MENÜ

Sosyal Güvenlik Kurumu

Sosyal Güvenlik Kurumu ile ilgili tüm haberleri, son dakika Sosyal Güvenlik Kurumu haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Bugün Sosyal Güvenlik Kurumu haberlerinde son durum nedir? İşte tüm flaş gelişmeler...

Toplam 17.310 Sosyal Güvenlik Kurumu haberi bulunmuştur.

16 Mayıs 2006 tarihinde kabul edilen 5502 sayılı Sosyal Güvenlik Kurumu Kanunu ile Bağkur, SSK ve Emekli Sandığı kurumlarının devredilmesi ile kurulmuş, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı'nın ilgili bir kuruluşudur. Kurum; genel kurul, yönetim kurulu ve başkanlık olmak üzere üç organdan oluşur.

Temel amacı; sosyal sigortacılık ilkelerine dayalı, etkin, adil, kolay erişilebilir, aktüeryal ve malî açıdan sürdürülebilir, çağdaş standartlarda sosyal güvenlik sistemini yürütmektir.

Kurumun görevleri şunlardır:

-Ulusal kalkınma strateji ve politikaları ile yıllık uygulama programlarını dikkate alarak sosyal güvenlik politikalarını uygulamak, bu politikaların geliştirilmesine yönelik çalışmalar yapmak.

-Hizmet sunduğu gerçek ve tüzel kişileri hak ve yükümlülükleri konusunda bilgilendirmek, haklarının kullanılmasını ve yükümlülüklerinin yerine getirilmesini kolaylaştırmak.

-Sosyal güvenliğe ilişkin konularda; uluslararası gelişmeleri izlemek, Avrupa Birliği ve uluslararası kuruluşlar ile işbirliği yapmak, yabancı ülkelerle yapılacak sosyal güvenlik sözleşmelerine ilişkin gerekli çalışmaları yürütmek, usûlüne göre yürürlüğe konulmuş uluslararası antlaşmaları uygulamak.

-Sosyal güvenlik alanında, kamu idareleri arasında koordinasyon ve işbirliğini sağlamak.

-Bu Kanun ve diğer kanunlar ile Kuruma verilen görevleri yapmak.

Sosyal Güvenlik Kurumu Haberleri

Ne zaman emekli olurum Emeklilik yaşı hesaplama ekranı ve detayları

Ne zaman emekli olurum? Emeklilik yaşı hesaplama ekranı ve detayları

Ne zaman emekli olurum? sorusu emeklilik için gün sayan vatandaşların gündeminde yer almaya devam ediyor. SGK, Bağ Kur ya da Emekli Sandığı çalışanları için emeklilik tarihi prim gün sayısı ve ilk sigortalı olunan tarihe göre değişiyor. Peki, emeklilik yaşı nasıl hesaplanır? Emeklilik yaşı hesaplamada neler etkilidir? İşte, emeklilik yaşı hesaplama ekranı ve konuyla ilgili bilgiler.

11.12.2019Gündem
AYMden yaşlılık aylığı kesilen emekli ile ilgili flaş karar

AYM'den yaşlılık aylığı kesilen emekli ile ilgili flaş karar

Anayasa Mahkemesi, tekrar çalışmaya başladığı için SSK'dan bağlanan yaşlılık aylığı kesilen emekliden, yersiz ödenen aylıkların faiziyle geri alınması nedeniyle "mülkiyet hakkının ihlal edildiği" sonucuna vardı.

11.12.2019Gündem
Emekliler yüzde 1.5 promosyon istiyor

Emekliler yüzde 1.5 promosyon istiyor

2020 yılında banka promosyonlarıyla ilgili sözleşmesi bitecek emekliler, yeni dönemde her yıl için maaşın yüzde 1.5’u kadar promosyon istiyor. Türkiye Emekliler Derneği, konuyla ilgili taleplerini önümüzdeki günlerde hükümete de iletecek. Türkiye’de halen 12 milyon 850 bin emekli bulunuyor.

