilkokulu kendi arkadaşlarımın yanında, daha önce gittiğim okula devam ederek bitirdim.
Tabii okumayı, yazmayı, yürümeyi her şeyi yeniden öğrenerek.
Sonra ortaokul bitti... Derken liseye geldiğimde ailem çok büyük bir başarı gösterdiğimi söyledi ve “bundan sonra istersen devam etme” dedi.
“Kimse benim adıma karar veremez, devam edeceğim” dediğimde ise bana destek oldular ve meslek lisesi bilgisayar bölümünü bitirdim.
Üniversite sınavında da başarılı oldum, kazandığım birçok bölüm oldu. Ancak okurken aile desteğine ihtiyacım olduğu için açıköğretim işletme bölümüne kaydoldum. Bu sırada çalışmaya başladım. Hem okul hem de işi yürüttüğüm için kendimle resmen gurur duyuyordum. İşletme bitince KPSS sınavlarına hazırlandım.
2010 senesinde Milli Eğitim Bakanlığı’nın açtığı Engelli Memur Hizmetli Alımı Sınavı’na girdim ve o sınavı kazanarak memur olarak atandım.

Yazının devamı...

Sevdiğim adam eski karısına şiddet uygulamış

8 Ocak 2018

Merhaba Güzin Abla, neredeyse bir yıldır aşık olduğum biri var. Bu süre içinde onun eski sevgilisini dövdüğüne dair bir şeyler duydum ama çoğu kişi inanmadığı için ben de inanmadım.
Çünkü o tanıdığım en kibar, en sıcakkanlı ve en yardımsever adamdı. Sonunda geçen hafta o da benimle ilgilenmeye başladı, her şey harikaydı. Ama ikimizi de tanıyan ve güvenilirliğinden kesinlikle şüphe duymadığım biri bana onun eski karısını dövdüğünü ve bu yüzden boşandıklarını söyledi. Oysa ben onun evlenip boşandığını da bilmiyordum. Ama asıl şaşırdığım, karısına şiddet uygulaması oldu.
Aniden sinirlendiği zamanlara şahit oldum, ama böyle bir şey yaptığına inanamıyorum. Çok kararsız kaldım Güzin Abla, sence onunla görüşmeye devam etmeli miyim? Bunları bana söyleyen kişi kesinlikle güvenilir biri, o söylüyorsa doğrudur diye düşünüyorum. Bir yandan onunla yakınlaşmayı çok istemiştim. Şimdi ise çok garip duygular içindeyim.
◊ Rumuz: Kararsızım

YANIT

Sevgili kızım, uzun zamandır hayranlık duyduğun, daha tanımadan sevdiğin bu adama karşı sanırım büyük hayaller kurmaktasın. Bu adam hakkında kulağına gelen bilgileri güvenilir birinden duyduğunu söylüyorsun. Ama pek inanmak istemiyor gibisin. Bu kararsızlık değil aslında, konduramıyorsun. Ona böyle bir şeyi yakıştıramıyorsun.

Yazının devamı...

FBI, hayvan sömürüsünü nitelikli suç kapsamına alıyor

5 Ocak 2018

Hiçbir din, hayvana eziyeti hoş görmez. Hayvana eziyet, tüm toplumlarda ahlaki çöküntü yaratır.
Hayvanlar et, kürk, kobay ya da av değildir.
Hepsi de doğal ortamlarında, eziyet görmeden, öldürülmeden, denek olarak kullanılmadan, kürkleri için diri diri soyulmadan, keyif için avlanılmadan yaşama hakkına sahiptir.
Son gelen haberlere göre FBI, hayvanlara yapılan eziyeti, cinayetleri nitelikli suç kapsamına almaya karar verdi. Hayvan hakları savunucuları FBI’ın cinayet ve kundaklama gibi büyük suçlar listesine hayvan zulmünü de ekleme kararını alkışlıyor.
Hayvan Zulümleri, Tekdüzen Suçları Raporlama Programı amaçları doğrultusunda “diğer tüm suçlar” kategorisine dahil edildi. Wisconsin Adalet Bakanlığı Mağdur Hizmetleri Müdürü Jill Karofsky, “Araştırmalar, hayvanlara karşı şiddet uygulayan kişiler ile insanlara zarar veren kişiler arasında benzerlik bulunduğunu gösteriyor” dedi.


Bir kaplanı sırf keyif için öldürüp, sonra da gülerek fotoğraf çektirebiliyorlar...

Yazının devamı...

Eşimin ailesi çocuğumuz olmadığı için beni suçluyor

4 Ocak 2018

Sevgili Güzin Abla ben 8 yıllık evli, ama ne yazık ki hâlâ çocuğu olmayan bir genç kadınım.
Eşimle birçok kez doktora gittik, çeşitli yöntemler denedik ama bir türlü başarılı olamadık.
Doktor aslında benim herhangi bir sorunumun olmadığını söyledi.
Tüp bebek yöntemini önerdi ama buna gücümüz yetmez. O çok pahalı bir yöntem.
Sonuçta durumu kabullendik ve bu şekilde de yaşamımızı sürdürüyoruz. Eşim bu konuyu artık pek de sorun etmiyor. Biz böyle de mutluyuz...
Ama eşimin ailesi sürekli çocuğum olmadığı için beni suçluyor.
Kendi aralarında konuşurken “Kısır kadın ne olacak, soyumuzu kuruttu” dediklerini duydum.

