Arşiv
Yazarlara Göre
Yalçın BAYER1347Mehmet Y. YILMAZ708Oktay EKŞİ673Sedat ERGİN519Erdal SAĞLAM389Cüneyt ÜLSEVER349Şükrü KÜÇÜKŞAHİN330Cengiz ÇANDAR297Yalçın DOĞAN287Mehmet Ali BİRAND282Özdemir İNCE268Emin ÇÖLAŞAN209Ertuğrul ÖZKÖK209Muharrem SARIKAYA203Enis BERBEROĞLU166Vahap MUNYAR157Bekir COŞKUN128İlter TÜRKMEN111Şükrü KIZILOT103Kurthan FİŞEK99Hadi ULUENGİN94Yılmaz ÖZDİL94Yaşar SÖKMENSÜER93İsmet SOLAK93Fatih ÇEKİRGE80Taha AKYOL78Kanat ATKAYA76Doğan HIZLAN60Tufan TÜRENÇ55Soner YALÇIN48Gila BENMAYOR45Fatih ALTAYLI44Deniz Gürel43Mehmet Barlas39Ebru ÇAPA37Yurtsan ATAKAN34Oya BERBEROĞLU31Ege CANSEN29Erdal İPEKEŞEN28Pakize SUDA28Güzin Abla26Yener SÜSOY22Serdar TURGUT21Ahmet HAKAN20Oya ARMUTÇU20Ayşegül DOMANİÇ YELÇE19Uğur Ergan19Cengiz SEMERCİOĞLU18Yavuz GÖKMEN18Yaşar Nuri Öztürk18Nedim BUBİK17Murat BARDAKÇI16Zeynep ATİKKAN16Ferai TINÇ15Gülçin TELCİ15Melis ALPHAN15Memet ESER14Rauf TAMER14Prof.Dr. Mikdat KADIOĞLU13Banu TUNA12Banu ŞEN12Ayşen GÜR10Deniz SİPAHİ10Kubilay KESKİN10Tuğrul ŞAVKAY10Ayşe ARMAN9Erdinç Çelikkan9Erkan ÇELEBİ9Nuran ÇAKMAKÇI9Pako'nun Sayfası9Seçim AYDIN9İbrahim IRMAK9Ali Atıf BİR8Ayçe DİKMEN8Fatih Tekeci8Oral Çalışlar8Rahmi TURAN8Çiğdem TOKER8İsmet BERKAN8Ateş Yalazan7Deniz BAYRAMOĞLU7Levent SEĞMEN7Nilgün Tekfidan GÜMÜŞ7Eray GÖRGÜLÜ6Gökhan KİMSESİZCAN6Uğur DÜNDAR6Veli ŞAKIR6Yorgo KIRBAKİ6Aylin Anne5Ayşe ARAL5Cengiz ÖZDEMİR5Doğan ULUÇ5Erman TOROĞLU5Ertan ACAR5Noyan Doğan5Nurten ERK TOSUNER5Sezai Bayar5Uğur CEBECİ5Abdülkadir Küşin4Adnan KAYA4

Tbmm

Tbmm ile ilgili tüm haberleri ve son dakika Tbmm haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Toplam 62.526 Tbmm haberi bulunmuştur.

Türkiye Büyük Millet Meclisi (kısaca TBMM), 23 Nisan 1920'de Osmanlı Devleti'nin İtilaf Devletleri'nce işgali sırasında direniş gösteren Türk Milletinin oluşturduğu irade ile kurulan, (asli kurucu iktidar) ve yine bu iradenin sahibi olan Türk Milletinin anayasa ile verdiği yetki ile yasama görevi yapan Türkiye Cumhuriyeti anayasal devlet organıdır. "Egemenlik, kayıtsız şartsız Milletindir" ilkesi Türkiye Büyük Millet Meclisi'nin varoluşunun temel dayanağını oluşturur.

