MENÜ
Arşiv

ÖSYM

ÖSYM ile ilgili tüm haberleri ve son dakika ÖSYM haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Toplam 8.433 ÖSYM haberi bulunmuştur.

ÖSYM
Ösym öğrenciler için ölçme, seçme ve yerleştirme sitesidir. 

ÖSYM, yükseköğretim programlarına girmek için başvuran adaylar arasından, başarılı olma olasılıkları diğerlerinden daha yüksek olanları seçerek bu programlara yerleştirmek amacı ile 1974 yılında kurulmuş olan devlet kurumudur. Merkezi Ankara'da bulunur.

Kurum ilk olarak 22 Kasım 1974 tarihinde , Üniversitelerarası Kurul tarafından, 1750 sayılı Üniversiteler Kanununun 52. Maddesine göre, "Üniversitelerarası Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÜSYM)" adıyla kuruldu. 1981 yılında yürürlüğe giren 2547 sayılı Yükseköğretim Kanunu ile Yükseköğretim Kurulu'na (YÖK) bağlanarak" Ölçme Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM)" adını almıştır.

ÖSYM'nin görevleri 2547 sayılı Yükseköğretim Kanunu'nun 10. Maddesinde şu şekilde belirlenmiştir:

Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi, Yükseköğretim Kurulunun tespit ettiği esaslar çerçevesinde yükseköğretim kurumlarına öğrenci alınması amacıyla sınavları hazırlayan ve yapan, öğrenci isteklerini de göz önünde tutarak Yükseköğretim Kurulunun tespit ettiği esaslara göre değerlendiren, öğrenci adaylarının yükseköğretim kurumlarına yerleştirilmesini sağlayan ve bu faaliyetlerle ilgili araştırmalar ve diğer hizmetleri yapan Yükseköğretim Kurulu Başkanlığı'na bağlı bir kuruluştur.

Ösym girişe tıklayarak "aday işlemleri sistemi giriş" bölümüne yönlendirilirsiniz. Ösym sonuç bölümünden ise "ösym sonuç açıklama sistemine" yönlendirilerek ösymnin hazırladığı girdiğiniz sınavların sonuçlarını bulabilirsiniz. 

 

ÖSYM Haberleri

KPSS sınav sonuçları ÖSYMde KPSS tercihleri ne zaman

KPSS sınav sonuçları ÖSYM'de! KPSS tercihleri ne zaman?

KPSS ortaöğretim sonuçları 3 haftalık bekleyişin ardından ÖSYM'nin resmi sitesi üzerinden erişime açıldı. 20 Kasım'da girdikleri KPSS sonuçlarını büyük bir merakla takip eden memur adaylarının şimdiki gündemi ise tercihler oldu. Peki, KPSS tercihleri ne zaman başlayacak? İşte, sonuçlara ve tercihlere dair detaylar!

10.12.2016Gündem
60 ve 70 KPSS puanıyla memur olunur mu Atamalarda geçmiş yıl puanları

60 ve 70 KPSS puanıyla memur olunur mu? Atamalarda geçmiş yıl puanları

Dün açıklanan sonuçlar ile birlikte KPSS sınavına giren adaylar şimdi aldıkları puana göre atanabilecekler mi onu merak ediyorlar. Geçmiş yıllarda KPSS'ye katılım bu kadar yüksek olmadığı için örneklendirmek çokta doğru görülmüyor. Fakat adayların en azından hangi meslek gruplarında, hangi puanlarla memur alımı yapıldığını görmeleri için bir ipucu taşıyabilir. İşte KPSS 60 - 70 puanla geçtiğimiz yıllarda açılan memur alımları

10.12.2016Gündem
ALES sınav giriş yerleri yüksek lisans adayları için belli oldu ALES sınavı ne zaman

ALES sınav giriş yerleri yüksek lisans adayları için belli oldu! ALES sınavı ne zaman?

ALES sınavının giriş yerleri yüksek lisans yapmak isteyen adaylar için belli oldu. Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitimi Giriş Sınavı’na (2016-ALES Sonbahar Dönemi) başvuruda bulunanların, sınava girecekleri bina/salonlara atanma işlemi tamamlandı. 15 Temmuz darbe girişimi sonrası ÖSYM'nin sınav takvimi yeniden güncellenmiş, ALES sınav tarihi ertelenmişti. Peki, yüksek lisans adaylarının gireceği ALES sınavı ne zaman yapılacak? ALES sınav giriş belgeleri nasıl alınacak? ALES sınavı için gerekli belgeler nelerdir? İşte, ALES sınavı hakkında tüm detaylar.

