MENÜ

Sakatatlar

Sakatatlar ile ilgili tüm haberleri ve son dakika Sakatatlar haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Toplam 204 Sakatatlar haberi bulunmuştur.

Sakatatlar Haberleri

Demir Eksikliğini Giderecek 7 Besin Grubu

Demir Eksikliğini Giderecek 7 Besin Grubu

Demir eksikliği her yaşta görülebilen ve yaşam kalitesini düşüren bir rahatsızlıktır. El ve ayaklarda üşüme, halsizlik, sürekli yorgunluk, iştah kaybı, nefes darlığı, çarpıntı gibi belirtiler demir eksikliğini işaret ediyor olabilir. Beslenmenizde düzenli olarak yer vereceğiniz bazı gıdalar vücudunuzun demir miktarını artıracak ve sizi bu rahatsızlıktan koruyacaktır. İşte bu gıdalar:

Talebi karşılamakta güçlük çekiyorlar Artık bulamıyorlar...

Talebi karşılamakta güçlük çekiyorlar! Artık bulamıyorlar...

Adana'da Kasaplar Çarşısı esnafı sakatat talebini karşılamakta güçlük çekiyor. Esnaf Tufan Dönen, Adana’da gece yemek sektörünün hareketlendiğini, sakatata talebin çok fazla olduğunu belirtti.

2.09.2019Ekonomi
Yer İzmir... Rezalet Ormana atmışlar...

Yer İzmir... Rezalet! Ormana atmışlar...

İZMİR'in Buca ilçesinde, Kurban Bayramı'nda kesilen hayvanların derileri ile sakatatları, kimliği belirsiz kişi ya da kişilerce ormanlık alana atıldı. Zabıta ekipleri, çevreyi kirletenleri belirlemek için soruşturma başlattı.

15.08.2019Gündem
Kurban Bayramı’na Özel Beslenme Önerileri

Kurban Bayramı’na Özel Beslenme Önerileri

Uzman Diyetisyen Gökçen Özüpek, Kurban Bayramı’nda sağlıklı ve dengeli beslenmeye yönelik uyarılarda bulundu.

Hamilelikte B12 Takviyesine Dikkat Edin

Hamilelikte B12 Takviyesine Dikkat Edin

Hamilelik döneminde B12 takviyesi almanın önemine dikkat çeken Hematoloji Uzmanı Prof. Dr. Birol Baytan, bu dönemde günlük B12 vitamin ihtiyacının yaklaşık 3 mikrogram olması gerektiğinin altını çizdi, "Annede gebelikte B12 eksikliği varsa, bebek de eksik depoyla dünyaya gelir" dedi.

Kamyonet devrildi, kasasındaki sakatatlar yola saçıldı

Kamyonet devrildi, kasasındaki sakatatlar yola saçıldı

Manisa'nın Turgutlu ilçesinde, sakatat yüklü kamyonetin devrilmesi sonucu meydana gelen kazada, sürücü Tarık Mansur (29) yaralandı. Kamyonet kasasındaki sakatatlar ise yola saçıldı.

16.06.2019Gündem
X, Y ve Z Kuşakları Nasıl Besleniyor

X, Y ve Z Kuşakları Nasıl Besleniyor?

Kuşak kavramı kişilerin; aşağı yukarı aynı yıllarda doğduğu, aynı çağın koşullarını, benzer sıkıntıların olduğu yazgıları yaşamış benzer ödevlerle yükümlü olmuş kişilerin oluşturduğu topluluktur. Diyetisyen Ebru Kahraman, kuşakların beslenme programları ve yaşam tarzları hakkında bilgi verdi.

Üzerinden anne ve babasının bağırsakları çıktı

Üzerinden anne ve babasının bağırsakları çıktı

Rusya’da polisler tarafından üstü aranan Senagalli gencin üzerinden anne ve babasına ait bağırsaklar çıktı.

24.05.2019Dünya
B12 Hangi Besinlerde Yer Alır

B12 Hangi Besinlerde Yer Alır?

Birçok insan sabah uyandığında bile kendini yorgun hissettiğinden, dikkatini toplayamamaktan ve sürekli vücudunda gelişen şikayetlerden yakınır. Bu durumu ortaya çıkaran bir sürü neden olabilir ancak çoğu zaman en temel sebeplerden biri olan B12 vitamini eksikliği atlanır.İç Hastalıkları Uzmanı Dr. İsmail Çelik, konuyla ilgili önemli bilgiler verdi.

