MENÜ

Uluç Özülker

Uluç Özülker ile ilgili tüm haberleri ve son dakika Uluç Özülker haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Toplam 141 Uluç Özülker haberi bulunmuştur.

Uluç Özülker Haberleri

Uluç Özülker: Brexit İngilterenin büyük hatası

Uluç Özülker: Brexit İngiltere'nin büyük hatası

Brexit sarmalındaki İngiltere 2016 referandumundan bu yana ciddi bir ayrışmanın eşiğinde. Hangi senaryolar devreye girebilir? İngiltere, Avrupa Birliği ve Türkiye bu karardan nasıl etkilenir? Brexit’in tüm boyutlarını eski AB Daimi Temsilcisi, emekli Büyükelçi ve Türkiye Avrupa Vakfı Başkan Vekili Uluç Özülker ile konuştuk. Özülker’e göre güneşin batmadığı imparatorluk ayrışırsa sonuç vahim olur. Bundan sadece İngiltere değil, artık yönetilemez hale gelen tüm dünya etkilenir…

21.01.2019Gündem
Türkiye barış gücü için çalışacak

Türkiye 'barış gücü' için çalışacak

İSTANBUL’da yapılan İslam İşbirliği Teşkilatı (İİT) Olağanüstü Zirvesi sonuç bildirgesinde dile getirilen ‘Filistin’e uluslararası barış gücü’ gönderilmesinin hayata geçirilmesinin zor olduğu bildirildi.

19.05.2018Gündem
Bu dengelerde  hiç kimse Türkiye’yi  kaybetmek istemez

"Bu dengelerde hiç kimse Türkiye’yi kaybetmek istemez"

20 Ocak’ta başlayan Zeytin Dalı Harekâtı’nın 64’üncü gününde Afrin’de tam kontrol sağlandı. Hükümet yetkilileri sırada Sincar ve Menbiç olduğunu dile getiriyor. Amerikan sözcüsü ise “Menbiç’ten çekilmeyiz” açıklaması yapıyor. Emekli Büyükelçi Uluç Özülker’e göre Menbiç meselesi uzlaşıyla biter, ancak Irak’ta durum farklı... Türk-Amerikan ilişkilerinin geleceği, terörle mücadele, küresel ekonomi savaşları ve bugün Varna’da masaya yatırılacak Türkiye- Avrupa Birliği görüşmelerini Özülker ile konuştuk.

25.03.2018Gündem
ABDnin YPG kararına uzmanlar ne diyor

ABD'nin YPG kararına uzmanlar ne diyor?

ABD liderliğinde koalisyonun Suriye'de terör örgütü YPG öncülüğünde kurulan SDG komutası altında 30 bin kişilik bir sınır koruma gücü kurmak için çalıştığını açıklaması gündeme bomba gibi düştü. Peki uzmanlar ne diyor?

14.01.2018Gündem
ABD belgesinde olmamak şu ortamda faydalı

'ABD belgesinde olmamak şu ortamda faydalı'

ABD’nin “kırmızı kitabı” olarak bilinen Ulusal Güvenlik Strateji Belgesi’nde Türkiye’den bahsedilmemesini Ankara, “Olumsuz bir gelişme” olarak değerlendirmekten yana değil.

19.12.2017Dünya
Son dakika: İstanbuldaki Kudüs zirvesinde tarihi karar

Son dakika: İstanbul'daki Kudüs zirvesinde tarihi karar

İstanbul'da yapılan İslam İşbirliği Teşkilatı Olağanüstü İslam Zirvesi Konferansı'nda Doğu Kudüs Filistin Devleti'nin başkenti ilan edildi. İslam ülkeleri İsrail'in işgal altındaki kentin Filistin'in başkenti olarak tanınması için dünyadaki tüm ülkelere çağrıda da bulundu. Nihai bildiriden önemli bölümler şöyle:

13.12.2017Gündem
Son dakika haberi: AB ve ABDden Katalonyaya soğuk duş...

