MENÜ
Arşiv

ÖSYM

ÖSYM ile ilgili tüm haberleri ve son dakika ÖSYM haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Toplam 8.840 ÖSYM haberi bulunmuştur.

ÖSYM
Ösym öğrenciler için ölçme, seçme ve yerleştirme sitesidir. 

ÖSYM, yükseköğretim programlarına girmek için başvuran adaylar arasından, başarılı olma olasılıkları diğerlerinden daha yüksek olanları seçerek bu programlara yerleştirmek amacı ile 1974 yılında kurulmuş olan devlet kurumudur. Merkezi Ankara'da bulunur.

Kurum ilk olarak 22 Kasım 1974 tarihinde , Üniversitelerarası Kurul tarafından, 1750 sayılı Üniversiteler Kanununun 52. Maddesine göre, "Üniversitelerarası Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÜSYM)" adıyla kuruldu. 1981 yılında yürürlüğe giren 2547 sayılı Yükseköğretim Kanunu ile Yükseköğretim Kurulu'na (YÖK) bağlanarak" Ölçme Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM)" adını almıştır.

ÖSYM'nin görevleri 2547 sayılı Yükseköğretim Kanunu'nun 10. Maddesinde şu şekilde belirlenmiştir:

Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi, Yükseköğretim Kurulunun tespit ettiği esaslar çerçevesinde yükseköğretim kurumlarına öğrenci alınması amacıyla sınavları hazırlayan ve yapan, öğrenci isteklerini de göz önünde tutarak Yükseköğretim Kurulunun tespit ettiği esaslara göre değerlendiren, öğrenci adaylarının yükseköğretim kurumlarına yerleştirilmesini sağlayan ve bu faaliyetlerle ilgili araştırmalar ve diğer hizmetleri yapan Yükseköğretim Kurulu Başkanlığı'na bağlı bir kuruluştur.

Ösym girişe tıklayarak "aday işlemleri sistemi giriş" bölümüne yönlendirilirsiniz. Ösym sonuç bölümünden ise "ösym sonuç açıklama sistemine" yönlendirilerek ösymnin hazırladığı girdiğiniz sınavların sonuçlarını bulabilirsiniz. 

 

ÖSYM Haberleri

Başkentte 10 yeni yaya üst geçitten 5i hizmette

Başkent'te 10 yeni yaya üst geçitten 5'i hizmette

Başkent'te 10 yeni yaya üst geçitten 5'i hizmette

24.4.2017Ankara
Bakan Yılmaz: Yekta Beye de ÖSYM Başkanımıza da söyleyeceğim; bir çalışma yapsınlar

Bakan Yılmaz: Yekta Bey'e de ÖSYM Başkanı'mıza da söyleyeceğim; bir çalışma yapsınlar

Bakan Yılmaz: Yekta Bey'e de ÖSYM Başkanı'mıza da söyleyeceğim; bir çalışma yapsınlar

23.4.2017Ankara
Üniversite sınavına değişiklik mi geliyor

Üniversite sınavına değişiklik mi geliyor?

Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz, çocukları kabulünde bir öğrencinin "üniversiteye girişin tek bir sınava bağlı olmaması gerektiği"ni söylemesi üzerine "Aynen senin gibi düşünüyorum. Tebrik ediyorum. Şimdi Yekta Bey'e de ÖSYM Başkanımıza da söyleyeceğim. Bakalım bir çalışma yapsınlar. Birçok sınav...Bu normalde, AK Parti'nin Hükümet Programı'nda da var." dedi.

23.4.2017Gündem
TUS ve STS Tıp Doktorluğu Sınavı cevap anahtarı yayımlandı

TUS ve STS Tıp Doktorluğu Sınavı cevap anahtarı yayımlandı

ÖSYM tarafından gerçekleştirilen Tıpta Uzmanlık Eğitimi Giriş Sınavı ve Tıp Doktorluğu Alanında Yurtdışı Yükseköğretim Diploma Denkliği İçin Seviye Tespit Sınavı’nın temel soru kitapçığı ve cevap anahtarı yayımlandı.

23.4.2017Eğitim
TUS ve STSnin soru kitapçığı ve cevap anahtarı yayımlandı

TUS ve STS'nin soru kitapçığı ve cevap anahtarı yayımlandı

TUS ve STS Tıp Doktorluğu ilkbahar dönemi sınavlarının temel soru kitapçıkları ve cevap anahtarlarının yüzde 10'u erişime açıldı.