Önlem Alınmazsa 40 Sene İçinde Herkes Diyabet Hastası Olacak

'Önlem Alınmazsa 40 Sene İçinde Herkes Diyabet Hastası Olacak'

Diyabetin, beslenmenin sağlıklı bir zemine oturtulmasıyla tam olarak aşılabileceğini belirten Fitoterapi Uzmanı Dr. Ümit Aktaş, “Önlem alınmazsa 40 sene içinde bu ülkedeki herkes diyabet hastası olacak!” diyerek tıbbi beslenmede giderek artan bir tehdide işaret etti.

Dalak nasıl pişirilir Dalak pişirmenin püf noktaları

Dalak nasıl pişirilir? Dalak pişirmenin püf noktaları

Dalak sakatatlar arasında kıymeti en az bilinenlerdir. Halbuki özellikle kansızlık sorunu çekenlerin bol bol dalak yemesi gerekir. Çünkü dalak ciğer ile birlikte en güçlü demir kaynaklarından biridir. Peki dalak nasıl pişirilir, biliyor musunuz? İşte dalak pişirirken dikkat etmeniz gereken püf noktaları ve birkaç dalak pişirme fikri...

Uykuluk nedir, nasıl pişirilir

Uykuluk nedir, nasıl pişirilir?

Sakatatlar arasında en az bilinenlerden fakat en lezzetlilerinden biri olan uykuluk, arama motorlarında en çok aranan maddelerden biri. Siz de adı İstanbul Sütlüce ile özdeşleşmiş uykuluk nedir, uykuluk eti nasıl pişirilir öğrenmek istiyorsanız, sizi hemen aşağı alalım. Çünkü uykuluk hakkında merak ettiğiniz her şeyi ve uykuluk tarifini içeriğimizde bulabilirsiniz.

Diyabet Diyetinizde Ekmek Var İse...

Diyabet Diyetinizde Ekmek Var İse...

Beslenme bozukluğu ve obezite nedeniyle ortaya çıkan Tip 2 Diyabet hastalığının her geçen gün arttığını, ülkemizde Avrupa ortalamasının 3 katı, dünya ortalamasının 2 katı diyabet hastası olduğunu belirten Fitoterapi Uzmanı Dr. Ümit Aktaş, hastaların sıklıkla yanlış yönlendirildiğini, diyabet diyet listelerinde yer alan karbonhidrat ve glüten içeren besinlerin diyabet hastalarının en büyük düşmanı olduğunu vurguladı.

Sakatat nedir Sakatat çeşitleri neler

Sakatat nedir? Sakatat çeşitleri neler?

Sakatat Türk mutfağı kadar Yunan, Fransız, İspanyol, İtalyan ve Uzak Doğu mutfaklarında çok yaygın olarak kullanılan bir yiyecektir. Sakatatlar, önemli vitaminler, mineraller, sağlıklı yağlar gibi hemen hemen her besin maddesinin en yoğun kaynağıdır. Peki, sakatat tam olarak nedir? Sakatat çeşitleri neler?

12.10.2018Keyif
Vücudun Demir Seviyesini Yükseltecek Besinler

Vücudun Demir Seviyesini Yükseltecek Besinler

Demir eksikliği her yaşta görülebilen ve yaşam kalitesini düşüren bir rahatsızlıktır. El ve ayaklarda üşüme, halsizlik, sürekli yorgunluk, iştah kaybı, nefes darlığı, çarpıntı gibi belirtiler demir eksikliğini işaret ediyor olabilir. Beslenmenizde düzenli olarak yer vereceğiniz bazı gıdalar vücudunuzun demir miktarını artıracak ve sizi bu rahatsızlıktan koruyacaktır. İşte bu gıdalar...

Kolajen Etkili 8 Besin Grubu

Kolajen Etkili 8 Besin Grubu

Kemik, kas, diş, deri, tendon bağlar, damarların yapısında bulunan kolajen, vücut dokularına güç ve esneklik kazandıran, vücutta en çok bulunan bir çeşit proteindir. Vücudumuz kolajen üretiminin bir bölümünü kendi yapar. Kalan bölüm için ise besinlerle desteklemek gerekir. Yaşın ilerlemesi ile üretimi azalan kolajenin üretimini bu besinlerle destekleyebilirsiniz.