8.12.2019Ekonomi
Altay’ın vergi borcu silindi

Altay’ın vergi borcu silindi

ALTAY yönetimi, yıllardır kulübün kamburu haline gelen vergi borcunu kapatmayı başardı.

4.12.2019Futbol
Emeklilere 2020 banka promosyon ödemeleri ne zaman yapılacak

Emeklilere 2020 banka promosyon ödemeleri ne zaman yapılacak?

SGK ile bankalar arasında imzalanan protokol kapsamında yaklaşık 10 milyon emekli, promosyon alabilmek için bankalara taahhütte bulunuyor. Söz konusu promosyonların 2020'de ne zaman ödeneceği merak konusu oldu. Peki, emeklilere 2020 banka promosyon ödemeleri ne zaman yapılacak?

2.12.2019Gündem
Ölümü göze alıp anne oldu, ilacını kullanamazsa oğlu annesiz büyüyecek

Ölümü göze alıp anne oldu, ilacını kullanamazsa oğlu annesiz büyüyecek 

DÜNYADA 20'ye yakın kişide görülen, Adenozin Deaminaz (ADA) adlı bağışıklık sistemi hastalığı olan Şeyma Öztürk (26), ölüm riskine rağmen hamile kalıp, 2 ay önce bebeğini dünyaya getirdi. Doğum yapan ikinci hasta olan Öztürk'ün haftada 3 kutu kullandığı ilacın üretimi, şubatta durduruldu. Kutusu 7 bin 500 euro olan yeni ilacın ithalatı ise Sosyal Güvenlik Kurumu'nun 'Yurt Dışı İlaç Fiyat Listesi'nde henüz yer almıyor. Daha önce temin ettiği, son kullanma tarihi geçmiş ilacın son kutusuyla tedavisini sürdürmeye çalışan Öztürk, ''İlacı alamazsam bebeğim annesiz kalacak'' dedi. 

1.12.2019Gündem
Ulaşımda engeller Turuncu Masa ile kalkıyor

Ulaşımda "engeller" Turuncu Masa ile kalkıyor

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Cahit Turhan "Bakanlığımızın himayelerinde yürütülen Türkiye'de Yolcu Taşımacılığı Hizmetlerinin Erişilebilirliği Projesi uygulamaları, ulaşımın ve bilişimin her aşamasında devam ediyor" dedi.

1.12.2019Ekonomi
SGK’yı yendi şimdi sıra kanserde

SGK’yı yendi şimdi sıra kanserde

İstanbul Maltepe’de yaşayan 68 yaşındaki İlhan Okçu, üç yıl önce akciğer kanserine yakalandı. İşçi emeklisi olan Okçu, 45 kez kemoterapi, 10 kez radyoterapi tedavisi gördü. Kanserin sıçradığı anlaşılınca Sağlık Bakanlığı’nın izniyle Ağustos 2017’den itibaren ilaç tedavisine başladı.

1.12.2019Gündem
250 milyon TL’lik SGK dolandırıcılığı

250 milyon TL’lik SGK dolandırıcılığı

Jandarma Genel Komutanlığı Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Daire Başkanlığı, Ankara, İstanbul ve İzmir’de faaliyet gösteren 3 medikal firmasının, kullanılmamış medikal malzemeleri kullanmış gibi faturalandırarak SGK’yi dolandırdıkları iddiası üzerine harekete geçti. İstanbul, Ankara, İzmir, Bursa, Gaziantep, Samsun ve Muğla’da çok sayıda adrese eş zamanlı baskın yapıldı. Medikal firmaların merkezlerine de yapılan baskınlarda 23 kişi gözaltına alınırken, milyonlarca lira değerinde düzenlenmiş fatura, sahte etiket/barkodlara el konuldu.

30.11.2019Ekonomi
305 bin kayıt dışı çalışana ulaşılacak

305 bin kayıt dışı çalışana ulaşılacak

Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK), tehdit olarak gördüğü kayıt dışılık için gelecek yıl kapsamlı bir denetim sürecine başlayacak.