Son dakika haberi: AB ve ABD'den Katalonya'ya soğuk duş...

Katalonya Parlamentosu'nun bağımsızlık ilanı sonrasi İspanya şokta... Madrid sokaklarında büyük bir sessizlik ve şaşkınlık hakim... İspanya Başbakanı Rajoy'dan itidal çağrısı geldi. Rajoy Twitter'dan yaptığı açıklamada "Katalonya'da hukukun üstünlüğü yeniden tesis edilecektir" dedi. Avrupa Birliği'nden flaş açıklama geldi. AB Konseyi Başkanı Tusk, "Bağımsızlık kararı bizim için bir şey değiştirmeyecek, biz sadece İspanya ile diyalog halinde olmaya devam edeceğiz" açıklamasında bulundu. ABD'den de İspanya'ya destek açıklaması geldi, "Katalonya İspanya'nın ayrılmaz bir parçasıdır" denildi. NATO'nun yaptığı açıklamada ise "Bu bir iç meseledir. İspanya bunu kendi içinde çözmelidir" ifadeleri kullanıldı. Dışişleri Bakanlığı ise yaptığı yazılı açıklamada, "İspanya'nın toprak bütünlüğüne saygıyı esas görmekteyiz. Tek taraflı kararda ısrar edilmemeli" dedi.

27.10.2017Dünya
Katar depremi

Katar depremi

Suudi Arabistan, Mısır, BAE, Bahreyn ile Yemen hükümetleri, Libya’daki Tobruk yönetimi ve Maldivler Katar’la tüm ilişkileri kesti. Gerekçe olarak da bu ülkenin terör örgütlerini barındırarak teröre destek vermesi, basın yayın organlarında terör örgütleri propagandası yapması ve İran’a yakın tutum sergilemesi gösterildi. Söz konusu ülkeler, Katar ile kara, hava ve denizden bağlantılarını ve diplomatik ilişkilerini kestiklerini açıkladı. Katar’ın tek kara bağlantısı olan Suudi Arabistan sınırı kapandı, gıda kamyonları mahsur kaldı. Petrol-doğalgaz zengini bölgede patlak veren kriz, ABD Başkanı Trump’ın 20-21 Mayıs’taki Riyad ziyareti sonrasına denk geldi. Katar ile bazı Arap ülkeleri arasında yaşanan "diplomatik" kriz devam ederken Umman Sultanlığı'ndan Katar'a sürpriz bir ziyaret gerçekleşti.

5.06.2017Dünya
Dünya üçlü imzayı konuşuyor

Dünya üçlü imzayı konuşuyor

Türk, Rus ve İranlı üst düzey yetkililerin önceki gün Rusya’nın başkenti Moskova’da düzenledikleri ve Suriye’de barışçı çözümü öngören zirvede, üzerinde uzlaşılan ortak bildirinin tam metni dün yayımlandı. Bildirinin ilk maddesinde üç ülkenin çok mezhepli, demokratik ve seküler bir devlet olarak Suriye Arap Cumhuriyeti’nin egemenliğini, bağımsızlığını, birliğini ve toprak bütünlüğünü tamamen desteklediği vurgulanıyor.

21.12.2016Dünya
Emekli büyükelçiler: izlemek görevleri

Emekli büyükelçiler: izlemek görevleri

CUMHURBAŞKANI Tayyip Erdoğan’ın, gazeteciler Can Dündar ve Erdem Gül’ün davasını izleyen, çoğunluğu Batılı ülkelerden olmak üzere yabancı başkonsoloslara yönelik sert ifadelerini emekli büyükelçiler Hürriyet’e değerlendirdi. Değerlendirmeler şöyle:

26.03.2016Gündem
İnşallah askerlerimiz maceralara sürüklenmez

İnşallah askerlerimiz maceralara sürüklenmez

AK Parti’nin 2002’de iktidara gelmesinden sonra ilk Dışişleri Bakanı, İslam dünyasını yakından bilen, Suudi Arabistan Hükümeti’nin birinci derece Kral Abdülaziz Nişanı ile taltif edilmiş olan Yaşar Yakış, Türkiye’nin Riyad yönetiminin planı olan Teröre Karşı İslam İttifakı içinde yer almasını eleştirdi.

