"Ayçe Bükülmeyen" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Ayçe Bükülmeyen" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Ayçe Bükülmeyen

Ayçe Bükülmeyen

Uçakta laptop yasağı kitap yazdırdı

15 Şubat 2019

Uzun iş seyahatlerinde bir dönem yaşanan uçakta laptop yasağı onu daha fazla kitap okumaya hatta sonrasında el yazısı ile kitap yazmaya itmiş. Sonuçta geleceği kurguladığı romanı 2048 ortaya çıkmış. Büyükada Yayıncılık’tan çıkan kitabının sonunu ise her bir okuyucunun kendine göre bir son yazacağı şekilde interaktif hale dönüştüren Sayer, yurtdışına daha fazla eser ihraç etmemiz gerektiğini söylüyor.

 

- Kitap yazma fikri nasıl oluştu? Sizi motive eden ne oldu, kitap yazma isteği mi, geleceği kurgulama isteği mi?

Kitap yazma fikri tamamen bir tesadüfler silsilesi sayesinde oldu. Bir buçuk sene evvel başlayan ve bir süre devam eden İstanbul çıkışlı uçuşlardaki elektronik cihaz yasağı bana yazarlık kapısını açtı diyebilirim. İşim icabı sürekli seyahat ediyorum ve normalde bilgisayarımda iş yaparken yasak zamanı seyahatlerde kitap okumaya başladım. Konu zaten benim detaylı araştırmalarımın olduğu bir mevzuydu. Kendi kendime neden ben de bir kitap yazmıyorum dedim ve serüven başladı. Bugün bize çok uzak gelen bazı gelecek teknolojilerini en iyi harmanlayacağım kitabın bir kurgusal roman olacağına kanaat getirdim ve bu şekilde yazmaya başladım. Aslında başta pek motivasyonum yoktu ama romanı yazmam ilerledikçe bu uğraşın çok keyifli bir hobiye dönüştüğünü farkettim. Başlarken bitirir miyim kestirememiştim ama ilerledikçe o kadar büyük bir keyif aldım ki kısa sürede tamamladım. Çocuklarımın ve ailemin gurur duyacağı bir eser bırakmak ta benim için önemli bir motivasyondu tabi.

 

GÜNÜMÜZ İNSANININ HEM ÇOK VAKTİ VAR HEM HİÇ VAKTİ YOK

- Bir sanayici ve işadamısınız. Kitap yazmaya nasıl zaman ayırdınız?

Yazının devamı...

Tarımda biz de varız

21 Ocak 2019

 

Bunu değiştirmek için yeni politikalar geliştiriliyor, yeni girişimlere başlanıyor. Bu yönde atılmış en anlamlı adımlardan biri, benim de içinde olduğum yeni bir kooperatif. ‘Döngü Tarımda Kadim Bilgiler, Yeni Fikirler Kooperatifi’ ile biz bir grup kadın, tarımı canlandırmak için harekete geçtik. Akademisyenden mühendise, iletişimciden finansçıya farklı mesleklerden gelen ama aynı amacı ve heyecanı paylaşan bu kadınlarla ‘köylünün tarımdaki kadim bilgisini, yeni fikirlerle birleştirip yeni pazarlar oluşturabiliriz’ diyerek yola koyulduk ve ilk üretimimize başladık.
Şehirli, yüksek eğitimli, kalbi doğa ve Anadolu topraklarına büyük bir sevgiyle bağlı kadınlar olarak diyoruz ki, ‘Madem tarımda son noktaya gelindi, o zaman biz de baştan başlarız’...

ZEYNEP DERECE (Endüstri Mühendisi)
BURCU KARACA UĞURAL (Tekstil Mühendisi)


- Tarımda üretimin geçmişe göre daha zor olduğu bugünlerde sizi tarımsal üretime iten ne oldu?

Yazının devamı...

Dünyada en iyi 50 öğretmenden biri  

31 Aralık 2018

 

Bill Clinton’ın onursal başkanı olduğu Varkey Vakfı tarafından, 179 ülkeden 10 bin öğretmen arasından seçilen 50 öğretmen arasına giren Samet Başkonuş, okulu ve öğrencileri için yıllardır birçok imkanı yoktan var ediyor. Öğrencilerini de geniş bir vizyona sahip olacak şekilde yetiştiren Samet Öğretmen, mart ayında açıklanacak sonuçları büyük bir heyecanla bekliyor.

