"Güzin Abla" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Güzin Abla" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Güzin Abla

Babam hakaret ediyor, annem ise şiddet uyguluyor

29 Ocak 2018

Merhaba Güzin Abla, 18 yaşıma gireceğim. Lise son sınıftayım ve bildiğiniz gibi sınav stresi bir gencin psikolojisini çok etkiliyor. Fakat benim tek sorunum bu değil.
Ben aileme yetemiyorum. Giyimim, ses tonum, inançlarım yüzünden aşağılıyor ve hakaretler ediyorlar. Babamdan bir genç kıza söylenmemesi gereken laflar işittim. Annem ise bana şiddet uyguluyor.
Çok başarılı bir öğrenciyim. Bölgemizdeki en iyi okullardan birinde okuyorum ve moda tasarımı üzerine eğitimime devam etmek istiyorum. Çok hayallerim var, fakat yoruldum Güzin Abla.
Biliyorum, bunca derdi olan insanın içinde benimki dert değil ama ben artık bir birey olarak kendimi var etmek istiyorum.
Uzaklaşmak istiyorum bu şehirden, bu evden ve bir daha dönmek istemiyorum.
Ben başarılarıyla övünmek yerine değersiz evlat olmaktan bıktım.
Maddi olarak her türlü imkanımız olmasına rağmen psikiyatra gitmek istememi bile şımarıklık olarak görüyorlar. Ben ne yapacağım?

Yazının devamı...

Psikolojim bozuldu

25 Ocak 2018

Merhaba Güzin Abla, ben aslen Anadolu çocuğuyum. Ancak yurtdışında yaşıyorum ve evliyim. Biz Avrupa’da yaşasak da geleneklerimizi hiç unutmadık.
24 yaşındayım ve bir çocuğum var. Eşim de evde canı sıkıldığı için son zamanlarda iş aramaya başladı. Bunun için kurslara gidiyor. Zaten benimle hiç ilgilenmezdi, bir de kurs çıkınca daha da beter oldu.
Haftada bir zorla ilişki yaşıyoruz. Diğer günler ben uyumadan yatağa bile gelmiyor.
Ben bekarken sabah annem beni kaldırırdı, kahvaltımızı hazırlar, okula öyle gönderirdi.
Ama şimdi eşim sabah kahvaltıyı bırak işe bile kaldırmaz...
İşten eve gelirim, genellikle dışarıda olduğu için annesinden getirir yemekleri.
Evde elinde tüm gün telefonla uğraşıyor. Dışarı çıkarken süslenir, makyaj yapar. Daha bir defa benim için makyaj yapmış değil.

Yazının devamı...

Beni aldatan gencin hayatından endişe ediyorum

23 Ocak 2018

Merhaba abla, sizi uzun süredir okuyorum, belki yardım edersiniz diye ben de yazmak istedim.
Benim uzun zamandır sevdiğim biri vardı, ilk aşkımdı. Yıllarca üzülmesin, mutlu olsun diye uğraştım. Söylediği, yaptığı onca şeyi görmezden geldim, sürekli affettim.
Bu sene sevgili olacaktık ama ben kabul etmedim, “Seviyorum ama ailemin izni olsun” dedim.
Daha sonra onunla görüşmek için ailemden izin aldım, bu sefer o bana “Ben de seni seviyorum ama önce işlerimi halledeyim, ondan sonra mutlu bir beraberliğimiz olsun” dedi.
Aradan iki ay kadar geçti geçmedi, bir sevgilisi olduğunu, bana söylemediğini öğrendim.
Üstelik bunu kendi çabalarımla buldum.
Ben ona başkasını sevdiği için kızmadım aslında...

Yazının devamı...

