"Jale Özgentürk" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Jale Özgentürk" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Jale Özgentürk

AKM 2020'yi kaçırmasın

21 Nisan 2019

İSTANBUL turizminde bu yıl moraller iyi. Gelen turist sayısı 13.5 milyon oldu ve ülke çeşitlenmesi de arttı. İstanbul’un dünya turizminden daha fazla pay alması için planlanan ve önümüzdeki yıllarda tamamlanacak Galataport, Haliç, yeni havalimanı, Atatürk Kültür Merkezi (AKM) gibi bazı projeler var. Büyük tartışmalara neden olsa da bu projeler de önemli aşamalar geride kaldı. Murat Tabanlıoğlu bu projelerden Rixos’un ihalesini alarak yatırımını üstlendiği Haliç’in, İstanbul Havalimanı’nın alışveriş merkezi bölümünün ve AKM’nin mimarı. Ortağı Melkan Gürsel’le üstlendiği bu projelerde son durum nedir, Tabanlıoğlu’nun Haliç’e bakan ofisinde konuştuk.

SANAT TAKVİMİ

Tabanlıoğlu’nun merakla beklenen projesi tabii ki AKM. Babası Hayati Tabanlıoğlu’nun mimarı olduğu AKM, yıllar süren tartışmaların ardından yıkılmıştı. Ancak yeni projenin hem adının değişmemesi hem de aynı projenin modernleştirilerek oğlu Murat Tabanlıoğlu tarafından yapılması kamuoyu tepkisini azaltmıştı.

Tabanlıoğlu, AKM’de işlerin hızlı gittiğini ve inşaatın 20-22 ay içinde tamamlanacağını söylüyor. Çizdikleri projenin tüm özellikleriyle gerçekleşeceğini anlatan Tabanlıoğlu, 2 bin 200 kişilik operanın dünyanın akustik ve teknik donanımı ile dünyanın en büyük operalarından biri olacağını söylüyor. Tabanlıoğlu, 800 kişilik konser salonu, tiyatro salonu, oda tiyatrosu, kütüphaneler, kafeler ve restoranların yer alacağı AKM’nin 365 gün kullanılabilecek bir bina olacağını ekliyor.

GENCER MÜZESİ İSTİYOR

İnşaat sürerken gelişmeler de var. İstanbul Kültür Sanat Merkezi’nin AKM’de dünyanın önde gelen sopranolarından Leyla Gencer için bir müze açmak istediğini anlatan Tabanlıoğlu, Türkiye’yi dünyaya sanatla açan Bienal için de önemli bir mekan olacağını belirtiyor. Ancak Murat Tabanlıoğlu’nun dikkat çektiği çok önemli bir konu var. Devlet Opera ve Balesi’ne ait olan bu merkezin işletmesi. Tabanlıoğlu sürdürülebilirlik açısından merkezin konunun uzmanı, işletmeciliği iyi yapacak bir yönetime sahip olması gerektiğini anlatıyor ve şunları söylüyor: “AKM’nin restoranları, kafeleri, sanat galerileriyle doğru bir işletmeye ihtiyacı var. İşletme modelinin hemen belirlenmesi gerekiyor. Özel sektör mantığı gerekli. Bu konunun kısa süre içinde konuşulması lazım.”

Bir başka önemli hatırlatması ise sanatsal etkinliklerle ilgili. AKM’nin dünya sanat takvimine şimdiden girmesi gerektiğini ekleyen Tabanlıoğlu, “Uluslararası etkinlikler iki yıl önceden belirlenir. AKM de uluslararası alanda söz sahibi olacak bir sanat merkezi. Bir an önce bu konular gündeme gelmeli.”

Yazının devamı...

Louis Vuitton’a komşu oluyor

14 Nisan 2019

TÜRKİYE yıllardır markalaşma, dünya markaları yaratma konusunda konuşuyor, tartışıyor. Turquality gibi destekler veriyoruz, fuarlara çıkarma yapıyoruz, haftalar düzenliyoruz ama global anlamda marka sayımız hala çok az sayılır. Birçok sektörde olduğu gibi moda dünyasında da durum çok parlak değil. Tasarımlarıyla dünyada isim yapmış moda markası sayısı da yok denecek kadar az. Moda markası olmak tabii ki sabır isteyen ve yıllar süren bir iş. Christian Dior, Louis Vuitton gibi markaların tarihi 100 yılı aşıyor. Bunun için de sabır ve sermaye şart.