ÇALIŞMALARIMIN ARKA PLANINDA EŞİM VE KIZIM VAR
- Global Öğretmenler Ödülü listesinde yer aldığınızı duyunca ne hissettiniz?
- Gece saat 3’te açıklanmış. Sabah kaltığımda telefonumda onlarca bildirim ve mesaj vardı. Siteye girip kendi resmimi görünce yaşadığım mutluluğu anlatamam. Gözlerimi kapatıp o anın tadını çıkardım. Bir de bir dünya haritası üzerine her finalistin ülke bayrağını koydukları bir resim yayınladılar. Asıl gururu, o zaman yaşadım. Bayrağımızın, o listede olmasını sağlamakla bir çocukluk hayalimi de gerçekleştirdim. Çünkü çocukken Türk bayrağını temsil eden insanları görünce imrenirdim. Bunu başarmış olmak ayrı bir duygu oldu benim için. Sonra eşim ve kızımla paylaştım. Onlar da en az benim kadar sevindiler. Çünkü yaptığım her çalışmanın geri planını onlar biliyor ve benimle birlikte onlar yaşıyor bu süreçleri.

ÖĞRETMEN ARKADAŞLARIM BU İŞİN GİZLİ KAHRAMANLARI

Yazının devamı...

Normal doğum daha sağlıklı

24 Aralık 2018

 

 Özellikle ülkemizde birçok kadın, bu doğal yöntem yerine cerrahi yaklaşımı, yani sezaryen doğumu tercih ediyor. Hatta dünyada bu konuda birinciyiz. Doğuma hazırlık eğitmeni ve ebe Msc. Şükran Kurucu Yılmaz, Amerika ve İngiltere’de aldığı normal doğum ve doğuma hazırlık yöntemlerini Muğla’da kurduğu merkezde dileyen annelere öğreterek, daha sağlıklı doğum yapmalarını sağlıyor.

- Ebelik üzerine nasıl bir eğitim aldınız?
- İsparta-Yalvaç Sağlık Meslek Lisesi’nden birincilikle mezun olup Süleyman Demirel Üniversitesi Ebelik Bölümü’nü bitirdim. Yabancı dil ve mesleki gelişim için Amerika ve İngiltere’ye gittim. Londra Edgware’de özel bir Anne-Bebek Rehberlik Merkezi’nde staj yaptım. Türkiye’ye döndükten sonra Bahçeşehir Üniversitesi’nde yüksek lisansımı tamamladım. Kadın doğum servisi, doğumhane, yenidoğan yoğun bakım, Çapa Tıp Fakültesi Çocuk Yoğun Bakım Bölümü’nde çalıştıktan sonra Haliç Üniversitesi Hemşirelik Yüksekokulu’nda öğretim elemanı olarak çalıştım. Muğla’ya taşınınca doğuma hazırlık ve nefes çalışmaları, emzirme ve bebek bakım, bebeklerde ve çocuklarda ilkyardım, hamile yogası eğitimleriyle anne ve gebelere destek ve danışmanlık vermeye başladım.

SEZARYENDE DÜNYA BİRİNCİSİYİZ
- Ülkemizde daha çok sezaryen doğum tercih ediliyor. Dünyada durum nasıl?

Yazının devamı...

Torna başında kadın girişimci

17 Aralık 2018

 - Bugüne kadar hangi işlerde çalıştınız? Nasıl bir eğitim aldınız?
- Lise mezunuyum. İş hayatım muhasebede başladı. Sonra Seka Selüloz ve Kağıt A.Ş’de görev aldım. Üretimin emek istediğini, tomrukların işlenmesi ve biçilmelerini gördükçe anladım. Üretmeliyiz derken, Seka’nın özelleşmesiyle yolum Türnak Genç Yılmaz firmasıyla kesişti. Yeniliğe ve öğrenmeye açık olmam ve merakım beni burada talaşlı imalatla tanıştırdı. Orada stok sevkiyat ve ambar görevlisi olarak çalışırken, cumartesi günleri CNC torna tezgahlarını incelerken, hatta çalışırken buldum kendimi. Öğrendikçe merakım arttı. Kendimi yetiştirmek adına ithalat ve ihracat, muhasebe eğitimleri aldım.

NİTELİKLİ ARA ELEMAN SIKINTIMIZ VAR
- Sanayi üretimine girmeye nasıl karar verdiniz?
- Genç Yılmaz firmasında çalışırken alanımı genişletmek istedim. Talaşlı imalat zaten dikkatimi çeken bir alandı. Teşvikler sonucu da ilk adımı atabildim.
- Tam olarak ne üretiyor ve nerelere satıyorsunuz?

Yazının devamı...

Aile şirketlerine girişimci kuşaklar

10 Aralık 2018

- Türkiye pazarına gireli 7 yıl olmuş. Türkiye’de yatırım yapmaktan memnun musunuz?
- Evet 7 yıl önce Türkiye’de yatırım yaptık. Türkiye’de bulunan bir başka firma ile işbirliği yapıyoruz. İyi gidiyor ve memnunuz. İstanbul ile başladık ve Ankara ve İzmir ile devam ettik. Daha da büyümeyi istiyoruz. Ayrıca esnek çalışma düzenlemeleri ile birlikte daha iyi işler yapabileceğimize inanıyoruz.
- Türk ekonomisinde yaşanan ani değişimler sizi nasıl etkiliyor. Bizler alışkınız ama siz?
- Biz de alışığız diyebilirim. Bazen İngiltere’de de böyle değişimler, sarsıntılar yaşanabiliyor. Uzun dönemli yatırımcı olmayı amaçladığımız için bunlardan etkilenmemeye çalışıyoruz.

