"Hikmet Demirkol" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Hikmet Demirkol" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Hikmet Demirkol

Hikmet Demirkol

Lana Del Rey’in Radiohead Davası

10 Ocak 2018

Şarkıyı sadece bir kere bile dinleseniz ‘Creep’ havasını daha ilk dinleyişte hissetmemeniz nerdeyse imkânsız. Hal öyle olunca, Radiohead tarafı şarkının yayın haklarından dolayı doğacak teliflerin tamamının kendilerine verilmesini talep etmiş. Konu basına sızmadan önce konunun iki tarafı Ağustos ayından beri pazarlıkta direnmişler. En sonunda Lana Del Rey önceki gün kendi resmi twitter hesabında bu durumun mahkemelik bir duruma geldiğini duyurunca, tüm dünya da işin ciddiyetinden haberdar oldu.

Lana Del Rey paylaştığı sosyal medya postunda Radiohead’e her ne kadar şarkının ‘Creep’ten esinlenerek yapılmadığını belirtse de, şarkının haklarının %40’ını vermeyi teklif ettiğini ancak grubun bu hak ile yetinmeyip tüm yayın haklarını istemesinden ötürü davalık olduklarını açıklamış.

Durum bununla da bitmiyor, önceki gün Denver’da sahneye çıkan Lana Del Rey söz konusu olayla şarkısı hakkında açıklamalarına devam etmiş. ‘Get Free’nin kendi deyimiyle ‘kişisel manifestosu’ olduğunu belirten sanatçı, bu dava sonunda ‘Lust For Life’ albümünden şarkının tamamen çıkartılması riskine karşın son ana kadar hukuki haklarını savunacağını belirtmiş. Anlaşılan o ki, şarkının sadece telif hakları konu değil, aynı zamanda şarkının fiziksel basılı olarak da yayından kaldırılması söz konusu gibi duruyor. Görünen o ki, 2018’de bu konu özelinde daha çok haber duyarız diye hissediyorum, bakalım önümüzdeki günler bize neler gösterecek.

Mabel Matiz’den Yeni Single Geliyor: ‘Öyle Kolaysa’

Mabel Matiz’in geçtiğimiz haftalarda video klip çekimlerini tamamladığı yeni şarkısı ‘Öyle Kolaysa’nın yayınlanmasına artık çok az kaldı. Geçtiğimiz günlerde sanatçının resmi sosyal medya hesaplarında yeni şarkısının detaylarını paylaşması müzik gündemine bomba gibi düştü. 

Yazının devamı...

Super Bowl ve JT Heyecanı!

3 Ocak 2018

Şimdi müzik dünyası yeni heyecanlarına doğru yol almaya başladı bile.


Başta Amerikan halkı olmak üzere tüm dünyada her sene büyük merakla beklenen Super Bowl etkinliği yılın ilk günlerinden gündeme yerleşmeye başladı bile. Bu sene bu büyük spor etkinliğindeki maç arası şovunu üstlenecek olan Justin Timberlake Şubat ayında gerçekleşecek olan bu büyük performansı öncesi müjdeyi verdi.
Sanatçı dün sosyal medya profillerinden yeni albümü ‘Man Of The Woods’un Şubat ayında yayınlanacağı bilgisini paylaştı. Paylaştığı kısa albüm tanıtım videosunda, otlaklarda ve ormanlık alanlarda dolanan, ateşler arasında salınan, eşi Jessica Biel ve hatta küçük oğlu ile pozlar veren Timberlake, albüme dair ‘bu albümdeki ilham kaynağım ailem, eşim, çoğum yani hayatımın en içten kısımlarıydı, yaptığım en samimi albüm’ söylemlerini de araya serpiştirmiş. Söz konusu tadımlık videoda stüdyodan da görüntülere yer verilirken Pharrell Williams’ın ‘işte bu şarkı ezer geçerrr!’ diye bağırdığını da görüyoruz. Albümden yayınlanacak olan ilk single’ın 5 Ocak’ta piyasaya çıkacağı da duyurulurken, Timberlake’in Super Bowl’daki performansından hemen önce yeni albümü ‘Man Of The Woods’u yayınlayacağı bilgisi ise bizlere bu video aracılığıyla sunulmuş vaziyette.


Yazının devamı...