Hali hazırda tali kurucu iktidar olan TBMM, diğer anayasal devlet organlarından üstün değildir. Yasama yetkisi yasa veya kanun yapma yetkisidir. Yasalar anayasaya aykırı olamaz. TBMM'nin anayasada da değişiklik yapma yetkisi bulunsa da bu yetki de Anayasa'nın Başlangıç bölümünde yer alan anlayışla ve anayasal bütünlüğe uygun olarak hareket etme ve ancak bu çerçeve içerisinde Anayasa'da değişiklik yapabilme ile sınırlıdır ve bu çerçevede meşruiyet kazanır. Anayasa’nın 6. maddesinde yer alan “hiçbir kimse veya organ kaynağını Anayasa’dan almayan bir Devlet yetkisini kullanamaz.” ifadesiyle yasama organı olan TBMM'nin, kendisinin yasal dayanağı olan anayasanın bütününü veya temel ilkelerini reddederek yeni bir anayasa yapma yetkisi yoktur. Anayasaya bağlılık yemini eden milletvekili veya partilerin bu girişimlerde bulunması, yetki aşımı ve yetki gaspı girişimi yönünden suç olan bu durum milletvekilliklerinin meşrutiyetini sorgulanır hale getirir ve cebir kullanarak anayasayı değiştirmeye teşebbüsten yargılanma durumu ortaya çıkabilir. Yasa ve anayasa değişikliklerinin halka ait egemenlik haklarını da koruyan bir toplumsal sözleşme olan anayasaya aykırı olup olmadığı Anayasa Mahkemesi tarafından denetlenir.

Millete ait egemenlik yetkilerinin kuvvetler ayrılığı prensibi ile verilmesinin, kuvvetler ayrımının, devlet organları arasında üstünlük sıralaması anlamına gelmeyip, belli Devlet yetki ve görevlerinin kullanılmasından ibaret ve bununla sınırlı medeni bir iş bölümü ve işbirliği olduğu ve üstünlüğün ancak Anayasa ve kanunlarda bulunduğu anlamına geldiği Anayasanın başlangıç bölümünde belirtilmiştir.

Anayasanın 108'nci Maddesine göre, yasama yetkisi Türk Milleti adına Türkiye Büyük Millet Milletvekili genel seçimleri, dört yılda bir, serbest, eşit, tek dereceli, genel oy esaslarına göre, yargı organlarının genel yönetim ve denetimi altında yapılır. Seçilen milletvekili adayları, anayasaya bağlı kalacağına dair Türk milleti önünde namusu ve şerefi üzerine yemin ederek 4 yıllığına TBMM üyeliği (milletvekilliği) hakkı kazanırlar. TBMM üyeleri (milletvekilleri), yasama dokunulmazlığına sahiptir.

DEVAMI

Tbmm Haberleri

Yasalaştı! İşkence komisyonu resmen kuruluyor

Yasalaştı! İşkence komisyonu resmen kuruluyor

Kolluk görevlilerinin işledikleri iddia edilen suçlar ve disiplin cezası gerektiren eylem ve davranışlarıyla ilgili Kolluk Gözetim Komisyonu kurulmasına ilişkin tasarı, TBMM Genel Kurul'unda kabul edilerek yasalaştı.

3.5.2016Gündem
Neden trend oldu - #KandilinizMübarekOlsun, Oscar Wilde, #3Mayıs

Neden trend oldu - #KandilinizMübarekOlsun, Oscar Wilde, #3Mayıs

Twitter'da bugün trend olan başlıkları sizin için derledik...

3.5.2016Gündem
Anayasa Komisyonu'nda Oscar Wilde tartışması

Anayasa Komisyonu'nda Oscar Wilde tartışması

Dokunulmazlıkların kaldırılmasının görüşüldüğü Anayasa Komisyonu’nda HDP'li ve AK Partili vekiller arasında Oscar Wilde tartışması da yaşandı. İlginç diyaloglar vardı...

3.5.2016Gündem
Eski bakanın korumasına Meclis'te otomobil çarptı

Eski bakanın korumasına Meclis'te otomobil çarptı

Meclis yerleşkesinde meydana gelen kazada eski Ekonomi Bakanı Zeybekci'nin koruması yaralandı

3.5.2016Gündem
Demirtaş: 'Halk isterse birden fazla parlamento kurar'

Demirtaş: 'Halk isterse birden fazla parlamento kurar'

HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, "Arkadaşlarımız tutuklanır, milletvekilliklerinin düşürülmesine kadar gidilirse hiçbir seçenek bizim açımızdan tartışılmaz olmayacaktır. Parlamentoları partiler değil, halk kurar ve halk isterse birden fazla parlamento da kurar" dedi.

