"Ayçe Bükülmeyen" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Ayçe Bükülmeyen" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Ayçe Bükülmeyen

Ayçe Bükülmeyen

İzmir Los Angeles’tan güvenli

29 Temmuz 2018

 Burada uzay ortamındaki bilimsel deneyimleri yaşayan çocuklar aynı zamanda farklı ülkelerden gelen çocuklarla birlikte çalışıyor ve arkadaş oluyor. Fakat maalesef ülkemiz hakkındaki olumsuz haberler ve 2 yıl önce yaşanan darbe girişimi nedeniyle birçok aile çocuklarını Türkiye’ye göndermekte tereddüt ediyor. Bunlardan biri de Amerikalı McGrane ailesiydi. ESBAŞ Yönetim Kurulu Başkanı Mary Tuncer’in bu konudaki özel çabaları ve girişimleriyle, çocuklarıyla birlikte Türkiye’ye ve İzmir’deki Uzay Kampı’na gelen Diana McGrane şimdi ‘İzmir, Los Angeles’tan daha güvenli’ diyor...

Mary TUNCER (ESBAŞ Yönetim Kurulu Başkanı)

UZAY KAMPI SADECE İZMİR DEĞİL, TÜRKİYE İÇİN BİR ŞANS

* Amerika’dan ESBAŞ Uzay Kampı’na ilgi nasıl?
- Aslında yıllardır Amerika’daki öğrencilerin ESBAŞ Uzay Kampı’na gelmesini organize ediyoruz. Fakat maalesef 2 yıl önceki darbe girişiminden sonra Amerikalı ailelerde çocuklarını gönderme konusunda tereddütler başladı. Bu yıl torunlarımla birlikte arkadaşları ve ailelerinden oluşan 11 kişiyi getirdik.
* Hangi ülkelerden katılan çocuklar oldu?

Yazının devamı...

Kadının zarafeti zeytin ağacında

22 Temmuz 2018

Tarih boyunca hem bereketi hem de zarafeti simgelemesi nedeniyle ‘kadın’ı anımsatan zeytin ağaçları, sanata da ilham kaynağı oluyor. Tıpkı ressam Kübra Sabuncu’ya olduğu gibi... Zeytin ağaçlarının gövdelerinde gördüğü şekilleri kadın figürüne dönüştüren ve resmeden Kübra Sabuncu ile doğaya olan tutkusunu tuvallere taşıyan Hülya Özkan, Urla Atölye Kırmızı’da açtıkları sergiye ‘Hayalden Gerçeğe’ adını vermiş.

KÜBRA SABUNCU (Ressam)

ZEYTİN AĞACINA BAKINCA KADIN FİGÜRÜ GÖRÜYORUM
* Resme ilginiz nasıl başladı?
Fırça ve boya ile ilk tanışmam 15 yıl önce akrilik boyalarla başladı. Daha sonra Duncan sır ve sıraltı boyalarla seramik dekorlama eğitimi aldım. Yağlı boya çalışmalarıma 5 yıl önce Erol Deneç atölyesinde başladım. Venedik ve İzmir’de karma sergilere katıldım.
* Zeytin ağaçlarını kadın figürlerine dönüştürme fikri nasıl oluştu?

Yazının devamı...

İzmir, Los Angeles’tan daha güvenli

15 Temmuz 2018

Fakat maalesef ülkemiz hakkındaki olumsuz haberler ve 3 yıl önce yaşanan darbe girişimi nedeniyle birçok aile çocuklarını Türkiye’ye göndermekte tereddüt ediyor. Bunlardan biri de Amerikalı McGrane ailesiydi. Esbaş Yönetim Kurulu Başkanı Mary Tuncer’in bu konudaki özel çabaları ve girişimleriyle, çocuklarıyla birlikte Türkiye’ye ve İzmir’deki Uzay Kampı’na gelen Diana McGrane şimdi ‘İzmir, Los Angeles’tan daha güvenli’ diyor...

Mary TUNCER
(ESBAŞ Yönetim Kurulu Başkanı)

UZAY KAMPI SADECE İZMİR DEĞİL, TÜRKİYE İÇİN BİR ŞANS
- Amerika’dan Esbaş Uzay Kampı’na ilgi nasıl?
- Aslında yıllardır Amerika’daki öğrencilerin Esbaş Uzay Kampı’na gelmesini organize ediyoruz. Fakat maalesef 2 yıl önceki darbe girişiminden sonra Amerikalı ailelerde çocuklarını gönderme konusunda tereddütler başladı. Bu yıl ben kendi torunlarım kampa gelecekleri sırada onların arkadaşları ve ailelerinden oluşan 11 kişiyi getirdik.

