MENÜ
Arşiv

ÖSYM

ÖSYM ile ilgili tüm haberleri ve son dakika ÖSYM haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Toplam 8.749 ÖSYM haberi bulunmuştur.

ÖSYM
Ösym öğrenciler için ölçme, seçme ve yerleştirme sitesidir. 

ÖSYM, yükseköğretim programlarına girmek için başvuran adaylar arasından, başarılı olma olasılıkları diğerlerinden daha yüksek olanları seçerek bu programlara yerleştirmek amacı ile 1974 yılında kurulmuş olan devlet kurumudur. Merkezi Ankara'da bulunur.

Kurum ilk olarak 22 Kasım 1974 tarihinde , Üniversitelerarası Kurul tarafından, 1750 sayılı Üniversiteler Kanununun 52. Maddesine göre, "Üniversitelerarası Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÜSYM)" adıyla kuruldu. 1981 yılında yürürlüğe giren 2547 sayılı Yükseköğretim Kanunu ile Yükseköğretim Kurulu'na (YÖK) bağlanarak" Ölçme Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM)" adını almıştır.

ÖSYM'nin görevleri 2547 sayılı Yükseköğretim Kanunu'nun 10. Maddesinde şu şekilde belirlenmiştir:

Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi, Yükseköğretim Kurulunun tespit ettiği esaslar çerçevesinde yükseköğretim kurumlarına öğrenci alınması amacıyla sınavları hazırlayan ve yapan, öğrenci isteklerini de göz önünde tutarak Yükseköğretim Kurulunun tespit ettiği esaslara göre değerlendiren, öğrenci adaylarının yükseköğretim kurumlarına yerleştirilmesini sağlayan ve bu faaliyetlerle ilgili araştırmalar ve diğer hizmetleri yapan Yükseköğretim Kurulu Başkanlığı'na bağlı bir kuruluştur.

Ösym girişe tıklayarak "aday işlemleri sistemi giriş" bölümüne yönlendirilirsiniz. Ösym sonuç bölümünden ise "ösym sonuç açıklama sistemine" yönlendirilerek ösymnin hazırladığı girdiğiniz sınavların sonuçlarını bulabilirsiniz. 

 

ÖSYM Haberleri

Saatle sınava girmek iptal gerekçesi değil

'Saatle sınava girmek iptal gerekçesi değil'

AVUKAT Mustafa Demirbağ, hâkim ve savcı adaylığı sınavına kol saati ile katıldığı için sınavı geçersiz sayılınca dava açtı. Ankara 5. İdare Mahkemesi, kol saati yasağının kopya çekmeyi engelleme amacı taşıdığını ancak Demirbağ’ın kopya çektiğine ilişkin tespitte bulunulmadığını belirterek, avukatı haklı buldu. Demirbağ şimdi sınav sonucunun açıklanmasını ve mülakata davet edilmeyi bekliyor.

25.3.2017Gündem
2017 YGS sınav sonuçları ne zaman açıklanacak

2017 YGS sınav sonuçları ne zaman açıklanacak?

2017 YGS sınav sonuçlarının ne zaman açıklanacağı sorusu binlerce Üniversite hayali kuran öğrenci tarafından gündemdeki yerini korumaya devam ediyor. 12 Mart Pazar günü ÖSYM tarafından gerçekleştirilen YGS sınavı için artık nefesler tutuldu. Öğrenciler ÖSYM'nin sorgulama sayfasından duyuru gelmesini dört gözle bekliyor. Peki, 2017 YGS sınav sonuçları ne zaman açıklanacak?

25.3.2017Eğitim
15 dakika mağdurları için bir umut var

15 dakika mağdurları için bir umut var

15 dakika kuralı nedeniyle Yükseköğretime Geçiş Sınavı’na alınmayan öğrencilerin sorununa çözüm bulmak için Kamu Denetçiliği Kurumu (KDK) devreye girdi. Kurum ÖSYM ve Milli Eğitim Bakanlığı ile temasa geçerken Bakanı İsmet Yılmaz, “KDK raporu bir çözüm olacaktır” dedi.