27 YILLIK MÜCADELE

Dice Kayek Türkiye’yi dünyada temsil eden az sayıda markadan biri. Markanın yaratıcıları Ayşe ve Ece Ege’nin tam 27 yıldır harcadığı çabayı bir gazeteci olarak yakından izledim. Bursa’da doğan Ayşe ve Ece Ege’nin babası işadamı, annesi ev hanımıydı. Ayşe Ege, Boğaziçi Üniversitesi Turizm ve Otelcilik Bölümü’nü bitiriyor, Ece Ege ise ortaokul ve lisede kendi kendine mücevher dizaynı yaparken liseden sonra Paris’te moda eğitimi alıyor. Ece Ege, 1992’de Paris’te okulu bitirince moda markası olma amacıyla bu kentte kalıyor. İlk tasarımları gömlek... Başarılı olunca kardeşi Ayşe ile birlikte Dice Kayek markasını yaratıyorlar. Aradan geçen süre içinde sanayici tasarımcı işbirliğinin güzel örneklerinden birini Ayaydın Grubu ile gerçekleştiren Ayşe ve Ece, bu grup için Machka markasını geliştiriyorlar.

Yıllardır ödüller olan Dice Kayek’in ünlü ressam Rachid Koraichi ile tasarladığı Bustier d’Amour, Victoria Albert Müzesi tarafından daimi koleksiyona alınıyor.

DÜŞTÜK, VAZGEÇMEDİK

Bugünlerde ise iki kardeşin heyecanı çok farklı. Kendi moda tarihlerinde yeni bir yola çıkmaya hazırlanıyorlar. Saint Germain, Paris’in en önemli semtlerinden biri. Bir sanat, moda, tasarım merkezi. Yıllar sonra bu bölgede bir mağaza açıyor Dice Kayek.

Yazının devamı...

Sıcak temas

7 Nisan 2019

AMERİKA Birleşik Devletleri (ABD) ile Türkiye arasında Rusya’dan alınacak S400 füzeleri ile ilgili anlaşmazlık karşılıklı açıklamalarla sürerken önümüzdeki hafta çok önemli bir toplantı gerçekleşecek. Washington’da 14-16 Nisan’da Başkan Donald Trump’ın otelinde Patriot’tan Apple’a birçok şirketin CEO’su ile devlet temsilcileri Türk iş dünyası ve devlet temsilcileri bir araya gelecek. Türkiye ile ABD arasında 37 yıldır gerçekleştirilen ve her yıl Washington’ın gündemini Türkiye’ye çeviren bir toplantı bu. Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu’nun (DEİK) Türk Amerikan İş Konseyi (TAİK) ile karşı partneri Amerikan Türk Konseyi’nin (ATC) Ortak Yıllık Konferansı’nın bu yıl ki ana teması yeni bir yapılanmayı öneren bir başlığa sahip. “İşe-Ekonomiye Dönüş: Zor zamanlarda Ortaklığın Korunması.”

KİMLER KATILACAK?

Bu yıl ki toplantıya Türkiye adına Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar ile Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakan Yardımcısı Alparslan Bayraktar katılacak. ABD tarafından ise Ticaret Bakanı Wilbur Ross, Ulusal Güvenlik Danışmanı John Bolton, Genel Kurmay Başkanı General Joseph Dunford ve Enerji Bakan Yardımcısı Dan Brouillette konferansta yer alacak.

