"Ayçe Bükülmeyen" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Ayçe Bükülmeyen" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Ayçe Bükülmeyen

Ayçe Bükülmeyen

Urla’daki sihirli dünya

5 Ağustos 2018

 

 

İşte onlardan biri: Yıldız Gürgün. Uzun yıllardır turizm alanında bölgemize önemli hizmetler veren Gürgün, kalbinin sesini dinleyerek çocuklarımız için Sihirli Masalevi’ni açmış. Urla’nın müthiş doğasına nazır bambaşka bir dünya yaratan Yıldız, herkesi ‘Sihirli’nin sihirli dünyasına davet ediyor.

 

30 YILDIR TURİZMLE İLGİLENİYORUM

- Masal evi açmak nereden aklına düştü?
- Almanya’da bir pansiyonumuz var. Bremen’den Frankfurt’a kadar da bir masal yolu. Kassel ortasında ve Grimm kardeşlerin şehri. Çizmeli kedi, Rapunzel, külkedisi gibi tüm dünyada okunan, bilinen masalların yaratıcısı bu kardeşler aslında Alman sözlüğünü yazmış ama kelimelerin akıllarda kalıcılığını masallarla vermişler. Beni etkiledi bu hikaye ve masal evlerini gezmeye başladım. Her masalın şatosunda geleneksel kıyafetlerle masal anlatan kişileri dinledim. O otellerde kaldım, sabah kahvaltımızı Rapunzel’in getirmesi beni heyecanlandırdı. ‘Neden benim Ege köylerimde de bir masal yolu olmasın’ dedim. İzmir’de 30 yıldır turizmle, Çeşme’de de 10 yıldır 3 minik otelle ilgiliyim. Bunların arasında Urla’da böyle bir hayalimi gerçekleştirmek istedim. Kolay olmadı ama amacı var. Masal anlatımlarımızın tüm geliri EÇEV’e bağışlanıyor. Bu bana huzur veriyor.

Yazının devamı...

Vefa

3 Ağustos 2018

 

Deniz, Leyla Figen’in Alaçatı’nın bugünkü haline gelmesindeki önemli katkısı ve bunun daha iyi bilinmesi gerektiğinden bahsetmiş. Ben tüm bu süreçleri çok iyi biliyorum. Çünkü henüz bir üniversite öğrencisiyken, Leyla Figen’in asistanlığını yapmış ve hem ondan hem de Şevki Figen’den çok şey öğrenmiştim. Alaçatı’ya nasıl değer kattığına bizzat şahidim. Deniz, Alaçatı’ya bir Leyla Figen köşesi veya sokağı yapılsın diyor ki bence de çok haklı. Birkaç yıl önce, anma töreni sırasında, o zaman Alaçatı Belediye Başkanı olan Muhittin Dalgıç, Alaçatı’daki bir sokağa Leyla Figen ismini vererek yaşatacaklarını söylemişti. Umuyorum, şu an 92 yaşında olan Şevki Figen de çok sevdiği eşinin hakettiği değere kavuşmasına şahit olabilir…


MÜBADELE VE GÖÇÜ ANLAMAK
Dünya gençlerini buluşturan Küresel Barış Çalıştayı, Nurdan Tümbek Tekeoğlu’nun mübadil ve göçü konu alan İki Yaka Yarım Aşk filmiyle başlamıştı. Sadece bizlerin değil tüm dünyanın sorunu olan konuyu gündeme getiren bu filmi mutlaka bu anlayışla izlemek gerekli. Bu hafta yani 5 Ağustos pazar akşamı da saat 21:00’de Burgazada Adalar Su Sporları Kulübü’nde de filmin başrol oyuncuları Selda Alkor ve Sezai Aydın’ın katılımıyla bir gösterim yapılacak. Oralarda olanlar kaçırmasın…

Yazının devamı...

İzmir Los Angeles’tan güvenli

29 Temmuz 2018

 Burada uzay ortamındaki bilimsel deneyimleri yaşayan çocuklar aynı zamanda farklı ülkelerden gelen çocuklarla birlikte çalışıyor ve arkadaş oluyor. Fakat maalesef ülkemiz hakkındaki olumsuz haberler ve 2 yıl önce yaşanan darbe girişimi nedeniyle birçok aile çocuklarını Türkiye’ye göndermekte tereddüt ediyor. Bunlardan biri de Amerikalı McGrane ailesiydi. ESBAŞ Yönetim Kurulu Başkanı Mary Tuncer’in bu konudaki özel çabaları ve girişimleriyle, çocuklarıyla birlikte Türkiye’ye ve İzmir’deki Uzay Kampı’na gelen Diana McGrane şimdi ‘İzmir, Los Angeles’tan daha güvenli’ diyor...

