MENÜ

Yazar

Yazar ile ilgili tüm haberleri ve son dakika Yazar haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Toplam 60.146 Yazar haberi bulunmuştur.

Yazar Haberleri

Sanat galerisinde ünlü tabloya bakarken kalbi durdu

Sanat galerisinde ünlü tabloya bakarken kalbi durdu!

Geçen Cumartesi günü Floransa'nın ve İtalya'nın en ünlü müzelerinden Uffizi Galerisi'ni gezen bir adamın kalbi, Sandro Botticelli'nin "Venüs'ün Doğuşu" tablosuna bakarken durdu.

18.12.2018Dünya
Bulgakov ile farklı bir buluşma

Bulgakov ile farklı bir buluşma

Mihail Bulgakov'un başyapıtı Usta ile Margarita bir kez daha ve farklı bir biçime okurla buluşuyor.

18.12.2018Keyif
Sonsuz ne kadar sürer

Sonsuz ne kadar sürer?

Ne kadar dolu olursa olsun yine de mutlaka boş oda bulunabilen bir otel hayal edin ve bu durumdan hoşnut olmayan bir de kedi. Ödüllü Fransız matematikçi Ivar Ekeland’ın Doğan Egmont’tan çıkan ve bir modern çocuk klasiği olan kitabı ‘Sayılar Diyarındaki Kedi’ çocuklara sonsuzluk kavramını bu kedinin gözünden anlatıyor. Yazar ile kitabı üzerine konuştuk.

18.12.2018Kitap Sanat
Reklam sektöründe ‘hikayeleştirme’: Yeşim Gürsucu

Reklam sektöründe ‘hikayeleştirme’: Yeşim Gürsucu

Son zamanlarda pazarlama sektöründe sıklıkla karşılaştığımız yeni bir terimden bahsedebiliriz. Genç, dinamik ve yaratıcı ekibiyle kollarını bu iş için sıvayan OtherWorkers ekibinin kurucu ortaklarından Yeşim Gürsucu ile “hikayeleştirme” üzerine söyleştik.

18.12.2018Kampüs
Ece Vahapoğlu kimdir, kaç yaşında

Ece Vahapoğlu kimdir, kaç yaşında?

Ece Vahapoğlu, sosyal medya hesabından yaptığı bir paylaşımla gündeme geldi. Haberler ardından Ece Vahapoğlu’nun hayatına ilişkin bilgiler de merak konusu oldu. Peki, Ece Vahapoğlu kimdir, kaç yaşında?

18.12.2018Magazin
Karagöz’ün memleketinde bir cevelan

Karagöz’ün memleketinde bir cevelan!

Sabri Esat Siyavuşgil, “Halk, hayal perdesinin ilk defa Bursa’da kurulduğuna, Karagöz’le Hacivat’ın Bursa’da yaşamış hakikî birer şahsiyet olduğuna o kadar inanmıştır ki, bunun aksini iddiaya kalkışmak, adeta mukaddesata dil uzatmak gibidir.” diye konuşur. Eski(mez) şehrin ortasında yükselen Karagöz- Hacivat’ın anıt-mezarı ve hemen karşısındaki Karagöz Müzesi de söz konusu tavrın somut halidir. “Perde kurdum, ışık yaktım, açıldı Bursa’da bahtım” sözleri, Karagöz’ün Bursa dağarcığına dair ipuçları verir zaten.

18.12.2018Seyahat
İlk gösterim  Japonya’da

İlk gösterim Japonya’da

İRAN-Irak savaşı sırasında 215 Japon vatandaşın Tahran’dan Türkiye’ye getirilişi ve bu olayın perde arkasındaki aşk hikâyesini konu alan “Yuvaya Dönüş”ün çekimleri devam ediyor.

18.12.2018Magazin
Liseliler Yaşar Kemal’in izini sürdü

Liseliler Yaşar Kemal’in izini sürdü

Liseliler, edebiyatın çınarı Yaşar Kemal’in izini sürdü. Öğrenciler, usta yazarı anmak, romanlarını daha iyi anlayabilmek için sürdürdükleri proje kapsamında Çukurova’ya bir inceleme gezisi düzenledi. Liselilere, Yaşar Kemal’in eşi Ayşe Semiha Baban ile belgeselci Nebil Özgentürk eşlik etti.

17.12.2018Eğitim
SPD, üçüncü kez Sarrazin’i partiden atmaya hazırlanıyor

SPD, üçüncü kez Sarrazin’i partiden atmaya hazırlanıyor

Almanya’da hem genel hem de eyalet seçimlerinde tarihi yenilgi yaşayan SPD, Müslüman göçmenleri hedef alan kitaplarıyla partiye ağır zarar veren Thilo Sarrazin’i partiden üçüncü kez atmayı deniyor.