Yazının devamı...

Gençler barışa kafa yoracak

12 Temmuz 2018

Bunlardan biri var ki, her yıl Ege’ye birçok farklı ülkeden gençlerin gelmesini ve dünya barışına kafa yormalarını sağlıyor. İngiltere Coventry ve Muğla Sıtkı Koçman Üniversiteleri organizasyonu olan Küresel Barış Çalıştayı, bu yıl 6’ncı kez düzenleniyor. 16 Temmuz’da başlayacak ve 20 ülkeden 70 katılımcının bir hafta eğitim alacağı etkinliğin bu yılki teması ‘Gençlik ve Barış’ olacak. Eğitmenleri Türkiye ve İngiltere’den gelen, bu etkinliğin en önemli amacı ise barış inşası ve çatışma çözümü ortamlarında çok faydalı olabilecek gençlere, ihtiyaçları olabilecek bilgi ve becerileri kazandırabilmek. Böyle bir etkinliğin Ege Bölgesi’nde düzenlenmesi aslında bir tesadüf değil. Ege’nin kültürel barış ve değişik toplumlardan gelen insanları tarihsel süreçte de başarılı bir şekilde kaynaştırabilen yapısı, bu tür bir etkinliğe ev sahipliği için çok uygun. Bu yıl programın açılışında yapımcılığını ve yönetmenliğini Nurdan Tümbek Tekeoğlu’nun yaptığı ve 1924’deki mübadele sırasında yarım kalan bir aşk hikayesini anlatan ‘İki Yaka Yarım Aşk’ filmi gösterilecek. Aslında bugün yaşanan mülteci krizlerine baktığımızda anlıyoruz ki, insanlık tarihi boyunca hep bu tür acılar, zorluklar yaşanmış. Bu nedenle, Küresel Barış Çalıştayı gibi gençleri barışa yönlendiren etkinliklerin önemi çok büyük...

Yazının devamı...

Ezber bozan kızlar geliyor

8 Temmuz 2018

 Hikayeleri çocukların anlayacağı şekilde çizgi kitap haline dönüştürmeye karar verdim. Hikayeleri çizer Aslısu Türkmen canlandırdı. Uzman Dr. Psikiyatrist Arzu Erkan Yüce okuyarak çocukların algıları açısından inceledi. Daha çok erkek mesleği olarak bilinen bu figürleri çizgilerle değil, bez bebeklerle de çocuklara tanıtmak için bebekleri de yaptık. Projenin en önemli paydaşı Ege Çağdaş Eğitim Vakfı. Geliriyle çocukların eğitimine katkı sağlayacağımız proje için EÇEV Yönetim Kurulu Başkanı Yasemin Reşitoğlu ve katkı verenlerden görüşlerini aldım.

 

GENÇLERİMİZ ESKİ KÖYE YENİ ADET GETİRMELİ

YASEMİN REŞİTOĞLU (EÇEV Yönetim Kurulu Başkanı)
- EÇEV olarak çocukların eğitiminde nelere önem veriyorsunuz? Bugüne kadar kaç çocuğa eğitim burs vs. ile eğitim desteği sağladınız?
- EÇEV olarak fırsat eşitsizliğinin ortadan kaldırıldığı bir dünya için çabalıyoruz. İzmir’de iki tane eğitim merkezimiz var, Çokça göç almış, çok nüfuslu ve ekonomik olanakları sınırlı ailelerin yaşadığı dezavantajlı bölgeler Yamanlar ve Altındağ’da. Devlet okullarına giden ilk ve ortaokul öğrencilerine, hafta içi okul dışı saatlerde akademik eğitim desteği veriyoruz. Hafta sonlarında ise bu çocuklarımız, kendi olanakları ile erişemedikleri kültür, sanat, bilim atölyelerine katılma olanağı buluyorlar. Bunların yanında bugüne kadar yaklaşık 13 bin 500 dolayında öğrenci bursu yarattık. Bu burslar tamamen bağışlardan karşılandı.

Yazının devamı...

Yazmayın yapın kazanmayın dönüştürün

5 Temmuz 2018

 

Konuşuyoruz, yazıyoruz, paylaşıyoruz. 