9.12.2016Gündem
YYÜde 15 fakülte birincisine teşekkür belgesi verildi

YYÜ'de 15 fakülte birincisine teşekkür belgesi verildi

YYÜ'de 15 fakülte birincisine teşekkür belgesi verildi

9.12.2016Van
KPSS ortaöğretim sonuçları açıklandı mı ÖSYMden KPSS sonuçları için heyecanlandıran açıklama

KPSS ortaöğretim sonuçları açıklandı mı? ÖSYM'den KPSS sonuçları için heyecanlandıran açıklama!

ÖSYM'nin KPSS sonuçlarını ne zaman açıklayacağı merakla beklenirken resmi siteden yapılan duyuru, memurluk hayalleri kuran adaylar arasında heyecan yarattı. Aralık ayında girdikleri KPSS ortaöğretim sonuçlarının açıklanacağı tarihe dair bir ipucu bekleyen memur adayları, resmi sitede tercih tarihiyle karşılaştı. Tercihler için net bir tarih verilmesi, sonuçlarında yakın olduğunu düşündürdü. İşte, KPSS tercihlerinin yapılacağı tarih!

9.12.2016Gündem
Teknolojiye her yıl 100 milyon dolar

Teknolojiye her yıl 100 milyon dolar

AKBANK Direkt Bankacılıktan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Tolga Ulutaş, teknolojinin gelişmesinin bankacılık sektörünü de direkt etkilediğini belirterek “Müşterilerimiz ihtiyaçlarını mümkün olduğunca hızlı ve kolay bir şekilde gerçekleştirmek istiyor. Akbank olarak, dünyadaki inovatif gelişmeleri yakından takip ediyor ve her yıl teknolojiye 100 milyon dolar yatırım yapıyoruz” dedi.

8.12.2016Ekonomi
ALES giriş belgeleri internette

ALES giriş belgeleri internette

ÖSYM tarafından 18 Aralık’ta yapılacak olan ALES’in giriş belgeleri ÖSYM’nin internet sitesinde yayınladı.

8.12.2016Eğitim
Gönüllüler işitme engellilerle buluştu

Gönüllüler işitme engellilerle buluştu

Gönüllüler işitme engellilerle buluştu

8.12.2016Afyon
AÖF güz dönemi sınav sonuçları açıklandı AÖF itirazı nasıl yapılır

AÖF güz dönemi sınav sonuçları açıklandı! AÖF itirazı nasıl yapılır?

AÖF sınav sonuçları dün öğleden sonra erişime açıldı. 26-27 Kasım'da girdikleri sınavın sonucunu bekleyen Açıköğretim Fakültesi öğrencileri, Anadolu Üniversitesi resmi sitesi üzerinde yer alan sorgulama sayfasıyla sonuçlarına ulaşabildiler. Sınav sonuçlarının açıklanmasının ardından bekledikleri notları alamayan öğrenciler, AÖF sınav itirazının nasıl yapıldığını merak ettiler. Peki, AÖF sınav sonuç itirazları nasıl yapılır?

8.12.2016Eğitim
KPSS sonuçları ve tercih işlemleri için ÖSYMden yeni gelişme

KPSS sonuçları ve tercih işlemleri için ÖSYM'den yeni gelişme!

KPSS sonuçları için beklenen açıklama için yeni gelişmeler meydana geldi. KPSS tercih kılavuzu için tarih veren ÖSYM'nin, kılavuzun yayınlanacağı tarihten önce sonuçları açıklaması bekleniyor. Normal şartlar altında kılavuzun yayımlandığı tarihten 10 gün kadar öncesinde sonuç açıklama işlemini tamamlayan ÖSYM'nin, KPSS ortaöğretim sonuçlarını açıklayacağı aralık tahmin edildi. İşte KPSS sonuçlarının açıklanmasının beklendiği o tarih ve KPSS tercih kılavuzu detayı

8.12.2016Gündem
YDUS giriş belgeleri internette

YDUS giriş belgeleri internette

ÖSYM tarafından 17 Aralık’ta yapılacak olan YDUS giriş belgeleri, ÖSYM’nin internet sitesinde yayınlandı.