Herkesi şef yapan kadın girişimci

Herkesi şef yapan kadın girişimci!

Psikoloji okurken, “Ben psikolog olmak istemiyorum, benim lokantam olmalı” diyerek yön değiştirme cesaretini bulan, yurtdışında eğitim aldıktan ve deneyim kazandıktan sonra Türkiye’ye dönen Didem Şenol Tiryakioğlu’nu ilk olarak Lokanta Maya’nın sahibi olarak tanıdık. Ardından Gram’ı, Kanyon Corner ve Bebek Corner da hizmete açtı. Yeme içme sektöründe farklılık yakalayan Tiryakioğlu’yla konuştuk.

Kolesterol nedir Hangi yiyeceklerde bulunur

Kolesterol nedir? Hangi yiyeceklerde bulunur?

Kolesterol nedir sorusu birçok kişi tarafından araştırılan ve sorgulanan konular arasında yer almaya devam ediyor. Yağ benzeri bir madde olan kolesterol, vücudumuzda ciddi sağlık problemlerine yol açabiliyor. Peki, Kolesterol nedir? Hangi yiyeceklerde bulunur?

3.07.2018Sağlık
Vücudunuzdaki Demir Seviyesi Nasıl Yükseltilir

Vücudunuzdaki Demir Seviyesi Nasıl Yükseltilir?

Demir eksikliği her yaşta görülebilen ve yaşam kalitesini düşüren bir rahatsızlıktır. El ve ayaklarda üşüme, halsizlik, sürekli yorgunluk, iştah kaybı, nefes darlığı, çarpıntı gibi belirtiler demir eksikliğini işaret ediyor olabilir.

Taşlık nasıl pişirilir

Taşlık nasıl pişirilir?

Taşlık, çok tüketilen sakatatlar arasında yer almaya devam ediyor. Çeşitli malzemelerle leziz bir yemeğe dönülen taşlık, tarifi ile sorgulanan yemekler arasında yer alıyor. Peki, taşlık nasıl tüketilir? İşte, göz ve karaciğere faydalı olduğu söylenen bu besin için evde kolayca yapabileceğiniz tarif bilgisi

22.05.2018Keyif
Kolesterol nedir İyi ve kötü kolesterol nedir

Kolesterol nedir? İyi ve kötü kolesterol nedir?

Kolesterol vücut için sinsi bir tehlikedir çünkü damar sertliğini yaratan en önemli nedenlerden biridir. Bu da, kalp ve beyin damarlarında tahribata sebep olur. Kolesterol aynı zamanda yaşam için vazgeçilmez bir yapı taşıdır ve vücut için gereklidir. Kolesterol eksikliği; vücuttaki hormonların yapımı için gerekli olduğundan eksikliğinde pek çok fonksiyon bozukluğu oluşur.

9.04.2018Sağlık
7 uzmandan 7 diyet... Sezona formda ve sağlıklı giriyoruz

7 uzmandan 7 diyet... Sezona formda ve sağlıklı giriyoruz!

Üçüncü cemre çoktan düştü, güneş yüzünü göstermeye başladı, en şifalı otlar birbiri ardına tezgâhlarda... Nihayet, mevsimlerden bahar! Bu kış fazla ‘kaçırdıysanız’ ya da hareketsiz kaldıysanız rehberimiz tam size göre.

31.03.2018Hürriyet Pazar
Ananas Ödemi Hurma Tatlı Krizlerini Önlüyor

Ananas Ödemi Hurma Tatlı Krizlerini Önlüyor

Adet Öncesi Sendrom (PMS), kadınlarda menstruasyondan ortalama bir hafta önce hem ruhsal hem fiziksel belirtilerle kendini göstermeye başlıyor. Bu dönemde karın bölgesinde şişlik, göğüslerde hassasiyet, iştah ve ağırlık artışı, tatlıya düşkünlük, sivilce problemi, depresyon, gerginlik, asabi ruh hali ve öfke sorunu gibi şikayetler yaşanabiliyor. Bu şikayetler menstruasyon bitimiyle sona eriyor. Beslenme ve Diyet Bölümü’nden Uz. Dyt. Merve Yüksek, regl dönemi şikayetlerinden doğru beslenme ile korunmanın yolları hakkında bilgi verdi.