17.12.2018Avrupa
Elif Türkölmezden dört mevsimi sayfalara sığdıran kitap

Elif Türkölmez'den dört mevsimi sayfalara sığdıran kitap

Gazeteci, yazar Elif Türkölmez’in 'Ormanın İçinden, Denizin Kıyısından' adlı ekitabı yayında.

17.12.2018Kitap Sanat
Metin Haradan evlilik teklifi

Metin Hara'dan evlilik teklifi

Beşiktaş'ın yeni kalecisi Loris Karius, Türk yazar Metin Hara'yla ayrıldığı iddia edilen Adriana Lima'yı takibe aldı. Lima'dan Karius'u takibine karşılık gecikmedi.

17.12.2018Magazin
Kırgız yazar Aytmatov Almanya’da anıldı

Kırgız yazar Aytmatov Almanya’da anıldı

Dünyaca ünlü Kırgız yazar Cengiz Aytmatov, doğumunun 90. ölümünün 10. yıldönümünde Almanya’nın Köln kentinde anıldı.

17.12.2018Avrupa
Belgesel gibi konferans

Belgesel gibi konferans

17.12.2018Ankara
İyi tarafından bak

İyi tarafından bak!

108. sayımızın Neşeli Günler sayfasına iyi tarafından bakacağınız bazı yüzleşmeler sakladık! Bakalım, onları görebilecek misiniz?

17.12.2018Kampüs
İbrahim Büyükak kimdir, eşi kim

İbrahim Büyükak kimdir, eşi kim?

İbrahim Büyükak, projeleri ve konuk olarak katıldığı programlarla gündeme gelmeye devam ediyor. BKM Mutfak ekibiyle tanınan İbrahim Büyükak’ın hayatına dair detaylar merak ediliyor. Peki, İbrahim Büyükak kimdir? İşte, hayatına ilişkin bilgiler…

16.12.2018Magazin
Türkiye’de yazanlar, okuyanlardan fazla

Türkiye’de yazanlar, okuyanlardan fazla

“Sokakta karşılaştığım arkadaşlarıma ‘Ne yapıyorsun’ diye sorduğumda ‘Bir roman yazıyorum” sözünü duyuyorum…”  Sanat dünyasının otoritelerinden Hasan Bülent Kahraman, bir yazı kaleme aldı ve herkesin roman yazmasından nasıl mustarip olduğunu anlattı. Peki neden? Kahraman ile buluştuk, edebiyat dünyasının derdine düştük.

16.12.2018Hürriyet Pazar
Emekli olup pijamalarını giyip balkona oturursan bir daha o oturduğun yerden kalkamazsın

Emekli olup pijamalarını giyip balkona oturursan bir daha o oturduğun yerden kalkamazsın

Ömrünü öğrenmeye ve öğretmeye adayan antropolog, mimar, eleştirmen ve yazar Bozkurt Güvenç, 92 yaşında hayata veda etti. Son kitabının editörü olarak kısa süreliğine öğrencisi olma şansı yakaladığım hocanın ilham verici çalışma disiplinini, engin bilgisini ve nezaketini unutmak zor. Onu ölümsüz eserleri ve bizde bıraktıklarıyla uğurluyoruz.

15.12.2018Hürriyet Cumartesi
Sait Faik hikâyeleri ile ‘Şehir Amber Kokacak’

Sait Faik hikâyeleri ile ‘Şehir Amber Kokacak’

Usta yazar Sait Faik Abasıyanık (1906 -1954), beş hikâyesiyle bir kez daha izleyiciyle buluşuyor.

13.12.2018Kitap Sanat
Kazada eski rektör yardımcısı da hayatını kaybetti. Yaşamını yitiren profesör, bilim anlatmak için yola çıkmıştı

Kazada eski rektör yardımcısı da hayatını kaybetti. Yaşamını yitiren profesör, 'bilim' anlatmak için yola çıkmıştı

Ankara'da, Yüksek Hızlı Tren (YHT) ile yol kontrolü yapan kılavuz trenin çarpışması sonucu meydana gelen kazada yaşamını yitiren, Ankara Üniversitesi eski rektör yardımcılarından Fen Fakültesi Astronomi ve Uzay Bilimleri Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Berahitdin Albayrak'ın, bilimsel bir etkinliğe konuşmacı olarak katılmak üzere Konya'ya gelmek üzere trene bindiği belirlendi. Albayrak'ın vefatı üzerine, halka bilimin anlatılacağı program iptal edildi.