Yazının devamı...

Eşim “Seni asker arkadaşım gibi görüyorum” dedi

3 Ocak 2018

Sevgili Güzin abla; ben 38 yaşında, 17 yıllık evli ve 3 çocuk annesi bir kadınım. Eşim beni evliliğimizin ilk yıllarından itibaren sürekli aldattı. Öyle ki o kadınlar arasında en yakın kız arkadaşım bile vardı!
Ama ben bir türlü cesaret edip boşanamadım. Kendi kendimi yedim durdum. Zaman zaman dayanamayıp tartışmalar çıkardım. Bu tartışmaların sonunda dayak yediğim de oldu.
Aslında çok istesem de boşanamıyordum. Çünkü ne bir mesleğim, ne de çalışmak için imkanım vardı. Üç çocukla babamın evine dönmem de söz konusu olamazdı. Olanları sineye çekip oturmaktan başka çıkar yol bulamadım.
Çocuklarım biraz büyüdükten sonra iş buldum çok şükür. Yaklaşık beş yıldır çalışıyorum. Kendime göre hayatıma bir yön verebildim. Ama hâlâ boşanmadım.
Benim durumum şu: Genç yaşta duygularım köreldi, ne eşimi ne de bir başkasını sevebiliyorum artık. Kimseye güvenemiyorum. Sadece çocuklarım için yaşıyorum. Herkesten uzaklaştım, içime kapandım.
Hayatım boyunca bana kimse destek olmadı. Bu arada ailemden pek çok kişi eşimin beni aldattığına inanmadı, onu kıskandığımı düşünüp durumumu alay konusu haline getirdi. Hatta beni dışladılar bile...
Aldatılan kadınların çoğu eşlerinden ayrılıp başka erkeklere yönelebiliyor. Ama ben hiçbir erkeğe güvenemiyorum. Aşkı, sevgiyi çoktan unuttum. Hayattan da zevk almıyorum. Birçok kez intiharı düşündüm ama çocuklarım için bundan vazgeçtim. Eşimle aynı evde otursak da birbirimizden nefret ediyoruz.

Yazının devamı...

Akıp gidiyor zaman

1 Ocak 2018

Günler, haftalar, aylar göz açıp kapayıncaya kadar geçip gidiyor. Ne zaman geçti bunca ay, bunca yıl...
Daha birkaç ay olmadı mı torunum doğalı? Üç buçuk yaşına mı girdi, yok canım! Peki ya annem öleli? 11 yıl mı oldu, oysa daha dün gibi...
Ama gerçek bu, inanamıyor insan yılların hızla geçişine...
Bir korku sarıyor yürekleri. Zamanı durduramıyorsak, bizim için pek hoş değil bu hızlı gidiş.
Yaşlar gelip geçiyor. Ruhumuz genç kalsa da, onu sarıp sarmalayan beden giderek çöküyor.
Geçen sene daha az uykuyla yetiniyordum, bu sene daha bir çabuk yoruluyorum. Zaman çok değerli, çok kısa.
Her yıl gibi bu yıl da geçmişe sünger çekip, geleceğe bakacağız. Geçmişte kalan acıları, üzüntüleri unutmaya çalışacağız.

Yazının devamı...

El kaldırdığında tavrımı koyamıyorum

28 Aralık 2017

Güzin Abla, merhaba. Ben 23 yaşındayım. Geçen yıl uzun süredir beraber olduğum 27 yaşındaki erkek arkadaşımla evlendim.
Aslında evlenmeyi düşünmüyor, hatta ayrılmak istiyordum ama evlilik teklifinde bulununca kıramadım. “Onunla evlilik ne kadar kötü olabilir ki” deyip kabul ettim.
Daha ilk yılda sıkıntılar başladı. Beni çok kısıtlıyor ama bana göz açtırmazken kendisi bir yerlere gittiğimizde çevredeki kadınlara bakıyor.
İster istemez bunu sorun ediyorum, o zaman da tartışıyoruz. Bazen ayrılıp genç kızlık hayallerimi gerçekleştirmeyi düşünüyorum, bazen de ona bir şey olursa yaşayamazmışım gibi geliyor. Bazen onu hiç sevmiyorum ama bir şey olduğu zaman da küslüğü devam ettiremeyip hemen barışıyorum.
Haliyle el kaldırdığı zaman da tavrımı koyamıyorum.
Öfkelendiği zaman evdeki eşyalara zarar veriyor, o anlarda çekip gitmek istiyorum. Ama onu kaybedeceğim korkusuyla vazgeçiyorum. “Acaba aklında biri veya birileri var mı?” diye düşünüyor, bu yüzden sürekli kabuslar görüyorum.
Rüyalarımda beni aldatıyor. Ona söylediğimde bunun asla olmayacağını, beni çok sevdiğini söylüyor. Bazen çok romantik davranıyor, ama başka kadınların yanında bana karşı çok da ilgili değil.

Yazının devamı...
Güzin Abla Kimdir?

615