Türkiye-ABD ilişkilerine ışık tutacak bu önemli konferansa, Başkan Donald Trump’ın Kıdemli Başdanışmanı Jared Kushner’ın da katılması bekleniyor. Gala yemeğine katılacak iş dünyasından isimler arasında ise S400’ün ABD’li rakibi Patriot Savunma Sistemi’nin üreticisi Raytheon’un CEO’su Thomas Kennedy, P&G Başkanı Jon Moeller, Boeing CEO’su Marc Allen, GE Healthcare CEO’su Kieran Murphy ve Elie Chaillot var. Organizasyonun ana sponsorları Türk Hava Yolları ve Boeing. Üç gün sürecek konferansta Türkiye-ABD ilişkilerinin bugünü ve geleceği değerlendirilecek.

9 PANEL DÜZENLENECEK

Konferansın konuşmaları ATC Başkanı James Jones, DEİK Başkanı Nail Olpak, TAIK Başkanı Mehmet Ali Yalçındağ ve ATC CEO’su Howard Beasey tarafından gerçekleştirilecek.

Amacı Başkan Donald Trump ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından açıklanan 75 milyar dolarlık ticaret hedefinin hayata geçirilmesi için bir yol haritası çıkarmak olan konferansın son iki gününde her sektöre ilişkin fırsatlarla birlikte temel sorun ve çözümlerin tartışılacağı 9 panel düzenlenecek. Türk iş dünyası ile Amerikan iş dünyası temsilcileri de ikili iş görüşmelerinde bir araya gelecek.

Yazının devamı...

Türkiye’nin en stratejik AVM’si

31 Mart 2019

BİTTİ bitiyor, açıldı açılıyor derken sonunda o gün geldi. İstanbul’a 86 yıldır hizmet veren Atatürk Havalimanı’nda geri sayım başladı. Son uçuş 5 Nisan gece yarısından sonra 03.00’te yapılacak. Büyük taşınma ise 7 Nisan gece yarısı tamamlanmış olacak. Bu tarihten sonra da artık İstanbul Havalimanı hayatımızın bir parçası haline gelecek.

59 YABANCI ANLAŞTI

Dünyanın en büyük aktarma merkezlerinden biri olması beklenen havaalanının iddialı olduğu konulardan biri de alışveriş. 100 bin metrekare kiralanabilir alana sahip havaalanında, toplam 400 mağaza yer alacak. Dünyanın en önemli markaları burada yer almak için hazırlıklara başladı. Aldığım bilgiye göre, şu ana kadar Louis Vuitton, Hermes, Ecco gibi 59 yabancı marka ile anlaşma yapıldı. En büyük mağazalardan biri Christian Dior’a ait olacak. Fransız moda devi, mağazasını mayısta açacak. Yeni havalimanı yerli ve yabancı yolcu için dev bir alışveriş merkezi (AVM) olacak. Türkiye’nin en büyük AVM’lerinden olacak havaalanını heyecanla bekleyen kesimlerden biri de Türk perakendeciler. Yılda 90 milyon yolcunun gelip geçeceği havaalanını ‘en stratejik AVM’ olarak niteliyor perakendeciler ve bugünlerdeki tek gündemleri bu. İstanbul Havalimanı’nda, hazır giyimden, yeme içmeye 100’e yakın Türk markası yer alacak. Dünyanın büyük perakende markalar ile birlikte yer alacak olan markalar arasında Beymen, Vakko, LC Waikiki, Damat, Twigy, Paşabahçe, Gizia, Desa, Penti, Saat&Saat, Network, Divarese, Altınbaş, Atasay, İpekyol, BG Store, Roman, D&R var. LC Waikiki ise bin 600 metrekarelik alanla en büyük mağazaya sahip olacak.

Yıllardır küresel marka olma çalışmaları sürdüren bu markalar için gelecek yıllarda 150 milyon insanın karşısına çıkmak önemli. Bu nedenle ‘stratejik’ kelimesini kullanıyor Birleşmiş Markalar Derneği Başkanı Sinan Öncel. İtalya, İspanya modelinde olduğu gibi yerli markalarla burada yer almanın büyük katkı sağlayacağını söylüyor Öncel ve “Türk markaları için yeni havalimanı global bir showroom olacak. Yabancı satın almacılar da oradan geçecek” diyor. Dış hatlar ile iç hatların iç içe olmasının da fırsat yaratacağını anlatan Öncel, “Yurtdışından gelip yurtiçinde mesela Antalya’ya gidecek ziyaretçi de bu AVM’den geçecek” diye ekliyor.

