"Güzin Abla" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Güzin Abla" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Güzin  Abla

Ayrılmak istiyorum beni bırakmıyor

16 Temmuz 2018

Güzin Abla, ben 21 yaşında bir üniversite öğrencisiyim. Ailemle aram hiç iyi değil. Ne babamla, ne de annemle anlaşabiliyorum. Hiçbir şeyimi onlara anlatamadım bu yaşıma kadar. Bu nedenle sana yazıyorum.
1 buçuk sene önce biri çıktı karşıma. Onunla güzel günlerimiz oldu. Ama o kadar saf, o kadar masumdum ki... Hiçbir şekilde kötü bir yanı olabileceğini düşünmüyordum.
Kavga ediyorduk, haklı olsam bile kızıp bağırmıyordum ona, hep iyi yanını görüyordum. Ama aklım başıma yeni yeni geliyor. Ben bunları hak edecek ne yaptım? Sevgiye ihtiyacım vardı. Sevilmek istedim. Ama o hep bana çok kötü davrandı.
Beni çok üzdü, şiddet uyguladı. Oysa ben ona sıkıştığında para yardımı bile yaptım. Şimdi o kadar pişmanım ki...
Onu bıraktım, ondan kurtulduğum, bu ilişkiyi bitirdiğim için çok iyi hissediyorum kendimi. Ama o hâlâ kabullenmiyor.
“Sen benim özelimsin” diyor. Cinsel birliktelik yaşamadık ama birkaç kez öpüştük. Bunun için bile kendimi suçlu hissediyorum. Artık beni gerçekten seven biriyle mutlu olmak istiyorum. Ne olur bana yol göster.
◊ Rumuz: Mutsuz aşık

Yazının devamı...

Benden 10 yaş küçük birine aşık oldum

13 Temmuz 2018

Merhaba abla, ben 36 yaşındayım. 9 yaşında bir oğlum var. 10 yıllık evliliğimi yeni bitirdim. Çalışıyorum, kendi ayaklarımın üzerinde durmaya çabalıyorum.
Çok güzel olduğumu söyleyemem. Malum doğum sonrasında ve yılların kattığı fazla kilolarımla yaşıyorum. Bu arada boşanma sürecimde internetten bir gençle tanıştım. Genç diyorum çünkü o 26 yaşında. Aramızda 10 yaş var.
Başta sadece sohbet ediyorduk, sonra benimle görüşmek istedi. Görüştük birkaç kere, buluştuk ama bir tarafım “Ne yapıyorsun, 10 yaş küçük biriyle ilişki yaşanır mı?” diyor; bir tarafım da “Aman ne olacak, o seni beğeniyorsa daha ne istiyorsun” diyor. Ama kararsızım. O ise çok istekli ve yaşın hiç önemli olmadığını söyleyip duruyor.
Bizim bir geleceğimiz olamaz. O ailesini karşısına almayı kabul eder belki ama ben aileme, eşe, dosta, arkadaş çevreme ne derim? Özellikle eski eşimden ve onun ailesinden çekinirim. Ama bu gençle de çok mutluyum... Ne yapmalıyım bilemiyorum.
Sizin fikrinizi merak ediyorum.
◊ Rumuz: Yaş farkı

YANIT

Sevgili kızım, böyle konularda herkesin bir diyeceği vardır, başkalarının hayatına karışmaya meraklıdırlar.

Yazının devamı...

Beni öpmesine izin vermeyince ayrıldık

12 Temmuz 2018

Merhaba, ben 23 yaşında, üniversite mezunu bir genç kızım. İlişkilerle ilgili kafam karışık, size danışmak istediğim bir konu var.
Geçen sene tanıştık onunla. İlk gördüğümde çok beğenmiş ve aşırı heyecanlanmıştım. Daha o an içimden “İşte bu benim evleneceğim kişi” demiştim. İlk kez böyle bir şey aklımdan geçiyordu.
Daha önce konuştuklarım olmuştu ama hiç ciddi bir beraberlik yaşamamıştım. Normalde her şeye takılan biriyimdir, ama onunlayken durum değişmişti.
Sevgili olduk çok geçmeden, elimi tuttu sadece, ben böyle mutluydum. İlişkimizi sorgulamıyordum.
İlk kez ona “sevgilim” dedim, hiç söylemediğim şeyleri ilk kez ona söyledim.
Aradan 2 ay geçti, beni öpmek istedi, tersledim. Bu durum zoruna gitti. Zaten ondan sonra sorunlarımız başladı.
“Ben sevdiğim insana dokunamıyorum bile, sen bana karşı bir şey hissetmiyorsun” falan demeye başladı. Sürekli benim bir şeylere çok fazla takılmamdan şikayetçiydi.