29.11.2019Ekonomi
EYT konusunu bir de benden dinleyin

EYT konusunu bir de benden dinleyin

Emeklilikte yaşa takılanların durumunu tartışırken büyük resmi kaçırıyoruz.

25.11.2019Ekonomi
Hayvancılık desteklemeleri haczedilemeyecek

Hayvancılık desteklemeleri haczedilemeyecek

TÜRKVET'e kayıtlı en az 100 anaç küçükbaş hayvan varlığına sahip işletmeler, çoban istihdamı desteğinden yararlanabilecek.

20.11.2019Ekonomi
Tarihi bütçe

Tarihi bütçe

Sosyal Güvenlik Kurumu’nun bütçesi, tarihte ilk kez 500 milyar lira sınırını geçiyor. 2020 yılında SGK’nın bütçesi 524 milyar TL olacak. Türkiye bütçesi ise, aynı tarih itibariyle 1 trilyon 95 milyar TL olacak. Emekli aylıklarına aktarılan tutar da 342 milyar TL’ye kadar çıkacak.

20.11.2019Ekonomi
Muharip Gazilerimizin hakları nelerdir Şeref Aylığı kimlere ne oranda bağlanmaktadır

Muharip Gazilerimizin hakları nelerdir? Şeref Aylığı kimlere ne oranda bağlanmaktadır?

Sosyal Güvencesi olmayan gazilere bir asgari ücret tutarında, sosyal güvencesi olan gazilere ise vatani hizmet tertibinden 5750 gösterge rakamının her yıl Bütçe Kanunu ile tespit edilen memur maaş katsayısı ile çarpılmasından bulunacak miktarda aylık bağlanmaktadır. Peki Muharip Gazilerimizin hakları nelerdir? Şeref Aylığı kimlere ne oranda bağlanmaktadır?

19.11.2019Gündem
e-Devlette kullanıcı sayısı 44,5 milyonu geçti

e-Devlette kullanıcı sayısı 44,5 milyonu geçti

Cumhurbaşkanlığı Dijital Dönüşüm Ofisi Başkanı Ali Taha Koç, e-Devlet kullanıcı sayısının 44 milyon 585 bin 564 kişiye ulaştığını belirterek, "2008 yılında 5 bin 747 olan giriş sayısı da bu yıl 1 milyar 9 milyon 512 bine ulaştı." dedi.

17.11.2019Teknoloji
e-Devlette kullanıcı sayısı 44,5 milyonu geçti

e-Devlette kullanıcı sayısı 44,5 milyonu geçti

Cumhurbaşkanlığı Dijital Dönüşüm Ofisi Başkanı Dr. Ali Taha Koç "E-Devlet kullanıcı sayısı 44 milyon 585 bin 564 kişiye ulaştı. 2008 yılında 5 bin 747 olan giriş sayısı da bu yıl 1 milyar 9 milyon 512 bine ulaştı" dedi.

17.11.2019Ekonomi
Son dakika: Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan EYT açıklaması: ‘Biz bunu yapmayacağız’

Son dakika: Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan EYT açıklaması: ‘Biz bunu yapmayacağız’

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, İstanbul'daki toplu açılış töreninde gündeme ilişkin önemli açıklamalarda bulundu. Cumhurbaşkanı Erdoğan, EYT ile ilgili yaptığı açıklamada "Tutturmuşlar erken emeklilik diye. İskandinav ülkelerinin çoğu bundan battı. Bu hesap yanlış hesaptır. Seçim kaybetsek de bu işte yokum" dedi.

16.11.2019Gündem
Bakan Selçuk: Öğretmenlerin yüzde 65i genç

Bakan Selçuk: Öğretmenlerin yüzde 65'i genç

2020 Yılı Bütçesi Plan ve Bütçe Komisyonu’nda MEB ile bağlı kuruluşlarının 2020 yılı bütçesi görüşülüyor. Burada konuşan Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, "Öğretmen norm kadro doluluk oranı ülke genelinde yüzde 90.34 seviyesinde. 40 yaş ve altındaki öğretmen sayımız toplam öğretmen sayımızın yüzde 65'ine tekabül ediyor” dedi.