7.12.2016Eğitim
2017 YGS başvurusu ne zaman yapılacak

2017 YGS başvurusu ne zaman yapılacak?

Lisans ve Ön Lisans düzeyinde eğitim almak isteyen öğrencilerin müracaat etmek için beklediği 2017 YGS sınavı için başvuru tarihleri merak ediliyor. Üniversite sınavına girerek hayallerindeki bölümü okumak isteyen öğrenciler, üniversitenin ilk adımı olan 2017 YGS sınavı ne zaman yapılacak sorularını yöneltti. 2017 YGS sınavına başvuruda bulunmak isteyen adaylar için ÖSYM takvim yayınladı. İşte o takvimin detayları

7.12.2016Eğitim
KPSS sonuçları için gözler ÖSYMde KPSS ortaöğretim sonuçları ne zaman açıklanacak

KPSS sonuçları için gözler ÖSYM'de! KPSS ortaöğretim sonuçları ne zaman açıklanacak?

2016 KPSS ortaöğretim sonuçlarının açıklanması için günlerdir bekleyen adaylar, sınavın ardından 3. haftaya girilmesi sebebiyle sık sık ÖSYM'nin resmi sitesini ziyaret etmeye başladı. Merak konusu olan bir diğer konu da tercih süreci oldu. Peki, resmi makamlardan KPSS sonuçlarıyla alakalı bir açıklama geldi mi? Ortaöğretim tercih süreci ne zaman başlayacak? İşte, KPSS ortaöğretim sonuçları için öngörülen tarih ve detaylar!

6.12.2016Gündem
Bir iyilik de sokak hayvanlarına

Bir iyilik de sokak hayvanlarına

Bir iyilik de sokak hayvanlarına

6.12.2016İzmir
DHBT sınav sonuçları ne zaman açıklanacak DHBT soruları ve cevapları yayımlandı

DHBT sınav sonuçları ne zaman açıklanacak? DHBT soruları ve cevapları yayımlandı

DHBT sınav sonuçları adaylar tarafından araştırılmaya başlandı. ÖSYM tarafından yapılan KPSS Din Hizmetleri Alan Bilgisi Testi (DHBT) 04 Aralık Pazar günü tamamlandı. DHBT sınav sonuçları, sorular ve cevapların incelenmesinin hemen ardından aranan detaylar arasında yer aldı.Peki DHBT sınav sonuçları ne zaman açıklanacak? Sorular ve cevaplara nereden ulaşılabilecek? İşte konuyla alakalı detaylı bilgiler

5.12.2016Eğitim
Öğrenciler gönüllülerle sevindi

Öğrenciler gönüllülerle sevindi

Öğrenciler gönüllülerle sevindi

3.12.2016Afyon
KPSS sınav sonuçları için geri sayım başladı KPSS tercih işlemleri ne zaman başlayacak

KPSS sınav sonuçları için geri sayım başladı! KPSS tercih işlemleri ne zaman başlayacak?

KPSS sınav sonuçları için heyecan dorukta. Binlerce memur adayı KPSS sınavlarının hemen ardından gözlerini sınavların açıklanacağı tarihe çevirdi. Bu yıl her zamanki senelere göre fazla olan katılım yoğunluğu nedeniyle KPSS sınav sonuçlarının açıklanmasında gecikme yaşanabilir. KPSS sınavının ardından adayların sıkça sorduğu sorularda gündeme gelen bir başka soruda KPSS tercihlerinin ne zaman başlayacağı oldu. Peki, KPSS sınav sonuçları için net bir tarih var mı? KPSS tercih işlemleri ne zaman başlayacak?

2.12.2016Gündem
KPSS DHBT oturumu pazar günü yapılacak

KPSS DHBT oturumu pazar günü yapılacak

ÖSYM Diyanet İşleri Başkanlığında din hizmetlerinde görev alacak personeli seçmek amacıyla KPSS DHBT 4 Aralık’ta yapılacak.