22.4.2017Gündem
Sadece sınav değil okul başarınız da önemli

Sadece sınav değil okul başarınız da önemli

YGS bitti. Sınav heyecanını atlatan adaylar sonuçlarını öğrendi. Şimdi sıralamadaki yerlerini korumak ya da yükseltmek hedefiyle Lisans Yerleştirme Sınavları için çalışıyorlar. Uzmanlar, bu hazırlıklar sırasında okul başarısının da ihmal edilmemesi gerektiğini söylüyor, çünkü yüksek gelen diploma notu sizi aynı puanı aldığınız bir aday karşısında daha da yukarıya çıkaracak.

22.4.2017Eğitim
Geleceğin şeflerine burs desteği

Geleceğin şeflerine burs desteği

Türkiye’nin mutfak gereçleri sektöründe önde gelen markalarından birisi olan İnoksan, 2017-2018 eğitim-öğretim döneminde Uludağ Üniversitesi (UÜ) Harmancık Meslek Yüksekokulu Aşçılık Programı bölümünü en yüksek puanla kazanan üç öğrenciye aylık 400 TL başarı bursu verecek.

22.4.2017Eğitim
Geleceğin ‘şef’lerine burs desteği

Geleceğin ‘şef’lerine burs desteği

Geleceğin ‘şef’lerine burs desteği

22.4.2017Bursa
Kara Harp Okulu başvuru şartları nelerdir Milli Savunma Üniversitesi puanları

Kara Harp Okulu başvuru şartları nelerdir? Milli Savunma Üniversitesi puanları!

Milli savunma Üniversitesi (MSÜ) Harp Okulu başvurusu için süreç devam ediyor. Bu yıl ilk öğrencilerini almaya hazırlanan MSÜ Kara Harp Okulu başvuru şartları, gençler tarafından araştırılmaya başlandı. Milli Savunma Üniversitesi başvuru şartları hakkında detaylı bilgi edinmek isteyen gençler, ilk öğrenci alımlarının nasıl sonuçlanacağını soruşturmaya başladı. İşte, MSÜ Harp Okulu başvuru şartları ve detayları

21.4.2017Eğitim
2016-YLSY tercihleri başladı

2016-YLSY tercihleri başladı

2016 Yurt Dışına Lisansüstü Öğrenim Görmek Üzere Gönderilecek Adayları Seçme ve Yerleştirme (2016-YLSY) kapsamında tercih işlemleri başladı. Tercihler için son gün 27 Nisan.

21.4.2017Eğitim
YDS sonuçları ÖSYM tarafından açıklandı İşte, YDS sonuç sorgulama sistemi

YDS sonuçları ÖSYM tarafından açıklandı! İşte, YDS sonuç sorgulama sistemi

YDS sonuçları, dün öğle saatlerinde ÖSYM internet sitesi üzerinden adaylarla paylaşıldı. On binlerce kişinin katılım sağladığı yabancı dil sınavı, birçok dilde yeterliliği test etmek için gerçekleştirildi. Sınavın gerçekleşmesinin hemen ardından neticeleri sorgulayan öğrenciler için YDS sonuçları, ÖSYM internet sitesi üzerinden yayımlandı. İşte, adayların merak ettiği YDS sonuçları ve detaylı bilgiler

21.4.2017Eğitim
Eczacı sayısına sınırlama geliyor

Eczacı sayısına sınırlama geliyor

Sağlık Bakanı Recep Akdağ, eczacılık fakültelerinin ihtiyaçtan fazla mezun verdiğini belirterek, “YÖK ile konuşacağız, 2030’a kadar olan eczacı ihtiyacını belirleyip, bu sayıyı dolduracak kadar yeni öğrenci alımı planlayacağız” dedi.

20.4.2017Eğitim
ÖSYMden eczacılıkta uzmanlık sınavı

ÖSYM'den eczacılıkta uzmanlık sınavı

Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezince (ÖSYM) ilk kez düzenlenecek Eczacılıkta Uzmanlık Eğitimi Giriş Sınavı (2017-EUS), 24 Eylül'de Ankara'da gerçekleştirilecek.