Yazının devamı...

Aile içi kavgalar psikolojimi bozdu

10 Temmuz 2018

Güzin Abla, ben lise 2’nci sınıf öğrencisiyim. Yaklaşık 10 yıldır sosyal anksiyete bozukluğu yaşıyorum. Bir süre doktora gittim ama sonra bıraktım. Küçükken yaşadığım bir olayın bende travma yarattığını düşünüyorum.
Anne babamın bitmek bilmeyen kavgalarının ortasında büyüdüm ben. Birini aktaracağım. Babamdan peluş oyuncak istemiştim.
O da halamdan aldığı bir promosyon oyuncağı bana getirmişti. Annem bunu görünce sinirlendi, kavga çıktı. Annem beni de alıp evden ayrılmaya kalktı, babam bunun üzerine öfkesine hakim olamayarak gardırobun kapağını kırdı. En iyi hatırladığım kısım kapağın kırılırken çıkardığı gürültü.
O an etkilenmemiş, ağlamamıştım. Ama annemin gözyaşları beni çok sarsmıştı.
Eminim ki o olay bilinçaltıma kazındı. Belki de kavganın nedeninin ben olduğumu düşündüm.
Şimdi durum ne derseniz, değişen bir şey yok, hâlâ kavga ediyorlar.
Açıkçası baba tarafım annemle çok uğraşmış ben doğmadan önce. Zaten severek de evlenmemişler, anneannemler zorlamış bu evliliğin olması için.

Yazının devamı...

Evlendikten sonra değişti

9 Temmuz 2018

Merhaba Güzin Abla, ben 2 yıllık evliyim. Eşimle 15 yaşındayken tanıştık. 10 yıllık birlikteliğin sonunda evlendik. Ama karakterlerimiz çok farklı. Şu an çok mutsuzum.
İlişkimiz sürecinde de sıkıntılarımız, kavgalarımız olurdu.
Ne kadar ters ve zıt olsak da onu sevmekten vazgeçmedim.
Belki alışkanlıktı bilmiyorum... Eşim dışında kimseyi hayatıma almadım.
Her şeyi onunla tanıdım.
O dönemde çevremdeki herkes birbirimize uygun olmadığımızı söyledi.
Ama ben kimseyi dinlemedim.

Yazının devamı...

Mesafeler aşkımızı bitirdi

5 Temmuz 2018

Merhaba Güzin Abla, sana yurtdışından yazıyorum. Geçen yaz Türkiye’de 23 yaşında biriyle tanıştım. Sevgili olduk ancak 1 ay sonra ben yaşadığım ülkeye geri döndüm. Çok zor oldu ayrılmamız, çünkü birbirimize çok bağlanmıştık.
Hatta aramızda söz yaptık, bana yüzük aldı. Üstelik ben 26 yaşıma kadar hiçbir erkekle çıkmamıştım.
İlk defa bir erkeğin elini tutmuştum, sarılmıştım, öpmüştüm... Geri döndüğümde sık sık mesajlaşıyorduk, her şey çok iyi gidiyordu.
Ama birkaç ay sonra, benden soğuduğunu fark ettim. Yazın sürekli “seni istemeye geleceğim” diyordu.
Daha sonra “Nişanı seneye yapmasak olmaz mı? Üniversite bitmedi, işim yok, askerliğimi yapacağım. 3 sene sonra evlenelim” demeye başladı.
3 sene sonra evlenmeyi de kabul ettim. Ama “hiç değilse bu sene istemeye gelin, adı konsun ilişkimizin” dedim. Bunu da kabul etmedi ve kavga ettik. Şimdi 1 haftadır konuşmuyoruz. Ne o yazıyor, ne de ben...
Aslında mesaj atmak istiyorum ama bu zamana kadar ona hep ben adım attım. Neden birden kararını değiştirdi bilemiyorum...

Yazının devamı...

