"Ayçe Bükülmeyen" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Ayçe Bükülmeyen" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Ayçe Bükülmeyen

Ayçe Bükülmeyen

Londra’da İzmir farkı

8 Kasım 2018

 

Dünyanın bu en büyük ve en kapsamlı turizm fuarında, Türkiye oldukça büyük bir stand ile yer aldı. Ama beni en çok sevindiren İzmir’in, İzmir Kalkınma Ajansı koordinasyonuyla farklı bir stand olarak yer almasıydı. Türkiye dışında sadece Belek ve İzmir’in ayrı bir yeri var ki, bu müthiş vizyonları nedeniyle İzmir Kalkınma Ajansı’nı kutluyorum.


BAKANDAN ZİYARET VE ŞAŞKINLIK
İZKA ile birlikte İzmir Ticaret Odası, İzmir Valiliği Yatırım Kalkınma Koordinasyonluğu, Bergama Belediyesi gibi resmi veya özel farklı kurum ve kuruluşlar da İzmir’i temsil ediyor. Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, Türkiye standından sonra İzmir standını da ayrıca ziyaret etti. Hatta İzmir’in ayrı bir standı olduğunu kendisine söylediğimde ‘İzmir’in ayrı standı mı var’ dedi. İzmirli turizmcilerin kısıtlı zamanda da olsa kendilerini Bakan’a anlatma imkanı bulması sevindiriciydi. Fuara katılan turizmciler ve katılımcılarla da görüşüp fikir aldım. Aslına bakarsanız İzmir adına çok da sevindirici bir gelişme olduğu söylendi. Ayrıntıları sizlere pazar günü aktaracağım. Önemli olan İzmir’in hak ettiği şekilde tanıtılması ve değerini bulması. Londra’da en azından bu yönde çok önemli bir adım atılmış.

Yazının devamı...

Yeni nesil çalışma ortamı

4 Kasım 2018

Yeni neslin iş anlayışındaki mottoları teknoloji, yaratıcılık ve yenilik haline gelirken çalışma alanları da mümkün olduğunca sınırsız, içiçe ve özgür alanlara dönüşüyor. Nazey Erdilek, Esra ve Erkan Gönen’in kurduğu Originn adlı ofis ve etkinlik alanları bu anlayışın en iyi örneği. Nazey ve Esra’nın dediği gibi onlar sadece ofis sağlamıyor, ‘Ahali’leri ile birlikte üretme ve yaratma kültürü için alan ve içerik de sağlıyorlar.

- Böyle bir yer kurmak nasıl geldi aklınıza?
- Kendi ihtiyaçlarımızdan yola çıkıp 5 yıl önce GNN Offices olarak İzmir’de ilk defa Sanal & Hazır ofis hizmeti vermeye başladık. İzmir için çok yeni bir iş alanı olmasına rağmen üye firmalarımızla kurduğumuz sıkı işbirlikleri, birlikte çalışma ruhunun yarattığı pozitif etki sayesinde kısa bir sürede çok güzel işlere imza attık. Bunun neticesinde hem artan talebe karşılık alternatif olanaklar yaratmak hem de kafamızda oluşan ve daha büyük kitlelere hitap edebilecek projeleri gerçekleştirebilmek adına ikinci bir mekan arayışına girdik. Böylece İzmir’deki start-up ekosistemine daha fazla katkı sağlayıp, daha çok girişimciye ilham verip onlara sağlayabileceğimiz network ile geçirdikleri zorlu süreci bir nebze de olsa kolaylaştırabileceğimizi düşündük. Yeni mekanımıza da özgün iş fikirleri ve yenilikler için bir başlangıç noktası olması hayaliyle ORIGINN adını verdik.

 

FIRSATLAR YARATMAYI HEDEFLEYEN OLUŞUM
- Originn tam olarak nasıl bir oluşum? Burada neler yapıyorsunuz?

Yazının devamı...

Bugün hem kendiniz, hem de eğitim için faydalı bir şey yapın

1 Kasım 2018

 

Peki, aynı zamanda hayırlı bir iş yapıp eğitime de destek olmak?
O halde bugün hiç durmayın ve İzmir Özel Türk Koleji Uşakizade Köşkü’ndeki EÇEV Kermesi’ne gidin.
1-2-3 Kasım, yani bugünden itibaren 3 gün sürecek bu kermesten az kullanılmış hatta bazıları hiç kullanılmamış etiketi üstünde olan ve normalde acayip fiyatlara satılan güzelim ayakkabı, çanta, giysi ve aksesuvarları alırken Ege Çağdaş Eğitim Vakfı sayesinde birçok çocuğun eğitimle buluşmasını sağlayacaksınız.
Yani hem kendiniz, hem de eğitim için hayır işleyeceksiniz.
Benden söylemesi...

Yazının devamı...

‘Renkli Kampüs’ ile hayaller gerçek oluyor

28 Ekim 2018

Arzu Güneşli, İdil Ander Dede, Kristina Steinbüchel, Pınar Gökpınar ve Suna Özpar’ın kurduğu bu programı Kristina ve gönüllü gençlerle buluşarak dinledim.