15.11.2019Eğitim
İstanbul Valiliğinden kayıt dışı Suriyeli açıklaması

İstanbul Valiliği'nden kayıt dışı Suriyeli açıklaması

İstanbul Valiliği, "01 Ocak - 15 Kasım tarihleri arasında 46 bin 350 düzensiz göçmen ve 4 bin 357 kayıtsız Suriyeli hakkında dosyalı işlem yapılmıştır" denildi.

15.11.2019Gündem
Bakan Selçuk: 8,3 milyon kişinin diyabet tedavisi karşılandı

Bakan Selçuk: 8,3 milyon kişinin diyabet tedavisi karşılandı

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Selçuk, "Tüm dünyada yaklaşık 425 milyon diyabet hastası olduğunu biliyoruz. Ülkemizde bu sayı maalesef 10 milyonu aşmış durumda. Her 8 kişiden biri bu hastalıktan muzdarip. Hastalığın etkin tedavisi ve yönetimini sağlayabilirsek hastalarımızın hayat kalitesini artırabileceğiz hem de sağlık harcamalarını azaltmış olacağız" açıklamasında bulundu.

14.11.2019Ekonomi
Çalışan annelere kreş desteği şartları nedir Çalışan anneye kreş yardımı başvurusu nasıl yapılır

Çalışan annelere kreş desteği şartları nedir? Çalışan anneye kreş yardımı başvurusu nasıl yapılır?

Çalışan annelerin son dönem internette merakla araştırdığı soruların arasında kreş desteği konusu yer alıyor. Bu konu hakkında başvuru şartları ve çalışan annelerin hangi şartları yerine getirdiği takdirde kreş desteğinden faydalanabileceği merak ediliyor. Peki Çalışan annelere kreş desteği şartları nedir? Çalışan anneye kreş yardımı başvurusu nasıl yapılır?

14.11.2019Gündem
Meclis Tıbbi Aromatik Bitkileri Araştırma Komisyonu: 698’in 83’ü zehirli

Meclis Tıbbi Aromatik Bitkileri Araştırma Komisyonu: 698’in 83’ü zehirli

Meclis Tıbbi Aromatik Bitkileri (TAB) Araştırma Komisyonu, son dönemde ıspanakla karıştığı için zehirlenme olaylarıyla gündeme gelen ‘zehirli bitkiler’in listesinin yer aldığı bir rapor hazırladı.

14.11.2019Gündem
Normal şartlarda ne zaman emekli olurum 2019 SGK, Bağ Kur devlet memuru emeklilik yaşı öğrenme

Normal şartlarda ne zaman emekli olurum? 2019 SGK, Bağ Kur devlet memuru emeklilik yaşı öğrenme

Aktif iş yaşamını sürdüren çalışanlar, emeklilik zamanına yönelik araştırmalarına devam ediyor. SGK’lı (4-a), Bağ Kur’lu (4-b) ya da devlet memuru (4-c) olan vatandaşlar, emeklilik yaşı sorgulamalarına devam ederken, "normal şartlarda ne zaman emekli olurum?" sorusuna yanıt arıyor. Emeklilik yaşı hesaplaması, çalışanların bağlı olduğu statülere göre değişebiliyor. Peki, emeklilik yaşı nasıl ve nereden öğrenilir? İşte, 2019 yılı emeklilik yaşı öğrenmek hakkında merak edilen bilgiler.

13.11.2019Ekonomi
Eğitimli çocuk bakıcısı desteğine başvurular başladı

"Eğitimli çocuk bakıcısı" desteğine başvurular başladı

Sosyal Güvenlik Kurumunca Avrupa Birliği destekli "Eğitimli Çocuk Bakıcılarının Teşviki Yoluyla Kayıtlı Kadın İstihdamının Desteklenmesi Projesi"ne başvurular "www.sgk.gov.tr" üzerinden alınıyor.

