MENÜ

Tüp Bebek Nedir

Tüp Bebek Nedir ile ilgili tüm haberleri ve son dakika Tüp Bebek Nedir haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Toplam 225 Tüp Bebek Nedir haberi bulunmuştur.

İn vitro fertilizasyon (IVF) ya da halk arasındaki adıyla tüp bebek; bir yumurtanın sperm tarafından, vücut dışında (in vitro) sunî olarak döllenmesi sürecidir. IVF, kısırlık tedavisinde diğer yardımlı üreme yöntemleri başarısız olduğunda kullanılan önemli bir tedavi yöntemidir.

Tüp Bebek Nedir Haberleri

Kaya’dan tüp bebek yapacağım

Kaya’dan tüp bebek yapacağım

Geçtiğimiz hafta M. Ali Birand’ın sunduğu "32. Gün"e katılan Hülya Avşar, eski eşi Kaya Çilinğiroğlu’ndan tüp bebek yöntemiyle çocuk yapacağını söylemişti. Avşar, önceki akşam da, kız kardeşi Helin Avşar’la gittiği bir restoran çıkışında gazetecilerin sorusu üzerine, "Zehra’ya bir kardeş olması gerekiyor. Bu da yalnızca eski eşim Kaya’dan olur ama bebeği tüp bebek yöntemiyle yaparız" dedi.

24.12.2005Kelebek
Tüp Bebek Başarısını Artırmanın Yolları

Tüp Bebek Başarısını Artırmanın Yolları

Çocuk sahibi olmak isteyen çiftlerin yaklaşık %85’i ilk 1 yıl içinde gebe kalır. Eğer 1 yılın sonunda hamile kalamadıysanız kısırlığın nedeninin araştırılması ve uygun tedavinin başlanması gerekir. Aşılama vs. gibi diğer infertilite tedavilerine rağmen gebelik elde edilemediyse artık tüp bebek tedavisi gündeme gelecektir. Tüp bebek tedavisi nasıl bir süreçtir? Başarı oranı nedir? Başarıyı etkileyen faktörler nelerdir? Tüp bebek başarı oranı nasıl artırılır? Kadın Hastalıkları, Doğum ve Tüp Bebek Uzmanı Doç. Dr. Deniz Ulaş cevapladı.

Mitokondri Nakli ile Yumurta Nakli Arasındaki Farklar Neler

Mitokondri Nakli ile Yumurta Nakli Arasındaki Farklar Neler?

Hamile kalmak isteyen veya yumurta hücreleri erken yaşlanan kişilere uygulanabilen ‘mitokondri nakli’ ile ilgili konuşan Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Prof. Dr. Gazi Yıldırım, “Bir başkasının genetik yapısıyla çocuk oluşturmuyoruz. Zaten çocuk genetik olarak yüzde 99 oranda anneye ait. Burada mitokondri nakli ile gelen DNA’ya ait parçalar yüzde 1’den daha az” dedi.

Mitokondri ne demek Mitokondri nakli nedir

Mitokondri ne demek? Mitokondri nakli nedir?

Son zamanlarda en çok konuşulan konulardan biri de mitokondri ve mitokondri nakli terimi oldu. Uzmanların tüp bebekte gelecek vaat eden bir yöntem olan mitokondri nakliyle, gebelik önündeki engeller kaldırılmaya çalışılıyor. Peki, mitokondri ve mitokondri nakli nedir?

2.09.2019Gündem
Yaşar İpek: Mitokondri naklini kabul etmem

Yaşar İpek: Mitokondri naklini kabul etmem!

Kendisi gibi şarkıcı olan Seren Serengil ile boşanma kararı alan Yaşar İpek, ilişkilerini bu noktaya getiren olayları  “Magazin Burada” Genel Müdürü Ali Çınar’a anlattı.

30.08.2019Magazin
Hamilelikte Düşük Neden Olur

Hamilelikte Düşük Neden Olur?

Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. G. Güvenç Karlıkaya, ilk iki gebeliğinde düşük yapan kadınların üçüncü gebeliğinde bebeği kaybetme riskinin yaklaşık yüzde 30 oranında arttığını belirtti, düşük sebeplerini anlattı.

Yumurta Gençleştirme Tedavisi Nedir

Yumurta Gençleştirme Tedavisi Nedir?