3.5.2016Gündem
'Her makamı elimin tersiyle iterim ama hiçbir dava arkadaşımın kalbini kırmam'

'Her makamı elimin tersiyle iterim ama hiçbir dava arkadaşımın kalbini kırmam'

Başbakan Ahmet Davutoğlu, AK Parti grup toplantısında konuştu. Başbakan Davutoğlu, "Biz başka partiler gibi değiliz, biz siyasi menfaat peşinde koşanlardan değiliz. Bizim derdimiz Türkiye'yi hedeflerine ulaştırmaktır. Biz bunun için bu yüce çatının altındayız. İnandığımız doğrulardan lekesiz, temiz siyasetten geri durmayacağız.Umudunu AK Parti'ye bağlayan milyonlar merak etmesin. Nefsimi ayaklar altına alırım, bir faninin terk etmeyeceği düşünülen her makamı elimin tersiyle iterim ama asla bu kutlu hareketteki hiçbir dava arkadaşımın kalbini kırmam" diye konuştu.

3.5.2016Gündem
Devlet Bahçeli’den Oktay Vural açıklaması

Devlet Bahçeli’den Oktay Vural açıklaması

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli,  partisinin grup toplantısında “PKK nereden takviye alıyorsa, oralar tümden kurutulmalıdır. Hükümet çekinmesin, terörizmle mücadele ettiği sürece MHP her zaman iktidarın destekçisidir. Bugün doksanlı yollardan daha ağır şartlar yaşanmaktadır. TBMM’de terör propagandası yapan genel kurulu karıştıran her değerlerimize söven hainlerin dokunulmazlıklarını kaldırmak en büyük milli görevlerimiz arasındadır" diye konuştu. Bahçeli'ye çıkışta MHP Grup Başkanvekili Oktay Vural'la aralarında soğukluk olduğu iddiası soruldu. Bahçeli, "Ben böyle bir deklarasyonu görmedim. Ne varsa basında bazı çevrelerden öğreniyoruz. Oktay Bey çok değerli bir kardeşimizdir. Onunla aramızda soğukluk olabilir mi? Nereden çıkartıyorsunuz bunları? Bizi bölmeye çalışıyorsunuz?" diye konuştu.

3.5.2016Gündem
Örgün lise mevcudunda 258 bin kayıp

Örgün lise mevcudunda 258 bin kayıp

Geçen yıl ortaokul 8’inci sınıfta eğitim alan ve bu yıl liseye başlaması gereken 258 bin 172 gencin örgün eğitime devam etmediği ortaya çıktı. Ayrıca Milli Eğitim Bakanlığı verilerine göre ise 4+4+4 eğitim sistemine geçildikten sonraki dört yıl içinde toplamda 518 bin 472 öğrenci lisede örgün eğitim dışında kaldı. Bu gençlerden kaçının açıköğretim lisesinde kayıtlı olduğu da bilinmiyor.

3.5.2016Eğitim
Dokunulmazlıkların kaldırılmasına ilişkin teklif kabul edildi

Dokunulmazlıkların kaldırılmasına ilişkin teklif kabul edildi

Hakkında dosya bulunan milletvekillerinin dokunulmazlıklarının kaldırılmasına ilişkin Anayasa değişikliği teklifi, TBMM Anayasa Komisyonu'nda kabul edildi.

2.5.2016Gündem
HDP milletvekilleri komisyonu

HDP milletvekilleri komisyonu "Biji Serok Apo" sloganlarıyla terk etti

Dokunulmazlıkların görüşüldüğü TBMM Meclis Anayasa Komisyonu’nda AK Partili ve HDP'li milletvekilleri arasında yine kavga çıktı. AK Parti ve HDP'li milletvekillileri uçan tekme ve yumrukla kavga etti. Kavgada bazı vekiller yaralandı. Kavganın ardından devam eden etti. Gece saatlerinde, dokunulmazlık teklifinin görüşüldüğü sırada, HDP milletvekilleri, Meclis Anayasa Komisyonu'nu terk etti. Vekillerin salonu terk ederken PKK'lı teröristlerin de kullandığı 'gerilla marşı'nı söylemesi dikkat çekti.

2.5.2016Gündem
Ankara’ya göre 3 kriter kaldı

Ankara’ya göre 3 kriter kaldı

AB ülkelerine vizesiz seyahat için Türkiye’nin söz verdiği 72 kriteri yerine getirmesi için 24 saati kaldı. Başbakanlık kaynaklarına göre, 72 kriterden 69’u gerçekleştirildi. Geriye kalan 3 kriterin bugün yetiştirilmesi öngörülüyor.