20.4.2017Gündem
ÖSYMden eczacılıkta uzmanlık sınavı

ÖSYM'den eczacılıkta uzmanlık sınavı

Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezince (ÖSYM) ilk kez düzenlenecek Eczacılıkta Uzmanlık Eğitimi Giriş Sınavı (2017-EUS), 24 Eylül'de Ankara'da gerçekleştirilecek.

20.4.2017Eğitim
Milli Savunma Üniversitesi başvurusu nasıl yapılır MSÜ başvuru şartları neler

Milli Savunma Üniversitesi başvurusu nasıl yapılır? MSÜ başvuru şartları neler?

Milli Savunma Üniversitesi başvuru işlemleri bugün öğrencilerin erişimine açıldı. Başvuru kılavuzundaki güncellemeyi tamamlayan Milli Savunma Üniversitesi'nin, ÖSYM üzerindeki kılavuz güncelleme aşamasını tamamlamasının ardından başvuruları erişime açtı. İşte, Milli Savunma Üniversitesi başvuru işlemleri ve şartlar hakkında bazı detaylar

19.4.2017Eğitim
Meslek Yüksek Okulu tercih edecek öğrencilere uzmanından uyarı

Meslek Yüksek Okulu tercih edecek öğrencilere uzmanından uyarı

Meslek Yüksek Okulu tercih edecek öğrencilere uzmanından uyarı

18.4.2017İstanbul
Karayolları Genel Müdürlüğü personel alımı başvuruları nasıl yapılacak - KPSS 2017/4 tercih işlemleri

Karayolları Genel Müdürlüğü personel alımı başvuruları nasıl yapılacak? - KPSS 2017/4 tercih işlemleri

Karayolları Genel Müdürlüğü (KGM) personel alımı başvurularının nasıl yapılacağı binlerce memur adayı tarafından merak konusu olmaya devam ediyor. Karayolları Genel Müdürlüğü tarafından 657 sayılı Devlet Memurları Kanununun 4 üncü maddesi kapsamında istihdam edilmek üzere sözleşmeli pozisyonlara sözleşmeli personel pozisyonlarına yerleştirme yapmak amacıyla adaylardan tercih alınacağını belirtti. Peki, Karayolları Genel Müdürlüğü personel alımı başvuruları nasıl yapılacak? İşte, KPSS 2017/4 tercih işlemleri.

17.4.2017Gündem
LYS ücreti hangi bankalardan yatırılacak Başvuru ne zaman sonlanacak

LYS ücreti hangi bankalardan yatırılacak! Başvuru ne zaman sonlanacak?

LYS para yatırma işlemlerini tamamlayarak başvuru işlemlerini tamamlamak isteyen adaylar, bu işlemin tamamlanmasının ardından sınavların gerçekleştirileceği güne doğru geri sayıma geçecek. LYS başvurusu para yatırma işlemlerinin hangi bankadan yatırılacağını da sorgulayan adaylar, işlemlerini bu gece 23.59'a kadar tamamlayabilecek. İşte, LYS başvurusu ve para yatırma işlemleri hakkında detaylı bilgiler

17.4.2017Eğitim
LYS başvurusu için son gün

LYS başvurusu için son gün

ÜNİVERSİTEYE girişin ikinci adımı olan Lisans Yerleştirme Sınavları’na (LYS) başvuru için yarın (17 Nisan) son gün.

15.4.2017Eğitim
LYS başvuruları için son gün ne zaman LYS başvuru ücreti ne kadar

LYS başvuruları için son gün ne zaman? LYS başvuru ücreti ne kadar?

LYS başvurularının ne zaman sona ereceği binlerce Üniversite hayali kuran öğrenci tarafından merak konusu oldu. LYS sınavının yaklaşmasıyla beraber öğrenciler LYS başvurularını tamamlamaya çalışıyorlar. Öğrenciler bir yandan da LYS başvuru ücretinin ne zaman sona ereceğini merak ediyor. Peki, LYS başvuruları için son gün ne zaman? LYS başvuru ücreti ne kadar?

15.4.2017Eğitim
LYS başvuru ücreti ne kadar LYS ücreti hangi bankaya yatırılacak

LYS başvuru ücreti ne kadar? LYS ücreti hangi bankaya yatırılacak?