24.3.2017Eğitim
2017 YGS sonuçları ne zaman açıklanacak İşte ÖSYM tarafından belirlenen tarih

2017 YGS sonuçları ne zaman açıklanacak? İşte ÖSYM tarafından belirlenen tarih

2017 YGS sonuçları ne zaman açıklanacağı binlerce Üniversite hayali kuran öğrenci tarafından merak konusu oldu. Yükseköğretime Geçiş Sınavı (YGS) 12 Mart Pazar günü gerçekleştirildi. Adaylar gözünü, kulağını sonuçlara çevrildi. 2 milyon 265 bin 902 adayın başvurduğu YGS sonuçlarının ne zaman açıklanacağına dair araştırmalar başladı. LYS öncesi bir hazırlık sınavı olarak gösterilen YGS sınavının ne zaman açıklanacağına dair bilgiyi ÖSYM verdi. Peki, 2017 YGS sonuçları ne zaman açıklanacak? İşte, ÖSYM tarafından belirlenen tarih

24.3.2017Eğitim
KPSS ne zaman Başvuru ücreti hangi bankaya yatacak

KPSS ne zaman? Başvuru ücreti hangi bankaya yatacak!

KPSS başvurusu dün gece tamamlandı. Birçok kişinin ilgiyle beklediği KPSS başvurusu Aday İşlemleri Sistemi (AİS) üzerinden gerçekleştirildi. Dün gece saatlerinde başvurularını gerçekleştiren adaylar, bugün ücretlerin hangi bankaya yatırılacağını araştırmaya başladı. İnternet üzerinden online ödeme seçeneğinin de olduğu işlemler, bankamatiklerden de gerçekleştirilebilecek. Peki, KPSS ücretleri hangi bankaya yatırılacak? İşte, detaylı bilgiler

24.3.2017Eğitim
YGS sınav sonuçları açıklandı mı ÖSYM ne zaman açıklar

YGS sınav sonuçları açıklandı mı? ÖSYM ne zaman açıklar?

YGS sınav sonuçları ne zaman açıklanacak sorusuna yanıt arayan yüz binlerce aday ÖSYM'nin bu yıl yapacağı sonuç açıklama işleminin hangi gün yapılacağını merak ediyor. İyi bir üniversite hayaliyle milyonlarca adayın katılım sağladığı YGS sınavı, bir sonraki aşama öncesi sonuçları ile gündem konusu oldu. Peki, YGS sınav sonuçları ne zaman açıklanacak? İşte, açıklanması beklenen tarih ve detaylı bilgiler

23.3.2017Eğitim
e-YDS başvuruları başladı

e-YDS başvuruları başladı

29 Nisan’da Ankara, İstanbul ve İzmir’deki e-sınav uygulama binalarında yapılacak e-YDS için başvurular başladı. İngilizce alanında düzenlenecek sınava son başvuru tarihi ise 22 Nisan. Ayrıca 2 Nisan’da uygulanacak YDS'nin giriş belgelerini de ÖSYM'nin internet sitesinde açıkladı.

22.3.2017Eğitim
YLSY sözlü sınav sonuçları MEB üzerinden açıklandı

YLSY sözlü sınav sonuçları MEB üzerinden açıklandı!

YLSY sözlü sınav sonuçları Milli Eğitim Balkanlığı resmi internet sitesi üzerinden adaylarla paylaşıldı. Yüzlerce adayın, yurt dışında Yüksek lisans ve üzeri eğitim almak için başvuruda bulunduğu YLSY sözlü sınavının sonuçları açıklandı. İşte, Milli Eğitim Bakanlığı'nın YLSY sözlü sınav sonuçları hakkında yaptığı duyuru ve detayları

22.3.2017Eğitim
ALES başvurusu ne zaman yapılacak ALES ücreti hangi bankaya yatırılacak

ALES başvurusu ne zaman yapılacak? ALES ücreti hangi bankaya yatırılacak?

ALES başvuru ücretlerini bankaya yatırarak işlemlerini tamamlamak isteyen adaylar, 23 Mart Perşembe gününe kadar işlemlerini gerçekleştirecek. ALES ücreti hangi bankaya yatırılacak sorusu ile para yatırma işlemini çözüme kavuşturacak. Peki, ALES başvurusu nasıl yapılacak? İşte, ALES başvuru ücreti ve sınav hakkında detaylı bilgiler

22.3.2017Eğitim
KPSS P120 puanı nedir, işaretlenirse neler olur

KPSS P120 puanı nedir, işaretlenirse neler olur?