2.12.2016Eğitim
Akademisyen vekillerin çifte maaş düzenlemesi geri çekildi

Akademisyen vekillerin çifte maaş düzenlemesi geri çekildi

Milli Eğitim Bakanlığı’nın Teşkilat ve Görevleri Hakkında KHK ile Bazı Kanun ve KHK'larda Değişiklik Yapan Kanun Tasarısı, TBMM Genel Kurulu'nda kabul edilerek, yasalaştı. Böylece eğitim alanına önemli değişiklikler getirilirken, akademisyen kökenli milletvekillerine istedikleri üniversiteye dönüş hakkı ve emeklilik aylığıyla birlikte çifte maaş ödenmesine ilişkin madde ise geri çekildi.

2.12.2016Eğitim
Üniversitede acil tercih

Üniversitede 'acil' tercih

ÖSYM, 2016 ÖSYS adaylarının üniversite ve bölüm tercihlerinin yer aldığı kitabı yayımladı. Buna göre en çok iki yıllık ilk ve acil yardım bölümü tercih listesine yazılırken, ikinci sırada ise ilahiyat yer aldı. 961 bin 864 aday bir yükseköğretim programına yerleşti.

1.12.2016Eğitim
Son Dakika: Polis ÖSYMnin kozmik odasında arama yapıyor

Son Dakika: Polis ÖSYM'nin kozmik odasında arama yapıyor

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığınca, Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitimi Giriş Sınavı'ndaki (ALES) usulsüzlük iddialarıyla ilgili başlatılan soruşturma kapsamında, Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi Başkanlığının (ÖSYM) "kozmik odası" olarak bilinen Soru Hazırlama ve Geliştirme Daire Başkanlığında arama başlatıldı.

30.11.2016Gündem
Kapatılan üniversitelerin öğrencileri için öğrenim ücretleri belirlendi

Kapatılan üniversitelerin öğrencileri için öğrenim ücretleri belirlendi

YÖK, KHK uyarınca kapatılan vakıf yükseköğretim kurumu öğrencilerinden diğer yükseköğretim kurumlarına merkezi yerleştirme sonucu kayıt yaptıranların öğrenim ücretlerinin belirlendiği bildirdi.

30.11.2016Eğitim
Yaşar Üniversitesi Hollandada dünya devleriyle işbirliği yapacak

Yaşar Üniversitesi Hollanda'da dünya devleriyle işbirliği yapacak

Yaşar Üniversitesi Hollanda'da dünya devleriyle işbirliği yapacak

30.11.2016İzmir
ÖSYMden e- sınavlarda ‘yüz tanıma’ dönemi

ÖSYM'den e- sınavlarda ‘yüz tanıma’ dönemi

ÖSYM Başkanı Prof. Dr. Ömer Demir, Esenboğa Elektronik Sınav Merkezi'nde biyometrik yüz algılama ve tanımlama ünitesinin kurulduğunu belirtti. Demir, "Bu sistemde kameralar adayları tanıyor ve adaylar isimlerini ekranda gördükleri zaman sınav merkezine giriş yapıyor" dedi.

30.11.2016Eğitim
KPSS sınav sonuçları ne zaman açıklanacak KPSS tercihleri ne zaman başlayacak

KPSS sınav sonuçları ne zaman açıklanacak? KPSS tercihleri ne zaman başlayacak?

2016 KPSS sınav sonucu ne zaman açıklanacak? 20 Kasım'dan beri gündemde olan bu sorunun yanıtı belirsizliğini korusa da memur adayları, sorgulamalarına devam ediyor. Cevaplarını tahmin eden adaylar, KPSS ortaöğretim sınavı hesaplamaya çalışıyor. Peki, ÖSYM tarafından düzenlenen bu yıl neredeyse rekor seviyede adayın girdiği KPSS ortaöğretim sınav sonucuyla ilgili yeni bir gelişme oldu mu? İşte Kamu Personeli Seçme Sınavı (KPSS) sınav sonucu ile ilgili tüm merak edilenler!

30.11.2016Gündem
KPSS sonuçları ne zaman açıklanacak Tercih işlemleri ne zaman yapılacak

KPSS sonuçları ne zaman açıklanacak? Tercih işlemleri ne zaman yapılacak?