2.5.2016Dünya
Eyüp Sultan’dan Maryland’a

Eyüp Sultan’dan Maryland’a

EYÜP Sultan Türbesi’nin tahrip olan İznik çinilerini onaran, eksiklerinin yerine yenilerini imal eden Sevinç Öztürk ve Nejla Anıl, ABD’nin Maryland eyaletinde açılan Türk Amerikan Kültür ve Medeniyet Merkezi’nin muhtelif bölümleri için de 550 metrekare İznik çinisi üretti.

2.5.2016Ekonomi
Numan Kurtulmuş: 49 bombalı saldırı önlendi

Numan Kurtulmuş: 49 bombalı saldırı önlendi

Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş, 8 saat süren Bakanlar Kurulu sonrasında basın açıklaması yaparak gazetecilerin sorularını yanıtladı. Kurtulmuş, dokunulmazlıkların görüşüldüğü komisyondaki kavgaya ilişkin "Bu görüntüler TBMM'ye yakışmıyor. Bu görüntülerle hiç kimse, hükümete geri adım attırır, rafa kaldırırız diye düşünmesin. Ben de az önce izledim. Kaba kuvvetin hakaretin, küfürün hepsinin bini bin para olduğu bir ortamı oluşturmaya vesile olmasınlar. Bu çerçevede kim ne yaparsa yapsın dokunulmazlık dosyaları milletin istediği istikamette Meclis'e gelecektir" dedi. Kurtulmuş, bugüne kadar 49 bombalı saldırının da istihbarat faaliyetleriyle önlendiğini söyledi.

2.5.2016Gündem
Efkan Ala Bursa'daki canlı saldırganın ismini açıkladı

Efkan Ala Bursa'daki canlı saldırganın ismini açıkladı

İçişleri Bakanı Efkan Ala Bursa’daki saldırıyı gerçekleştiren teröristin PKK’ya üye olduğunu söyledi.Efkan Ala canlı bomba saldırısını gerçekleştiren teröristin 1992 doğumlu Eser Cali olduğunu duyurdu. Ala Gaziantep saldırısını gerçekleştiren teröristin ise IŞİD ile bağlantılı olduğunu belirtti.

2.5.2016Gündem
Milletvekilleri için 3 adımda amatör boks

Milletvekilleri için 3 adımda amatör boks

“Milletvekilleri anayasa komisyonu için mecliste toplandı, yaralılar var…” Kulağa şaka gibi gelen bu başlık maalesef gerçek. TBMM Anayasa Komisyonu’nda AK Partili ve HDP’li milletvekilleri arasında yine kavga çıktı. Bazı vekiller yaralandı. Boksör gibi kaşı açılanın bile olduğu şu ortamda, boksa başlamak isteyen milletvekillerine, Expert Boxing’in (Uzman Boksçuluk) 3 adımlık bu rehberini gönderiyoruz:

2.5.2016Hayat
Anayasa Komisyonu'nda yine kavga çıktı

Anayasa Komisyonu'nda yine kavga çıktı

Dokunulmazlıkların görüşüldüğü TBMM Meclis Anayasa Komisyonu’nda AK Partili ve HDP'li milletvekilleri arasında yine kavga çıktı. AK Parti ve HDP'li milletvekillileri uçan tekme ve yumrukla kavga etti. Kavgada bazı vekiller yaralandı. Öte yandan, HDP milletvekilleri, dokunulmazlık teklifinin görüşüldüğü Meclis Anayasa Komisyonu'nu terk etti.

2.5.2016Gündem
Bakan Işık açıkladı: GÖKTÜRK 2 uydusuna kardeş geliyor

Bakan Işık açıkladı: GÖKTÜRK 2 uydusuna kardeş geliyor

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık, 2012’de uzaya gönderilen GÖKTÜRK’ü yenilediklerini belirterek, “Bunun yerine daha alçaktan uçan, çözünürlüğü 60 santimetreye düşecek bir uydu planlıyoruz. 60 santimetre çapındaki bir cisim bile tespit edecek yeni uyduyu 2018 yılında fırlatmayı planlıyoruz“ dedi.