13.11.2019Ekonomi
‘Güneş kremi istiyoruz’

‘Güneş kremi istiyoruz’

Doğuştan pigment eksikliği nedeniyle albino olan çocuklar ve aileleri, CHP Adana Milletvekili Burhanettin Bulut ile bir araya geldi, “Güneş kremi istiyoruz” dedi.

13.11.2019Gündem
Çalışan anneye 1300 lira destek

Çalışan anneye 1300 lira destek

Sigortalı çalışan annelere müjde. 0-24 aylık çocuklarını bakıcıyla büyüten annelere,her ay 1300 lira destek sağlanacak.Kayıtlar 13 Kasım’da başlıyor.

11.11.2019Ekonomi
Rapor Parası ne zaman yatar E rapor sorgulama

Rapor Parası ne zaman yatar? E rapor sorgulama

Rapor parası, çeşitli sebeplerle iş yerinden rapor almak zorunda kalan vatandaşlar tarafından araştırılmaya devam ediyor. SGK tarafından hesaplara yatırılan rapor parası, PTT üzerinden çekilebiliyor. Peki, rapor parası ne zaman yatırılacak? İşte, E Rapor sorgulama ekranı ve detaylı bilgiler

5.11.2019Ekonomi
6.5 milyon kişi asgari ücretli

6.5 milyon kişi asgari ücretli

Türkiye'de SGK’lıların ortalama ücreti brüt 3 bin 240 TL. TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’na sendikalar tarafından verilen bilgiye göre, SGK kayıtlarında ücretlerin yüzde 42’si asgari ücret olarak gözüküyor. Komisyonda, gelir vergisine yüzde 40’lık yeni bir dilim eklenmesiyle ilgili maddenin görüşmeleri sırasında, işçi ve işveren sendikalarına da söz verildi.

5.11.2019Ekonomi
60 bin işyeri denetlenecek

60 bin işyeri denetlenecek

Kayıt dışı ve eksik ücret denetimi yapmaya hazırlanan SGK, 33 bin işyerini kapsama aldı. Ayrıca yoğun ve yaygın denetimler kapsamında toplam 60 bin işyerinin denetlenmesinin sağlanacağı da açıklandı.

31.10.2019Ekonomi
Gazi Üniversitesi 61 akademisyen alacak İşte başvuru şartları ve tarihi

Gazi Üniversitesi 61 akademisyen alacak! İşte başvuru şartları ve tarihi

Gazi Üniversitesi araştırma görevlisi ve öğretim görevlisi alınacağını duyurdu. Resmi Gazete'de verilen ilana göre, üniversitenin farklı birimlerinde toplam 61 akademisyen görev yapacak. Ön değerlendirme sonuçları üniversitenin internet sitesinden duyurulacak. Peki, Gazi Üniversitesi akademisyen alımı başvuru şartları neler? Kadro dağılımı nasıl olacak? İşte, ilanla ilgili merak edilenler.

30.10.2019Gündem
Çalışan annelere sağlanan kreş desteğinin şartları nedir

Çalışan annelere sağlanan kreş desteğinin şartları nedir?

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı ile AB Delegasyonu, "Kurumsal Çocuk Bakım Hizmetleri Yoluyla Kadın İstihdamının Desteklenmesi Projesi"ni hayata geçirecek. Peki Çalışan annelere aylık 650 lira destek şartları nedir? Hangi durumda olan vatandaşlarımız bu devlet desteğinden faydalanabilecekler ve başvurular hangi tarihte alınacak? İşte detaylar

30.10.2019Ekonomi
Tüm çalışanları ilgilendiriyor İşten çıkarılsanız da o ücret ödenecek

Tüm çalışanları ilgilendiriyor! İşten çıkarılsanız da o ücret ödenecek

Sosyal Güvenlik Uzmanı Özgür Erdursun, işten çıkan çalışanlara fazla mesai müjdesi verdi.