17.12.2015Dünya
Dışişleri eski bakan ve büyükelçilerinden itiraz

Dışişleri eski bakan ve büyükelçilerinden itiraz

Geçtiğimiz hafta TBMM'de kabul edilen 'Torba Kanun' ile büyükelçilik yapan memur kökenli olmayan kişilerin Türkiye'ye dönüşte Dışişleri Bakanlığı kadrosuna alınabilmesinin yolu açılmıştı. Bu yeni düzenlemeye Dışişleri Bakanlığı'ndan emekli olan, Dışişleri Eski Bakanları ve yine emekli 150 büyükelçi ve başkonsolostan itiraz geldi ve Cumhurbaşkanı Gül'den adım atması istendi. Yayınlanan bildiride Dışişleri Bakanlığı'nın kurumsal yapısının tahrip edileceği savunuldu. İşte yayınlanan o bildiri:

21.07.2013Gündem
Fransa Gizli Servisi’nin PKK’lı casusları

Fransa Gizli Servisi’nin PKK’lı casusları

Fransız Gizli İstihbarat Servisi, Fransa'yı arka bahçeleri gibi kullanan terör örgütlerinin nefes alışlarını bile izlerken illegal yapılanmalara göz yumuyor. Bunu yaparken diğer örgütler gibi PKK militanlarını da hem devamlı izliyor hem de gerektiğinde muhbir olarak kullanıyor.

21.01.2013Gündem
Esad 10 km çekildi mi

Esad 10 km çekildi mi?

HÜRRİYET, 6 Ekim’de “Esad 10 kilometre çekildi” manşetiyle çıkmıştı. Bu haberden sonraki gelişmeleri dikkatle takip eden okurlarımızdan Murat Külcü, tepkisini ilginç bir soruyla dile getirdi:

14.10.2012OkurTemsilcisi
Kayalara mı çarpacağız, okyanusa mı açılacağız

'Kayalara mı çarpacağız, okyanusa mı açılacağız'

Türk iş dünyasının Kuzey Afrika ve Ortadoğu'da yaşanan siyasi karmaşadan, orta ve uzun vadede kârlı çıkacağı görüşü savunulurken, bölgeyi yakından tanıyan isimler 'hayal kurma' tehlikesine işaret ediyor. Şahinler Holding Yönetim Kurulu Başkanı Kemal Şahin ise süreci, 'Kayalara mı çarpacağız yoksa büyük okyanuslara açılıp, yerimizi dünya çapında daha da mı güçlendireceğiz' sorusuyla özetliyor.

15.04.2011Ekonomi
Kayalara mı çarpacağız, okyanusa mı açılacağız

'Kayalara mı çarpacağız, okyanusa mı açılacağız'

Türk iş dünyasının Kuzey Afrika ve Ortadoğu'da yaşanan siyasi karmaşadan, orta ve uzun vadede kârlı çıkacağı görüşü savunulurken, bölgeyi yakından tanıyan isimler 'hayal kurma' tehlikesine işaret ediyor. Şahinler Holding Yönetim Kurulu Başkanı Kemal Şahin ise süreci, 'Kayalara mı çarpacağız yoksa büyük okyanuslara açılıp, yerimizi dünya çapında daha da mı güçlendireceğiz' sorusuyla özetliyor.

15.04.2011Ekonomi
Kaddafi Tansu Çillere aşıktı

'Kaddafi Tansu Çiller'e aşıktı'

Libya eski Büyükelçisi Uluç Özülker, Kaddafi'nin eski başbakanlardan Tansu Çiller'e aşık olduğunu söyledi.