2.5.2016Ekonomi
CHP heyetinden Cizre raporu

CHP heyetinden Cizre raporu

CHP, sokağa çıkma yasağının kaldırılmasının ardından, mahallelerde incelemeler yapmak üzere 4 Mart günü Şırnak'ın Cizre İlçesi'ne gönderdiği heyetin hazırladığı çalışma raporunu yayımladı.

2.5.2016Gündem
‘Dokunulmazlık’ yine masada

‘Dokunulmazlık’ yine masada

Meclisin bu haftaki en önemli gündemi, dokunulmazlıklarla ilgili anayasa değişikliği teklifi olacak.

2.5.2016Gündem
Vizede kritik 48 saat

Vizede kritik 48 saat

TÜRKİYE’nin Avrupa Birliği’nden (AB) en önemli beklentileri arasında yer alan vize muafiyeti konusunda kritik aşamaya gelindi.

1.5.2016Dünya
Davutoğlu'ndan Gaziantep saldırısı açıklaması

Davutoğlu'ndan Gaziantep saldırısı açıklaması

Başbakan Ahmet Davutoğlu, Gaziantep'te Emniyet Müdürlüğü önünde gerçekleştirilen bombalı terör saldırısına ilişkin, "Onunla ilgili yoğun inceleme yapılıyor. Önemli bilgilere ulaşıldı ama gerekli açıklamayı İçişleri Bakanlığı yapar" dedi.

1.5.2016Gündem
1 Mayıs İşçi Bayramı mesajları - İşte en güzel 1 Mayıs mesajları

1 Mayıs İşçi Bayramı mesajları - İşte en güzel 1 Mayıs mesajları

İlk olarak 1856 senesinde Avustralya'da kutlanmaya başlayan 1 Mayıs, Türkiye'de resmi olarak ilk kez 1923 yılında kutlanmıştır. İşte dünya üzerinde pek çok ülkede bayram olarak kutlanan 1 Mayıs mesajları..

1.5.2016Kelebek
Demirtaş: Bizi bizden dinlesinler

Demirtaş: Bizi bizden dinlesinler

HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, HDP’nin ABD Temsilciliği ve Washington merkezli düşünce kuruluşu Kürt Politikası Araştırma Merkezi’nin beraber düzenledikleri, “Demokratik Özerklik ve Öz Yönetim Yoluyla Ortak Yaşam: Kürt Vakası” başlıklı konferansa katılmak için geldiği ABD başkentinde Amerikan Yönetimi’yle üst düzey görüşmeler gerçekleştirdi.

30.4.2016Dünya
Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan sunucuya uyarı

Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan sunucuya uyarı

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Haliç Kongre Merkezi'nde düzenlenen İlim Yayma Cemiyeti 61. Olağan Genel Kurulu'nda konuştu. Erdoğan, TBMM Başkanı İsmail Kahraman'ın konuşmasını bitirmesinin ardından kürsüye çıkıp konuşmasını yapmak için ayağa kalktı. Bir süre ayakta bekleyen Erdoğan, adının anons edilmesini bekledi. Sunucu gecikince yerine oturan Erdoğan, kürsüye çıkar çıkmaz sunucuyu uyardı.

30.4.2016Gündem
Diyarbakır'daki KCK ana davasında savcı mütalaasını sundu

Diyarbakır'daki KCK ana davasında savcı mütalaasını sundu

Terör örgütü PKK'nın üst yapılanması KCK ana davasında aralarında DBP Eş Genel Başkanı Kamuran Yüksek, DTK Eş Başkanı Hatip Dicle, Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Gültan Kışanak ve Mardin Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Türk'ün de bulunduğu sanıklar hakkında savcı, mütalaasını sundu.

29.4.2016Gündem
5 aylık ikizler şehit babalarını uğurladı

5 aylık ikizler şehit babalarını uğurladı

ŞIRNAK’ta teröristler tarafından açılan ateş sonucu şehit olan Jandarma Üsteğmen Rahim Çelik, 5 aylık ikizleri İrfan ve Eymen Rahim’in de katıldığı cenaze töreniyle son yolculuğuna uğurlandı. Yakınları tarafından puset içinde evden çıkarılan ikizler, babalarını uğurladı.

29.4.2016Gündem
AK Parti'li İsmail Aydın Anayasa Komisyonu'ndaki kavgayı anlattı

AK Parti'li İsmail Aydın Anayasa Komisyonu'ndaki kavgayı anlattı

Dün akşam dokunulmazlık komisyonunda TBMM tarihine geçen bir kavga yaşandı. Çıkan kavgada masanın üstündeki görüntüsüyle dikkat çeken AK Parti Bursa Milletvekili İsmail Aydın, "Sayın Bakan'ı korumak için oradaydım" dedi.