KPSS P120 puanı sınav için müracaat etmek isteyen adaylar için merak konusu oldu. Aday İşlemleri Sistemi üzerinden başvuruda bulunmak isteyen binlerce aday, karşısında KPSS P120 puanı seçeneğini görünce olayın detaylarını araştırmaya başladı. Peki, ÖSYM tarafından yabancı dil bazlı öğretmenliklere atanmak isteyen adayların değerlendirileceği KPSS P120 puanı nedir? İşte, adayların merak ettiği konu ve hesaplama işleminin detayları

22.3.2017Eğitim
2017 ALES başvurusu nasıl yapılır ALES sınav ücreti ne kadar ve nereye yatırılacak

2017 ALES başvurusu nasıl yapılır? ALES sınav ücreti ne kadar ve nereye yatırılacak?

2017 ALES başvurusunun nasıl yapılacağı binlerce Üniversite mezunu öğrenci tarafından merak konusu oldu. Üniversite mezunu birçok öğrenci akademik kariyerlerini ilerletmek amaçlı girecekleri ALES sınavı için son araştırmalarını yapıyorlar. ALES başvuruları 15 Mart Çarşamba günü müracaatta bulunmak isteyen adayların erişimine açıldı. Üniversite mezunu birçok kişi bir yandan da ALES sınav ücretlerinin ne kadar olduğunu ve nereye yatırılacağını merak ediyorlardı. Peki, 2017 ALES başvurusu nasıl yapılır? ALES sınav ücreti ne kadar ve nereye yatırılacak?

21.3.2017Eğitim
2017 YGS sınav sonuçları ne zaman açıklanacak ÖSYM YGS sonuçları için tarih verdi mi

2017 YGS sınav sonuçları ne zaman açıklanacak? ÖSYM YGS sonuçları için tarih verdi mi?

2017 YGS sınav sonuçlarının ne zaman açıklanacağı binlerce öğrenci tarafından oldukça merak konusu olmaya devam ediyor. Yükseköğretime Geçiş Sınavı (YGS) 12 Mart Pazar günü binlerce öğrenciye ter döktürdü. Öğrenciler sınavın bitmesinin ardından YGS soru ve cevaplarını kontrol etmişti. 2 milyon 265 bin 902 adayın başvurduğu YGS sonuçlarının ne zaman açıklanacağı da öğrencilerin oldukça yoğun ilgi gösterdiği konular arasına girdi. Peki, 2017 YGS sınav sonuçları ne zaman açıklanacak? ÖSYM YGS sonuçları için tarih verdi mi?

21.3.2017Eğitim
‘YÖK Atlas’ güncellendi

‘YÖK Atlas’ güncellendi

YÖK tarafından, üniversite sınavlarına girecek adayların doğru tercih yapabilmelerini sağlamak amacıyla oluşturulan YÖK Atlas Sistemi, geçen yılın ÖSYS verileri de eklenerek güncellendi.

21.3.2017Eğitim
KPSS ücreti hangi bankaya yatırılacak Dikkat O uygulama KPSSye de geliyor

KPSS ücreti hangi bankaya yatırılacak? Dikkat! O uygulama KPSS'ye de geliyor

Memur adaylarının girdiği KPSS başvuruları için süreç devam ediyor. Belirlenen tarih aralığı içerisinde Kamu Personeli Seçme Sınavı başvurularının tamamlamayan memur adayları sınava giremeyecek. Bu nedenle başvuru sürecinin titizlikle gerçekleştirilmesi gerekiyor. Peki, 2017 KPSS başvuru ücreti ne kadar? İşte KPSS sınav ücreti hangi bankalara yatırılıyor? İşte, tüm detaylar!

21.3.2017Eğitim
Eğitim fakültelerindeki lisans programları güncelleniyor

Eğitim fakültelerindeki lisans programları güncelleniyor

Eğitim/Eğitim Bilimleri Fakültelerinin lisans programlarını güncelleme süreci kapsamında geçtiğimiz hafta Orta Doğu Teknik Üniversitesi ve Hacettepe Üniversitesi Eğitim Fakülteleri ile Ankara Üniversitesi Eğitim Bilimleri Fakültesinin ev sahipliğinde düzenlenen çalıştayda, 25 ayrı komisyonda eş zamanlı olarak program güncelleme çalışmaları gerçekleştirildi.