28.02.2011Gündem
Monşerlerden Erdoğana yanıt

Monşerlerden Erdoğan'a yanıt

Sık sık 'Monşerler' diyerek eski diplomatlar ve dış politika uzmanlarını eleştiren Başbakan Erdoğan'a emekli diplomatlar sert tepki verdi. Yazılı bir açıklama yapan 72 emekli diplomat, 'Mon Cher' deyiminin Fransızca'da 'azizim, dostum' anlamına geldiğini de vurguladılar.

18.06.2010Gündem
Türkiyenin Stratejik Vizyonu 2023

Türkiye'nin Stratejik Vizyonu 2023

Emekli Büyükelçi Uluç Özülker, büyük bir ülke olan Türkiye'nin geleceğinin de her halükarda büyük olduğunu söyledi.

15.10.2008Gündem
Daveti yapanlar karşılar bütün bakanlar böyle gider

Daveti yapanlar karşılar bütün bakanlar böyle gider

Paris’teki otel faturalarının Ceyda Erem’in sahibi olduğu CNR Fuarcılık tarafından ödendiği iddiaları için, "Atış serbest" diyen Tüzmen, "Ben yurtdışındaki bütün fuar organizasyonlarına katılıyorum. Organizasyonu düzenleyen kimse, masrafları da o karşılar, bunlar gayet doğal" dedi. Tüzmen, kendisinden önceki bütün bakan ve bürokratların da davetlere bu şekilde gittiklerini savundu.

14.05.2006Ekonomi
Ermeni oylarına sattılar

Ermeni oylarına sattılar

Ermeni meselesi Fransa’nın iç politikasında Türkiye’nin 280 bin Ermeni oyuna satılması olayıdır. PKK’lı Altun’un adresini 7-8 kez bildirdim, bulamadılar. İstihbarat kaynağı ve Türkiye’ye karşı maşa olarak kullandılar.Erdoğan’ın ‘Chirac, kendi fikrini kendine saklasın’ demesi üzerine çok üzüldüler. Ancak, Türkiye için duyduğum lafların onda birini Ankara’daki Fransız elçisi duysaydı bu kriz çok daha derinleşmiş olurdu.

2.12.2005Dünya
Ofisinde Ermeni asıllı sanatçı sergisi

Ofisinde Ermeni asıllı sanatçı sergisi

İstanbul doğumlu Ermeni sanatçı Arşo Kasbaryan’ın ‘dünün terminatörleri, samurayları’ diye tanımladığı Yeniçerileri farklı biçimlerde yorumlayarak hazırladığı heykel sergisini Paris Champs Elysees bulvarındaki Türk Kültür ve Turizm ofisinde açtı. Türkiye’nin Paris Büyükelçisi Uluç Özülker’in açılışını yaptığı sergiye Türk-Fransız sanatseverlerr katıldı.

13.11.2005Dünya
Yeniçeriler Pariste

Yeniçeriler Paris'te

Heykel sanatçısı Arşo Kasbaryan'ın, ”Yeniçeriler” isimli sergisi, Türkiye'nin Paris Kültür ve Turizm Müşavirliği Sanat Galerisi'nde açıldı.29 eserin yer aldığı ve 28 Kasım'a kadar açık kalacak sergide, bronzdan yapılmış çeşitli yeniçeri heykelleri de yer alıyor.

13.11.2005Gündem
Paris gerillaları

Paris gerillaları

Geçen hafta polisten kaçan iki Müslüman gencin trafoda elektrik çarpması sonucu ölmesinin ardından patlak veren eylemler yüzünden Fransa’nın başkenti Paris’in varoşları alev alev yanıyor. Gündüz evlerine çekilen eylemciler, karanlık bastığında sokaklara hücum ederek araçları ateşe veriyor. Önceki akşam gerçekleşen saldırılarda 518 araç ile 27 belediye otobüsü kundaklandı.