13.12.2018Gündem
Oğuz Atayın bilinmeyen 10 özelliği

Oğuz Atay'ın bilinmeyen 10 özelliği

Usta yazar Oğuz Atay'ın ölümünin üzerinden 41 yıl geçti. Çok okunan ve sevilen büyük yazarlarımızdan Oğuz Atay, 12 Ekim 1934 tarihinde Kastamonu'da doğdu. 13 Aralık 1977 yılında beynindeki tümör sebebiyle hayata gözlerini yuman yazar Atay kitaplarında düşü ve gerçekliği harmanlar ve üstkurmaca adı verilen kurgu türünü kullanan ilk yazarlardan biri olarak kabul görür. Oğuz Atay, bu anlamda postmodernist bir yazardır.

13.12.2018Kitap Sanat
Talha Uğurluel hakkında şoke eden detaylar ortaya çıktı

Talha Uğurluel hakkında şoke eden detaylar ortaya çıktı

Erzincan'da, FETÖ/PDY'nin medya yapılanmasına ilişkin soruşturmada tutuklanan tarihçi yazar Talha Uğurluel'in, savcılıktaki ifadesinde 9 yıldır örgütle irtibatını kestiğini öne sürmesine rağmen 3 yıl öncesine kadar örgütün sözde üst düzey yöneticileri olan ve firari olarak aranan mensupları ile irtibatlı olduğu tespit edildi. Savcılık, FETÖ elebaşı Gülen'in danışmanlığının yanı sıra örgütün İsrail ve Ortadoğu imamlığını yürüten ve İsrail'deki bağlantılarını sağlayan Harun Tokak ile de iletişim halinde olduğu anlaşılan Talha Uğurluel'in Kudüs'e düzenlediği turlarda Tokak'tan destek almış olabileceğini değerlendiriyor.

13.12.2018Gündem
İran’lı akademisyen şiir sanatını anlatacak

İran’lı akademisyen şiir sanatını anlatacak

İranlı şair, yazar ve akademisyen Dr. Fatemeh Shams, 19 Aralık’ta İstanbul’da vereceği konferansta şiir tarihine ışık tutacak. Shams, ‘Bulanıklaşan Sınırlar: Modern İran ve Afganistan Şiirinde Muğlak Alanlar’ adlı konferansta merak edilen soruları cevaplandırırken şiir sanatının detaylarını da enine boyuna anlatacak.

13.12.2018Eğitim
Son dakika... Ankaradaki tren kazasıyla ilgili 3 kişi gözaltına alındı

Son dakika... Ankara'daki tren kazasıyla ilgili 3 kişi gözaltına alındı

Ankara - Konya seferini yapan Yüksek Hızlı Tren, Yenimahalle ilçesine bağlı Marşandiz istasyonunda yol kontrolüyle görevli kılavuz tren ile çarpıştı. Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, kazada 9 kişinin hayatını kaybettiğini ve 86 kişinin de yaralandığını açıkladı. Hayatını kaybeden yolcuların yakınları Adli Tıp Kurumu'nun önünde önünde gözyaşı döktü. Sağlık Bakanı Koca son yaptığı açıklamada, hızlı tren kazasının yaşandığı yerde yaralı kalmadığını bildirdi. Tren kazasıyla ilgili kusuru bulunduğu gerekçesiyle TCDD personeli 3 kişi gözaltına alındı. Olay yeri inceleme ekipleri tren üzerinde bulunan kameranın görüntü kaydettiği sabit diski bularak incelemek üzere merkeze götürdü.

13.12.2018Gündem
2019 fırsatlar yılı olabilir

2019 fırsatlar yılı olabilir!

Bu yıl 19’uncusu düzenlenen Marka 2018 konferansı başladı. 2019 yılı beklentilerinin de masaya yatırıldığı konuşmalarda, yapay zekâ, teknolojideki gelişmeler ve gelecek beklentileri anlatıldı.

13.12.2018Ekonomi
Bir yıl üç ay hapis

Bir yıl üç ay hapis

‘BARIŞ İçin Akademisyenler’in, ‘Bu suça ortak olmayacağız’ bildirisini imzaladığı gerekçesiyle ‘Terör örgütü propagandası yapmak’tan yargılanan yazar ve akademisyen Nuray Mert 1 yıl 3 ay hapis cezasına çarptırıldı. Hükmün açıklanması geri bırakıldı.