Ondan zaman istedim beni terk etti

22 Ocak 2018

Ben 26 yaşındayım. 37 yaşında, 2 çocuklu, eşinden boşanmış biriyle ilişkiye başladık.
İki buçuk ay sürdü. Bu süre içinde çok mutluyduk.
O benimle evlenmek istiyordu. Her konu açıldığında, “biraz daha zaman geçsin” diyordum. Çünkü ben evlilikten korkuyordum ve bu konuya onunla sıcak bakmaya başlamıştım. Bunu ona da söyledim. Sadece sevgili değil, aynı zamanda arkadaş, dost, baba gibiydi.
Sonra tayini çıktı, başka şehre gitti. Aradan birkaç gün geçti, “ayrılmak istiyorum” dedi.
O kadar çok seven bir insan bunu nasıl söyleyebilir?
Benim amaçlarımın olduğunu, ailemin bu evliliğe karşı çıkacağını dile getirdi bu sefer. Ben de ondan zaman istedim. “Belki işten ayrılıp evimde otururum” dedim, “benim beklemeye zamanım yok. Çocuklara bakamıyorum, zorlanıyorum” dedi. Ben biz evlenene kadar annesine ver” deyince ise çok sinirlendi, tartıştık.
Ardından akrabası olan biriyle konuşmaya başlamış. Bir insan “seni çok seviyorum, seni nasıl bırakıp gideceğim” dediği bir kadını iki günde nasıl unutur? Ben onu çok seviyorum, ona aşığım. Ama o bir başkasıyla görüşüyor. Bana da “senin yapamayacağın anneliği başkası yapıyor” dedi.

Yazının devamı...

Annem bana düşmanca davranıyor

19 Ocak 2018

Merhaba Güzin Abla, ben 17 yaşında bir kızım. Annemle aramda bir soğukluk, bir anlaşmazlık olmasından şikayetçiyim.
Zamanında, yani daha küçükken şiddet bile gördüm. Birkaç senedir fiziksel şiddet yok ama resmen psikolojik şiddete devam ediyor.
Bir de abim var, gerçekten çok başarılı. Başarısından dolayı onu biraz ön planda tutuyor gibi geliyor bana...
Mesela ben üniversite için başka bir şehir düşündüğümü söylediğimde direkt “Hayır, abinin olduğu yeri kazan, onun yanına gidelim” diyor.
Ben bunu istemiyorum. İstemediğimi söylediğimde hemen kaşlarını çatıyor tabii. “Niye kızdın?” diye sorduğumda da boş sorular soruyor oluyorum.
“Sen benim kaşımı mı takip ediyorsun” diye çıkışıyor.
Kabul ediyorum, ben de üzdüm onu zamanında...

Yazının devamı...

Oğlum 7 yıllık eşini bırakıp başka bir kadına gönül verdi

18 Ocak 2018

Evlendiğimizde ekonomik şartlarımız iyi olmadığı için hemen çocuğumuzun olmasını istemedim. Ama köyde yaşadığımız ve eşim dedikodudan çekindiği için hemen çocuk yapmak istedi ve bir erkek evladımız oldu.
Zor şartlar altında onu büyüttük, başka çocuk da istemedim. Çocuğum iyi yerde okusun diye köyümün bağlı bulunduğu ilçeye taşındım.
1993 yılından beri kamuda çalışmaktayım. Evladımın liseyi bitirmesini sağlayamadım, “okumayacağım baba, gelme üstüme” dedi.
Ben de en azından bir meslek sahibi olmasını istedim. Ve aşçılığı seçti. Halk eğitimden belgesini aldı. 17 yaşında bir kızla tanışmış. “Baba ben evleneceğim” diye yanıma gelince beynimden vurulmuş gibi oldum. Aldım karşıma güzel güzel konuştum. Çok genç olduğunu, askerlik yapmadığını, evliliğe hazır olmadığını defalarca vurguladım ama ikna edemedim.
Ansızın sevdiği kızı, Uşak’tan kaçırmış gelmiş. Bu kez ona “Bak oğlum sevdin ve aldın geldin. Sen bu kızı mağdur edersen sana babalık hakkımı helal etmem” dedim.
Düğününü bir kuruş borç almadan yaptım. Oğlum askere gitti geldi. İzmir’de bir kuyumcudan iş teklifi aldı.
Benden izin istedi, orada çalışabilir miyim, diye... Hayır dememe rağmen, dinlemedi gitti. Şu anda 7 yaşında torunum var... Torunumum annesi çok iyi, sadakatli, efendi ve kibardır.