BU PROGRAM İÇİN
3 YIL HAZIRLANDIK

- Renkli Kampüs fikri nasıl oluştu?
Farklı sektörlerde ve şirketlerde çalışıyoruz. Arzu, Boyner’de Kurumsal Gelişim ve Yatırım Kiralama Direktörü; İdil’in sürdürülebilirlik danışmanlık alanında Köprü Danışmanlık şirketi, benim The Big House adında mimarlık şirketim var. Pınar, BP’de Finansal Muhasebe ve Raporlama Müdürü, Suna insan kaynakları konusunda danışmanlık yapıyor. Yollarımız, ‘Yetkinin Ötesinde Liderlik’ adlı Meridyen liderlik programında kesişti. Gençler için böyle bir program uygulamaya karar verip paydaş gördüğümüz üniversitelerdeki engelsiz kampüs koordinatörlerine, farklı kurumlardaki insan kaynakları yöneticilerine, benzer konularda çalışan uzmanlara danıştık. 3 yıllık hazırlık döneminin ardından 2015’te ilk dönemimizi 17 üniversiteden 33 katılımcıyla başlattık.

FARKIMIZ EŞİT
FIRSAT VERMEMİZ

- Ne gibi eğitimler ve etkinlikler yapıyorsunuz?

Yazının devamı...

İşini kaybetti, kendini buldu

21 Ekim 2018

Hatta eşiyle rolleri değişmiş; o ev işleri ve çocukla ilgilenmiş, eşi de yoğun iş hayatına devam etmiş. O dönemde el sanatlarıyla ilgilenmeye başlayan Murat Bey, ahşapta balık figürleri boyamaya başlamış ve Alaçatı’da gördüğü ilgiden sonra bunu iş edinmeye karar vermiş. Hakikaten çok isteyerek ve severek çalışınca insanoğlunun yapamayacağı bir şey olmadığına inanan Bildirici, ‘hobimden para kazandığım için her sabah şükrediyorum’ diyor.

EŞİMLE ROLLERİ DEĞİŞEREK BAŞARDIK
- Otomotiv sektöründen tahta balık boyama işine geçişiniz nasıl oldu?
- Biri Volkswagen, diğeri Mercedes’in içinde 50 personelim vardı. Bir personelimin hatasından dolayı Mercedes’teki sözleşmem feshedildi ve onurum kırıldı. Sonrasında tansiyon ve şeker hastalığı, panik atak başladı. İnsan kaynakları müdürü olarak çalışan eşim Ayşe Nur’un desteğiyle işlerimi devrettim. O dönemde yardımcımız evlendi ve yanımızdan ayrıldı. Ben de eşime ekonomi yapalım, ben ‘ev işlerini de yaparım’ dedim ve roller bir anda değişmiş olduk. Eşim “biraz kendini dinle rahatla, sonrasında mutlaka kendini iyi hissederek yapabileceğin bir şeyler bulursun” dedi. Gençlik yıllarımda beş yıl ablam ve eniştemin seramik atölyelerinde çalışmıştım. Bir ay kadar onların atölyesinde seramikler yaptım, ama sonra vazgeçtim. Çünkü, ilkokul 2’deki kızımı okula gönderip karşılamam gerektiğinden evde olmalıydım. Araştırma yaparken Amerika’da ahşap yapan bir kadını fark ettim ve o günden bu yana ilk günkü sevgiyle boyuyorum balıklarımı.

ALAÇATI SAYESİNDE HOBİM İŞE DÖNDÜ
- Tahta balık boyama hobinizin gerçek bir iş haline gelebileceğini ilk algılamanız nasıl oldu? Bu anlamda Alaçatı’nın sizin için nasıl bir anlamı var?

Yazının devamı...

Şimdi bütün kızlar başkan olmak istiyor

14 Ekim 2018

Ege Bölgesi Sanayi Odası Vakfı Kadınlar Birliği üyeleri, Kiraz Cevizli Köyü’nde EBSO tarafından yapılan ilkokulu ziyaret ederek bu konuda etkinlikler düzenledi. Kız çocuklarıyla sohbetimizde çoğu ‘Başkan’ olmak istediklerini söyledi. Çünkü onlar için en önemli rol model, şu an Kiraz Belediye Başkanı olan Saliha Özçınar. Kiraz’ın ilk kadın belediye başkanı Özçınar ve kadınlara destek olmak için çalışan EBSOV Kadınlar Birliği Başkanı İpek Özçelik ile sohbet ettik.