27.10.2019Ekonomi
Çalışan annelere 650 lira kreş desteği başvuru şartları nedir Hangi illerde kreş desteği yapılacak

Çalışan annelere 650 lira kreş desteği başvuru şartları nedir? Hangi illerde kreş desteği yapılacak?

Aile, Çalışma ve Sosyal Politikalar Bakanlığı tarafından duyurulan çalışan annelere 650 liralık kreş desteği kapsamında başvuru şartları açıklandı. Şimdilik 7 pilot ilde geçerli olan kreş desteği başvurusu e devlet üzerinden yapılacak. Peki, çalışan annelere kreş desteği başvuru şartları neler? 650 liralık kreş desteği hangi illerde geçerli? İşte, o konu hakkında bilgiler.

25.10.2019Ekonomi
2019-İSG 2. Dönem başvuru tarihleri ve başvuru detayları açıklandı.. İşte başvuru kılavuzu

2019-İSG 2. Dönem başvuru tarihleri ve başvuru detayları açıklandı.. İşte başvuru kılavuzu

İSG: İş Sağlığı ve Güvenliği Genel Müdürlüğü İşyeri Hekimliği ve İş Güvenliği Uzmanlığı Sınavı ile ilgili detaylar açıklandı.. Adayların başvuru ile ilgili merak ettiği tüm soruların cevapları yayınlanan başvuru kılavuzunda detayları ile aktarıldı. İşte İSG 2. Dönem başvuru tarihleri ve detaylar

25.10.2019Gündem
Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın SGK verilerini inceleyen memurlara hapis cezası

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın SGK verilerini inceleyen memurlara hapis cezası

TRABZON'da, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Sosyal Güvenlik Kurumu'na (SGK) ait kişisel verilerini inceledikleri tespit edilen 3'ü kadın 5 memur, tutuksuz yargılandıkları davada 2,5'ar yıl hapis cezasına çarptırıldı.

24.10.2019Gündem
İstanbul Valiliğinden kaçak göçmen açıklaması

İstanbul Valiliği'nden kaçak göçmen açıklaması

İSTANBUL Valiliği,  34 bin 397 kaçak göçmenin geri gönderme merkezlerinin bulunduğu illere sevk edildiğini açıkladı.

18.10.2019Gündem
Maaşlarda yeni dönem... İnternet üzerinden yapılabilecek

Maaşlarda yeni dönem... İnternet üzerinden yapılabilecek

SGK Adana İl Müdürü Bilal Canbolat, 3-5 yıl içerisinde emekli maaşlarının tamamen internet üzerinden bağlanabileceğini söyledi.

17.10.2019Ekonomi
Emekli olacaklar dikkat E-devletten maaş bağlanacak

Emekli olacaklar dikkat! E-devlet'ten maaş bağlanacak

SGK Adana İl Müdürü Bilal Canbolat, 3-5 yıl içerisinde emekli maaşlarının tamamen internet üzerinden bağlanabileceğini söyledi.

17.10.2019Ekonomi
Çatıdan düşen astsubay 4 yıl sonra ‘şehit’ sayıldı

Çatıdan düşen astsubay 4 yıl sonra ‘şehit’ sayıldı

Dört yıl önce görev yaptığı askeri üste yüksekten düşme nedeni ile hayatını kaybeden Astsubay Kıdemli Çavuş Gökhan Yıldırım’ın vazife malulü sayılmasına ilişkin açılan davada önemli bir gelişme yaşandı. SGK’ya karşı açılan davada mahkeme, Yıldırım’ın vazife malulü sayılmasına karar verdi. Kararla birlikte Yıldırım'ın anne ve babası çocuklarının maaşını alabilecek; madenci kardeşi de kamuda iş bulabilecek.