KPSS sonuçları, sınavı sorunsuzca tamamlayan adaylar tarafından ilgiyle araştırılıyor. Tercih yapmak isteyen memur adayları açısından önemli bir yere sahip olan KPSS sonuçları için ÖSYM'nin yapacağı duyuru bekleniyor. Peki KPSS sonuçları ne zaman açıklanacak? ÖSYM tercih işlemlerini ne zaman yayına alacak? İşte merak edilen konuyla ilgili bazı detaylar

29.11.2016Gündem

ÖSYM'nin % 95 yenilendi

ÖSYM Başkanı Prof. Dr. Ömer Demir, sınav güvenliğine ilişkin soruları yanıtlarken “Şu anda personelden kullanılan teknik altyapıya kadar yüzde 95 oranında ÖSYM yenilenmiştir. Herhangi bir kişiye değil sisteme güven üzerine strateji oluşturuldu” dedi.

27.11.2016Gündem
ÖSYM Başkanı Prof. Dr. Ömer Demir: ÖSYM yüzde 95 yenilendi

ÖSYM Başkanı Prof. Dr. Ömer Demir: ÖSYM yüzde 95 yenilendi

ÖSYM Başkanı Prof. Dr. Ömer Demir, “Şu anda ÖSYM’de çalışan personelden, kullanılan teknik altyapıya kadar ÖSYM yüzde 95 yenilendi. Yasal düzenlemelerle yenilendi ve yenilenmeye devam ediyor” dedi.

27.11.2016Eğitim
AÖF sınavları nasıl geçti AÖF yorumları gelmeye başladı

AÖF sınavları nasıl geçti? AÖF yorumları gelmeye başladı

AÖF sınavları güz dönemi ara sınavlarında sona geldi. Sınavların bu yılki ilk oturumu dün başladı, devamı ise bugün geldi. Yüksek eğitimlerini açıktan tamamlamaya çalışan öğrenciler, sınavdan sonra "AÖF sınavları nasıl geçti?" sorusuna yanıt çeşitli sosyal medya araçları ve forumlar aracılığıyla almaya çalıştı. Peki, Açıköğretim ilk sınavları nasıl geçti? İşte, AÖF yorumları ve sınava dair detaylar!

27.11.2016Gündem
Öğrenciler KPSS sonuçlarının ne zaman açıklanacağını merakla bekliyor..

Öğrenciler KPSS sonuçlarının ne zaman açıklanacağını merakla bekliyor..

Geçtiğimiz hafta gerçekleştirilen KPSS oturumunun ardından adaylar şimdi KPSS sonuçları ne zaman açıklanacak sorusunun cevabını arıyor. KPSS'ye bu sene rekor katılım gerçekleşti ve 3 milyon 498 bin aday sınava girdi. Geçmiş yıllarda sınav sonuçları daha hızlı açıklanmıştı fakat bu yıl sınava giren aday sayısının oldukça fazla olması sürecin uzayacağı ihtimalini akla getiriyor. Peki KPSS sınav sonucu ne zaman açıklanır? İşte detaylar

26.11.2016Gündem
KPSS soruları ve cevap anahtarı yayımlandı İşte soru kitapçığı

KPSS soruları ve cevap anahtarı yayımlandı! İşte soru kitapçığı

KPSS soru ve cevapları ÖSYM tarafından erişime açıldı. Memur olma hayaliyle 3 milyon 498 bin adayın katıldığı KPSS sınavı, geçtiğimiz hafta tamamlandı. Sınavın ardından KPSS soruları ve cevap kitapçığını araştıran adaylar, sınav esnasında işaretledikleri testteki sonuçları teyit etmek istedi. İşte adayların merakla araştırdığı KPSS soruları ve cevap anahtarı kitapçığı

23.11.2016Gündem
AÖF sınav giriş belgesi erişime açıldı AÖF sınav giriş belgesi sorgulama

AÖF sınav giriş belgesi erişime açıldı! AÖF sınav giriş belgesi sorgulama

Açık Öğretim Fakültesi yerlerinin belli olması ardından gözler, AÖF sınav giriş belgesine çevrildi. 26-27 Kasım'da çeşitli dersleri vermek için ter dökecek olan önlisans veya lisans programlarında eğitim gören öğrenciler, AÖF sınav giriş belgesinin erişime açılmasıyla büyük bir soru işaretine yanıt bulmuş oldu. Ancak Anadolu Üniversitesi'nin resmi sitesine uzun bir süre ulaşılamaması kaygılandırdı. Peki, AÖF sınav giriş belgesi sorgulama ekranına nasıl ulaşır, sınav giriş belgesi nasıl alınır? İşte, tüm detaylar!