13.12.2018Gündem
Yazar Nuray Merte hapis cezası

Yazar Nuray Mert'e hapis cezası

Barış İçin Akademisyen grubunun "Bu suça ortak olmayacağız" adlı bildirisine imza attıkları gerekçesiyle "Terör örgütü propagandası yapmak" suçundan yargılanan köşe yazarı ve akademisyen Nuray Mert, 1 yıl 3 ay hapis cezasına çarptırıldı. Mahkeme, Nuray Mert hakkındaki hükmün açıklanmasını geri bıraktı.

12.12.2018Gündem
Kirpiyi tanımak ve yüzleşmek

Kirpiyi tanımak ve yüzleşmek

Sepin İnceer’in kaleme aldığı ‘Noa, Kirpi ve Sarı’, dokunaklı hikâyesi ile çocukların üzüntü, acı, korku gibi duygularla ilk taşıntığında kafalarında oluşan sorulara cevaplar veriyor.

12.12.2018Kitap Sanat
Ahmet Kaya, ‘Hep Sonradan’ ile ilk kez tiyatro sahnesinde

Ahmet Kaya, ‘Hep Sonradan’ ile ilk kez tiyatro sahnesinde

Türkiye’nin en güçlü sesleri arasında yerini almış sanatçı Ahmet Kaya’nın hem eserlerinin hem de yaşamından kesitlerin de yer aldığı müzikli tiyatro oyunu ‘Hep Sonradan’ için geri sayım başladı. ‘Hep Sonradan’, Paris’te sürgünde yaşayan Salih’in, hastalığından dolayı çocukluk arkadaşı olan Ahmet Kaya’yı ve müziklerini unutmama, hatırlama çabası üzerinden çarpıcı bir hikayeleştirme ile sahnede olacak.

12.12.2018Keyif
‘Gece Sempozyumu’nda bizi anlatıyorum’

‘Gece Sempozyumu’nda bizi anlatıyorum’

‘Oda ve Adam’ oyunuyla 2013’te İstanbul Tiyatro Festivali’nde boy gösteren yönetmen Mesut Arslan, yine festival vesilesiyle izleyiciyle buluştu ve Derya Alabora, Güven Kıraç, Serhat Kılıç ve Mert Fırat’ın oynadığı ‘Gece Sempozyumu’ ayakta alkışlandı. Artık Belçika Kraliyet Tiyatrosu’nun yönetmenlerinden biri olan Arslan’la, Zorlu PSM’nin yeni prodüksiyonu ‘Gece Sempozyumu’ hakkında konuştuk...

12.12.2018Kitap Sanat
Jüri maceralarım

Jüri maceralarım

TGC Sedat Simavi Ödülleri’nin jüri toplantıları geçmişte uzun konuşmalara ve tartışmalara sahne olurdu. Şimdi aramızda olmayan bazı üyeleri sevgiyle, özlemle anıyorum...

12.12.2018Kitap Sanat
Araştırmacı-yazar Seyit Küçükbezirci vefat etti

Araştırmacı-yazar Seyit Küçükbezirci vefat etti

Araştırmacı-yazar ve halk bilimci Seyit Küçükbezirci  yaşamını yitirdi.

11.12.2018Gündem
Emrah Serbese verilen cezaya tepki

Emrah Serbes'e verilen cezaya tepki

İzmir'de yazar Emrah Serbes'in neden olduğu kaza sonucu annesi, babası ve kız kardeşini kaybeden Ahmet Mert Özçelik'in avukatı Burcu Ece Güler, Serbes'e verilen 13 yıl 4 ay hapis cezasının onanmasına ilişkin, "Bu cezanın az olduğunu düşünüyoruz. Müvekkil, verilen cezadan manevi olarak tatmin olmamıştır. Bu sebeple kararı temyiz edeceğiz." dedi.

11.12.2018Gündem

Yazar Sonuçları

Kаhrаmаnlık, ruhun bedene karşı kazandığı zaferdir

Günaydın herkese. Yepyeni bir haftaya tüm heyecanı ile başlıyoruz. 17 Aralık haftası hepimiz için oldukça önemli ve farkındalıklı bir hafta olmaktadır.22 Aralık akşamı Yengeç burcunda bir dolunay gerçekleşecek. Bu hem ülkemiz için hem de kendi hayatımız için oldukça önem kazanmaktadır. 2019 yılının başladığını bizlere göstermektedir. Hayatınızı şekillendirme kararı bir an önce almalısınız ve yaşamın ne ifade ettiğine dair bir fikre karar vermeniz gereklidir.