2017’nin en iyi albümleri/ Sıngle’ları- Bölüm 2

27 Aralık 2017

2017’yi yayınlanan albümler açısından düşününce kısmeti bol, ilginç bir seneydi. Aynı sene içinde 7 yıldır albüm yayınlamayan Tarkan’ın yanı sıra, Sezen Aksu, Ayşe Hatun Önal ve senelerin hasreti Vega yeni albümlerini yayınladılar. Vega’nın 11 sene sonra ‘Delinin Yıldızı’ albümüyle yüzleri güldürmesi 2017’ye kısmet oldu. Her sene bu yazıyı yazarken Vega’nın yeni albüm yayınlamaması içlendiğim bir durumdu. Bu sene o yüzden ayrıca özel bir yıl olarak hafızamda farklı bir yere sahip.

Dilerim 2018 yeni albümlerin daha çok yayınlandığı, konserlerin, festivallerin birbiri ardına açıklandığı, kültür sanatın tavan yaptığı bir yıl olsun.

Sizi geçen hafta başladığım 2017’nin En iyi Albümleri / Single’ları yazısının ikinci ve son bölümüyle başbaşa bırakıyorum:

SEZEN AKSU - BİRAZ POP BİRAZ SEZEN

2017 senesi böyle nefis bir albüm ile başlamıştı. En son 2011 senesinde ‘Öptüm’ albümünü yayınlayan Sezen Aksu 6 sene sonra yepyeni şarkılar ile yeni yılın açılışını yapmıştı. Albümden ilk yayınlanan ‘İhanetten Geri Kalan’ klibinden sonra ‘Manifesto’ya klip çeken Minik Serçe, albümün bir de remix formatını yayınladı. ‘Biraz Pop Biraz Sezen’ remix albümü tıpkı albümün kendisi kadar büyük bir çalışmanın ürünü olduğu şarkıların yeni versiyonlarını dinlediğinizde anlıyorsunuz. Özellikle remix albümdeki Bayraşa versiyonları çok başarılı. Yeni Sezen Aksu albümüne dair içimde kalan tek şey, artık canlı performans vermeyen sanatçıyı, yeni şarkılarıyla sahnede izleyemeyecek olmak. Belki 2018 bu anlamda bir sürpriz yapar bize (umarım).

Kilit Şarkılar: İhanetten Geri Kalan, Manifesto, Köz, Canımsın Sen, Ben Kedim Yatağım, Günaydın Memur Bey, Benim Karanlık Yanım

VEGA-DELİNİN YILDIZI

Yazının devamı...

2017’nin en iyi albümleri -Bölüm 1-

20 Aralık 2017

 

12 ay boyunca müzik dünyasında neler oldu, hangi single’lar listelerde tavana vurdu, hangileri listelere bile giremedi, albümlerin enine boyuna son bir kere daha değerlendirildiği adeta sömestr sonu gibi bir dönem.

Bu senenin öne çıkan albümlerini sıralamaya başlayınca ilk listem 50 albümden fazlaydı. 50 albümden daha makul bir rakama inmek için epey uğraştığımı belirtmem gerek. Sonunda bu yazıyı derlerken, geriye dönüp 2017’ye baktığımda en çok aşağıdaki 20 albümün benim hafızamda yer etmiş olduğunu farkettim.

Şimdi sizlerle bu listeyi paylaşmanın zamanı geldi. Haftaya aynı listenin yerli versiyonu ile karşınızda olacağım:

PARAMORE - AFTER LAUGHTER

Bu senenin en güzel olaylarından biri Paramore’un yeni bir albüm ile geri gelmesiydi. Grup dağıldı, dağılacak derken gitarist Taylor’un yaptığı demolar yeni şarkılara giden kapıyı aralamış. ‘Birlikte bir daha müzik yapamayacağımıza neredeyse emindik’ itirafını yapan grubun vokali Hayley Williams yeni albümleriyle bambaşka bir Paramore tonu yakaladıklarını da bu açıklamasının peşine yapıştırıyor. Önceki albümlerine nazaran daha pop havası olan albüm kemikleşmiş kitlelerine kendilerini unutmayacak şarkılar da vermeyi ihmal etmemiş.

Yazının devamı...

Morrissey'den beklenen açıklama geldi

13 Aralık 2017

Hazır kış gelmiş, havalar tam da yeni melankolik Morrissey şarkıları için yeterli koşulları sağlamışken, tüm medya Morrissey’in son dönemde Kevin Spacey ve Harvey Weinstein skandalları hakkında yaptığı yorumları konuşur oldu.

Sivri diliyle her daim dikkatleri üzerine çeken Morrissey, son aylarda taciz iddialarıyla Amerika’yı ve dünya gündemini ciddi şekilde sarsan önce Harvey Weinstein skandalı, daha sonra da Kevin Spacey’nin adının geçtiği iddialar üzerine yaptığı yorumlarla en az bu skandallar kadar kendisinden söz ettirmişti. Sanatçı Der Spiegel’e verdiği röportajda yaptığı açıklamalar üzerine aldığı negatif eleştiriler üzerine dün resmi facebook sayfasından bir açıklama yaptı.

