"Hikmet Demirkol" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Hikmet Demirkol" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Hikmet Demirkol

Hikmet Demirkol

Fransa’dan Gelen Esinti: ‘The Journey of a Thousand Miles’

20 Haziran 2018

Hem sözleriyle, hem de melodileriyle özel şarkıların mimarı Görkem haftalarda yayınladığı mini albümü ile uzun süreli sessizliğini bozdu. Birkaç senedir Fransa’da yaşayan Görkem Han ile hem müzikal geçmişini, hem de yeni yayınladığı EP’si ‘The Journey of A Thousand Miles’ı enine boyuna konuştuk. Yenilik kokan nefis bir albüm ve dopdolu bir röportaj bekliyor sizi:

Görkem Han kimdir derlerse nasıl anlatırsın onlara kendini?

Görkem Han, kendi halinde, aşırı sakin, biraz geek ve hissettiği tüm duyguları müzikle anlatmaya çalışan birisi diyebilirim.


Müzik ile yolun nasıl kesişti, müziğe olan ilgin nasıl başladı?

Yazının devamı...

Köklere inen albüm: Roots

13 Haziran 2018

The Away Days vokali Can sayesinde ‘Roots’ albümüyle ve dolayısıyla da çok özel bir müzik insanı Cihangir Aslan ile tanıştım. Albümü dinledikçe daha çok içine alan çok özel bir çalışma ‘Roots’. Cihangir ile albümün hazırlık aşamasını, elektronik müzik kompozisyonları üzerine ilgi çekici bir söyleşi gerçekleştirdik. Detaylarıyla Cihangir Aslan ve ‘Roots’ sizlerle:

Cihangir Aslan kimdir? Bize kendini tanıtır mısın?

Müzik hayatıma gitarist olarak başladım. Galatasaray ITM’ de ses mühendisliği okudum. Bu eğitim dönemi sonrasında Harem Productions’ta çalışmaya başladım. 5 yıllık harika bir dönemdi. Birçok projede yer alma fırsatı bulmuştum, hem aranjör hem kayıt mühendisi olarak.

Başka albümler için aranjörlük yaparken kendi albümüne odaklanmak nasıldı?

Normal iş temposu devam ederken bunu yapmak çok zordu. O yüzden 2 sene önce birçok projeden yavaş yavaş ayrılıp tamamen buna odaklanmaya başladım. Bir tek Hüsnü Arkan ile çalışmalarıma devam ettim. Hüsnü Arkan ile yaklaşık 5 senedir çalışıyorum, artık baba-oğul gibi bir ilişkimiz oldu (gülüyor).

Roots’un başlangıcı nasıl oldu?

Yazının devamı...

Yazın Albümü Simge’den Geldi: ‘Ben Bazen’

6 Haziran 2018

Bu heyecan Simge’nin geçen hafta yayınladığı albümü ‘Ben Bazen’ ile en üst noktasına ulaştı. Bu köşeden ne zamandır detaylı albüm incelemesi yazmıyordum, ‘Ben Bazen’in enerjisi bana bu yazıyı yazmak için ilham oldu.

Müzik ile yolu uzun seneler önce kesişen konservatuvarlı sanatçı, 2014 senesinde ‘Bip Bip’ single’ının ardından 2015 senesinde yayınladığı ‘Miş Miş’ şarkısıyla o yazın ve o senenin en önemli şarkılarından birine imza atmıştı. Esas kırılma noktası ‘Yankı’ single’ıyla geldi. Muhtemelen benim gibi Simge’yi keşfetmeyen ne kadar kişi varsa ‘Yankı’ ile birlikte bu sesin büyüsüne kapıldı gitti. ‘Yankı’nın dev yankısından sonra ‘Kamera’ ile 2016 senesinde tekrar listelere adım atan Simge, 2017 senesinde ‘Yankı’nın devamı niteliğindeki ‘Prens & Prenses’ ve ‘Üzülmedin mi?’ single’larıyla ivmeli yükselişine devam etti. 4 senedir başarılı single’larla ince ince işlenen bu kariyerin taçlanacağı uzun zamandır beklenen albüm ‘Ben Bazen’ geçtiğimiz hafta yayınlandı.

Hit Fabrikası Bir Albüm

14 şarkılık ‘Ben Bazen’ 12 şarkı ve 2 şarkının farklı versiyonlarından oluşuyor. Simge ve Ozan Bayraşa prodüktörlüğünde hazırlanan albüm 4 senelik uzun bir çalışmanın ürünü. ‘Ben Bazen’ 4 senedir her yayınladığı yeni şarkı bir öncekinden daha etkili olan Simge’nin müzik türleri arasında hem cesur, hem de yaptığından emin adımlarla hazırladığı bir hit fabrikası olmuş.