20.3.2017Eğitim
e-YDS 2017/3 sonuçları açıklandı

e-YDS 2017/3 sonuçları açıklandı

2017 Elektronik Yabancı Dil Sınavı (e-YDS 2017/3) sonuçları açıklandı.

19.3.2017Eğitim
Sağlık Bakanlığı personel alımı sonuçları açıklandı - 2017/3 KPSS tercih sonuç sorgulama

Sağlık Bakanlığı personel alımı sonuçları açıklandı - 2017/3 KPSS tercih sonuç sorgulama

Sağlık Bakanlığı personel alımı için yapılan tercihlerin sonuçları dün itibariyle erişime açıldı. 3 Mart- 9 Mart 2017 tarihleri arasında gerçekleşen KPSS 2017/3 tercih sonuçları ÖSYM'nin resmi internet sitesi üzerinden görüntülenebiliyor. İşte, Sağlık Bakanlığı personel alımı sonuç sorgulama sayfası!

18.3.2017Gündem
FETÖ davasında son dakika gelişmesi: Serbest bırakıldılar

FETÖ davasında son dakika gelişmesi: Serbest bırakıldılar

Malatya'da, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) 15 Temmuz darbe girişimine ilişkin 76 sanığın yargılandığı davada, tutuklu 28 sanıktan dönemin 2. Ordu Kurmay Başkanı Avni Angun'un yanı sıra dönemin 2. Ordu Komutanı Adem Huduti'nin Koruma Astsubayı Hacı Eyyip Özcan adli kontrol şartıyla tahliye edildi.

17.3.2017Gündem
ÖSYMden YGSye için yeni açıklama

ÖSYM'den YGS'ye için yeni açıklama

ÖSYM'den YGS sınavına girenler için yeni bir açıklama geldi.

16.3.2017Gündem
ÖSYM sınav ücretleri Meclise taşındı

ÖSYM sınav ücretleri Meclis'e taşındı

ÖSYM sınav ücretleri Meclis'e taşındı

16.3.2017İstanbul
ALES başvurusu nasıl yapılır Geçerlilik süresi ne kadar

ALES başvurusu nasıl yapılır? Geçerlilik süresi ne kadar?

ALES başvurusu ile akademik kariyerlerine yön vermek isteyen on binlerce vatandaş, ÖSYM internet sitesi üzerinden yapacakları başvurunun detaylarını araştırdı. ALES başvurusu nasıl yapılır sorusunun yanında ücret detayını da araştıran adaylar, girmeye karar verdikleri sınavın başvuru işlemlerini tamamlayacak. Peki, ALES başvurusu nasıl yapılacak? İşte, sınavın geçerlilik süresi ve başvuru hakkında detaylı bilgiler

16.3.2017Eğitim
YGS hesaplaması nasıl yapılır YGS sonuçları açıklanma tarihi

YGS hesaplaması nasıl yapılır? YGS sonuçları açıklanma tarihi

YGS soruları ve cevapları zorlu sınavın hemen ardından ÖSYM'nin resmi internet sitesi üzerinden açıklandı. 12 Mart Pazar günü gerçekleştirilen sınavın sonuçları öncesi alacakları puanı tahmin etmeye çalışan YGS hesaplaması robotlarını araştırıp bir öngörüde bulunmaya çalışıyor. İşte, 2017 YGS sonuçları açıklanma tarihi ve hesaplama robotu!

16.3.2017Eğitim
ÖSYM 2017 KPSS Lisans Kılavuzunu yenileyecek

ÖSYM 2017 KPSS Lisans Kılavuzunu yenileyecek

ÖSYM 2017 KPSS Lisans Kılavuzunu yenileyecek

15.3.2017Ankara
Son dakika... KPSS ücreti yeniden belirlendi

Son dakika... KPSS ücreti yeniden belirlendi

KPSS'de tepki çeken ücret yeniden belirlendi. ÖSYM'den yapılan açıklamada "KPSS alan bilgisi sınavlarında oluşan maliyet artışlarını önlemek amacıyla, çoklu oturumlu sınav yapma yöntemi, test bazında zaman farklılaştırması ve bağımsız test uygulaması ile bunlara bağlı ücretlendirme yaklaşımından vazgeçilerek; sınavın aynı tarihlerde üç oturum halinde yapılmasına, her oturumda üç alan testi uygulanmasına, oturum bazlı ücretlendirme yapılmasına, oturum başına ücretin 40 TL olarak belirlenmesine karar verildi" denildi.