BABAMIN VASİYETİYLE BAŞKAN OLDUM

- SALİHA ÖZÇINAR
Kiraz Belediye Başkanı

- Kiraz gibi bir ilçenin ilk kadın belediye başkanı olmanız çok anlamlı. Bu nasıl gerçekleşti ve Kirazlılar size nasıl tepkiler veriyor?
- Babamın vasiyetini yerine getirdim. Babam, 30 yıldır aktif siyasetin içindeydi. En son belediye başkan adayı olmuştu. Adaylığının açıklanmasına bir hafta kala kalp krizi nedeniyle yaşamını yitirdi. Kalp ve damar hastalığı bulunan babamla her konuştuğumuzda, ‘Benim yerimi devralacak sen varsın. Benim görevimi sen yürüt’ diyordu. Ben de ona uygun bir evlat olarak vasiyetini yerine getirdim. Bu vasiyet benim için çok önemliydi. Benim yerime erkek kardeşim de bu göreve soyunabilirdi. Ben cesaret ettim. ‘Ben babamın kızıyım’ dedim. Onun yolunda ilerlemek istedim. Babamın siyasi olarak ilçemizde oyu çoktu. Manevi borcunu ödemek isteyen çok insan vardı. Ben de partizanlık yapmadan, herkesi kucaklayarak bu göreve soyundum ve kazandım. Babamın adına bu görevi yapacağım. İlçede, özellikle kadınlar hep yanımdaydı. Onların çoğunun oyunu aldığımı biliyorum.

ÇOCUKTAN EŞ OLMAZ

- Kiraz’ın adı kız kaçırma ya da erken evlendirilme olaylarıyla gündeme geldi. Şimdi ilçede durum nasıl?

Yazının devamı...

Bugün ‘Kız Çocukları Günü’

11 Ekim 2018

Biliyorsunuz, Kiraz bir süre önce kız çocuklarının erken evlendirilmesi yönündeki haberlerle gündeme gelmişti. Kiraz’ın ilk kadın Belediye Başkanı Saliha Özçınar ve EBSOV Kadınlar Birliği Başkanı İpek Özçelik ile yaptığım röportajı pazar günü okuyabilirsiniz. Ama şunu söyleyebilirim ki, Kiraz’da belediye, kaymakamlık gibi yerel yönetimler ve burada bir ilköğretim okulu yaptıran EBSO Vakfı bu yönde müthiş çalışmalar yapıyor. EBSOV Kadınlar Birliği ile yaptığımız ziyaret ve kırtasiye desteği hem yöre halkını hem de çocukları çok mutlu etti. Sivil toplum ve yerel yönetim işbirliğinin bu güzel çalışması umarım başka yerlere de örnek olur ve ‘Kız Çocukları Günü’ne ihtiyaç duymayacağımız günlere ulaşırız.

EĞİTİM İÇİN PEDALLAYACAKLAR

Çağdaş ve bilimsel eğitime dikkat çekmek, farkındalık ve kaynak yaratmak amacıyla Ege Çağdaş Eğitim Vakfı tarafından düzenlenecek olan Eğitime Pedalla Bisiklet Turu, 21 Ekim Pazar günü Bostanlı İskelesi’nden başlayıp İnciraltı’nda bitecek. Sizler de hem spor yapıp hem de eğitime katkı sağlamak isterseniz www.egitimepedalla.com sitesinden kayıt yaptırabilirsiniz.

 

Yazının devamı...

Avustralya usulü aktif bir yaşam

7 Ekim 2018

Yonca Temizocak O’Mahony ve Avustralyalı eşi Ryan O’Mahony eğitim sisteminde bunu engelleyecek yeni bir uygulama başlattı. Jump Start Türkiye ile çocuklara ‘Avustralya usulü’ sportif ve hareketli bir eğitim programı sunan O’Mahony çifti, ‘çocuklara aktif olmanın eğlenceli olduğunu gösterirken, İngilizcelerini de geliştirmeyi hedefliyoruz’ diyorlar.

ÇOCUKLARA ÖZEL FİZİKSEL PROGRAM
- Jump Start nasıl bir eğitim sistemi? Amacı nedir?
- Jump Start Türkiye, temelleri Avustralya’da atılmış ve ana dili İngilizce olan, çocuklara özel bir fiziksel aktivite programı. Çok küçük yaştan itibaren çocukların hareket becerilerini geliştirmeyi, onlara güncel ve yeni sporları tanıtmayı, çocukları fiziksel aktivite ile mutlu ve sağlıklı bir yaşam sürmeleri için teşvik etmeyi hedefliyor. Bunun yanı sıra Jump Start çocuklarının bu program sayesinde üzerlerinde baskı olmadan İngilizce konuşabilmeleri için özgüvenlerini geliştirmek istiyoruz.

‘SAĞLAM KAFA SAĞLAM VÜCUTTA BULUNUR’
- Nereden esinlenerek bu modeli oluşturdunuz?
- Avustralya’da küçük yaşlardan itibaren spor yapmak ve her an aktif olmak bizim için bir yaşam tarzı. Farklı spor dalları ile eğlenirken aynı zamanda sağlıklı ve aktif olmanın önemini yaşayarak öğrendim. Eşim Yonca da ben de tüm çocukluğumuzu spor yaparak geçirmişiz ve bunun hayatımız üzerindeki etkisine çok inanıyoruz. Programımız, hayal gücüne dayalı hikâye anlatma ve müzik gibi eğlenceli, yaratıcı temellere dayanıyor. Olumlu ve öğrencilerin kendini rahat hissettikleri bir ortamda fiziksel aktivitenin kıymetini ön plana çıkaran “Avustralya usulü” bir ortam yaratmaya çalışıyoruz.

Yazının devamı...