Havalimanından çok, ‘bir yaşam alanı olarak tanımladığı’ bu yeni AVM’de, Türk markalarının Türkiye markasına ve algısına da olumlu katkı sağlayacağını söylüyor Öncel. Üst gelir grubu ziyaretçilerin de havalimanına ilgi göstereceğini, bunun da markalara katkı sağlayacağını belirtiyor. Öncel de bu kaldıraç etkisini vurgularken “Bu adımın global markalaşmaya etkisi 1-2 yılda görülecek. Havalimanı perakende için 6’ncı vites olacak” diyor. 

HAVALİMANI PERAKENDESİ BAŞLIYOR

Yazının devamı...

Cezaevinde ‘lüks’ üretim

24 Mart 2019

“Özgürlüğün saniyesi bile değerli...”

Demir parmaklıklar, dikenli teller arasından geçip, gözümüzle tanımlanan kapıları aşarak girdiğimiz Maltepe Cezaevi’nde, genç bir mahkûm söylüyor bu sözleri.

Maltepe Cezaevi’nin bir üretim atölyesinde tanıştığımız 18 yaşındaki o genç ve diğerlerinin kimi 7, kimi 22 yıla mahkûm...

Kendilerini “kader mahkûmu” olarak tanımlıyorlar, pişman ve çaresizler. Özgürlük vurgusu da işte bu yüzden...

Bu mekanda bulunmamızı sağlayan, bir kadın girişimci olan Çiğdem Dursun. 2014’te sosyal sorumluluk projelerine destek amacıyla bir proje hazırlıyor. Mahkûmlara otellerde kullanılan tekstilden yapılma terlik üretimini öğretmeyi hedefleyen projenin asıl amacı da cezaevinden tahliye olduktan sonra mesleği olmayanlara bir meslek kazandırmak.

Maltepe L Tipi Kapalı Ceza İnfaz Kurumu’nda İş Yurtları Kurumu’na bağlı olarak iki iş atölyesi ile başlıyor işe. Bugün 100’den fazla mahkûm, dünyanın ve Türkiye’nin çok önemli markalarına ev terlikleri, çok ünlü otellere banyo terliği üretiyor. Dursun, erkek cezaevinde üretim yapan ilk kadın. Ancak tüm cezaevlerinde tek girişimci o değil. Çünkü Adalet Bakanlığı bünyesinde faaliyet gösteren İş Yurtları Kurumu, mahkûmların sosyalleşmesi, cezaları bittikten sonra topluma yeniden kazandırılmaları ve meslek sahibi olabilmeleri için bu politikalara bir süredir ciddi önem veriyor.

Maltepe ziyaretimizde bu çalışmaları anlatmak için İş Yurtları Kurumu’nun başında Tetkik Hakimi olarak bulunan Murat Ünlü de vardı.

Yazının devamı...

Tarkan’lı kültür yılı başlıyor

17 Mart 2019

MOSKOVA’nın en lüks otellerinden Ritz Carlton’un koridorları, bu hafta Türk turizmcilerle doldu taştı. İnşaatını 10 yıl önce Türk iş insanı Erol Tabanca’nın yaptığı ve Büyük Katherina Ödülü’nü aldığı oteldeki kalabalığın nedeni, sektör için büyük önem taşıyan MITT Uluslararası Turizm Fuarı’ydı.

Türkiye Seyahat Acentaları Birliği (TÜRSAB) Başkanı Firuz Bağlıkaya’nın davetiyle geldiğimiz fuar, son iki yıldır hızlı bir yükseliş trendine giren Rusya pazarındaki olumlu gelişimi gözler önüne seriyordu. Metrekare olarak yerleri küçülse de Türkiye ve TÜRSAB’ın stantları yoğun ilgi gördü.

Bağlıkaya, Rusya pazarının Türkiye için tartışmasız en önemli pazar olduğunu söylüyor ve “Bu yıl yüzde 10 civarında artışla 6 milyon Rus turist bekliyoruz” diyor.