Dünya nasıl bir yer oldu, insanlar ne kötü oldu, yüreğim dağlandı...

Sonuçta ne oluyor, değişen bir şey yok... Neden? 

Aklımızı, anlayışımızı, davranışlarımızı yani gerçekten değişmesi gerekenleri değiştiremediğimizden...

Bir kere artık sosyal medyada sadece yazmayı bırakın, hiç bir etkiniz yok bilin...

Etkinizi fark edin, etki alanınızı fark edin... 

Nasıl bir toplum istiyorsanız, neyi değiştirmek istiyorsanız küçük küçük o yönde çalışmaya başlayın. Farklı bir şeyler yapın.

Yazının devamı...

Yurtdışında eğitim iyi düşünülmeli

1 Temmuz 2018

İşte bu nedenle özellikle ülkemizde anne-babalar çocuklarının bireyselleşmeleri, sorumluluk ve vizyon kazanmaları için yurtdışı eğitimlere rağbet ediyor. Ama, doğru bir seçim yapılmazsa bu eğitimin olumsuz etkisi olması mümkün. Bu konuda uzun yıllardır tecrübe sahibi olan Danieltours Kurucu ortağı, Acente Müdürü Nesrin Ricketts ve Eğitim Danışmanı Ayşen Carfi’den fikir aldım.
- Yurtdışında eğitim sektörü son dönemde nasıl bir gelişim gösteriyor?
Ülkemizde iş ve gelecek kaygısı nedeniyle; ana okulundan başlayan ve sınavlarla devam eden rekabet ortamındaki endişeler, sınav stresi, baskısı, öğrencilerin ve ailelerin yurtdışı eğitim tercihlerinde önemli sebepleri oluşturuyor. Bu sadece Türk öğrenciler için değil küresel boyutta da ilgi görüyor ve yaklaşık 4 milyon üzerinde öğrenci şu anda kendi ülkesi dışında eğitim alıyor.

OKUL DOĞRU SEÇİLMEZSE FAYDADAN ÇOK ZARAR VERİR
- Daha çok hangi ülkeler ve hangi eğitimler tercih ediliyor?
Türk öğrencilerin ilk tercihleri dünyada en yaygın kullanılan iletişim ve eğitim dilinin İngilizce olması sebebiyle İngiltere, Amerika, Kanada gibi ülkeler. Bunları sırasıyla Almanya, İtalya, Fransa takip etmektedir. Fiyat açısından uygunluğu nedeniyle Hollanda, Macaristan, Polonya, Malezya, Japonya, Rusya ve Çin de son dönemde talep alıyor. Programlara gelirsek, küçük yaş grupları aileleri ile birlikte hem tatil hem de eğitim yapıyor. 14-17 yaş gençler yaz kampı ve dil okullarına gidiyor ki bu yaşlarda kendine güvenin oluşması ve farklı kültürleri tanıması açısından önemli. Tabii bir de üniversite eğitimleri var, daha çok mühendislik, iş idaresi, ekonomi, işletme, psikoloji, moda/tasarım dalları talep görüyor.
- Çocuğunu yurtdışına gönderecek bir aile nelere dikkat etmeli, nasıl bir yol izlemeli?

Yazının devamı...

Siyasetçilerden duymak istediklerimiz

28 Haziran 2018

 

 Üstü kapalı vaatler vardı ama bizim beklentilerimiz artık daha yüksek. Türkiye Kadın Dernekleri Federasyonu Başkanı Canan Güllü ‘Çocuk sayısı, kürtaj yasağı, doğum şekli, giyim tarzı ile değil toplumsal cinsiyet eşitliği söylemler olmalı’ diyerek duymak istediklerimizi çok güzel özetlemiş. Neler mi;
* Kadın Bakanlığı yeniden kurulacak, Çalışma Bakanlığı ile birleşmeyecek,
* Kadına şiddet ve istismar konularında bakanlık-üniversite birlikte politikalar geliştirecek,
* Kadına şiddet için veri bankası kurulacak, kadın STK ile işbirliği içinde çalışılacak,
* Hayat kurtarmak adına sığınma evi sayısı artırılacak. Oy kullanmaları için YSK da düzenleme olacak,
* Emniyet ve jandarmada sadece kadına şiddet ve istismar konusunda uzman birim oluşturacağız,

Yazının devamı...