18.12.2018

Çocuklarımın aşkıyla gözlerim kör oluyor

Oscar’lı oyuncu Sandra Bullock’un başrolünde yer aldığı “Bird Box” adlı film, 21 Aralık’ta Netflix’te yayınlanacak. Josh Malerman’ın aynı isimli romanından uyarlanan filmde Malorie karakterini canlandıran Bullock, Barbaros Tapan’la Los Angeles’ta buluştu. Filmle ilgili detayları anlatan oyuncu, çocuklarına olan sevgisinden de bahsetti.

16.12.2018

Ustaların dünyasında

Bir türün iyi, güzel türlerinden yapılan seçmelerin hem okura hem yeni bir yazara faydalı olacağı kanısındayım. ‘Güzel Yazılar-Röportajlar’ bu konuda çok iyi bir kaynak kitap.

15.12.2018

Ayasofya hakkında en ilginç üç bilgi...

Abartısız onlarca kez ziyaret ettim Ayasofya’yı. Her ziyaretimde farklı bilgiler öğrenip ruhumu tatmin etsem de Ayasofya’yla ilgili bazı belli başlı klasik bilgi ve efsaneleri çok seviyorum. Her ziyaretimde de mutlaka bunları görmeye ya da düşünmeye koyuluyorum. İşte benim Ayasofya’yla ilgili en çok sevdiğim üç bilgi…

14.12.2018

Ayrancı’ya cemre düştü

Son zamanlarda İstanbul’un tarihi semti Cihangir’e benzetilir oldu Ayrancı. Tarih olarak Cihangir kadar eski olmasa da, merkezi konumu, sakin ve sessiz sokakları, yemek ve huzur kokan apartmanların ön ve arka bahçelerinde tek tük de olsa vişne, elma ve erik ağaçları ile geçtiğimiz 50 yılın izlerini taşıyor.

14.12.2018

FETÖ’ye yardım ettim mi evet... Hem de çok ettim

Emin Çölaşan’a, Necati Doğru’ya yöneltilen şu suç türü var ya...

14.12.2018

Sendikaların dediği olmayacak

Asgari ücretle ilgili ikinci görüşmeler bugün yapılacak.

13.12.2018

Uyur yazar olabilirsiniz

Modern zamanların hastalığı; uyur yazarlık.

13.12.2018

Çocuklarımla büyüyorum

Oyuncu olmaya ilkokulda karar verdi, ailevi sebeplerle konservatuvar yerine kimya okumak zorunda kaldı. Ama dayanamadı, “Bu hayatı istemiyorum” diye isyan bayrağı açıp kendi yolunu çizdi. Şimdi sinema, dizi, tiyatro ayrımı yapmaksızın oyunculuk anlamında her platformda kendini gösteriyor, iddialı projelere adını yazdırıyor. En son “Müslüm” filminin Emine Akbaş’ı olarak izlediğim ve bir kez daha oyunculuğuna hayran kaldığım Ayça Bingöl’le geçen hafta buluştum, kariyerden anneliğe enine boyuna her şeyi konuştum.

12.12.2018

Vizyonda neler var?

E, Hurriyet.com.tr’de bir yılı aşkın sinema programı yapmış adamız. İnanmayan videoları Hurriyet Video sayfasında arasın, bulsun. Pek güzel bir programdı, yayınlandığı sürede internetin en çok tıklanan sinema programıydı, affedersiniz! Vakit darlığından yapamaz olduk...

12.12.2018

Alkışlar güçlü kadınlara

Pazar günü Zorlu PSM’de yapılan Pantene Altın Kelebek gecesinin en güzel yanlarından biri de gecede kadına ve kadının gücüne yapılan vurguydu...

12.12.2018

Fakir Baykurt’un özyaşam öyküsü yayımlandı

Köy Enstitüleri, tarihimizin en önemli eğitim yuvalarının başında geliyordu. Kısacık ömrüne rağmen onlarca yazar, şair, öğretmen, bilim insanı, aydın yetiştirdi. O aydınlardan biri hiç kuşkusuz ki Fakir Baykurt’tu. Yazıları kitap oldu, kitapları filme çekildi. Peki, ama bu büyük yazarın nasıl bir yaşamı vardı? Yazarın kızı Işık Baykurt’la buluştuk, Fakir Baykurt’un özyaşam öyküsünü konuştuk.

12.12.2018

‘Yerel seçimleri kadınlar kazandırır’

'Kuralsız arenada sıkıntılar başladı, CHP yine geç kaldı’ başlıklı, 7 Aralık 2018 tarihli yazınıza bir konuda açıklık getirmemiz zorunlu hale gelmiştir.

12.12.2018