Yumurta gençleştirme yöntemi olarak dünyada kullanılmaya başlanan Trombositten Zengin Plazma (PRP) artık Türkiye’de de kullanılıyor. Hatta bu yöntemle başarılı sonuçlar da elde edilmeye başlandı. Cilt gençleştirme için daha çok estetikte kullanılan PRP yönteminin, tüp bebek tedavisinde de başarı ile uygulandığını belirten Kadın Hastalıkları-Doğum ve Tüp Bebek Uzmanı Dr. Can Koşal, konuyla ilgili bilgiler verdi.

Hamilelikte Ayaklar Neden Şişer

Hamilelikte Ayaklar Neden Şişer?

Şişlik veya ödem, vücut dokularında toplanan sıvı fazlalığıdır. Gebelik boyunca ayak ve ayak bileklerindeki bu şişlikler bir dereceye kadar normal kabul edilebilir. Çünkü bu dönemde vücut sıvıyı tutar ve tutulan fazla sıvı dokularda birikir. Peki hamilelik sırasında ödemi artıran nedir? Kadın Hastalıkları Doğum ve Tüp Bebek Uzmanı Op. Dr. Betül Görgen, ödemin oluşma nedenleri ve başa çıkma yolları hakkında bilgiler verdi.

Bakan Selçuk: Türkiye aileye güvende yüzde 94 ile ilk sıralarda yer alıyor

Bakan Selçuk: Türkiye aileye güvende yüzde 94 ile ilk sıralarda yer alıyor

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Selçuk, "TÜİK’in 2018 yaşam memnuniyeti istatistiklerine göre, ülke nüfusumuzun yüzde 74’ü kendilerini en çok ailelerinin mutlu ettiğini ifade ediyor. Aileye güven açısından da Dünya Aile Haritası Raporu’nda yüzde 94’lük oran ile ilk sıralarda yer almaktayız" açıklamasında bulundu.

2.05.2019Ekonomi
Tüp Bebek Tedavisi İle İlgili Bilinmesi Gereken 10 Şey

Tüp Bebek Tedavisi İle İlgili Bilinmesi Gereken 10 Şey

Tüp bebek tedavi yöntemleri doktor ile hastanın ortaklaşa yürüttüğü oldukça hassas bir süreci kapsar. Bu nedenle başarının en önemli faktörü, tedavi sürecinde bilmeniz gereken 10 detayı içermektedir. Prof. Dr. Recai Pabuçcu, tüp bebek tedavisi ile ilgili merak edilen 10 ayrıntı hakkında detaylı bilgiler verdi.

Yumurta Dondurma İşlemi Hakkında Merak Edilenler

Yumurta Dondurma İşlemi Hakkında Merak Edilenler

Yumurta dondurma işlemi, diğer ismiyle 'oosit dondurma' işlemi, özellikle kemoterapi ve radyoterapi gibi yumurtalık dokusuna zarar veren kanser tedavisi alacak kişilere öneriliyor. Tedavisi bittikten sonra dondurduğu yumurtalar sayesinde gebe kalan kadınların sayısı gün geçtikçe artıyor. Tüp Bebek Merkezi Sorumlusu Doç. Dr. Murat Özekinci, yumurta dondurma hakkında merak edilenleri anlattı.

Fazla Sulanan Gözlere Dikkat

Fazla Sulanan Gözlere Dikkat!

Gözde sulanma, iltihaplanma, gözyaşı kesesi bölgesinde şişlik, apse gibi belirtilerle ortaya çıkan gözyaşı kanal tıkanıklığı, göz sağlığını tehdit eden hastalıkların başında geliyor…Göz Hastalıkları Uzmanı Doç.Dr.Barış Yeniad konu ile ilgili bilgiler verdi.

Tüp bebek tedavisi nedir Tüp bebek tedavisi nasıl yapılır

Tüp bebek tedavisi nedir? Tüp bebek tedavisi nasıl yapılır?

Çocuk sahibi olamayan çiftlerin başvurduğu bir yöntem olan tüp bebek tedavisi, son yıllarda ciddi başarı oranı ile dikkatleri çekiyor. Tüp bebek tedavisi hakkında bilgi almak isteyen vatandaşlar da, konuya dair internette araştırma yapıyor. Peki, tüp bebek tedavisi nedir? Tüp bebek tedavisi nasıl yapılır?

