"Hikmet Demirkol" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Hikmet Demirkol" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Hikmet Demirkol

Iron Maiden ile tarihi son konser: 26.07.2013

Bir önceki yazıda Rock’n Coke ile ilgili açıklanan isimleri biraz yazmıştım.

6-8 Eylül tarihlerinde Hezarfen’de yapılacak olan festival için heyecanlanma sebeplerim arttı. Tüm line up açıklanmasa da, şu ana kadar netleşen isimlerin arasında özellikle Ellie Goulding’in de olması beni ziyadesiyle memnun etti.

Iron Maiden ile tarihi son konser: 26.07.2013

Yine bir önceki yazıda belirttiğim, yeni versiyonlu Halcyon’u Ağustos sonu yayınlamayı hedefleyen sanatçıyı büyük bir sahnede izlemek gerçekten çok sevindirici. Arctic Monkeys, Hurts, Ellie Goulding’in yanında Editors ve La Roux’un da festivalde sahne alacağı bu hafta netleşti. Line up’ın son halini öğrenene kadar “kimler geliyor” heyecanı sürer de gider bir süre daha.

Iron Maiden ile tarihi son konser: 26.07.2013

Iron Maiden ile tarihi son konser: 26.07.2013Esas yakın zamanda İstanbul’da bu yazın en mühim konserlerinden birinden bahsetmek lazım. Vodafone İstanbul Calling kapsamında Iron Maiden, 26 Temmuz’da BJK İnönü Stadı’nda sahne alacak. Etkinliğin bu yaz planlanan en büyük konserlerden biri olmasının dışında, İnonü Stadı’ndaki son etkinlik olması sebebiyle de önemi büyük. Bilindiği üzere stadın yıkımı ve yenilenme dönemi bu konserden sonra başlayacak. Haliyle büyük bir dönemin sona ermesi açısından fevkalade büyük, tarihi bir etkinlik bizleri bekliyor.

Iron Maiden ile tarihi son konser: 26.07.2013


Lady Gaga’nın yılan hikayesi olan, aslında bu sene Mart ayında çıkması planlanan ama ertelenen yeni albümü Artpop’un 11 Kasım’da yayınlanacağı resmen açıklandı. 3. albümü olan Artpop, aslında sadece bir albüm değil aynı zamanda sosyal medya ile içi dolu bir fıçıcık. Henüz bu yeni albümün teknik yönü hakkında çok fazla detay verilmese de, Artpop sosyal medya uygulamalarıyla entegrasyonu olan, şarkıların detaylarından, Lady Gaga hakkında her türlü detaya ulaşılabilecekmiş. Gaga’nın bu albümle yapacağı çıkış, yakalayacağı başarı kendisinin devamlılığını da sağlayacaktır. Eylül başında ön siparişi başlayacağı belirtilen telefon, tablet entegreli yeni albüm ön satışı için şimdiden heyecan dorukta. Yüksek ihtimalle organizatörler Gaga’yı artık bu albümüyle İstanbul’da ihtişamlı bir konserle ağırlarlar diye düşünüyorum.


Efendim, bendeniz ufak bir tatil için bir haftalığına aranızda yokum. İpod’u doldurduğum yeni albümleri dinleyip, alıp alıp evde dağ yaptığım kitaplardan birkaçını yuvarlayıp geri geleceğim.
Bir hafta sonra tazelenmiş olarak yepyeni yazılarla görüşene kadar hoşçakalınız.

PET SHOP BOYS – ELECTRIC

Iron Maiden ile tarihi son konser: 26.07.2013


Pet Shop Boys, tıpkı Madonna, Michael Jackson gibi çocukluğuma dair hatırladığım isimlerden biri. O dönemde bu kadar radyo veya müzik kanalı olmadığı için, TRT’de Ömer Karacan’ın sunduğu programı heyecanla bekler, yeni çıkan ne varsa sadece o an dinleyip, tekrarını beklemekten başka şansım olmazdı. Böyle yazınca da sanki çok yazık bir halim varmış gibi oldu. Yok yok, güzel bir çocukluktu elbette, sadece müzik erişimi şimdiki gibi değildi malumunuz. İngiliz synthpop grubu Pet Shop Boys ne kadar albüm çıkartsa da benim için hep “Domino Dancing” olarak kalacaklar.


Grubun yeni albümü Londra, Berlin ve Los Angeles üçgeninde son 1,5 senede kaydedilmiş. “Electric” albümü grubun 28 yıllık plak şirketi olan Parlophone ile anlaşmasının bittiği ve Kobalt Label’dan çıkan ilk albüm olmasından ötürü ayrıca mühim.