29.4.2016Gündem
Yeni vakıf üniversiteleri kurulacak

Yeni vakıf üniversiteleri kurulacak

Yeni vakıf üniversiteleri kurulması ve bazı üniversitelerinin isimlerinin değiştirilmesini öngören yasa tasarısı, TBMM Başkanlığına sunuldu.

29.4.2016Eğitim
'Çernobil'deki nükleer felaketin Türkiye'de de yaşanmasına izin vermeyeceğiz'

'Çernobil'deki nükleer felaketin Türkiye'de de yaşanmasına izin vermeyeceğiz'

“Çernobil ve Fukuşima’dan sonra” Avrupa Eylem Haftası etkinlikleri kapsamında Almanya ve Ukrayna'dan gelen heyetlerin Türkiye'deki nükleer santral tehidi altındaki bölgeleri ziyareti devam ediyor. Nükleersiz.org’un kurucularından Dr. Angelika Claussen ve Dr. Alper Öktem’in daveti ile Türkiye'ye gelen Ukrayna'dan tahliye memuru Yuriy Schumchenko, 24 Nisan'da Sinop'ta gerçekleştirdiği konuşmanın ardından 30 Nisan Cumartesi günü de Mersin'de nükleer tehlikesine karşı konuşma yapacak.

29.4.2016Sağlık
Komisyon savaşı 5 vekil yaralı

Komisyon savaşı 5 vekil yaralı

Meclis’te önceki gün yaşanan kavgadan sonra Genel Kurul pazartesi gününe kadar tatil edildi. Genel Kurul’daki gerilim dokunulmazlıkların görüşüldüğü Anayasa Komisyonu’na yansıdı. Kavgada 5 vekil yaralandı.

28.4.2016Gündem
Devlet Bahçeli: Dokunulmazlığın kalkması kaçınılmazdır

Devlet Bahçeli: Dokunulmazlığın kalkması kaçınılmazdır

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, Meclis’te art arda yaşanan kavgalarla ilgili olarak, “TBMM’ye bir bakın, PKK piyonlarının artan provokasyonlarını göreceksiniz. Gazi Meclis’in kürsüsünde teröristleri öven, polis ve askerlerimizi katliamcı olarak suçlayan alçaklara sabır ve tahammül kalmamıştır. Milletvekili dokunulmazlığının kalkması kaçınılmazdır” dedi.

28.4.2016Gündem
TBMM'nin kadınları kavgayı ayırmak için çok uğraştı

TBMM'nin kadınları kavgayı ayırmak için çok uğraştı

Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde bugün dokunulmazlıkların görüşüldüğü komisyonda TBMM tarihinde uzun yıllar unutulmayacak bir kavga çıktı.Milletvekilleri birbirlerine girerken komisyon görüşmelerinde yer alan kadın vekillerin kavgayı ayırmak için giriştikleri büyük çaba dikkat çekti.

28.4.2016Gündem
Neden trend oldu - #SizdenKorkmuyoruz, Kilis Valisi, Hikmet Çetinkaya

Neden trend oldu - #SizdenKorkmuyoruz, Kilis Valisi, Hikmet Çetinkaya

Twitter’da bugünün en çok konuşulan başlıklarını sizin için derledik…

28.4.2016Gündem
Uşak'ta laiklik atışması

Uşak'ta laiklik atışması

Uşak'ta Birleşik Haziran Hareketi üyeleri ile ülkücü gençler arasında başlayan tartışmaya ÖDP ve MHP il başkanları da katıldı. İki başkan arasında sözlü atışma oldu

28.4.2016Gündem
Komisyonda inanılmaz kavga! 5 vekil yaralandı

Komisyonda inanılmaz kavga! 5 vekil yaralandı

Dokunulmazlıklarla ilgili anayasa değişiklik teklifinin görüşüldüğü TBMM Anayasa Komisyonu'nda, AK Parti ile HDP'li milletvekilleri arasında yumruklu kavga çıktı, ortalık bir anda karıştı. Milletvekilleri birbirine girdi. Yumruklaşmanın yaşandığı kavgada kadın milletvekilleri arada kaldı. Kavganın büyümesi üzerine toplantıya önce ara verildi, sonra toplantı pazartesi gününe ertelendi. Komisyon toplantısının sabahki ilk bölümünde de yine tartışma çıkmış, arbede yaşanmıştı.