ÖSYM, adayların LYS başvuru sürecini en doğru şekilde gerçekleştirebilmek için kamu spotu yayınladı. Başvuru süreci için verilen süre 17 Nisan'da dolacak. Ancak LYS başvuru ücretini ödemeyenlerin başvurusu geçerli olmayacak. Peki, LYS ücreti hangi bankaya yatırılacak?

14.4.2017Gündem
Hayal gücü optiklere kodlanamaz

Hayal gücü optiklere kodlanamaz

İç mimarlık ve endüstri ürünleri tasarımı bölümlerine yetenek sınavı yerine LYS ile girilecek olmasına öğrenciler tepki gösterdi. Adaylar, “Hayal gücü ve yetenek optiklere kodlanamaz” derken, eğitimciler de bu bölümlerin yetenek sınavıyla öğrenci alması gerektiği görüşünde.

13.4.2017Eğitim
KPSS 2017/4 tercih işlemi devam ediyor Türkiye genelinde personel alımı yapılıyor

KPSS 2017/4 tercih işlemi devam ediyor! Türkiye genelinde personel alımı yapılıyor

KPSS 2017/4 tercihi, ÖSYM internet sitesi üzerinden alınmaya devam ediyor. Türkiye genelinde birçok lokasyona alım yapacak olan Karayolları Genel Müdürlüğü (KGM), KPSS 2017/4 tercih işlemleri aracılığıyla personel alımı yapmaya hazırlanıyor. Peki, 12 Nisan tarihinde başlayan KPSS 2017/4 Karayolları Genel Müdürlüğü personel alımı tercihi için ücretler nereye yatırılacak? İşte, konuyla ilgili detaylı bilgiler

13.4.2017Gündem
ÖSYMden LYS başvuruları için kamu spotu

ÖSYM'den LYS başvuruları için kamu spotu

Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) tarafından hazırlanan kamu spotuyla, 17 Nisan'da sona erecek Lisans Yerleştirme Sınavları (LYS) başvurularında dikkat edilmesi gerekenler konusunda adaylar uyarıldı. Bu yılki LYS'de ilk kez açık uçlu sorular sorulacağından, kamu spotunda adaylara "ÖSYM'nin yayınladığı soru örneklerini incelemeleri" önerildi.

13.4.2017Eğitim
AK Partili başkandan kızıyla ilgili YGS iddiasına açıklama

AK Partili başkandan kızıyla ilgili YGS iddiasına açıklama

ŞANLIURFA'nın Birecik AK Parti İlçe Başkanı Müslüm Kaynarpınar, 12 Mart’ta saat 10.00'da başlayan YGS sınavına 9 dakika geç kalan kızını sınava soktuğu yönündeki haberlerin asılsız olduğunu ve bunun için hukuki süreç başlattığını söyledi.

13.4.2017Gündem
Ak Partili başkandan kızıyla ilgili YGS iddiasına açıklama

Ak Partili başkandan kızıyla ilgili YGS iddiasına açıklama

Ak Partili başkandan kızıyla ilgili YGS iddiasına açıklama

13.4.2017Şanlıurfa
KPSS kılavuzunda güncelleme

KPSS kılavuzunda güncelleme

11 Nisan’da ÖSYM’nin internet adresinden yayımlanan 2017/4 Tercih Kılavuzu’nda yer alan ‘Nitelik Kod Kılavuzu’nda güncelleme yapıldı.

13.4.2017Eğitim
ALES sınavı ne zaman İşte 2017 ALES tarihleri

ALES sınavı ne zaman? İşte 2017 ALES tarihleri

ALES sınavı tarihleri ÖSYM'nin sınav takvimi üzerinden açıklandı. Akademik kariyerlerine devam etmek isteyen vatandaşların girdiği ALES ilkbahar dönemi başvuruları için süreç geçtiğimiz ay tamamlandı. Şimdi ise gözler sınav tarihlerinde! Peki, sayısal ve sözel testlerden oluşan 2017 ALES sınavı ne zaman?

13.4.2017Eğitim
ÖSYM’den LYS başvuru için kamu spotu

ÖSYM’den LYS başvuru için kamu spotu

LYS başvuruları, 17 Nisan’da sona erecek. ÖSYM, YGS sınavından 180 ve üstü puan alıp Lisan Yerleştirme Sınavı'na girmeye hak kazanan adaylar için kamu spotu hazırladı. Başvuruların gerçekleşme sürecine ilişkin detaylı bilgi veren spotta, LYS ücretleriyle ilgili de açıklamalar yer alıyor. Peki, LYS ücreti ne kadar, ödemeler hangi bankaya yapılacak?