Aslında “Electric” için benim en çok dikkatimi çeken durum, prodüktör koltuğunda Stuart Price olması. Neil ve Chris da Stuart’ın iş yapış şekline hayran olduklarını belirtmişler. Stuart albüm için “çok hızlı yol aldıklarını” belirtmiş. Demoları kaydettikleri döneminde Neil ve Chris Los Angles’da yaptıkları kayıtları Londra’da yaşayan Stuart’a gönderip, 1 gün bile geçmeden Stuart’ın kendilerine çalışıp geri dönmesine hayranlıklarını anlatmışlar.


Senelerdir albüm yapan ikili, “artık stüdyoda fazla vakit geçirmek bizim için çok can sıkıcıydı, Stuart gibi hızlı çalışan biri bizim için en büyük şanstı” demişler. Stuart Price “Electric” albümü için , “gruba olan hayranlığımı bir kenara bırakıp profesyonel gözle bakmak benim için çok zordu” demiş. “30 seneyi aşkın süredir her albümlerinde kendi yaptıkları müziğe bir yenilik getiren, değişiklik yapmaya hiç çekinmeyen bu ikili, benim için çok değerli” diye de eklemiş. Şaka bir yana Pet Shop Boys’un 60’a merdiven dayamış yaşlarını hiç ciddiye almaksızın, böylesine bir dans albümüyle yeniden sahneye çıkmaları gerçekten örnek olacak bir durum.

Iron Maiden ile tarihi son konser: 26.07.2013


Albümde 9 şarkı bulunuyor. İlk single “Axis” olurken, Haziran ayında yayınlanan “Vocal” albümün çıkmasına yakın herkesi meraklandıran şarkıdır. İptal olmasaydı yılların grubu Pet Shop Boys’u Haziran ayında Electric turnesi kapsamında İstanbul’da ağırlayacaktık. “Electric” albümünün tüm şarkıları grubun Youtube resmi kanalında dinlenebiliyor. “Electric” turnesi tıpkı albüm gibi bol elektrikli, ışıklı, lazerli olacağını söyleyen Neil, ağırlıkla son 3 albümden oluşan bir setlist sahne alacaklarını belirtmiş.


YILDIZLAR:


Axis (harika bir A1)


Thursday ( albüme en son giren şarkı olan Thursday, son anda Example’ın vokaliyle albüm girmiş)


Flourecent
The Last To Die


OSCAR’IMI VERDİM GİTTİ:


Vocal


Inside A Dream (Albümün incisidir)


KARIŞIK KASET


“Terzi kendi söküğünü dikemez” derler ya gerçekten doğruymuş. Arabayla tatile gideceğim için kendime “Karışık Kaset” hazırlamak istedim, ama şarkıları seçmekte epey zorlandım.


Tüm listeye eklemek isteyip ayırdıklarımı toplasam, herhalde bir hafta yollarda olmam lazım.


Özetin özeti şeklinde 20 şarkıya kısalttığım, kendime hazırladığım listeyi “UzunyolŞarkılarıvol2” olarak Youtube’da da oluşturdum.


Bir hafta sonra tekrar görüşmek üzere, keyifli dinlemeler…


1) Pet Shop Boys – Inside a Dream
2) Paramore- Still Into You
3) Ellie Goulding – Burn
4) Will.i.am feat Miley Cyrus – Fall Down
5) Mika feat Ariana Grande – Popular Song
6) Cory Monteit (Glee) – Jessie Girl
7) Bon Jovi – Keep The Faith
8) Kelly Clarkson – Catch My Breath
9) Bastille –Things We Lost In The Fire
10) Justin Timberlake – Suit & Tie (Aeroplane remix)
11) Jens Lekman – Become Someone Else’s
12) Daughter – Youth
13) London Grammer – Strong
14) Lana Del Rey – Young and Beautiful
15) Placebo – Too Many Friends
16) Flayleaf feat. Sonny of POD – Something Better
17) Alanis Morissette – Emphaty
18) Macklemore & Ryan Lewis feat Mary Lambert – Same Love
19) CocoRosie – Child Bride
20) Melis Danişmend – Gölgemde Dinlenmeye Gel

https://twitter.com/hkky

Yazarın son yazıları

#16 Temmuz 2013 Glee'den bir yıldız kaydı
#12 Temmuz 2013 Mabel'in Aysel gururu
#9 Temmuz 2013 Placebo'dan güzel haberler var
#5 Temmuz 2013 Son karar:Depeche Mode konseri iptal
#2 Temmuz 2013 Ayşe Deniz Gökçin: Pink Floyd Listztified
#28 Haziran 2013 “Kız Kafası” artık “İstanbul kızı”?YAZARIN TÜM YAZILARI İÇİN >>

X