Nişanlım defalarca beni aldattı

4 Temmuz 2018

Merhaba abla, ben 20 yaşındayım. Nişanlımla 2015’te tanıştık, 2016’da o askere gitti. Dönmesini bekledim. Yeri geldi kendi hayatımdan ödün verdim, üniversitede dışarıya çıkmadım vs. Bunun doğru olmadığının farkındayım ama yaptım işte...
Ben onu beklerken, o beni aldattı. Defalarca affettim. “Kızım neden affettin” diyeceksiniz bana ama seviyorum, ne yapayım? Nişanlandık, 5 ay sonrası için düğün tarihi aldık. Çeyizlerim hazır, ailem hep destekçim... Ama biz nişanlımla sürekli tartışıyoruz. Ailem onu kötü bilmesin diye onlara her şeyi anlatamıyorum. Kendi içime atıyorum. Onlar zaten defalarca tartışmamıza şahit oldu.
Nişanlımla aramızdaki sorunları defalarca oturup konuşmayı denedik. Konuşurken hallediyoruz, 2 hafta sonra farklı bir olay yüzünden tartışıyoruz. Ben yufka yürekliyimdir; bana yapılan bir yanlışı hemen unutup eskiye dönebiliyorum, ama o kincidir hemen unutamıyor.
Bir de benimle zaman geçirmektense arkadaşlarıyla daha fazla zaman geçirmek istiyor. Ben ona huzursuzluk veriyormuşum gibi davranıyor. Bunları ona söyleyince hakaretler edip, telefonu yüzüme kapatıp üste çıkmaya çalışıyor. Yoruldum bu durumdan.
Aslında yokluğuna dayanmak bana çektirdiği bu hakaret ve tavırlarından daha kolay olabilir ama bitiremiyorum. Küçük bir köyde oturuyorum, ailemin yüzünü yere eğdirmemek için ayrılamıyorum, sabrediyorum.
Bana yardım edin ne olur... Bu ilişkiyi bitirmeli miyim?
◊ Rumuz: Nişanlım ve ben

YANIT

Yazının devamı...

İki kadın arasında kaldım

3 Temmuz 2018

Güzin Abla merhaba, 34 yaşındayım ve benden 5 yaş küçük olan bir kız arkadaşım var. 14 aydır birlikteyiz. Kız arkadaşımın ailesi muhafazakâr ve evlilik konusunda da kızlarına baskıcı davranıyorlar.
Ben 7 yıl önce bir evlilik yaptım ve boşandım. Çocuğum yok. Fakat bu biten evliliğim o kadar problem oldu ki; hem kız arkadaşımın sorgulamaları bitmedi, hem de sürekli “Ailemin bu durumu kabul etmesi çok zor” gibi cümleleri aylardır duymaktan yoruldum.
Sık sık bu ve buna benzer bir sürü anlamsız konu yüzünden tartışıyoruz.
Bu ilişkide kendimce bir de hata yaptığımı düşünüyorum. 7 ay önce birlikte olduk ve ilişkimiz iyice çıkmaza girdi. Kıskançlık dozu arttı. Neredeyse sosyal hayatımdaki arkadaşlarımla görüşmeme sinir olacak duruma geliyor, bunu hissediyorum bakışlarından ve söylemlerinden.
Bunlara rağmen evlilik planını netleştirelim diye kendisini de mutlu eden bir konudan bahsettim. Hem bayram tatili için, hem de bu konuyu konuşmak üzere ailemin yanına, Ayvalık’a gittim.
Ailem kız arkadaşımı seviyor, kısmen de tanıyor.
Hatta eylül ayı için bir plan yapalım, aileler tanışsın diye de kararlar aldık. Hayatımda gerçekten isteyip istemediğimi bilemediğim biri ile evlenmek üzereyken, ailemin yazlığında 17 yıl önce ilişki yaşadığım eski sevgilimle karşılaştım. 3 yıl birlikte olmuştuk. Benden 2 yaş büyüktü. Bayram tatili süresince görüştük, eğlenceli vakit geçirdik. Dönüş için uçak biletini iptal etmesini, İstanbul’a benimle karayolu ile dönmesini istedim. Kabul etti. Bayram dönüş trafiği ile 11 saat kadar aynı arabada beraber geldik ve hayatımda yaşadığım en keyifli saatlerdi.

Yazının devamı...
Güzin Abla Kimdir?

615