‘Ben Bazen’de Trap’ten Vals’e, Rock’tan R&B’ye, Türkü'den, House’a uzanan birbirinden farklı müzik türleri arasında ustaca gezinen bir çalışma. Bunca farklı türde şarkıyı Simge yine birbirinden usta söz yazarı ve müzisyenle hazırlamış.  Simge’nin de söz yazarı ve besteci olarak yer aldığı şarkıların yanı sıra söz ve müzikte; Alper Narman, Çağrı Telkıvıran, Ersay Üner, Gökhan Şahin, Onurr, Ozan Bayraşa, Selim Siyami Sümer, Sezen Aksu, Sibel Algan ve Yasemin Özler gibi çok değerli ismin imzasıyla ‘Ben Bazen’ rengârenk ve dopdolu bir havaya bürünmüş. Albümün düzenlemelerinde Erdem Yörük, Erhan Bayrak, Onurr, Ozan Bayraşa, Serkan Ölçer, Öğünç Başara gibi müzisyenler ile çalışmış.

Yazının devamı...

Kalben’den Muhteşem Performans

30 Mayıs 2018

Şu zamana kadar 3 ya da 4 kere Kalben’i canlı canlı izlemişimdir. Her izlediğimde, şarkılarını nerdeyse her defasında farklı bir düzenlemeyle söylemesine ayrı hayran oluyorum. Dün geceki performansın farklılığını ve özelliğini sizlere daha detaylı aktarmam gerekiyor.

Öncelikle konser iki bölümden oluşuyordu. Kalben ilk bölümde hem birinci albümünden, hem de ikinci albümünden şarkıları birbiri ardına seslendirdi. İlk bölümün benim için en farklı yanı sahnedeki Kalben’in kendi performansının yanı sıra, şarkıların müzikal detayları da oldukça farklılaşmış ve daha da güzel bir hale gelmiş olmasıydı. Önceki Kalben konserlerinden çok daha farklı ve etkileyici bir performanstı diyebilirim. Kalben’in sahnedeki rahat hali, her şarkı arasındaki anlattığı minik hikâyeler, seyirciye sevgiyle hitap etmesi izlerken herkes gibi benim de içime dokunuyor. Ondan güzel sözler ve hikâyeler, hatta şarkılarının detaylarını sahneden birebir kendi ağzından duymak beni de çok mutlu ediyor. 

Gelelim konserin ikinci yarısına. İlk yarıda grubuyla şarkılarını seslendiren Kalben, kısa bir aradan sonra sahneye daha da kalabalık bir müzisyen ekibiyle ile geri geldi. Kemanlar, kontrbas, trompet ve trombondan oluşan sahnedeki dev kadro ile Kalben’in performansı daha da güçlendi ve bambaşka bir enerjiye ulaştı. Kendisi de bu heyecanını her şarkıda gösterirken, özellikle şarkılara kemanların kattığı farklılık gerçekten muhteşemdi. Sahnedeki ayçiçeklerinden oluşan dekorun verdiği ışıl ışıl enerji, Kalben’in giderek artan pozitif moduyla konser hiç bitmesin istedim.

Büyük Ev Ablukada’dan Yeni Klip

Büyük Ev Ablukada önceki gün ‘FIRTINAYT’ albümünden ‘Hepsine Ne Fena’ şarkısına çektiği nefis klibi yayınladı.

Fatih Yılmaz’ın yönetmenliğinde çekilen klibin görüntü yönetmenliğini ise Yiğit Akbıyık üstlenmiş. Şarkının güzelliği bir yana, klipteki neşesi ve enerjisiyle daha ilk kareden sizi ekrana bağlayan Bartu Küçükçağlayan’ın performansı müthiş olmuş. Özellikle şarkının 3:37’den sonraki değişiminde klibin de animasyonlarla bu coşkuyu yansıtmasına bayıldım. Hem yaptıkları müzikle, hem de bu sanata kattıkları her bir çalışmayı bir öncekinden daha farklı ve daha yaratıcı yapmayı her seferinde başardıkları için Büyük Ev Ablukada’ya alkışların en büyüğü gelsin.

Yazının devamı...

‘13 Reasons Why’ sürprizlerle geri döndü!

23 Mayıs 2018

Dizinin ana karakteri lise öğrencisi Hannah Baker’in intihar etmeden önce bıraktığı notlarla arkadaşları ve ailesine verdiği mesajlarla bir anlamda gençliğin sıkıntılarına ayna olması geçen yılın en büyük gündemlerindendi. ‘13 Reasons Why’ sayesinde tartışma konusu olan okullardaki öğrencilerin birbirlerine yaptığı kabadayılık ve hatta genç/ergenlik psikolojisinin daha önemle ele alınması gerekliliği serinin ikinci sezonuyla bu mesajları vermeye devam edeceğe benziyor.