28.4.2016Gündem
Meclis'te komisyon kavgayla başladı

Meclis'te komisyon kavgayla başladı

Milletvekili dokunulmazlıklarına ilişkin anayasa değişikliği görüşmelerinin ilk toplantısı kavga ile başladı. HDP salonun küçük olması nedeniyle gazetecilerin dışarı çıkartılmak istenmesine karşı tepki gösterdi. Komisyon başkanından salonun değiştirilmesini istedi. Bu talebe AK Partili vekiller karşı çıkınca gerilim oldu. Dakikalarca süren tartışmaların ardından gazeteciler salonun dışına çıkarıldı. Ardından komisyon toplantısı başladı. Görüşmelerde, HDP’den komisyon üyesi vekiller, teklifin anayasaya aykırı olduğunu kaydetti. CHP’li üye Bülent Tezcan ise “AKP teklifi korkunçtur, Anayasa’ya, insan haklarına aykırıdır. Ama ‘Evet’ diyeceğim. ‘Hayır dedi’ dedirtmem” cevabını verdi.

28.4.2016Gündem
Akşener'e çoşkulu karşılama

Akşener'e çoşkulu karşılama

MHP Genel Başkan Adayı Meral Akşener, Çarşamba akşamı Gala Aktivite Merkezi'nde partililerle buluştu, halka seslendi.

28.4.2016Ege
HDP atağa geçiyor

HDP atağa geçiyor

AK Parti’nin dokunulmazlıkların kaldırılmasına ilişkin anayasa değişikliği önerisi bugün komisyonda görüşülecek. HDP, tüm milletvekilleri ile komisyona katılarak kürsü dokunulmazlığı hariç bütün dokunulmazlıkların kaldırılması yönünde çaba gösterecek.

28.4.2016Gündem
Otoriter değil özgürlükçü

Otoriter değil özgürlükçü

Başbakan Ahmet Davutoğlu, TBMM Başkanı İsmail Kahraman’ın sözleriyle başlayan laiklik tartışmasıyla ilgili “Türkiye’nin laik, demokratik ve sosyal bir hukuk devleti olma özelliği bugün artık tartışma konusu değildir. Otoriter bir laiklik anlayışı değil, özgürlükçü bir laiklik anlayışına anayasamızda yer vereceğiz. Bu tartışmanın bu çerçevede bizim için nihayete erdiği kanaatindeyiz” dedi. Davutoğlu, AK Parti Genişletilmiş İl Başkanları toplantısında özetle şunları söyledi:

28.4.2016Gündem
Erdoğan'dan anayasa çıkışı: İslam vurgusuna ihtiyaç yok

Erdoğan'dan anayasa çıkışı: İslam vurgusuna ihtiyaç yok

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, Meclis Başkanı İsmail Kahraman’ın, “Yeni anayasada laiklik olmasın” sözlerine ilişkin, “AK Parti’yi kurarken laiklikle ilgili düşüncemizi programa koymuştuk. İsmail Bey de parti mensubu olarak o programı kabul etmiştir. Ancak, anayasa çalışmaları gündemde iken şahsi görüşünü ortaya koymuştur. Laikliği ladinilik, din karşıtlığı gibi sunar ve uygularsanız elbette itirazlarla karşılaşırsınız” dedi. Erdoğan “Yeni anayasada İslami vurgu olmalı” görüşleri için de “Bunlar boş şeyler. Ben bir Müslüman olarak inancımı yaşayabiliyorsam mesele bitmiştir” yorumu yaptı. Hırvatistan ziyaretinde gazetecilerin sorularını yanıtlayan Erdoğan özetle şu mesajları verdi:

28.4.2016Gündem
Neden trend oldu: #LaiklikIcin19daTunele, #KalbimizAbdiİpekçide

Neden trend oldu: #LaiklikIcin19daTunele, #KalbimizAbdiİpekçide

Twitter'da bugünün en çok öne çıkan trend başlıklarını sizin için derledik:

27.4.2016Gündem
CHP'li Böke: TBMM Başkanı acilen istifa etmelidir

CHP'li Böke: TBMM Başkanı acilen istifa etmelidir

CHP Sözcüsü Selin Sayek Böke Laiklik tartışmalarına ilişkin,  "Bizim için laiklik bir kırmızı çizgi. TBMM Başkanı acilen istifa etmelidir. Herkes bu istifa çağrısına ortak olmak zorundadır" dedi. 