Yazının devamı...

Asla pes etme!

15 Ocak 2018

Merhaba Feyza Hanım, ben 9 yaşında beyin kanaması geçirip beyin felci oldum. İki defa açık kalp ameliyatı oldum, sol tarafım tamamen felçliydi. Hatta durumum o kadar kötüydü ki doktorlar aileme “Bu kız ilkokulu bile bitiremez eğer çok istiyorsanız zihinsel engelliler okuluna gönderebilirsiniz” demiş.
Ben çok şükür ailemin desteğiyle ilkokulu kendi arkadaşlarımın yanında, daha önce gittiğim okula devam ederek bitirdim.
Tabii okumayı, yazmayı, yürümeyi her şeyi yeniden öğrenerek.
Sonra ortaokul bitti... Derken liseye geldiğimde ailem çok büyük bir başarı gösterdiğimi söyledi ve “bundan sonra istersen devam etme” dedi.
“Kimse benim adıma karar veremez, devam edeceğim” dediğimde ise bana destek oldular ve meslek lisesi bilgisayar bölümünü bitirdim.
Üniversite sınavında da başarılı oldum, kazandığım birçok bölüm oldu. Ancak okurken aile desteğine ihtiyacım olduğu için açıköğretim işletme bölümüne kaydoldum. Bu sırada çalışmaya başladım. Hem okul hem de işi yürüttüğüm için kendimle resmen gurur duyuyordum. İşletme bitince KPSS sınavlarına hazırlandım.
2010 senesinde Milli Eğitim Bakanlığı’nın açtığı Engelli Memur Hizmetli Alımı Sınavı’na girdim ve o sınavı kazanarak memur olarak atandım.

Yazının devamı...

Sevdiğim adam eski karısına şiddet uygulamış

8 Ocak 2018

Merhaba Güzin Abla, neredeyse bir yıldır aşık olduğum biri var. Bu süre içinde onun eski sevgilisini dövdüğüne dair bir şeyler duydum ama çoğu kişi inanmadığı için ben de inanmadım.
Çünkü o tanıdığım en kibar, en sıcakkanlı ve en yardımsever adamdı. Sonunda geçen hafta o da benimle ilgilenmeye başladı, her şey harikaydı. Ama ikimizi de tanıyan ve güvenilirliğinden kesinlikle şüphe duymadığım biri bana onun eski karısını dövdüğünü ve bu yüzden boşandıklarını söyledi. Oysa ben onun evlenip boşandığını da bilmiyordum. Ama asıl şaşırdığım, karısına şiddet uygulaması oldu.
Aniden sinirlendiği zamanlara şahit oldum, ama böyle bir şey yaptığına inanamıyorum. Çok kararsız kaldım Güzin Abla, sence onunla görüşmeye devam etmeli miyim? Bunları bana söyleyen kişi kesinlikle güvenilir biri, o söylüyorsa doğrudur diye düşünüyorum. Bir yandan onunla yakınlaşmayı çok istemiştim. Şimdi ise çok garip duygular içindeyim.
◊ Rumuz: Kararsızım

YANIT

Sevgili kızım, uzun zamandır hayranlık duyduğun, daha tanımadan sevdiğin bu adama karşı sanırım büyük hayaller kurmaktasın. Bu adam hakkında kulağına gelen bilgileri güvenilir birinden duyduğunu söylüyorsun. Ama pek inanmak istemiyor gibisin. Bu kararsızlık değil aslında, konduramıyorsun. Ona böyle bir şeyi yakıştıramıyorsun.

Yazının devamı...
Güzin Abla Kimdir?

615