SELENA GOMEZ DOKUNUŞU

Dizinin aynı zamanda yapımcılarından olan Selena Gomez’in yeni şarkısı ‘Back To You’ iki hafta önce serinin yeni sezonu yayına girmeden önce yayınlanmıştı. 13 Reasons Why’ın müzik süpervizörü Season Kent, Selena Gomez’in dizi için ne kadar hassas davrandığını aktarmış.

Gomez ilk sezonun soundtrack albümü hazırlanırken Kent’e kendisinden ne zaman yardım isterlerse destek verebileceğini belirtmiş. İlk sezon için hazırlanacak olan albümde Gomez’den Yazoo’nun ‘Only You’ şarkısını cover yapmasını istediklerinde hiç tereddüt etmeden stüdyoya girdiğini belirten Kent, ayrıca ‘Kill Em With Kindness’ın akustik versiyonuyla da albümde yer almış olmasının çok değerli olduğunu söylemiş. İkinci sezon vizyona girmeden önce Selena Gomez’in yeni şarkısını yayınlamak istemesi yine aslında dizinin bir PR çalışmasıymış. Selena Gomez söz konusu yeni şarkıyı yaptığından beri dizinin yayına gireceği dönemi beklemiş, hatta özellikle şarkıyı 2. sezon yayınlanmadan önce piyasaya sürmek istemiş.

KHALİD, YEARS&YEARS, ONEREPUBLİC VE DAHA FAZLASI

‘Back To You’ 13 Reasons Why soundtrack albümünün açılış şarkısı olurken, yeni albümde Selena Gomez’in yanı sıra yine birbirinden sürpriz isimler de yer alıyor. Billie Eilish ve Khalid dületi ‘Lovely’, OneRepublic’in Logic ile birlikte yaptığı ‘Start Again’, Years & Years’ın yeni single’ı Sanctify’ da 2. sezon albümünde yerini almış.

Yazının devamı...

Florence + The Machine’den Bir Albüm, Bir Kitap

16 Mayıs 2018

Bu heyecanın yegâne sebebi Florence + The Machine’in yeni bir albüm yayınlayacak olması ve haliyle turne için yollara düşecek olması.  Yolu İstanbul’dan da geçer mi pek emin olmamakla birlikte, turnesindeki Avrupa durakları radarımda olacak.

 

‘HİGH AS HOPE’ HAZİRAN’DA GELİYOR

 

 

Florence Welch 29 Haziran’da ‘High As Hope’ adlı 4. stüdyo albümünü yayınlamaya hazırlanıyor. Albümden yayınlanan ilk single ‘Sky Full Of Song’un ardından geçtiğimiz haftalarda yayınlanan ‘Hunger’ adlı yeni single resmi anlamda albüm için geri sayımı başlattı. Sanatçı ‘Hunger’ı aslında şarkı yapmak için yazmadığını, sadece şiir olarak yazdığını belirtirken, sözleri yüksek sesle okudukça şiirin birden şarkıya dönüştüğünü söylemiş. 10 şarkılık albüm için ufaktan ısınma turlarına çıkan Florence, Mayıs ayında 6 mini konser ile İngiltere ve Amerika’da sevenlerinin yüzünü güldürüyor. En son Brooklyn’de iki gece sahne alan sanatçı 21 Mayıs’ta Los Angeles’ta sahne alacak.

 

Yazının devamı...

Beduk – Flashforward

2 Mayıs 2018

Yeni albüm öncesi piyasaya sürdüğü ‘Gravity’ ve ‘We Dance’ single’larıyla ortalığı iyice ısıtan Bedük, hazırlıkları yaklaşık 1 sene süren İngiltere’de hazırladığı yeni albümü ‘Flashforward’ı sevenleriyle buluşturdu.

Son 1.5 haftadır sabahları işe giderken dinlemekten kendim alamadığım yeni Bedük şarkıları bizi az sonra aşağıda okuyacağınız röportajda buluşturdu. Yine yepyeni, bomba gibi, enerjisi en üstte bir Bedük var karşımızda, detaylar için söyleşimize buyurun:

Flashforward albümündeki İngiltere etkisini senden dinleyelim.

Albüme Türkiye’de başlamıştım aslında. Birkaç ay üzerinde çalıştım şarkıların. Daha sonra istedim ki, bir yer değişikliği yaparsam bu bana yeni bir enerji verir, farklı bir ilham yakalarım. Bu fikirle stüdyomu İngiltere’ye taşıdım ve albümün geri kalan sürecini de İngiltere’de tamamladım. Yeni bir ilhama yeni bir dünyaya ihtiyacım vardı. Gerçekten de bana yeni bir ilham kattı bu değişiklik.