27.4.2016Gündem
Altan Tan: Bu alçaklar Kızılay Meydanı'nda misliyle dayak yerdiler

Altan Tan: Bu alçaklar Kızılay Meydanı'nda misliyle dayak yerdiler

HDP Diyarbakır Milletvekili Altan Tan, Ankaragücü-Amedspor maçında çıkan olaylar için konuştu: Bunun hazmedilmesi mümkün değil. Türkiye'nin bu kadar hassas günlerden geçtiği bir dönemde ben bu hassasiyeti daha da kaşıyacak, derinleştirecek cümleler kurmak istemiyorum. Ama Türkiye'nin bu hassas günleri olmasaydı bu alçaklar Kızılay Meydanı'nda misliyle dayak yerdiler

27.4.2016Gündem
Başbakan Yardımcısı Kurtulmuş'tan laiklik açıklaması

Başbakan Yardımcısı Kurtulmuş'tan laiklik açıklaması

Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş, TBMM Başkanı İsmail Kahraman'ın laiklikle ilgili sözlerine ilişkin, "Sayın Meclis Başkanımız kendi kişisel görüşünü ifade etmiştir. Biz bunu söyledik. Arkasından Sayın Meclis Başkanımız da bunun kişisel görüşü olduğunu, parti adına yapılmış bir görüş olmadığını, Türkiye'deki eski katı laikçi, dini inançlara, yaşayışlara karşı baskıları gözönüne alarak, bunlardan yola çıkarak bir temennide bulunduğunu kendisi de ifade etmiştir" dedi.

27.4.2016Gündem
CHP’li Çam'dan laiklik eleştirisi

CHP’li Çam'dan laiklik eleştirisi

CHP İzmir Milletvekili Musa Çam, TBMM Başkanı İsmail Kahraman’ın "Yeni Anayasada laiklik tarifi olmamalı" sözlerini eleştirerek, "Laiklik Cumhuriyetimizin en temel taşıdır. Türkiye Cumhuriyeti güçlü mozaiğiyle laik bir ülke olarak var oldu ve olacak. Burayı penguenler ülkesi sanan zihniyet Cumhuriyetimize kin kusmaya devam ediyor" dedi.

27.4.2016Gündem
Avrupalı Türk kadınlardan şehit ailelerine destek

Avrupalı Türk kadınlardan şehit ailelerine destek

Avrupalı Türk kadınlar, Türkiye’de terörle mücadele esnasında şehit olan güvenlik güçlerinin aileleri için topladıkları 12 bin Euroyu Türk Polis Teşkilatını Güçlendirme Vakfına bağışladı.

27.4.2016Avrupa

Yazar Sonuçları

Meclis’e milli ve yerli dövüş tekniği lazım

Meclis’e milli ve yerli dövüş tekniği lazım

SPORUN (çoğunlukla da futbolun) sorunlarına TBMM çatısı altında çözüm getirme çabalarını inandırıcı bulanlardan değilim.

1.5.2016Haber Yazıları
‘İsmail Abi’ye’ verilecek en güzel cevabı Erdoğan verdi

‘İsmail Abi’ye’ verilecek en güzel cevabı Erdoğan verdi

TBMM Başkanı’nın söylediği manasız şeylere verilecek tek mantıklı cevabı Cumhurbaşkanı Erdoğan verdi.

27.4.2016Haber Yazıları
Başbakan’ın kafasının ardında ne var?

Başbakan’ın kafasının ardında ne var?

BAŞBAKAN Ahmet Davutoğlu, TBMM Başkanı İsmail Kahraman’ın “dindar anayasa” talebiyle ilgili olarak ilk gün gazetecilerin sorularını yanıtlamadı.

27.4.2016Haber Yazıları
Birinci yarın Beyaz Show’da

Birinci yarın Beyaz Show’da

Jürisinde olmaktan büyük keyif aldığım, Serhat Hacıpaşalıoğlu önderliğinde 19 yıldır aralıksız yapılan ‘Vodafone Freezone Liselerarası Müzik Yarışması’ yarın Volkswagen Arena’da yapılıyor.

27.4.2016Kelebek Yazıları