15.3.2017Eğitim
Sağlık Bakanlığı 2017/3 KPSS tercih sonuçları ne zaman açıklanacak

Sağlık Bakanlığı 2017/3 KPSS tercih sonuçları ne zaman açıklanacak?

Sağlık Bakanlığı 2017/3 KPSS tercih sonuçları ne zaman açıklanacağı binlerce vatandaş tarafından merak konusu oldu. 3 bin 890 kişilik kadro için başvuruda bulunan on binlerce aday sonuçların açıklanacağı tarihe kilitlendi. Peki, Sağlık Bakanlığı KPSS 2017/3 tercih sonuçları ne zaman açıklanacak? İşte, detaylı bilgiler

15.3.2017Eğitim
YGS sınav soruları ve cevapları ile sınav sonuçları öncesi sağlama yapın Puan hesaplama robotu

YGS sınav soruları ve cevapları ile sınav sonuçları öncesi sağlama yapın! Puan hesaplama robotu!

YGS 2017 soruları ve cevapları aracılığıyla işaretledikleri yanıtların doğruluğunu test edecek olan üniversite adayları, YGS sonuçları öncesi puanlarının sağlamasını yapacak. ÖSYM tarafından yapılan açıklamada, sınav sonuçlarının ne zaman açıklanacağı sorusuna yanıt bulan öğrenciler, sonuçların açıklanacağı tarihi iple çekmeye başladı. İşte, merakla beklenen YGS sınav soruları ve cevapları hakkında detaylı bilgiler

15.3.2017Gündem
CHPli Balbaydan KPSS ücretine tepki

CHP'li Balbay'dan KPSS ücretine tepki

CHP'li Balbay'dan KPSS ücretine tepki

15.3.2017İzmir
YGS sonuçları için tarih net - LYS ne zaman yapılacak

YGS sonuçları için tarih net - LYS ne zaman yapılacak?

Yükseköğretime Geçiş Sınavı (YGS) hafta sonu gerçekleştirildi. Adaylar gözünü, kulağını sonuçlara çevrildi. 2 milyon 265 bin 902 adayın başvurduğu YGS sonuçları 28 Mart’ta açıklanacak. Üniversiteye giriş süreci 4-17 Nisan 2017 tarihleri arasında LYS başvuruları ve Haziran ayında yapılacak oturumlarla sonlanacak. Peki, LYS ne zaman yapılacak?

15.3.2017Eğitim
KPSS sınav giriş ücreti ne kadar 2017 KPSS başvurusu nasıl yapılacak

KPSS sınav giriş ücreti ne kadar? 2017 KPSS başvurusu nasıl yapılacak?

KPSS giriş ücreti konusunda yaşanacak gelişmeleri yakından takip eden adaylar, bir yandan da 'KPSS başvurusu nasıl yapılır?' sorusuna yanıt arıyor. 2017 KPSS başvurusu ile devlet memurluğu için ilk adımı atmış sayılacak olan adaylar, 21 Mayıs tarihinde ilki yapılacak olan sınav için hazırlıklarına devam edecek. Peki, başvuru işlemleri ne zamana kadar açık olacak? Ücret ödemesi hangi bankalara yapılacak? İşte, detaylı bilgiler

15.3.2017Eğitim
ÖSYM başvuru merkezleri - 2017 ÖSYM başvuru merkezleri listesi

ÖSYM başvuru merkezleri - 2017 ÖSYM başvuru merkezleri listesi

Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) bir yıl içerisinde yapacağı tüm sınavların tarihlerini ve başvuru merkezlerini online sayfası üzerinden duyurdu. KPSS, ÖABT, ALES, LYS’ye başvurular hem internet aracılığıyla hem de ÖSYM başvuru merkezleri üzerinden yapılabiliyor. İşte, 2017 ÖSYM başvuru merkezleri!

15.3.2017Eğitim
15 değil 30 dakika önce gelsinler

15 değil 30 dakika önce gelsinler

Milli Eğitim Bakanı, geç kalıp 15 dakika kuralı nedeniyle YGS’ye giremeyen öğrencilerle ilgili görüntülerden rahatsız olduğunu belirtip, “gelecek yıl öğrencilere 15 dakika değil, yarım saat önce sınav binalarının önünde olmalarını öneriyoruz” dedi.