Ben yaptığım işi kendi kendime değiştirmeyi, yeni şeyler denemeyi hatta deyim yerindeyse bir nevi baltalamayı çok seviyorum. Bir öncekinden tamamen başka bir iş yapayım, bu albümden sonra daha da yeni bir şeyler deneme isteği hep içimde var. Bakarsın bir sonraki albümde de Japonya’da olurum (gülüyor).

İngiltere’deki Stüdyo, çalışma koşulları anlamında Türkiye’den daha farklı mı?

Türkiye’deki stüdyomdan biraz daha küçük bir yer yeni stüdyom ama daha kompakt oldu ve son haline de baya ısındım. Aslında önemli olan fikirlerin büyük olması, mekân, stüdyo büyük olmuş çok da gerekli değil bana kalırsa. Bir de öyle bir yerde buldum ki stüdyoyu, yanımdaki komşularım da aynı benim gibi müzik insanları. 3-4 tane yan yana müzik üreten, müzik yazan stüdyo komşularım var, onlarla sürekli fikir alışverişinde olmak bana bambaşka bir vizyon kattı. Ben onlardan fikirler alıyorum, onlar benden fikirler alıyor. Enstrümanlarımız sürekli birbirimizde, resmen esnaf misali süper bir üretken ortam yarattım burada kendime.

Yazının devamı...

Avicii’nin Ardından

25 Nisan 2018

Yaklaşık 1 ay önce SXSW’de Nile Rodgers’ın konuşmasını dinlemiştim. Bu söyleşide Nile Rodgers, yaratıcılığını, müzik aşkını ve kariyerinin detaylarını gençliğinden günümüze gelen kronolojide anlatırken konu bir şekilde Avicii’ye gelmişti. 2018’de yayınlayacağı yeni Chic albümü için sürpriz kişilerle çalıştığını söyleyen Rodgers, Avicii ile geçirdiği stüdyo zamanın son zamanlarda yaratıcılık adına yaptığı en iyi şey olduğunu söylemişti. Zamansızlıktan şikayet eden sanatçı, turne programıyla diğer sanatçıların prodüksiyon çalışmaları arasında mekik dokurken onu en çok etkileyen şeylerden birinin Avicii ile yeni şarkılar üzerinde çalıştığı zamanlar olduğunu bir çok kez dile getirmişti. Rodgers Avicii’yi için son zamanların ‘melodi dahisi’ olarak tanımlarken ‘beni Avicii ile 2 ay stüdyoya kapatın size 5 senelik albüm ile geri döneriz’ demişti. Cuma gününden beri aklımda hep bu söyleşi anı var. Müzik dünyası genç yaşta çok önemli bir müzik insanını maalesef kaybetti. 

 

Avicii (01) - Yeniden Doğuş

Avicii çok genç yaşta EDM dünyasını sarsan başarısıyla, birçok festivalde sahne alan ve dev kitleleri müzikleriyle etkileyen bir sanatçı olarak maalesef kendisine çok da iyi bakmıyordu. Yoğun turne programı, düzensiz beslenme ve yoğun alkol tüketimi sebebiyle 2 sene önce ciddi sağlık sıkıntıları yaşayan sanatçı müziği bıraktığını duyurmuştu. Daha doğrusu canlı performans çalışmalarını bundan sonra sürdürmeyeceğini, daha insani bir halde yaşaması için buna zorunlu olduğunu açıklar bir metinle samimi şekilde duygularını sevenleriyle paylaşmıştı. Bu duyuru Avicii’yi sevenleri üzse de geri döneceğine sanırım ben de herkes kadar emindim.

Nitekim geçtiğimiz yaz Avicii (01) adını verdiği yeni EP’siyle İsveçli DJ adeta tekrardan doğmuştu. 6 şarkılık yeni albümü ile tekrardan müzik sektörüne geri dönen sanatçı, o dönemde yeniden geri dönüşünü şöyle özetlemişti:

Hayattaki tecrübelerimiz sayesinde zaman içinde hepimize bizim için neyin daha önemli olduğunu anlıyoruz. Bu benim için müzik yapmaktı. Müzik için doğduğumu, müzik yapmak için yaşadığımı anladım. Geçen sene canlı performanslarımı bıraktığımda aslında benim için daha anlamlı olan stüdyoma döndüm. Bu yeni başlangıç ile müziğe olan tutkumu sizlere yeni şarkılar yaparak göstereceğim. Umarım sizler de en az benim kadar keyif alırsınız’.

Avicii (01) projesi gerçekten de yeni bir başlangıçtı, yaz boyu bu albümden yayınlanan single’lar ve remixlerle ara verdiği dönemde pek de bir şey kaybetmediğini listelerdeki yükselişiyle kanıtlamıştı.

Yazının devamı...