18.07.2018Gündem
Gelin adayına annem tabii ki karışır

Gelin adayına annem tabii ki karışır

Onu magazin sayfalarında ya sevgilileriyle görüyoruz, ya bir galeride sergi açılışında ya da dünyanın bir ucunda tatil yaparken... Peki ne zaman çalışır, ne iş yapar Hacı Sabancı? Zengin ailenin para harcayan çocuğu mu, yoksa hiç bilmediğimiz yanları var mı?

24.03.2018Magazin
İyi gıda, iyi hayat: Ochi Food

İyi gıda, iyi hayat: Ochi Food

81. sayımızın Girişimcilik sayfasında zorlu bir hastalık sürecini girişimine de ilham veren sağlıklı beslenme yöntemleriyle aşan Ochi Food’un kurucusu Tuğçe Ergün ile umut ve inanç dolu bir sohbet gerçekleştirdik.

22.02.2018Kampüs
Her 100 kadından 15inde görülüyor

Her 100 kadından 15'inde görülüyor

Adet düzensizliği, kadınlarda yüz ve vücutta tüylenme, sivilcelenme ve çocuk sahibi olamama gibi belirtiler ile kendisini gösteren polikistik over sendromu kadınlarda yaygın olarak görülüyor. Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi İç Hastalıkları Anabilim Dalı Endokrinoloji ve Metabolizma Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Bülent Okan Yıldız polikistik over sendromunun belirtileri, polikistik over sendromunun tedavisi hakkında bilgi verdi.

9.01.2018Sağlık
Tüp Bebek Tedavisi İçin Geç Kalmayın...

Tüp Bebek Tedavisi İçin Geç Kalmayın...

Tüp bebek tedavisinde geç kalınmaması gerektiğine vurgu yapan Kadın Doğum ve Tüp Bebek Uzmanı Op. Dr. Gurur Polat, yaş ilerledikçe tüp bebek tedavisinin giderek zorlaşacağını belirtti.

Bebek ve hayata dair bir röportaj

Bebek ve hayata dair bir röportaj

Mustafa Hoca’yla tüp bebek konusunda her şey

Nadir hastalıksız bebek projesi

'Nadir hastalıksız' bebek projesi

HER yıl nadir hastalığı bulunan binlerce çocuk için 1.5 milyar lira ilaç ödemesi yapan Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK), hem çocukların sağlıklı bir yaşam sürmesi hem ailelerin büyük acılar çekmemesi, hem de devlet bütçesine ağır bir yük olan bu hastalıkların önlenebilmesi için Sağlık Bakanlığı ile birlikte harekete geçti.

24.02.2017Gündem
Zamanlanmış birleşme nedir

Zamanlanmış birleşme nedir?

Kadın Hastalıkları veDoğum / Tüp Bebek Uzmanı Op. Dr. Gurur Polat cevaplıyor; Zamanlanmış birleşmenedir?Zamanlanmış birleşme, kadınlarda yumurtanınbüyütüldüğü, çatlatma iğnesi ile çatlamanın zamanının garanti altına alındığıve ardından çiftlerin bir hafta boyunca gün aşırı beraber olmalarının önerildiği birbirleşme tarzıdır. İlk basamak tedavilerdendir. Zamanlanmış birleşme, kadındayumurtalama konusunda bir sıkıntı varsa, erkekteki sperm sayısında veyaharekette bir sıkıntı mevcutsa kullanılabilmektedir.

Döllenme kontrolü nedir

Döllenme kontrolü nedir?

Kadın Hastalıkları veDoğum / Tüp Bebek Uzmanı Op. Dr. Gurur Polat cevaplıyor; Döllenme kontrolünedir?Döllenme kontrolünde dikkat edilen husus, annenin yarıkromozomu ile babadan gelen spermin yarı kromozomun iki ayrı çekirdekçik olarakgözükmesidir.  Yani, bir yumurtanıniçinde iki çekirdekçik gözükmelidir. Bu durumda yumurta döllenmiş olarak kabuledilir. Tek çekirdek gözükmesi durumunda yumurta döllenmemiş kabul edilirken,üç çekirdek gözükmesi durumunda ise anormal döllenmiş olarakadlandırılmaktadır.