ESNEK ÇALIŞMA MODELLERİ, TEKNOLOJİYİ AVANTAJA ÇEVİRİR
- Türk iş kültüründe, iş anlayışında sizi en çok şaşırtan en farklı gelen ne oldu?
- Geçici iş ve esnek çalışma düzenlemelerinin olmaması diyebilirim. Çünkü bu İngiltere’de çok önemli ve gerekli. Bu çalışma şeklinin büyük avantajları ve getirileri var. Bu firmalar için de çok uygun. Daha fazla seçenek ve olanak sağlayan bir çalışma şekli. Türk iş yaşamında esnek çalışma düzenlemelerinin çok önemli ve olumlu etkisi olacağına inanıyorum.

Yazının devamı...

İngiliz hava yolundan İzmir’e direkt uçuş

11 Kasım 2018

Birçok önemli bağlantının yapıldığı bu fuarda, İzmir Kalkınma Ajansı’nın koordinasyonu sayesinde İzmir’in sektördeki paydaşları bizi temsil etti. Bu yılki fuarın öne çıkan haberi ise İngiltere’nin en önemli hava yolu ve turizm şirketlerinden JET2 Holdiays’in 2019’dan itibaren İzmir’e direkt uçuşlar başlatması... İşte fuara katılan turizm sektörünün temsilcileriyle yaptığımız sohbet ve beklentileri...

DAHA ÇOK DİREKT UÇUŞ OLMALI
Mehmet İŞLER – TÜROFED Başkan Yardımcısı ve Ege Turistik İşletmeler ve Konaklamalar Birliği (ETİK) Başkanı:
- Londra WTM’de bir araya geldiğimiz JET2 Holidays CEO’su Steve Heapy, Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy ile yaptığımız görüşmeler sonucu daha önce Antalya, Bodrum ve Dalaman’a uçan JET2 Havayolları, 2019 yılında İzmir Adnan Menderes Havalimanı’na uçmaya başlayacak. JET2 Holidays CEO’su Steve Heapy, İzmir’e 2019 yılında daha önce sekiz olarak planlanan haftalık uçuş sayısını artırarak 10’a çıkaracaklarını müjdeledi. İzmir, üç saatlik sürede 54 ülkeye ulaşabilecek mesafede bir şehir. Direkt uçuşlar şehrimiz ve bölgemiz için önemli avantaj sağlayacak. Türk Hava Yolları başta olmak üzere diğer hava yolu şirketlerinin de İzmir’e direkt seferler koymasını istiyoruz. Türkiye turizmi 2019 yılında rakamlarını yükseltirken elbette İzmir turizmi de bundan payına düşeni almalı.

BEKLENTİLERİMİZ YÜKSEK
Mehmet ENSARİOĞLU – İzmir Valiliği Yatırım İzleme Koordinasyon Müdürü:

Yazının devamı...

Londra’da İzmir farkı

8 Kasım 2018

 

Dünyanın bu en büyük ve en kapsamlı turizm fuarında, Türkiye oldukça büyük bir stand ile yer aldı. Ama beni en çok sevindiren İzmir’in, İzmir Kalkınma Ajansı koordinasyonuyla farklı bir stand olarak yer almasıydı. Türkiye dışında sadece Belek ve İzmir’in ayrı bir yeri var ki, bu müthiş vizyonları nedeniyle İzmir Kalkınma Ajansı’nı kutluyorum.


BAKANDAN ZİYARET VE ŞAŞKINLIK
İZKA ile birlikte İzmir Ticaret Odası, İzmir Valiliği Yatırım Kalkınma Koordinasyonluğu, Bergama Belediyesi gibi resmi veya özel farklı kurum ve kuruluşlar da İzmir’i temsil ediyor. Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, Türkiye standından sonra İzmir standını da ayrıca ziyaret etti. Hatta İzmir’in ayrı bir standı olduğunu kendisine söylediğimde ‘İzmir’in ayrı standı mı var’ dedi. İzmirli turizmcilerin kısıtlı zamanda da olsa kendilerini Bakan’a anlatma imkanı bulması sevindiriciydi. Fuara katılan turizmciler ve katılımcılarla da görüşüp fikir aldım. Aslına bakarsanız İzmir adına çok da sevindirici bir gelişme olduğu söylendi. Ayrıntıları sizlere pazar günü aktaracağım. Önemli olan İzmir’in hak ettiği şekilde tanıtılması ve değerini bulması. Londra’da en azından bu yönde çok önemli bir adım atılmış.

Yazının devamı...