23.11.2016Eğitim
KPSS soruları ve cevap anahtarı ÖSYM tarafından açıklandı KPSS tercihleri ne zaman yapılacak

KPSS soruları ve cevap anahtarı ÖSYM tarafından açıklandı! KPSS tercihleri ne zaman yapılacak?

KPSS ortaöğretim sınav soruları ve cevap anahtarı dün yapılan KPSS sınavının hemen ardından ÖSYM tarafından açıklandı. Milyonlarca adayın memur olma hayaliyle girdiği KPSS sınav heyecanı sona erdi. Lisans, Ön Lisans ve Ortaöğretim sınavlarının tamamlanmasının ardından alınacağı duyurulan KPSS tercihlerinin, bu yılın sonu Kamu Personeli Seçme Sınavı olan ortaöğretimin gerçekleştirilmesinden kısa bir süre sonra ÖSYM tarafından açıklanması bekleniyor.

21.11.2016Gündem
ApplyBAU yeni dönem başvuruları bugün başladı

ApplyBAU yeni dönem başvuruları bugün başladı

Bahçeşehir Üniversitesi’nin Türkiye’de ilk ve tek olarak başlattığı üniversiteye yerleştirme modeli ApplyBAU sistemine yeni dönem başvuruları başladı. ApplyBAU ile öğrenciler, sınav puanlarından bağımsız; kişisel yetenekleri ve projeleri ile hayallerindeki bursa kavuşup, sınavdan önce üniversite kapılarını aralıyor.

21.11.2016Eğitim
ApplyBAU yeni dönem başvuruları bugün başladı

ApplyBAU yeni dönem başvuruları bugün başladı

ApplyBAU yeni dönem başvuruları bugün başladı

21.11.2016İstanbul
KPSS soruları açıklandı.. KPSS ortaöğretim soru ve cevap kitapçığı

KPSS soruları açıklandı.. KPSS ortaöğretim soru ve cevap kitapçığı

KPSS soruları sınavda yaptıkları işaretlemelerin doğru ya da yanlışlığını teyit etmek isteyen adaylar tarafından sorgulanmaya devam ediyor. Sınavın hemen ardından ÖSYM'nin İnternet sitesi aracılığıyla yayımlanan KPSS soru ve cevapları, pazar gününün en çok konuşulan konusu oldu. Dikkat çeken soruların yer aldığı sınavda, bazı sorular memur adaylarının gündemine oturdu. İşte merak edilen KPSS soru ve cevapları hakkında tüm detaylar

21.11.2016Gündem
Dev KPSS yapıldı

Dev KPSS yapıldı

ÖSYM’nin ortaöğretim (lise) mezunlarına yönelik düzenlediği, tam 3 milyon 498 bin 335 adayın başvurduğu Kamu Personel Seçme Sınavı (KPSS) Ortaöğretim oturumu, 20 Kasım Pazar günü yapıldı.

21.11.2016Eğitim
KPSS trafiği

KPSS trafiği

Ortaöğretim ve önlinans mezunlarının rekor katılımı ile gerçekleşen Kamu Personeli Seçme Sınavı (KPSS), Ankara’da pazar trafiğini kilitledi.

20.11.2016Ankara
KPSS maratonu sona erdi

KPSS maratonu sona erdi

KPSS maratonu sona erdi

20.11.2016İstanbul
3.5 milyon memurluk için sınavda

3.5 milyon memurluk için sınavda

Türkiye’nin en büyük sınavı olduğu belirtilen, yaklaşık 3.5 milyon adayın katıldığı KPSS Ortaöğretim oturumu yapıldı. Rekor düzeydeki başvuruda, darbe girişiminin ardından kamudan ihraç edilen binlerce personel nedeniyle oluşan kadro boşlukları etkili oldu. KPSS’de ev hanımlarından öğrencilere, işsizlere kadar birçok aday, devlet memuru olmak için ter döktü.

20.11.2016Eğitim
Rekor başvurunun olduğu sınavın soru kitapçığı ve cevap anahtarı internette

Rekor başvurunun olduğu sınavın soru kitapçığı ve cevap anahtarı internette

20 Kasım’da yapılan 2016-KPSS Ortaöğretim Düzeyi temel soru kitapçığı ile cevap anahtarı ÖSYM’nin internet sitesinde yayınlandı.