Hamilelikte hangi vitaminler kullanılmalı

Hamilelikte hangi vitaminler kullanılmalı?

Türk Jinekoloji ve Obstetrik Derneği Başkanı Prof. Dr. Cansun Demir uyardı, "Daha çok yiyoruz, teknolojimiz ve üretim daha ileride ancak yeterince ve kaliteli beslenemiyoruz."

5.08.2016Sağlık
6 fincandan fazlası düşüğe neden oluyor

6 fincandan fazlası düşüğe neden oluyor!

Son yıllarda adım başı gördüğümüz kahve markaları sayesinde, kahvenin değişik lezzetlerde, soğuk olarak hazırlanarak yaz mevsiminde de tüketiminin artması, çeşidi gitgide artan enerji içecekleri eski yıllara göre çok daha fazla ve hesapsız kafein alımına neden oluyor.

18.07.2016Sağlık
Mikroenjeksiyon yöntemiyle tüp bebek tedavisi

Mikroenjeksiyon yöntemiyle tüp bebek tedavisi

Tüp bebek tedavisine başlarken sperm testinin büyük önem taşıdığını söyleyen Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı-Perinatolog Prof. Dr. Sevtap Hamdemir Kılıç, tüp bebek uygulamalarında testisten sperm alma teknikleri (TESA, TESE, PESA) hakkında açıklamalarda bulunuyor.

30.05.2016Sağlık
Türk doktordan kanser hastası anne adaylarına umut

Türk doktordan kanser hastası anne adaylarına umut

ABD’de birçok dergi ve kuruluş tarafından defalarca Amerika'nın en iyi doktorları arasında gösterilen, yaptığı başarılı yumurtalık nakli ile adını dünyaya duyuran Prof. Dr. Kutluk Oktay kanser hastası anne adayları için umut verdi. Yeni Yüzyıl Üniversitesi Gaziosmanpaşa Hastanesi'nden Prof. Dr. Oktay, "Yumurtalıkları isterseniz 100 yıl da dondurabilirsiniz. Böylece annelik şansı korunur." dedi.

19.04.2016Sağlık
SGK’lı hastaneye neden fark öder

SGK’lı hastaneye neden fark öder?

Tüm çalışanlar ve emekliler, özel sağlık kuruluşları da dahil hastanelere gidip, tedavi oluyor, ücretin bir kısmını SGK karşılıyor, üstünü cepten ödüyorlar. Ama neden ve ne kadar fark ödediklerini bilmiyorlar. İşte bu konuda merak edilenler.

13.04.2016Ekonomi
Polikistik Over Sendromu Nedir

Polikistik Over Sendromu Nedir?

Polikistik Over Sendromu (PCOS), kadınlardaki önemli bir yumurtlama problemi. Sorun, toplumdaki her 5 kadından birinde görülebiliyor. Peki ne yapmalı?

Çikolata kistinden korunmak için şekerli gıdalardan uzak durun

Çikolata kistinden korunmak için şekerli gıdalardan uzak durun

İngiltere’de yapılan bilimsel araştırmada 5 kadından birinde rastlanan Çikolata Kisti (Endometriozis) hastalığının tedavisinde çikolata, et, buğday ve süt ürünlerinin tüketimini azaltmanın olumlu etkileri olduğu görüldü.

28.01.2016Sağlık
İleri yaştaki anne adaylarına tüp bebekle yeni umut

İleri yaştaki anne adaylarına tüp bebekle yeni umut

ABD ve İtalya’dan sonra Türkiye'de 'Kantitatif PCR Genetik Tarama Testi' (Qpcr) tüp bebekte yeni bir dönem başlattı. Özellikle ileri yaştaki anne adayları için önemli özelliklere sahip qPCR testi ile anne adaylarının gebelik şansının yüzde 65 arttığı iddia edildi.

17.08.2015Avrupa
Güzel oyuncu Tuba Ünsal gençleşti

Güzel oyuncu Tuba Ünsal gençleşti!

Son zamanda yaptığı moda çalışmalarıyla adından söz ettiren oyuncu ve eski manken Tuba Ünsal, kök hücresi tedavisine başvurdu. Oyuncunun zaten çok güzel olduğunu vurgulayan takipçileri, bu işleme şaşırdı.