5.11.2005Gündem
Türkiye, 10 yılda yeni bir ‘patlama’ yapacak

Türkiye, 10 yılda yeni bir ‘patlama’ yapacak

Bir heyet ile Fransa’da Türkiye’nin AB süreciyle ilgili temaslarda bulunan TÜSİAD Başkanı Ömer Sabancı, iş dünyası olarak Türkiye’nin gelecek 10 yıllık dönemde yeni dinamizm ve daha büyük ekonomik ve sosyal patlama yapmasını beklediklerini söyledi.

27.10.2005Ekonomi
TÜSİAD’ın Fransa çıkarması

TÜSİAD’ın Fransa çıkarması

TÜSİAD, 26-28 Ekim tarihleri arasında, Paris’te bir dizi görüşme gerçekleştirecek. Heyet, Fransa Başbakanı Dominique Villepin ile danışmanı Pierre Mongin, Dışişleri Bakanı Philippe Douste-Blazy ve Fransa Avrupa Bakanı Catherine Colonna ve Fransa Meclis Başkanı Jean Louis Debre ile görüşecek.

25.10.2005Ekonomi
Fransız TV5 yeni programla hatasını telafi edecek

Fransız TV5 yeni programla hatasını telafi edecek

Fransız TV5 kanalının 17-18 Eylül tarihlerinde yayınlanan ’24 Saat İstanbul’ programında Türkiye’nin doğu ve güneydoğusunu ’Kürdistan’ olarak gösteren harita için Türkiye’den Paris büyükelçiliği kanalıyla özür dilediği ortaya çıktı.

23.09.2005Dünya
Washington’a Şensoy Paris’e Korutürk

Washington’a Şensoy Paris’e Korutürk

Dışişleri Bakanlığı’nda uzun süredir beklenen büyükelçiler kararnamesi sonunda belli oldu. Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer’in ‘olur’ vermesinden sonra, Dışişleri Müsteşarı Ali Tuygan dün yeni büyükelçilere görev yerlerini bildirdi.

13.09.2005Gündem
Oktay Eksi: : Not important at all....

Oktay Eksi: : Not important at all....

What a day to be French...the whole world says one thing, and you say another. Our Ambassador to Paris, Uluc Ozulker, reminded us the other night that it was a national tradition for the first answer of a French citizen to be "No!"

31.05.2005Gündem

Yazar Sonuçları

Bu dengelerde hiç kimse Türkiye’yi kaybetmek istemez

20 Ocak’ta başlayan Zeytin Dalı Harekâtı’nın 64’ünce gününde Afrin’de tam kontrol sağlandı. Hükümet yetkilileri sırada Sincar ve Menbiç olduğunu dile getiriyor. Amerikan sözcüsü ise “Menbiç’ten çekilmeyiz” açıklaması yapıyor. Emekli Büyükelçi Uluç Özülker’e göre Menbiç meselesi uzlaşıyla biter, ancak Irak’ta durum farklı... Türk-Amerikan ilişkilerinin geleceği, terörle mücadele, küresel ekonomi savaşları ve bugün Varna’da masaya yatırılacak Türkiye- Avrupa Birliği görüşmelerini Özülker ile konuştuk.

25.03.2018

Alman tavrı

ALMAN Parlamentosu’nun ‘soykırım’ tasarısını kabul etmesi hukuki değil siyasi bir tavırdır. Kabul edilen metinde Alman hükümetinin “Türkiye ile Ermenistan arasında uzlaşmaya dönük çabaları teşvik etmesi” isteniyor.