14.10.2019Gündem

Yazar Sonuçları

EYT konusunu bir de benden dinleyin

Emeklilikte yaşa takılanların durumunu tartışırken büyük resmi kaçırıyoruz.

25.11.2019

Bu yazıyı okumadan özel sağlık sigortanızı yenilemeyin

Genelde sene sonları, özel sağlık sigortalarının yenilendiği dönemdir. Özellikle de şirketlerin çalışanları için yaptırdıkları, adına da grup sağlık sigortası denilen poliçeler, sene sonunda yenilenir. Sağlık sigortalı kişi sayısı bugün için 2.5 milyona yakın ki, bunun da 1.5 milyonu şirketlerin yaptırdıkları grup sağlık sigortasıdır; kalan bir milyonu ise bireysel sigortalılardır. Nüfusun sadece yüzde 3’ü özel sağlık sigortalı ve uzun yıllardır da bu sayı artmıyor.

18.11.2019

20 soruda esnaf işsizlik sigortası

İflas eden ya da işyerini kapatan esnaflar için işsizlik sigortası 2020 yılında başlıyor. Bu kapsamda Esnaf Ahilik Sandığı kurulacak ve tüm Bağ-Kur’lular, kendi adına çalışanlar, şirket ortakları her ay prim ödeyerek, yılbaşından itibaren zorunlu olarak sigortalanacak. Ödenecek prim tutarı yeni yılda belirlenecek asgari ücretle birlikte netleşecek. Gerekli şartları yerine getirenler 2023 yılından itibaren Sandıktan maaş almaya başlayacak. İşte milyonlarca esnafı ilgilendiren Esnaf Ahilik Sandığı ile ilgili tüm merak edilenler.

14.11.2019

İşyerlerine sıkı denetim geliyor

İstihdamda kayıt dışılığı azaltmak için 2020’de riskli işyerlerine sıkı denetim geliyor. Resmi Gazetede yayımlanan 2020 Yılı Cumhurbaşkanlığı Yıllık Programı’nda, sosyal güvenlik alanında 2020 yılı hedefleri sıralandı. Ağırlığı ise kayıt dışı istihdam ile mücadele aldı. Aynı zamanda programda, emeklilikte yaşa takılanlara da müjdeli haber çıkmadı.

7.11.2019

Şirket sahipleri SSK’lı olabilir mi?

Şirket sahipleri ve ortakları Bağ-Kur’lu olmak zorunda. Ancak çoğunluk, hem şartlardan hem de emeklilik gelirinin daha iyi olması nedeniyle SSK’yı istiyor. Bunun için de ya kendilerini işçi gibi gösteriyor ya da sonradan SSK’ya kayıtlarını yaptırıyorlar. Peki, şirket sahipleri SSK’lı olabiliyor mu, olanların durumu ne olacak?

30.10.2019

15 soruda çocuk bakım desteği... Çalışan 10 bin 250 anneye, her ay 100 Euro ödenecek

Sosyal Güvenlik Kurumu, Kurumsal Çocuk Bakım Hizmetleri adı altında yeni proje başlattı. Bu kapsamda 7 ilde çalışan annelere her ay 100 Euro, yani 650 lira destek verilecek. Ayrıca çocuğun kırtasiye giderleri de ödenecek. Böylece annelerin kreş, anaokulu, gündüz bakımevi gibi çocuğun okulöncesi eğitim ve bakım kurumuna gönderilmesi durumunda ortaya çıkacak masrafları karşılanacak. İlk önce kayıt yaptıran 10 bin 250 anneye gerekli şartları yerine getirmesi halinde 26 milyon Euro ödenecek. Peki, kimler bu destekten yararlanabilecek?

23.10.2019

1000 yıllık zeytin ağacının altında: BERNADET

Ağustos ayında Hürriyet İzmir temsilcisi Deniz Sipahi’nin köşesinde, Alaçatı’da Bernadet adında yeni bir otel ve restoran açıldığını okuyup not almıştım.

19.10.2019