Morrissey’in resmi facebook sayfasından yaptığı açıklamada, Berlin’den Los Angles’a kendisiyle röportaj yapmak için gelen Der Spiegel ekibinin hevesinin, kendisiyle aynı bakış açısında olduğunu sanmasının, bu yaşananlar sonrasında büyük bir hayal kırıklığı olduğunu söylemiş. Yayınladığı açıklamada Kevin Spacey’nin adının geçtiği taciz suçlamalarından ötürü ona kesinlikle hak vermediğini, hiçbir türlü taciz ve cinsel istismarı tasvip etmediğini ve savunmadığını, bu konular hakkında söz konusu söyleşide aktardıklarının Der Spiegel tarafından çarpıtıldığını üstüne basa basa açıklamış. Açıklamalarına bir daha yazılı basına hiçbir koşulda konuşmayacağını ekleyen sanatçı, müzik dünyasında ve politikada fark yaratmak isteyen insanların günümüzde yok sayıldığını ve susturulduğunu belirtmiş.

Söz konusu açıklamada Morrissey, Der Spiegel’e verdiği röportajda söylediklerinin çarpıtıldığını, röportaj sonrasında kamuoyunun verdiği tepkilere cevap olması için röportajdaki ses kaydının kendisine verilmesini talep ettiğinde bu isteğinin reddedildiğini, sadece bu durumun bile kendi başına büyük bir cevap olacağını belirtmiş. Bakalım Morrissey’in bu çıkışına karşı taraftan nasıl bir yanıt gelecek?

 

KEŞİF: FARKETMEZ BAND

Yazının devamı...

Üçlemenin son halkası: ‘Üzülmedin mi?’

6 Aralık 2017

‘Yankı’ yayınlandığı zaman hakkında yazamadığım için içimde kalmıştı, yeni single çalışması ‘Üzülmedin Mi?’ ile Simge’yi daha yakından tanıma fırsatı edindim, bu sayede kasedi biraz başa sarmak istiyorum.

Müzisyen bir babanın kızı olan Simge 12 yaşında gitar çalıp ilk bestelerini yapmaya başlamış. Gün be gün müzik sevgisi çoğalan Simge, müzikle ilgili çalışmalarını İstanbul Teknik Üniversitesi Devlet Konservatuarı Ses Eğitimi bölümünü kazanarak devam ettirmiş. Müzik kariyerine öğrencilik yıllarından başlayan Simge;  Zeynep Dizdar, Gülşen, Yaşar ve Serdar Ortaç’a sahnede vokalist olarak eşlik etmiş.

Birçok jingle ve dizi müziğiyle aslında senelerdir sesini duymaya alışık olduğumuz Simge, 2011 yılında  “Yeni Çıktı” adlı albümüyle müzik piyasasına ilk solo albümü ile giriş yapıyor.  2014 yılında prodüktörlüğünü kendi üstlendiği single çalışması ‘Bip Bip’ i çıkarırken, 2015 Haziran ayı bence Simge’nin kırılma noktasına işaret ediyor.

2015 Haziran ayında DMC etiketiyle yayınladığı Riff Cohen - Dans Mon Quartier cover’ı olan, Sibel Algan'ın türkçe söz yazdığı ‘Miş Miş’ isimli single çalışması Simge’nin müzik kariyeri için belki de en önemli anlardan biri. Söz konusu şarkı yayınlandığı dönem Youtube’da izlenme rekorları kırarken, bugün 164 milyon izlenme sayısına erişmiş durumda.

‘Miş Miş’ ile yakaladığı büyük çıkışın ardından 2016 yılında yayınladığı ‘Yankı’ single’ı benim de Simge’yi gerçek anlamda farkettiğim şarkıdır. 2017’nin başında yayınlanan ‘Prens & Prenses’ ardından geçtiğimiz hafta piyasaya çıkan son single çalışması ‘Üzülmedin Mi?’ meğer bir üçlemenin son parçasıymış.

 

Yazının devamı...

Yeni yıl coşkusu Sıa’dan

29 Kasım 2017

Her sene yeni yıl döneminde yayınlanan Christmas temalı albümler kervanına bu yıl Sia da katılıyor. Yapımcılığını Greg Kurstin’in üstlediği Sia’nın yeni albümü ‘Everyday Is Christmas’ tam anlamıyla mutluluk aşılayan bir albüm olmuş.