2.06.2016

Krallar, Kraliçeler, Devlet Başkanları ve Yaşar Kemal

Benim kitaplarımı okuyan katil olmasın, savaş düşmanı olsun

28.02.2016

Emekliye promosyon hayal kırıklığı

ÇALIŞMA hayatı uzmanı Şükrü Karaman bu sorunun yanıtını veriyor:

30.01.2016

CHP, Atatürk kadar yürekli olmalıdır

CHP yönetimi, halkoylamasıyla yapılacak cumhurbaşkanlığı seçimi konusunda kamuoyuna bildirimde bulunurken, ulusumuzu ve yurdumuzu her alanda yıkıma sürükleyen AKP’nin adayını yenilgiye uğratmak ve bir CHP adayının bu makama seçilmesini sağlamak için tüm gücüyle çalışacağını söyle(ye)mezse, yalnız cumhurbaşkanlığı için değil, gelecek genel seçimler için de şimdiden yenilmeci bir tutum sergilemiş olur.

14.12.2012

Aysel Gürel’in anısına...

Şimdi yazma dediler ama bayramda müzik sektörüne iyi bir haber vermek için bunu yazmam gerek...

1.09.2011

Göbek bağı zayıflıyor

HAFTA sonu Bahçeşehir Üniversitesi’nde Esenkent Kültür, Sanat ve Eğitim Vakfı’nın düzenlediği ve 11 Türk parlamenterin katıldığı “AB sürecinde Türkiye açısından yanlış giden ne?” başlıklı panelde ilginç konuşmalar yapıldı.

18.04.2011

WikiLeaks korkutuyor

SON yıllarda bu kadar soğuk bir hava ile karşılaşmadık. Berlin’de eksi 13 dereceyi gördük ve adeta donduk.

3.12.2010

Tekerlemeli yanıt

ARALARINDA Ahmet Banguoğlu, Altan Güven, Baki İlkin, Bilal İmşir, Faruk Loğoğlu, Hüseyin Çelem, Korkmaz Haktanır, Murat Sungur, Necati Utkan, Nüzhet Kandemir, Osman Korutürk, Pulat Tacar, Rıza Türmen, Taner Baytok, Tugay Uluçevik, Uluç Özülker, Ümit Pamir gibi emekli büyükelçi ve konsolosların bulunduğu 160 diplomat, bir açıklama yaparak “Başbakan Monşer sözcülüğü ile dilde bir Osmanlıcılık hevesine mi kapıldı?” dediler.

19.06.2010

Açıklamaları bile açıklamaya muhtaç!

CHP Genel Başkanı Deniz Baykal ile Başbakan Recep Tayyip Erdoğan arasındaki “Fransa- davet- türbanlı eş” tartışmasının aldığı şekil, Türkiye’de siyasetin nasıl bir düzlemde yapıldığının ilginç bir örneğini oluşturdu.

10.02.2010

48 yıl AB peşinde koştum şimdi 80 yaşındayım

PROFİLO Holding’in patronu Jak Kamhi, Paris’te bizi OECD merkezine götürecek araca bindiğinde Fransa Dışişleri Bakanı Philippe Douste-Blazy’yle görüşmenin etkisinden kurtulamamıştı: ‘Gümrük Birliği’yle ilgili yeni yükümlülüklerden söz etmesi kanıma dokundu. Gözüme uyku girmedi.’

3.11.2005

Fransızlar bizi böyle görse küçük dilini yutar

26 EKİM 2005 saat 19.00, Fransa Dışişleri Bakanlığı... Fransa Dışişleri Bakanı Philippe Douste-Blazy, Ömer Sabancı Başkanlığındaki Türk Sanayicileri ve İşadamları Derneği (TÜSİAD) heyetini kabul ediyor...

30.10.2005

Hiç önemli değil...

TAM Fransız olunacak gün... Tüm dünya bir şey söylüyor, siz inatla o şeyi reddediyorsunuz.

30.05.2005

Türkiye daha fazla çaba harcamak zorunda

PARİS

Fransa’nın AB anayasasına HAYIR demesi, kimi için “halkın elitlere karşı devrimi”, kimi için ise önemli bir uyarıydı. Tüm yetkililer Türkiye konusunda birleşiyor: 3 Ekim müzakereleri etkilenmeyecektir. Ancak Türkiye, bundan sonra çok daha fazla çaba harcamak zorunda kalacaktır.

30.05.2005