13.4.2017Eğitim
YGS’de kızlar daha başarılı

YGS’de kızlar daha başarılı

ÖSYM’nin yaptığı Yükseköğretime Geçiş Sınavı’nda (YGS) kızlar genelde daha başarılı sonuçlar elde ediyor.

13.4.2017Eğitim
Çözüm için karar aşamasındayız

"Çözüm için karar aşamasındayız"

Üniversiteye girişin ilk adımı olan Yükseköğretime Geçiş Sınavı’nda ‘15 dakika kuralı’ nedeniyle birçok aday mağdur edildiğini söylemiş, okul önlerinde sinir krizi geçirenler olmuştu. KDK’ya başvuranlar da vardı. KDK Başdenetçisi Şeref Malkoç, konuyla ilgili görüşmelerin tamamlanmak üzere olduğunu açıkladı.

13.4.2017Eğitim
“Sınava yetişemeyen öğrencilerle ilgili çalışmamız sürüyor”

“Sınava yetişemeyen öğrencilerle ilgili çalışmamız sürüyor”

Kamu Başdenetçisi Şeref Malkoç, YGS'ye yetişemeyen öğrencilerle ilgili çalışmaların devam ettiğini belirtti. Malkoç, "İlacıyla gelen öğrencinin sınavını bile iptal etmişler. Bizim uğraşmamız sonucu iptallerini geri aldılar. Sınava yetişemeyen öğrencilerle ilgili çalışmamız sürüyor. Yüzlerce öğrencinin hakkı geri alındı. Bu kurum bu işe yarıyor. Bundan sonra daha çok göreceksiniz" dedi.

12.4.2017Eğitim
YGSde 15 dakika kuralına takılan öğrenciler için umut veren açıklama

YGS'de '15 dakika kuralı'na takılan öğrenciler için umut veren açıklama

Kamu Başdenetçisi Şeref Malkoç, YGS'ye yetişemeyen öğrencilerle ilgili çalışmaların devam ettiğini belirterek, "İlacıyla gelen öğrencinin sınavını bile iptal etmişler. Bizim uğraşmamız sonucu iptallerini geri aldılar. Sınava yetişemeyen öğrencilerle ilgili çalışmamız sürüyor. Yüzlerce öğrencinin hakkı geri alındı. Bu kurum bu işe yarıyor. Bundan sonra daha çok göreceksiniz" dedi.

12.4.2017Gündem
Anadolu Üniversitesi’nden ikinci üniversite imkanı

Anadolu Üniversitesi’nden ikinci üniversite imkanı

Herhangi bir yükseköğretim programından mezun olanlar ile örgün yükseköğretim kurumlarının lisans bölümlerinde veya önlisans programlarında kayıtlı öğrenciler, aynı alanda olmamak üzere Anadolu Üniversitesi İktisat, İşletme Fakültelerinin lisans bölümlerinden veya önlisans programlarından herhangi birini tercih ederek ikinci üniversite okuma şansına sahip. 

12.4.2017Eğitim
TUS giriş belgesi erişime açıldı TUS taban puan bilgisi

TUS giriş belgesi erişime açıldı! TUS taban puan bilgisi

TUS giriş belgesi, ÖSYM tarafından kurumun internet sitesi üzerinden açıklandı. Türkiye genelinde on binlerce doktorun katılım sağlayacağı TUS için sınav giriş belgesini çıktı olarak almak isteyen adaylar, ÖSYM Aday İşlemleri Sistemi üzerinden bu işlemi gerçekleştirebilecek. Peki, TUS giriş belgesi nasıl alınacak? İşte, ÖSYM internet sitesi üzerinden gerçekleştirilen duyuru ve taban puanları bilgisi

12.4.2017Eğitim
STS tıp ve TUS bilgileri açıklandı

STS tıp ve TUS bilgileri açıklandı

22 Nisan’da yapılacak 2017-TUS ve 2017-STS Tıp Doktorluğu Sınavı’na başvuran adayların, sınava girecekleri yerler açıklandı.