14.3.2017Eğitim
Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı (ASDEP) başvurusu nasıl yapılır ASDEP başvuru şartları nelerdir

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı (ASDEP) başvurusu nasıl yapılır? ASDEP başvuru şartları nelerdir?

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı (ASDEP) personel alımı başvurularının nasıl yapılacağı hakkında binlerce vatandaş araştırmalarını devam ettiriyor. Türkiye genelinde toplam 1500 personel alımı yapacak olan Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı, ASDEP projesi kapsamında ihtiyaç duyulan il müdürlükleri üzerinden alım gerçekleştirilecek. Başvurularla ilgili detayları öğrenen vatandaşlar şimdi de ASDEP başvuru şartlarının neler olduğunu merak ediyorlar. Peki, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı (ASDEP) başvurusu nasıl yapılır? ASDEP başvuru şartları nelerdir?

14.3.2017Gündem
YGS kalemleri köy okullarına gönderilecek

YGS kalemleri köy okullarına gönderilecek

YGS kalemleri köy okullarına gönderilecek

14.3.2017Muğla
Fotoğraflar // ÖSYM, KPSS giriş ücretindeki yüzde 120lik zamma karşı yükselen tepkiler üzerine geri adım attı

Fotoğraflar // ÖSYM, KPSS giriş ücretindeki yüzde 120'lik zamma karşı yükselen tepkiler üzerine geri adım attı

Fotoğraflar // ÖSYM, KPSS giriş ücretindeki yüzde 120'lik zamma karşı yükselen tepkiler üzerine geri adım attı

14.3.2017İstanbul
ÖSYM, KPPS giriş ücretindeki yüzde 120lik zamma karşı yükselen tepkiler üzerine geri adım attı

ÖSYM, KPPS giriş ücretindeki yüzde 120'lik zamma karşı yükselen tepkiler üzerine geri adım attı

ÖSYM, KPPS giriş ücretindeki yüzde 120'lik zamma karşı yükselen tepkiler üzerine geri adım attı

14.3.2017İstanbul
e-YDS sınav bilgileri açıklandı

e-YDS sınav bilgileri açıklandı

e-YDS’ye başvuran adayların sınav giriş yerleri açıklandı.

14.3.2017Eğitim
Geç kaldığı için sınava alınmayan gence Başkan Sözlü sahip çıktı

Geç kaldığı için sınava alınmayan gence Başkan Sözlü sahip çıktı

Geç kaldığı için sınava alınmayan gence Başkan Sözlü sahip çıktı

14.3.2017Adana
ÖSYM ‘9.45 kuralı’nın gerekçesini açıkladı

ÖSYM ‘9.45 kuralı’nın gerekçesini açıkladı

ÖSYM, bazı adayların tepkisine neden olan YGS'deki ‘09.45 kuralı’nın gerekçesini açıkladı. YGS öncesi işlemlerin 10-15 dakika sürdüğü belirtilen duyuruda, geç kalanların diğer adayların dikkatini dağıtması gibi nedenlerle bu kuralın getirildiği belirtildi.

14.3.2017Eğitim
Bakan Yılmaz: İki başlılığı kaldırıyoruz (2)

Bakan Yılmaz: İki başlılığı kaldırıyoruz (2)

Bakan Yılmaz: İki başlılığı kaldırıyoruz (2)

14.3.2017İzmir
Bakan Yılmaz’dan YGS’ye geç kalanlarla ilgili açıklama: Bedeli ağır oldu

Bakan Yılmaz’dan YGS’ye geç kalanlarla ilgili açıklama: Bedeli ağır oldu

15 dakika kuralı nedeniyle YGS’ye katılamayan öğrencilerle ilgili konuşan Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz, “Gerçekten bu görüntüleri görüp rahatsız olmamak mümkün değil. ÖSYM Başkanı ile konuştum, dedi ki; giriş belgesi veriyoruz, onun üzerinde ‘15 dakika önce orada olmayı taahhüt ediyorum’ butonu var. Bunu kabul edenler giriş belgesi alabiliyor. Trafikten vs. nedeniyle de geç kalanlar vardı, bedeli ağır oldu, bir yıl kaybettiler. Dolayısıyla seneye girecek adaylara yarım saat önce sınav binalarına gitmesini öneriyoruz” dedi.