20.11.2016Eğitim
KPSS Ortaöğretim sosyal medya gündeminde

KPSS Ortaöğretim sosyal medya gündeminde

Türkiye’nin en büyük katılımlı sınavı KPSS Ortaöğretim, sosyal medya gündeminde de geniş yer kapladı. Twitter’da TT olan KPSS paylaşımlarında adayların kimi sınavda şeker verilmemesinden yakınırken, kimi de sınavda yer alan ‘apartman sorusu’nu çözdükten sonra inşaat mühendisliği ya da mimarlık okunabileceğini belirtti. Ayrıca 15 Temmuz şehitlerinden Ömer Halisdemir’le ilgili soru olduğu için teşekkür edenler de oldu. İşte Twitter’daki KPSS paylaşımları.

20.11.2016Eğitim
Türkiye’den KPSS manzaraları

Türkiye’den KPSS manzaraları

Yaklaşık 3.5 milyon adayın başvurduğu, Türkiye’nin en büyük sınavlarından olan KPSS Ortaöğretim oturumu sona erdi. Adaylar, sınav öncesinde didik didik arandı. Sınava gireceği okulu şaşıran adaylar olduğu gibi trafik yoğunluğundan geç kalanlar sınava alınmadı. Kimliğiyle ilgili sıkıntı yaşayan bazı kişilerin yardımına ise sınav nedeniyle açık olan nüfus müdürlükleri yetişti.

20.11.2016Eğitim
Sivasta KPSS heyecanı

Sivas'ta KPSS heyecanı

Sivas'ta KPSS heyecanı

20.11.2016Sivas
KPSS Ortaöğretim oturumu sona erdi

KPSS Ortaöğretim oturumu sona erdi

Yaklaşık 3.5 milyon adayın başvurduğu Kamu Personeli Seçme Sınavı (KPSS) Ortaöğretim oturumu sona erdi. Adaylar saat 10.00'da başlayan sınavda, 120 soruyu yanıtladı.

20.11.2016Eğitim
KPSS soru yorumlarında dikkat çeken apartman sorusu sosyal medyaya damgasını vurdu

KPSS soru yorumlarında dikkat çeken apartman sorusu sosyal medyaya damgasını vurdu

KPSS sınavının ardından yapılan soru yorumları bugün sosyal medyaya damgasını vurdu. Milyonlarca kişinin memur olma hayaliyle girdiği KPSS sınavında heyecan son buldu. Gerçekleştirilen sınavın hemen ardından sınava giren adaylar çıkan sorularla ilgili tartışma başlattı. Sınavda çıkan Ömer Halisdemir sorusu adayların gözünden kaçmadı. Sosyal medyada ise 'apartman' sorusuyla ilgili yüzlerce yorum paylaşıldı. İşte, KPSS sorularına gelen ilk yorumlar ve gündem olan apartman sorusu tepkileri.

20.11.2016Gündem
KPSS heyecanı

KPSS heyecanı

KPSS heyecanı

20.11.2016Bursa
İstanbulda KPSS maratonu başladı

İstanbul'da KPSS maratonu başladı

İstanbul'da KPSS maratonu başladı

20.11.2016İstanbul
KPSSde Ömer Halisdemir sorusu

KPSS'de Ömer Halisdemir sorusu

Ortaöğretim mezunları için düzenlenen Kamu Personeli Seçme Sınavı (KPSS) bugün yapıldı. Saat 10.00'da başlayan KPSS'ye yaklaşık 3.5 milyon aday başvurmuştu. Bu rakam bir rekor. KPSS'de adaylara 15 Temmuz'da darbeci general Semih Terzi'yi öldüren ve ardından şehit edilen kahraman astsubay Ömer Halisdemir'le ilgili bir soru da yöneltildi.

20.11.2016Gündem

Yazar Sonuçları

Masabaşı popülerlik

Masabaşı popülerlik

SOSYAL medyanın, beğenilmeye aç, onaylanmaya hepten muhtaç insan bünyesi için sağladığı “masabaşı” imkânlar, semt pazarı gibi.

10.12.2016Yaşar SÖKMENSÜER