Yeni yıl temalı bir albüm yapma fikri ortaya çıktığında Sia ilk olarak her sene yayınlanan bu albümlerin aslında hiç yeni şarkı içermediğini, genellikle yorum farkıyla klasiklerden oluşan çalışmalar olduğunu ve  bu duruma yeni bir bakış getirmek istediğini farketmiş. Greg Kurstin ile bu fikrini paylaşan sanatçı ilk başlarda bir iki single yaparak bu müzik türüne biraz olsun renk katmak istemiş. ‘Muhtemelen üretkenliğimin en yoğun dönemini bu şarkıları yazarken yaşadım’ diye belirten Sia, ‘Everyday Is Christmas’ için şarkılar yazarken kendini bu masal dünyasına öylesine kaptırmış ki sonunda bir albüme yetecek kadar şarkı üretmiş.

Sözlerle ve melodilerle olan hünerini, her yaptığı projede bir başka seviyeye taşıyan Sia, özellikle tatil temalı ‘Everyday is Christmas’ albümü için yine kendine hayran bırakacak bir iş çıkarmış. Muhtemelen birçok sanatçı özellikle bu tema için yeni bir şarkı yazmaktansa, alışılagelmiş klasikleri cover yaparak bu kategoriye destek verirken, Sia ezberleri yine bozacak bir albüm yaratmış.

Yıldızlar: Santa’s Coming For Us, Ho Ho Ho, Puppies Are Forever, Candy Cane Lane

Oscar’ımı Verdim Gitti: Snowman, Snowflake

DERİN SARIYER’DEN YENİ ŞARKI

Yazının devamı...

Ezberbozan Taylor

22 Kasım 2017

Ağustos sonunda Taylor Swift’in yeni albümü ‘Reputation’ için başlattığı tanıtım çalışmaları o dönem oldukça ses getirmişti. Sosyal medya profilini karartıp, tüm geçmiş postlarını silen sanatçı, her gün paylaştığı görsel parçalarıyla tüm takipçilerini bir puzzle oyununa dahil etmişti. Günler sonra bu puzzle oyunu sonunda  bir yılan videosa dönüşmüş ve beraberinde yeni albümün yayınlanacağı tarihi duyurmuştu. Taylor Swift’in seçtiği bu farklı ve oldukça kışkırtıcı tanıtım kampanyası uzunca süre kendisinden söz ettirmişti.

ESKİ TAYLOR NERDE?

‘Reputation’dan yayınlanan ilk single çalışması ‘Look What You Made Me Do’ ile yeni albümün kapılarını aralayan sanatçı, önceki Taylor’ları bir bir yok ettiğin, yeni gelen Taylor Swift’in kimseye benzemediğini bizlere duyurdu. 3 sene önce yayınladığı 1989 albümünden farklı olarak Taylor Swift bu albümün single’larını dijital müzik platformlarında da yayınlayarak yeni albüm çalışmalarında kendi sınılarını genişletti. Sırasıyla ‘Ready For It?’ , ‘Gorgeous’ ve son olarak ‘Call It What You Want’ single’larını yayınlayan şarkıcı yaklaşık 3 ay boyunca yeni Taylor ‘bambaşka’ olacak diyerek albümün yayınlanma tarihi olan 10 Kasım’a kadar geldi.

Her ne kadar yeni Taylor Swift ‘bambaşka’ olacak dense de aslında albüm stratejisi bakımından Taylor, bildiğimiz eski model pazarlama taktiklerinden ilerlemeyi tercih ediyor. Swift, 3 sene önceki yayınladığı 1989 albümünde de uzun süre gündem olan albümünün dijital platformlarda dinlemeye açılmaması politikasını yeni albüm ‘Reputation’ için de sürdürmeye devam ediyor.

REKORLARA DOYMAYAN ‘REPUTATION’

Financial Times’ın Taylor Swift’in yeni albümüne dair önceki gün açıkladığı rakamlara bakılırsa ‘Reputation’ın dijital yayın politikasından uzak olması kendisine zararla değil aksine bu senenin en çok fiziksel albüm satan sanatçısı ünvanıyla geri dönmüş gibi duruyor. Reputation’ın yayınlandığı ilk hafta sadece Amerika’da 1.22 milyon adet satış başarısı yakalarken, bu rakam dünya genelinde 2 milyon adedi buluyor. Yeni albümün ne zaman dijitale açılacağı henüz bilinmezliğini korurken bir önceki albümün aylar boyunca dijital platformlara açılmadığını düşünürsek, bu durum Taylor Swift’in çok da umrumdaymış gibi durmuyor.

Yazının devamı...