12.4.2017Eğitim
LYS ödemeleri hangi bankaya yapılacak 2017 LYS başvurusu

LYS ödemeleri hangi bankaya yapılacak? 2017 LYS başvurusu!

LYS başvuru işlemini yapabilmek için ödemeleri gerçekleştirecek olan öğrenciler, bu başvurunun nasıl gerçekleştirileceğini araştırmaya başladı. İyi bir üniversite için mücadele verecek olan milyonlarca öğrencinin müracaatta bulunacağı LYS başvurusu, ücretlerin bankaya yatırılmasının ardından son bulacak. Peki, LYS başvurusu nasıl yapılacak? LYS paraları hangi bankaya yatırılacak? İşte, öğrencilerin merak ettiği konunun detayları

12.4.2017Eğitim
MBSTS soru ve cevapları ÖSYM üzerinden yayımlandı

MBSTS soru ve cevapları ÖSYM üzerinden yayımlandı!

Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından gerçekleştirilen MBSTS soru ve cevapları ÖSYM internet sitesi üzerinden adayların erişimine açıldı. Adayların erişimine açılan Diyanet İşleri Başkanlığı MBSTS soru ve cevapları aracılığıyla verilen yanıtların sağlaması, adaylar tarafından yapılabilecek. İşte, MBSTS soruları ve cevapları

11.4.2017Eğitim
Gelir Uzman Yardımcılığı başvurusu nasıl yapılır Gelir İdaresi Başkanlığı başvurusu şartları

Gelir Uzman Yardımcılığı başvurusu nasıl yapılır? Gelir İdaresi Başkanlığı başvurusu şartları

Gelir uzman yardımcılığı sınavı için başvuru süreci dün başladı. İktisat, İşletme ve Hukuk gibi bölümlerden mezun olan öğrencilerin merakla araştırdığı Gelir Uzman Yardımcılığı sınavı, Maliye Bakanlığı bünyesinde gerçekleştirildi. İlgili alan mezunu on binlerce vatandaşın merakla araştırdığı Gelir Uzman Yardımcılığı sınav başvurusu, 28 Nisan tarihine kadar devam edecek. İşte, başvuruyla ilgili detaylı bilgiler

11.4.2017Ekonomi
YDS sonuçları bugün açıklanacak mı ÖSYMden sonuç açıklaması

YDS sonuçları bugün açıklanacak mı? ÖSYM'den sonuç açıklaması

Yabancı Dil Bilgisi Seviye Tespit Sınavı (YDS) sonuçlarının açıklanacağı tarih büyük bir merakla beklenirken ÖSYM'den açıklama geldi. Adaylar, 2 Nisan 2017'de yapılan YDS sonuçlarına online sistem üzerinden ulaşabilecek. Sınav takvimine göre yılda iki kez gerçekleştirilen sınavın ilkbahar sonuçları bu ay içerisinde açıklanması bekleniyor. Peki, YDS sonuçları ne zaman açıklanacak?

11.4.2017Eğitim
Tuşba Belediyesinden 27 bin öğrenciye ödüllü deneme sınavı

Tuşba Belediyesi'nden 27 bin öğrenciye ödüllü deneme sınavı 

Tuşba Belediyesi'nden 27 bin öğrenciye ödüllü deneme sınavı 

10.4.2017Van
LYS başvuru tarihi ne zaman bitiyor ÖSYMden flaş sınav merkezi duyurusu

LYS başvuru tarihi ne zaman bitiyor? ÖSYM'den flaş sınav merkezi duyurusu!

LYS başvuru tarihleri konusunda araştırma yapan öğrenciler, bir üst sınav olan LYS'ye giriş yapabilmek için müracaatta bulunmak zorunda oldukları sınav hakkında detayları öğrenmek istiyor. ÖSYM tarafından bazı merkezlerde gerçekleştirilen LYS, yeni duyuru ile birlikte ilan edilen ilçe merkezlerinde de gerçekleştirilebilecek. Peki, bu merkezler hangileri olacak? İşte, LYS başvuru tarihi ve sınav merkezleri hakkında detaylı bilgiler

9.4.2017Eğitim
YGSde hayatının şokunu yaşayan genç kıza sevindiren haber

YGS'de hayatının şokunu yaşayan genç kıza sevindiren haber

Tokat’ta Yüksek Öğretime Geçiş Sınavına (YGS) nefes açıcı tüp ilaçla girdiği için sınavı iptal edilen Zehra Betül Baş’a sevindirici haber Kamu Denetçiliği Kurumundan (KDK) geldi.