Mary TUNCER (ESBAŞ Yönetim Kurulu Başkanı)

UZAY KAMPI SADECE İZMİR DEĞİL, TÜRKİYE İÇİN BİR ŞANS

* Amerika’dan ESBAŞ Uzay Kampı’na ilgi nasıl?
- Aslında yıllardır Amerika’daki öğrencilerin ESBAŞ Uzay Kampı’na gelmesini organize ediyoruz. Fakat maalesef 2 yıl önceki darbe girişiminden sonra Amerikalı ailelerde çocuklarını gönderme konusunda tereddütler başladı. Bu yıl torunlarımla birlikte arkadaşları ve ailelerinden oluşan 11 kişiyi getirdik.
* Hangi ülkelerden katılan çocuklar oldu?

Yazının devamı...

Kadının zarafeti zeytin ağacında

22 Temmuz 2018

Tarih boyunca hem bereketi hem de zarafeti simgelemesi nedeniyle ‘kadın’ı anımsatan zeytin ağaçları, sanata da ilham kaynağı oluyor. Tıpkı ressam Kübra Sabuncu’ya olduğu gibi... Zeytin ağaçlarının gövdelerinde gördüğü şekilleri kadın figürüne dönüştüren ve resmeden Kübra Sabuncu ile doğaya olan tutkusunu tuvallere taşıyan Hülya Özkan, Urla Atölye Kırmızı’da açtıkları sergiye ‘Hayalden Gerçeğe’ adını vermiş.

KÜBRA SABUNCU (Ressam)

ZEYTİN AĞACINA BAKINCA KADIN FİGÜRÜ GÖRÜYORUM
* Resme ilginiz nasıl başladı?
Fırça ve boya ile ilk tanışmam 15 yıl önce akrilik boyalarla başladı. Daha sonra Duncan sır ve sıraltı boyalarla seramik dekorlama eğitimi aldım. Yağlı boya çalışmalarıma 5 yıl önce Erol Deneç atölyesinde başladım. Venedik ve İzmir’de karma sergilere katıldım.
* Zeytin ağaçlarını kadın figürlerine dönüştürme fikri nasıl oluştu?

Yazının devamı...

İzmir, Los Angeles’tan daha güvenli

15 Temmuz 2018

Fakat maalesef ülkemiz hakkındaki olumsuz haberler ve 3 yıl önce yaşanan darbe girişimi nedeniyle birçok aile çocuklarını Türkiye’ye göndermekte tereddüt ediyor. Bunlardan biri de Amerikalı McGrane ailesiydi. Esbaş Yönetim Kurulu Başkanı Mary Tuncer’in bu konudaki özel çabaları ve girişimleriyle, çocuklarıyla birlikte Türkiye’ye ve İzmir’deki Uzay Kampı’na gelen Diana McGrane şimdi ‘İzmir, Los Angeles’tan daha güvenli’ diyor...

Mary TUNCER
(ESBAŞ Yönetim Kurulu Başkanı)

UZAY KAMPI SADECE İZMİR DEĞİL, TÜRKİYE İÇİN BİR ŞANS
- Amerika’dan Esbaş Uzay Kampı’na ilgi nasıl?
- Aslında yıllardır Amerika’daki öğrencilerin Esbaş Uzay Kampı’na gelmesini organize ediyoruz. Fakat maalesef 2 yıl önceki darbe girişiminden sonra Amerikalı ailelerde çocuklarını gönderme konusunda tereddütler başladı. Bu yıl ben kendi torunlarım kampa gelecekleri sırada onların arkadaşları ve ailelerinden oluşan 11 kişiyi getirdik.

Yazının devamı...