14.3.2017Eğitim
ÖSYM: Ücretlendirme konusu yeniden değerlendirilecek, 27 Marttan önce adaylara duyurulacak

ÖSYM: Ücretlendirme konusu yeniden değerlendirilecek, 27 Mart'tan önce adaylara duyurulacak

ÖSYM: Ücretlendirme konusu yeniden değerlendirilecek, 27 Mart'tan önce adaylara duyurulacak

14.3.2017Ankara
flaş

flaş

flaş

14.3.2017Ankara
Tümer: ÖSYM, mağdur öğrenciler için sınav yapsın

Tümer: ÖSYM, mağdur öğrenciler için sınav yapsın

Tümer: ÖSYM, mağdur öğrenciler için sınav yapsın

14.3.2017Adana
YGS tamam, şimdi LYS zamanı

YGS tamam, şimdi LYS zamanı

YGS tamam, şimdi LYS zamanı

14.3.2017İstanbul
YGS’de çelişkili soru iddiası

YGS’de çelişkili soru iddiası

12 Mart Pazar günü yapılan YGS’nin Türkçe testinde bir sorunun çelişkili olduğu iddia edildi.

14.3.2017Eğitim
KPSS başvurusu nasıl yapılır KPSS başvurusu yapacaklar bunlara dikkat

KPSS başvurusu nasıl yapılır? KPSS başvurusu yapacaklar bunlara dikkat!

Kamu Personel Seçme Sınavı (KPSS) başvuruları dün itibariyle başladı. KPSS başvuruları için tarih aralıkları da ÖSYM'nin resmi internet sitesi üzerinden duyuruldu. Başvurular 10 gün sonra, 23 Mart 2017 tarihinde saat 23:59’da sona erecek. Ücret ödemede son gün ise: 24 Mart 2017. Peki, KPSS başvurusu nasıl yapılır? İşte, başvuru süreciyle ilgili tüm detaylar!

14.3.2017Eğitim
Sağlık Bakanlığı 2017/3 KPSS tercih sonuçları ne zaman açıklanacak Yerleştirme nasıl yapılacak

Sağlık Bakanlığı 2017/3 KPSS tercih sonuçları ne zaman açıklanacak? Yerleştirme nasıl yapılacak?

Sağlık Bakanlığı 2017/3 KPSS tercih sonuçlarının ne zaman açıklanacağı binlerce memur adayı tarafından merak edildi. 3 bin 890 kişilik kadro için başvuruda bulunan on binlerce aday sonuçların açıklanacağı tarihe kilitlendi. Yerleştirme sonuçlarını adaylar, T.C. Kimlik Numaraları ve şifreleri ile ÖSYM’nin internet sayfasından öğrenebilecekler. Sonuçların açıklanmasını büyük umutlarla bekleyen memur adayları yerleştirme işlemlerinin nasıl yapılacağını merak ediyorlar. Peki, Sağlık Bakanlığı 2017/3 KPSS tercih sonuçları ne zaman açıklanacak? Yerleştirme nasıl yapılacak?

13.3.2017Eğitim
Yapacak bir şey yok üzgünüm

Yapacak bir şey yok üzgünüm

Üniversiteye giriş için 2 milyon 265 bin 902 adayın başvurduğu Yükseköğretime Geçiş Sınavı’nda (YGS) bu yıl ilk kez uygulanan ‘15 dakika kuralı’ tartışmaları sürüyor.

13.3.2017Eğitim
ÖSYMnin 09.45 kuralına esneklik çağrısı...

ÖSYM'nin '09.45 kuralına' esneklik çağrısı...

Üniversiteye giriş sınavının ilk aşaması 2017 Yükseköğretime Geçiş Sınavı'nda (YGS) saat 09.45'ten sonra gelen adayların sınav binalarına alınmaması uygulamasına "esneklik" getirilmesi çağrısında bulunuldu.

13.3.2017Gündem

Yazar Sonuçları

Yabancı sermayede Hollanda 1. sırada

Yabancı sermayede Hollanda 1. sırada

DİPLOMATİK krizin arkasına bakarsak...

15.3.2017Yalçın BAYER