"Ayçe Bükülmeyen" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Ayçe Bükülmeyen" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Ayçe Bükülmeyen

Ayçe Bükülmeyen

Aile şirketlerine girişimci kuşaklar

10 Aralık 2018

- Türkiye pazarına gireli 7 yıl olmuş. Türkiye’de yatırım yapmaktan memnun musunuz?
- Evet 7 yıl önce Türkiye’de yatırım yaptık. Türkiye’de bulunan bir başka firma ile işbirliği yapıyoruz. İyi gidiyor ve memnunuz. İstanbul ile başladık ve Ankara ve İzmir ile devam ettik. Daha da büyümeyi istiyoruz. Ayrıca esnek çalışma düzenlemeleri ile birlikte daha iyi işler yapabileceğimize inanıyoruz.
- Türk ekonomisinde yaşanan ani değişimler sizi nasıl etkiliyor. Bizler alışkınız ama siz?
- Biz de alışığız diyebilirim. Bazen İngiltere’de de böyle değişimler, sarsıntılar yaşanabiliyor. Uzun dönemli yatırımcı olmayı amaçladığımız için bunlardan etkilenmemeye çalışıyoruz.

ESNEK ÇALIŞMA MODELLERİ, TEKNOLOJİYİ AVANTAJA ÇEVİRİR
- Türk iş kültüründe, iş anlayışında sizi en çok şaşırtan en farklı gelen ne oldu?
- Geçici iş ve esnek çalışma düzenlemelerinin olmaması diyebilirim. Çünkü bu İngiltere’de çok önemli ve gerekli. Bu çalışma şeklinin büyük avantajları ve getirileri var. Bu firmalar için de çok uygun. Daha fazla seçenek ve olanak sağlayan bir çalışma şekli. Türk iş yaşamında esnek çalışma düzenlemelerinin çok önemli ve olumlu etkisi olacağına inanıyorum.

Yazının devamı...

İngiliz hava yolundan İzmir’e direkt uçuş

11 Kasım 2018

Birçok önemli bağlantının yapıldığı bu fuarda, İzmir Kalkınma Ajansı’nın koordinasyonu sayesinde İzmir’in sektördeki paydaşları bizi temsil etti. Bu yılki fuarın öne çıkan haberi ise İngiltere’nin en önemli hava yolu ve turizm şirketlerinden JET2 Holdiays’in 2019’dan itibaren İzmir’e direkt uçuşlar başlatması... İşte fuara katılan turizm sektörünün temsilcileriyle yaptığımız sohbet ve beklentileri...

DAHA ÇOK DİREKT UÇUŞ OLMALI
Mehmet İŞLER – TÜROFED Başkan Yardımcısı ve Ege Turistik İşletmeler ve Konaklamalar Birliği (ETİK) Başkanı:
- Londra WTM’de bir araya geldiğimiz JET2 Holidays CEO’su Steve Heapy, Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy ile yaptığımız görüşmeler sonucu daha önce Antalya, Bodrum ve Dalaman’a uçan JET2 Havayolları, 2019 yılında İzmir Adnan Menderes Havalimanı’na uçmaya başlayacak. JET2 Holidays CEO’su Steve Heapy, İzmir’e 2019 yılında daha önce sekiz olarak planlanan haftalık uçuş sayısını artırarak 10’a çıkaracaklarını müjdeledi. İzmir, üç saatlik sürede 54 ülkeye ulaşabilecek mesafede bir şehir. Direkt uçuşlar şehrimiz ve bölgemiz için önemli avantaj sağlayacak. Türk Hava Yolları başta olmak üzere diğer hava yolu şirketlerinin de İzmir’e direkt seferler koymasını istiyoruz. Türkiye turizmi 2019 yılında rakamlarını yükseltirken elbette İzmir turizmi de bundan payına düşeni almalı.

BEKLENTİLERİMİZ YÜKSEK
Mehmet ENSARİOĞLU – İzmir Valiliği Yatırım İzleme Koordinasyon Müdürü:

Yazının devamı...

Londra’da İzmir farkı

8 Kasım 2018

 

Dünyanın bu en büyük ve en kapsamlı turizm fuarında, Türkiye oldukça büyük bir stand ile yer aldı. Ama beni en çok sevindiren İzmir’in, İzmir Kalkınma Ajansı koordinasyonuyla farklı bir stand olarak yer almasıydı. Türkiye dışında sadece Belek ve İzmir’in ayrı bir yeri var ki, bu müthiş vizyonları nedeniyle İzmir Kalkınma Ajansı’nı kutluyorum.