29.07.2015Sağlık
Erkek kısırlığına karşı yeni yöntem

Erkek kısırlığına karşı yeni yöntem

Günümüzde çiftlerin yüzde 15-20’sinin kısırlık problemi yaşadığı ve yüzde 50’sinin erkek faktörü kaynaklı olduğu tespit edildi. Sperm sayı, hareketlilik ve kalitesindeki yetersizlik normal gebelik oluşumu için engel teşkil ediyor.

9.04.2015Sağlık
Mert bebeğin kaderi Lorenzoya benzemeyecek

Mert bebeğin kaderi Lorenzo'ya benzemeyecek

İlk çocukları genetik hastalıkla dünyaya gelen Bayer çiftinin, sağlıklı bir çocuğa sahip olma hayali, tüp bebek yöntemiyle gerçekleşti.

5.03.2015Sağlık
Berene tüp bebek

Beren'e tüp bebek

Geçtiğimiz yıl Kenan Doğulu ile nikah masasına oturan Beren Saat'in anne olabilmek tedaviye başladığı öğrenildi.

24.02.2015Magazin

Yazar Sonuçları

Epidural anesteziyle doğum

Hamileliğin sonuna yaklaşırken bebeğin ismi, doğumun gereçekleşeceği hastane hatta bebeğin giyeceği ilk kıyafet gibi pek çok konuya karar verilmiş olunur.

3.08.2019

Tüp Bebek Tedavisinde Kadının Yaşı Önemli Midir?

Yaşın ilerlemesi ile birlikte hem kadında hem de erkekte üreme potansiyeli azalmaktadır. Bu azalma erkeklerde daha yavaş olmakta, fakat kadınlarda 37-38 li yaşlardan sonra üreme potansiyeli hızla azalmaktadır. Buradaki sebep, bütün organlarda olduğu gibi, üremeyi sağlayan organların da giderek yaşlanmasıdır.

20.05.2019

Yumurta dondurma işlemi kimlere yapılır?

Son yıllarda adını sıkça duyduğumuz bir alan… Sağlık nedenlerinden dolayı ya da partneri olmadığı için ya da kariyer planlamasından dolayı bebek planlamasını ilerleyen dönemlerde yapmak isteyen kadınların bir seçeneği yumurta dondurmak.

11.12.2018

Kadınlarda yumurta dondurma devri

Kariyer planları, doğru zaman derken ileri yaşlarda evlilikler ve doğumlar artış gösterdi.

23.09.2018

Ayda 58 TL’ye tamamlıyorlar

SGK ile anlaşmalı özel hastanelerde, tedavi ücretlerini karşılayan tamamlayıcı sağlık sigortasına talep arttı. Ortalama fiyatı 700 lira olan sağlık sigortasını, 35 yaşında bir kişi yıllık 590 lira primle de yaptırabiliyor. Sadece yatarak tedavi istenirse fiyat, 280 liraya kadar düşüyor.

1.04.2018

SMA hastaları ilaç bekliyor

Gülben Ergen bu hafta oğulları SMA hastası olan Mesut- Safiye Korkmaz çiftinin evine konuk oldu ve ilacı yeni bulunan bu hastalığın zorluklarını dinledi.

17.05.2017

Yetiş Ayşe!

Sevgili dostlar geçen hafta Yetiş Ayşe yine birçok ailenin yüzünü güldürdü. Bu da sizlerin sayesinde oldu dostlar.

14.05.2017

Kapris yok

 Tren adlı filmde Beren Saat ve İlker Kaleli’nin oynayacağı açıklanmıştı, taraflar da bunu doğruladılar.

21.04.2017

Yanlış ilaç karaciğeri bitiriyor

Her ilaç aynı zamanda iki ucu keskin bir bıçak. Bıçağın en çok kestiği, en çok zarar verdiği organların başındaysa karaciğer var. Nedeni, ilaçların önemli bir bölümünün karaciğere mutlaka bir uğraması.

19.04.2016

Aşktan utanan ülkeye iyi gelen kadın

¨Başaran Kadınların İlham Veren Hikayeleri¨ dizisinin bu haftaki misafiri, Seda Diker.

13.02.2016

Devlet hastanelerinde CEO dönemi…

Bu haftaki röportaj konuğumuz Adana İli Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreteri Prof. Dr. Osman Kürşat Arıkan.

26.01.2015