9.4.2017Gündem
Sayısal derslerde başarıyı yakalayın

Sayısal derslerde başarıyı yakalayın

Yükseköğretime Geçiş Sınavı’nı (YGS) geride bıraktınız. Sırada 10-11 ve 17-18 Haziran’da yapılacak Lisans Yerleştirme Sınavları (LYS) var. YGS’de istediğiniz puanı elde edemediyseniz üzülmeyin, LYS bunu telafi etmek için iyi bir fırsat. Bunun için çalışmaya biraz daha hız verebilirsiniz, özellikle de sayısal derslere. Çünkü ÖSYM’nin YGS ile ilgili istatistiklerinin de gösterdiği gibi, adaylar özellikle sayısal derslerde zorlanıyor. 2017 YGS’de matematik netleri son beş yılın en kötüsü oldu. Uzmanlara göre, sayısaldaki başarısızlığın ilk sebebi öğrencilerin onlardan korkması. Ayrıca, daha ilkokul birinci sınıftaki ders işlenişi ve yapılan etkinliklerin yetersiz olmasının da bu durumu etkilediğini belirtiyorlar. Oysa sayısalda başarının sırrı basit: “Onları soyutluktan kurtarıp somutlaştırın.” Sizin için işin uzmanlarından tüyolar aldık.

8.4.2017Eğitim
Astım hastası Zehranın iptal edilen YGS sınavı geçerli sayıldı

Astım hastası Zehra'nın iptal edilen YGS sınavı geçerli sayıldı

Astım hastası Zehra'nın iptal edilen YGS sınavı geçerli sayıldı

8.4.2017Tokat
YGS’den sevindiren haber geldi... Sınavı geçerli

YGS’den sevindiren haber geldi... Sınavı geçerli!

Tokat’ta Yüksek Öğretime Geçiş Sınavına nefes açıcı tüp ilaçla girdiği için sınavı iptal edilen Zehra Betül Baş’a sevindirici haber Kamu Denetçiliği Kurumundan (KDK) geldi. Zehra Betül Baş'ın sınavı geçerli sayıldı. Baş, "Belgem var ve LYS'ye girebilir yazıyor. Defalarca kontrol ettim gerçekten inanılmaz bir duygu” dedi.

8.4.2017Gündem
Boydak’ların hesaplarındaki tedbir vergi ödeyebilmeleri için kısmen kalktı

Boydak’ların hesaplarındaki tedbir vergi ödeyebilmeleri için kısmen kalktı

Boydak’ların hesaplarındaki tedbir vergi ödeyebilmeleri için kısmen kalktı

7.4.2017Kayseri
ÖSYM’den sınav merkezleri listesine güncelleme

ÖSYM’den sınav merkezleri listesine güncelleme

ÖSYM, 2017 LYS’nin uygulanacağı ‘İlçe Sınav Merkezileri Listesi’ni güncelledi.

7.4.2017Eğitim
LYS için kritik başvuru rehberi

LYS için kritik başvuru rehberi

Yükseköğretime Geçiş Sınavı’nda 180 barajını geçerek Lisans Yerleştirme Sınavları’na (LYS) katılmaya hak kazanan yüz binlerce aday, şimdi başvuru telaşı yaşıyor. Uzmanlar, bu sürecin de sınav kadar önemli olduğunu söylüyor. Çünkü LYS sonucunda hesaplanacak puan türleri bu başvurulara göre olacak.

6.4.2017Eğitim
ALES 2017 ne zaman yapılacak ALES tarihi

ALES 2017 ne zaman yapılacak? ALES tarihi!

ALES ne zaman yapılacak sorusu, akademik kariyerlerini gerçekleştirmek isteyen vatandaşlar için önem arz ediyor. Yüksek lisansa başvurarak, üniversitelerde okutman, araştırma görevlisi ve uzman kadrolara atanmayı hedefleyen vatandaşların yakından ilgilendiği ALES, sözel ve sayısal testlerden oluşacak. Peki, Türkiye çapında milyonlarca kişinin merakla araştırdığı ALES ne zaman yapılacak?

6.4.2017Eğitim