BAKANDAN ZİYARET VE ŞAŞKINLIK
İZKA ile birlikte İzmir Ticaret Odası, İzmir Valiliği Yatırım Kalkınma Koordinasyonluğu, Bergama Belediyesi gibi resmi veya özel farklı kurum ve kuruluşlar da İzmir’i temsil ediyor. Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, Türkiye standından sonra İzmir standını da ayrıca ziyaret etti. Hatta İzmir’in ayrı bir standı olduğunu kendisine söylediğimde ‘İzmir’in ayrı standı mı var’ dedi. İzmirli turizmcilerin kısıtlı zamanda da olsa kendilerini Bakan’a anlatma imkanı bulması sevindiriciydi. Fuara katılan turizmciler ve katılımcılarla da görüşüp fikir aldım. Aslına bakarsanız İzmir adına çok da sevindirici bir gelişme olduğu söylendi. Ayrıntıları sizlere pazar günü aktaracağım. Önemli olan İzmir’in hak ettiği şekilde tanıtılması ve değerini bulması. Londra’da en azından bu yönde çok önemli bir adım atılmış.

Yazının devamı...

Yeni nesil çalışma ortamı

4 Kasım 2018

Yeni neslin iş anlayışındaki mottoları teknoloji, yaratıcılık ve yenilik haline gelirken çalışma alanları da mümkün olduğunca sınırsız, içiçe ve özgür alanlara dönüşüyor. Nazey Erdilek, Esra ve Erkan Gönen’in kurduğu Originn adlı ofis ve etkinlik alanları bu anlayışın en iyi örneği. Nazey ve Esra’nın dediği gibi onlar sadece ofis sağlamıyor, ‘Ahali’leri ile birlikte üretme ve yaratma kültürü için alan ve içerik de sağlıyorlar.

- Böyle bir yer kurmak nasıl geldi aklınıza?
- Kendi ihtiyaçlarımızdan yola çıkıp 5 yıl önce GNN Offices olarak İzmir’de ilk defa Sanal & Hazır ofis hizmeti vermeye başladık. İzmir için çok yeni bir iş alanı olmasına rağmen üye firmalarımızla kurduğumuz sıkı işbirlikleri, birlikte çalışma ruhunun yarattığı pozitif etki sayesinde kısa bir sürede çok güzel işlere imza attık. Bunun neticesinde hem artan talebe karşılık alternatif olanaklar yaratmak hem de kafamızda oluşan ve daha büyük kitlelere hitap edebilecek projeleri gerçekleştirebilmek adına ikinci bir mekan arayışına girdik. Böylece İzmir’deki start-up ekosistemine daha fazla katkı sağlayıp, daha çok girişimciye ilham verip onlara sağlayabileceğimiz network ile geçirdikleri zorlu süreci bir nebze de olsa kolaylaştırabileceğimizi düşündük. Yeni mekanımıza da özgün iş fikirleri ve yenilikler için bir başlangıç noktası olması hayaliyle ORIGINN adını verdik.

 

FIRSATLAR YARATMAYI HEDEFLEYEN OLUŞUM
- Originn tam olarak nasıl bir oluşum? Burada neler yapıyorsunuz?

Yazının devamı...

Bugün hem kendiniz, hem de eğitim için faydalı bir şey yapın

1 Kasım 2018

 

Peki, aynı zamanda hayırlı bir iş yapıp eğitime de destek olmak?
O halde bugün hiç durmayın ve İzmir Özel Türk Koleji Uşakizade Köşkü’ndeki EÇEV Kermesi’ne gidin.
1-2-3 Kasım, yani bugünden itibaren 3 gün sürecek bu kermesten az kullanılmış hatta bazıları hiç kullanılmamış etiketi üstünde olan ve normalde acayip fiyatlara satılan güzelim ayakkabı, çanta, giysi ve aksesuvarları alırken Ege Çağdaş Eğitim Vakfı sayesinde birçok çocuğun eğitimle buluşmasını sağlayacaksınız.
Yani hem kendiniz, hem de eğitim için hayır işleyeceksiniz.
Benden söylemesi...

Yazının devamı...

‘Renkli Kampüs’ ile hayaller gerçek oluyor

28 Ekim 2018

Arzu Güneşli, İdil Ander Dede, Kristina Steinbüchel, Pınar Gökpınar ve Suna Özpar’ın kurduğu bu programı Kristina ve gönüllü gençlerle buluşarak dinledim.

BU PROGRAM İÇİN
3 YIL HAZIRLANDIK

- Renkli Kampüs fikri nasıl oluştu?
Farklı sektörlerde ve şirketlerde çalışıyoruz. Arzu, Boyner’de Kurumsal Gelişim ve Yatırım Kiralama Direktörü; İdil’in sürdürülebilirlik danışmanlık alanında Köprü Danışmanlık şirketi, benim The Big House adında mimarlık şirketim var. Pınar, BP’de Finansal Muhasebe ve Raporlama Müdürü, Suna insan kaynakları konusunda danışmanlık yapıyor. Yollarımız, ‘Yetkinin Ötesinde Liderlik’ adlı Meridyen liderlik programında kesişti. Gençler için böyle bir program uygulamaya karar verip paydaş gördüğümüz üniversitelerdeki engelsiz kampüs koordinatörlerine, farklı kurumlardaki insan kaynakları yöneticilerine, benzer konularda çalışan uzmanlara danıştık. 3 yıllık hazırlık döneminin ardından 2015’te ilk dönemimizi 17 üniversiteden 33 katılımcıyla başlattık.