Moskova’da bizi konuk eden isimlerden bir başkası ise bu yılın başında göreve başlayan Büyükelçi Mehmet Samsar’dı. Rusya’da 1300’e yakın Türk sermayeli şirket olduğunu söyleyen Samsar, iki ülke arasındaki ilişkilerdeki iyileşmenin arttığını ve artacağını anlatıyor.

TROYA OPERASI

Türkiye ile Rusya’yı birbirine biraz daha yaklaştıracak adımlardan biri ise önümüzdeki günlerde atılacak. Türkiye-Rusya Kültür Yılı 8 Nisan’da başlıyor.

İki ülkenin devlet başkanları Vladimir Putin ve Recep Tayyip Erdoğan, Bolşoy’da Troya Operası ile bu yılın açılışını yapacak. Bir yıl boyunca da, iki ülke halkının kültürel olarak birbirini daha yakından tanıması için çeşitli etkinlikler gerçekleşecek. Bu etkinlikler arasında iki Tarkan konseri var. Bu ülkede çok sevilen Tarkan, 11 Mayıs’ta Kazan’da 14 Mayıs’ta ise Moskova’da konser verecek.

Yazının devamı...

'Şirket doktorlarına ihtiyaç var'

3 Mart 2019

İŞ dünyasında bir süre önce konkordato furyası vardı. Son günlerde bu haberler kesildi. Ancak dikkat çeken başka bir gelişme ortaya çıktı. Gazete ilanlarında, icra sitelerinde iflas eden şirket sayısı ciddi bir biçimde artmaya başladı. Konkordato ekonomideki türbülansın yarattığı sorunlar yüzünden borçlularına karşı bir nefes alma süreci getiren bir uygulamaydı. Ancak ne yazık ki suiistimaller nedeniyle tepki çekti ve kuralları zorlaştırıldı.

Bu sürede konkordatoya başvuran mücevher dünyasının ünlü şirketlerinden Gilan gibi bazı şirketler başvurularını geri çekti. Pamukkale gibi önemli bir markanın konkordato başvurusu ise kabul edilmedi, iflası istendi. Bu durum iş dünyasının gündeminde önemli bir yer tutuyor. Sohbetlerin ana konularından biri bu.

Bu sürecin en çok zorlanan sektörleri inşaat ve bağlı alanlar, otomotiv yan sanayi ve biraz da tekstil. İstanbul Sanayi Odası Başkanı Erdal Bahçıvan da şirketlerin zorlu bir süreçten geçtiğini söylüyor. Bu sürece ilaç olarak düşünülen konkordatonun ise ne yazık ki istismar edildiğini hatırlatıyor. Reel sektörde bir seleksiyon olacağını da ekleyen Bahçıvan’ın gerçekten zorda olan şirketleri kurtarmak için önerisi şöyle: “Kötü kullananları ayırt etmek, samimi olanlara ise sahip çıkmak gerek. Mahkemeler komiserleri uzman kişilerden oluşturmalı. Bu kişiler de bir şirket doktoru gibi davranmalı.”

Şevket Çelik de, konkordato ve iflas konularında uzman önemli bir hukukçu. Ona da sordum gelişmeleri. Mahkemelerin başvuru için artık çok fazla sayıda bilgi ve belge istemeye başladığını söylüyor Çelik. Konkordatoya karşı kamuoyunda doğan tepkinin mahkemelerdeki kararları etkilediği görüşünde.

YÜZDE 90’INA RET

Şirketleri yaşatmak yerine kolay kararın alındığını ve iflas verildiğini anlatan Çelik, “Reddedilme ve iflas oranı arttı. Başvuruların yüzde 90’ı reddediliyor ve 100-150 kişinin çalıştığı şirketler kapanıyor” diyor.

Yazının devamı...