Gençler barışa kafa yoracak

12 Temmuz 2018

Bunlardan biri var ki, her yıl Ege’ye birçok farklı ülkeden gençlerin gelmesini ve dünya barışına kafa yormalarını sağlıyor. İngiltere Coventry ve Muğla Sıtkı Koçman Üniversiteleri organizasyonu olan Küresel Barış Çalıştayı, bu yıl 6’ncı kez düzenleniyor. 16 Temmuz’da başlayacak ve 20 ülkeden 70 katılımcının bir hafta eğitim alacağı etkinliğin bu yılki teması ‘Gençlik ve Barış’ olacak. Eğitmenleri Türkiye ve İngiltere’den gelen, bu etkinliğin en önemli amacı ise barış inşası ve çatışma çözümü ortamlarında çok faydalı olabilecek gençlere, ihtiyaçları olabilecek bilgi ve becerileri kazandırabilmek. Böyle bir etkinliğin Ege Bölgesi’nde düzenlenmesi aslında bir tesadüf değil. Ege’nin kültürel barış ve değişik toplumlardan gelen insanları tarihsel süreçte de başarılı bir şekilde kaynaştırabilen yapısı, bu tür bir etkinliğe ev sahipliği için çok uygun. Bu yıl programın açılışında yapımcılığını ve yönetmenliğini Nurdan Tümbek Tekeoğlu’nun yaptığı ve 1924’deki mübadele sırasında yarım kalan bir aşk hikayesini anlatan ‘İki Yaka Yarım Aşk’ filmi gösterilecek. Aslında bugün yaşanan mülteci krizlerine baktığımızda anlıyoruz ki, insanlık tarihi boyunca hep bu tür acılar, zorluklar yaşanmış. Bu nedenle, Küresel Barış Çalıştayı gibi gençleri barışa yönlendiren etkinliklerin önemi çok büyük...

Yazının devamı...

Ezber bozan kızlar geliyor

8 Temmuz 2018

 Hikayeleri çocukların anlayacağı şekilde çizgi kitap haline dönüştürmeye karar verdim. Hikayeleri çizer Aslısu Türkmen canlandırdı. Uzman Dr. Psikiyatrist Arzu Erkan Yüce okuyarak çocukların algıları açısından inceledi. Daha çok erkek mesleği olarak bilinen bu figürleri çizgilerle değil, bez bebeklerle de çocuklara tanıtmak için bebekleri de yaptık. Projenin en önemli paydaşı Ege Çağdaş Eğitim Vakfı. Geliriyle çocukların eğitimine katkı sağlayacağımız proje için EÇEV Yönetim Kurulu Başkanı Yasemin Reşitoğlu ve katkı verenlerden görüşlerini aldım.

 

GENÇLERİMİZ ESKİ KÖYE YENİ ADET GETİRMELİ

YASEMİN REŞİTOĞLU (EÇEV Yönetim Kurulu Başkanı)
- EÇEV olarak çocukların eğitiminde nelere önem veriyorsunuz? Bugüne kadar kaç çocuğa eğitim burs vs. ile eğitim desteği sağladınız?
- EÇEV olarak fırsat eşitsizliğinin ortadan kaldırıldığı bir dünya için çabalıyoruz. İzmir’de iki tane eğitim merkezimiz var, Çokça göç almış, çok nüfuslu ve ekonomik olanakları sınırlı ailelerin yaşadığı dezavantajlı bölgeler Yamanlar ve Altındağ’da. Devlet okullarına giden ilk ve ortaokul öğrencilerine, hafta içi okul dışı saatlerde akademik eğitim desteği veriyoruz. Hafta sonlarında ise bu çocuklarımız, kendi olanakları ile erişemedikleri kültür, sanat, bilim atölyelerine katılma olanağı buluyorlar. Bunların yanında bugüne kadar yaklaşık 13 bin 500 dolayında öğrenci bursu yarattık. Bu burslar tamamen bağışlardan karşılandı.

Yazının devamı...

Yazmayın yapın kazanmayın dönüştürün

5 Temmuz 2018

 

Konuşuyoruz, yazıyoruz, paylaşıyoruz. 

Dünya nasıl bir yer oldu, insanlar ne kötü oldu, yüreğim dağlandı...

Sonuçta ne oluyor, değişen bir şey yok... Neden? 

Aklımızı, anlayışımızı, davranışlarımızı yani gerçekten değişmesi gerekenleri değiştiremediğimizden...

Bir kere artık sosyal medyada sadece yazmayı bırakın, hiç bir etkiniz yok bilin...

Etkinizi fark edin, etki alanınızı fark edin... 

Nasıl bir toplum istiyorsanız, neyi değiştirmek istiyorsanız küçük küçük o yönde çalışmaya başlayın. Farklı bir şeyler yapın.

Yazının devamı...