FARKIMIZ EŞİT
FIRSAT VERMEMİZ

- Ne gibi eğitimler ve etkinlikler yapıyorsunuz?

Yazının devamı...

İşini kaybetti, kendini buldu

21 Ekim 2018

Hatta eşiyle rolleri değişmiş; o ev işleri ve çocukla ilgilenmiş, eşi de yoğun iş hayatına devam etmiş. O dönemde el sanatlarıyla ilgilenmeye başlayan Murat Bey, ahşapta balık figürleri boyamaya başlamış ve Alaçatı’da gördüğü ilgiden sonra bunu iş edinmeye karar vermiş. Hakikaten çok isteyerek ve severek çalışınca insanoğlunun yapamayacağı bir şey olmadığına inanan Bildirici, ‘hobimden para kazandığım için her sabah şükrediyorum’ diyor.

EŞİMLE ROLLERİ DEĞİŞEREK BAŞARDIK
- Otomotiv sektöründen tahta balık boyama işine geçişiniz nasıl oldu?
- Biri Volkswagen, diğeri Mercedes’in içinde 50 personelim vardı. Bir personelimin hatasından dolayı Mercedes’teki sözleşmem feshedildi ve onurum kırıldı. Sonrasında tansiyon ve şeker hastalığı, panik atak başladı. İnsan kaynakları müdürü olarak çalışan eşim Ayşe Nur’un desteğiyle işlerimi devrettim. O dönemde yardımcımız evlendi ve yanımızdan ayrıldı. Ben de eşime ekonomi yapalım, ben ‘ev işlerini de yaparım’ dedim ve roller bir anda değişmiş olduk. Eşim “biraz kendini dinle rahatla, sonrasında mutlaka kendini iyi hissederek yapabileceğin bir şeyler bulursun” dedi. Gençlik yıllarımda beş yıl ablam ve eniştemin seramik atölyelerinde çalışmıştım. Bir ay kadar onların atölyesinde seramikler yaptım, ama sonra vazgeçtim. Çünkü, ilkokul 2’deki kızımı okula gönderip karşılamam gerektiğinden evde olmalıydım. Araştırma yaparken Amerika’da ahşap yapan bir kadını fark ettim ve o günden bu yana ilk günkü sevgiyle boyuyorum balıklarımı.

ALAÇATI SAYESİNDE HOBİM İŞE DÖNDÜ
- Tahta balık boyama hobinizin gerçek bir iş haline gelebileceğini ilk algılamanız nasıl oldu? Bu anlamda Alaçatı’nın sizin için nasıl bir anlamı var?

Yazının devamı...

Şimdi bütün kızlar başkan olmak istiyor

14 Ekim 2018

Ege Bölgesi Sanayi Odası Vakfı Kadınlar Birliği üyeleri, Kiraz Cevizli Köyü’nde EBSO tarafından yapılan ilkokulu ziyaret ederek bu konuda etkinlikler düzenledi. Kız çocuklarıyla sohbetimizde çoğu ‘Başkan’ olmak istediklerini söyledi. Çünkü onlar için en önemli rol model, şu an Kiraz Belediye Başkanı olan Saliha Özçınar. Kiraz’ın ilk kadın belediye başkanı Özçınar ve kadınlara destek olmak için çalışan EBSOV Kadınlar Birliği Başkanı İpek Özçelik ile sohbet ettik.

BABAMIN VASİYETİYLE BAŞKAN OLDUM

- SALİHA ÖZÇINAR
Kiraz Belediye Başkanı

- Kiraz gibi bir ilçenin ilk kadın belediye başkanı olmanız çok anlamlı. Bu nasıl gerçekleşti ve Kirazlılar size nasıl tepkiler veriyor?
- Babamın vasiyetini yerine getirdim. Babam, 30 yıldır aktif siyasetin içindeydi. En son belediye başkan adayı olmuştu. Adaylığının açıklanmasına bir hafta kala kalp krizi nedeniyle yaşamını yitirdi. Kalp ve damar hastalığı bulunan babamla her konuştuğumuzda, ‘Benim yerimi devralacak sen varsın. Benim görevimi sen yürüt’ diyordu. Ben de ona uygun bir evlat olarak vasiyetini yerine getirdim. Bu vasiyet benim için çok önemliydi. Benim yerime erkek kardeşim de bu göreve soyunabilirdi. Ben cesaret ettim. ‘Ben babamın kızıyım’ dedim. Onun yolunda ilerlemek istedim. Babamın siyasi olarak ilçemizde oyu çoktu. Manevi borcunu ödemek isteyen çok insan vardı. Ben de partizanlık yapmadan, herkesi kucaklayarak bu göreve soyundum ve kazandım. Babamın adına bu görevi yapacağım. İlçede, özellikle kadınlar hep yanımdaydı. Onların çoğunun oyunu aldığımı biliyorum.

ÇOCUKTAN EŞ OLMAZ

- Kiraz’ın adı kız kaçırma ya da erken evlendirilme olaylarıyla gündeme geldi. Şimdi ilçede durum nasıl?

Yazının devamı...