‘Yurtdışında birlik olmalı’

24 Şubat 2019

 

ARNAVUTLUK, Türkiye’nin tarihi ve kültürel bağları kuvvetli olduğu ülkelerden biri. Bir zamanlar Osmanlı coğrafyasının bir parçası olan Arnavutluk, mesafe olarak da Türkiye’ye çok yakın. Neredeyse Antalya uzaklığında. Başkent Tiran’dayız. Camileriyle, sokaktaki insanlarıyla herhangi bir Anadolu kentinde hissediyorsunuz kendinizi. Nüfusu 4 milyona yakın olan bu ülkenin Türkiye gibi dünyanın birçok ülkesine yayılmış 6 milyona yakın diyasporası var. Arnavutluk’ta 2013’den beri iktidarda olan Başbakan Edi Rama’nın bugünlerde başı muhalefetle dertte. Sine-i Millet’e dönmeye karar veren muhalefet iktidarın değişmesini istiyor. Ancak Arnavutluk hızla gelişen standartları yükselen bir ülke. Avrupa Birliği’ne tam üyelik yolunda. Türkiye ile ilişkilere gelince. Arnavutluk devleti ABD ve AB’yi stratejik müttefik, komşuları Yunanistan ve İtalya’yı ise stratejik ortak olarak kabul ediyor.

15 BİN KİŞİLİK İSTİHDAM

Türkiye ise son yıllarda stratejik ortaklar arasına eklendi. Ekonomik ilişkiler gelişen bir trendde. 436 Türk şirketi 15 bine yakın istihdam yaratıyor. En büyük yatırımcılardan biri ise Çalık Grubu. Bankacılıkta BKT, telekomda ise ALBtelecom ile en büyük yabancı sermaye yatırımına sahip Çalık, bugünlerde yine globalleşme hedefindeki Turkcell ile ortak şirket kurdu. Arnavutluk’a gidiş nedenimiz de bu ortak adım oldu. ALBtelecom ile Turkcell bu ülkede ortak şirket kurarak birlikte çalışma kararı aldı. Turkcell’in Bip, Fizy, Mail Box hizmetleri ALBtelecom üzerinden verilecek.

Toplantıya Arnavutluk Altyapı ve Enerji Bakanı Belinda Balluku ile katıldı. Balluku, yeni yatırımlardan ve yabancı yatırımlar için oluşan ticari iklimden duyduğu memnuniyeti dile getirdi. Çalık Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Çalık ise işbirliğinin farklı bir anlamı olduğunu söylüyor. Çalık, “Teknolojiye ve insana yatırımı, geleceğe yatırım olarak değerlendiriyoruz. ALBtelecom ve Turkcell arasındaki stratejik iş birliği de böyle bir hedefle oluştu. Türk şirketleri artık dünyada ortak hareket etmenin yollarını aramalı. Dünya markası olmak için işbirliği şart” diyor. Arnavutluk Adriyatik kıyısında bakir koylarıyla, temiz topraklarıyla keşfedilmeyi bekleyen bir ülke. İki şirketin işbirliği önemli. Atlas Grubu, Limak gibi önemli şirketlerin bulunduğu ülke gelişmek için yatırım bekliyor!

ARNAVUTLUK YATIRIMCI BEKLİYOR

TOPLANTIYA katılan Arnavutluk Büyükelçisi Murat Ahmet Yörük ise ülke hakkında bilgi verdi, Türk yatırımcılara önerilerde bulundu. Verdiği bilgilere göre finans, turizm, enerji ve maden en önemli sektörler. Turizmde Türk yatırımcıların yıllardır davet edildiği halde gelmediğini ama Marriot, Hyatt Regency ve Hilton gibi ABD’nin ünlü otel markaları kısa zaman içinde yeni otelleri devreye alacağını anlatıyor. Ancak önümüzdeki günlerde ilişkilerin hareketlenmesi için yeni bir işadamı çatı örgütü kurma hazırlığında olduklarını söylüyor. Arnavutluk’un büyük şirketlerinin de yer alacağı Ticaret ve Sanayi Odası’nın bölge için de çalışacağını belirtiyor. Bunun için TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu ülkeyi ziyaret edecekmiş. “Yüksek düzeyde bir işbirliği konseyi kurulacak. Turizmde özellikle yatırımcı bekliyorlar. Bu arada Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan da resmi bir ziyarete hazırlanıyor” diyor.

Yazının devamı...