Eklem Ağrılarının İlacı Kemikli Et Suyu

Eklem Ağrılarının İlacı Kemikli Et Suyu

Günümüzün en sık şikayet edilen sağlık sorunlarından biri olan bel, omuz, bilek ve diz ağrılarına yol açan nedenlerin başında aşırı kilo, hareketsiz yaşam şekli ve karbonhidrat ağırlıklı beslenmenin geldiğine dikkat çeken Dr. Sinan Akkurt, bu üç etkenin de birbirini tetiklediğini savundu.

Esnaf lokantasına fabrikasyon yemek

Esnaf lokantasına fabrikasyon yemek

Salataya sıkılan limondan nar ekşisine, köfteden sucuğa kadar birçok üründe vatandaşın restoranda yediği yemek konusunda aldatıldığı tablosu ile karşı karşıyayız. En büyük hile ise yemeklerde kullanılan yağlarda. Zeytinyağı yerine soya yağı, tereyağ yerine ise tereyağı aroması kullanıldığını biliyor muydunuz?

19.01.2018Ekonomi
Karatay: Kışın kemik suyu, paça çorbası, ev yoğurdu ve bol sirke

Karatay: Kışın kemik suyu, paça çorbası, ev yoğurdu ve bol sirke!

İç Hastalıkları ve Kardiyoloji Uzmanı Prof. Dr. Canan Karatay, Türk insanının çoğunun D vitamini eksikliği çektiğini, probiyotik ve prebiyotik tüketimine özen gösterilmesi gerektiğini söyledi ve ekledi: Kışın kemik suyu, paça çorbası, ev yoğurdu ve bol sirke tercih edilmeli.

11.12.2017Gündem
Kurban eti saklama koşullarına dikkat...

Kurban eti saklama koşullarına dikkat...

Gıda Güvenliği Derneği Başkanı Samim Saner, kurban etlerinin uygun koşullarda saklanması gerektiğini belirterek etin serin yerde hava alması sağlanarak kesim sıcaklığından oda ısısına düşmesi beklendikten sonra buzdolabına kaldırılması gerektiğini bildirdi.

30.08.2017Gündem
Kurban Bayramı’na Özel Beslenme Önerileri...

Kurban Bayramı’na Özel Beslenme Önerileri...

Yaklaşan Kurban Bayramı nedeniyle Beslenme ve Diyet Uzmanı Dyt. Cansu Kolukırık, sağlıklı beslenme ile ilgili bilgiler verdi ve önerilerde bulundu.

Yaz geliyor Paleo diyetine şans verin

Yaz geliyor! Paleo diyetine şans verin!

Son dönemlerde kilo vermek isteyenlerin en çok tercih ettiği diyetlerin başında paleo diyeti geliyor. İşte paleo diyeti hakkında bilmeniz gerekenler...

17.04.2017Sağlık
Canan Karatay: Bunu yiyen kilo vermeye başlar

Canan Karatay: Bunu yiyen kilo vermeye başlar!

Prof. Dr. Canan Karatay'dan sağlıklı beslenme önerisi geldi..." Salam ve sosis tüketiyoruz, çiğ köfte yemiyoruz. Oysa doğal beslenmiş hayvanlardaki kırmızı et proteinleri, kilo vermeyi başlatır ve dinç kalmayı sağlar. Çiğ köftenin sağlıklı olmasının sebebi işlenmemiş olması ve baharatlarla ince bulgurla yoğrulmuş olmasıdır."

14.02.2017Gündem

Yazar Sonuçları

Çiğ yemesin ki; karnı ağrımasın

“Bir işi eksiksiz, hatasız yaptım bu nedenle sorun yaşamam” anlamında çok sıklıkla kullanılan bir atasözü vardır: “Çiğ yemedim ki; karnım ağrısın.”

6.08.2019

Neden demirsiz olmuyor?

Eğer vücudunuzda yeteri kadar demir yoksa yorgunluk, halsizlik, bitkinlik gibi şikayetler başlıyor, demir azlığı en önemli yorgunluk nedenlerinden biri oluveriyor. Demir rezervimizi korumak, sağlığımızı korumak ve sürdürmek bakımından çok ama çok önemli bir ayrıntı.

29.03.2019

Bu yemeğin adı silor değil, Milor olsaydı itiraz etmezdim!

Beş-altı sene önce Şavşat’ta yediğim yemeği unutamayıp nerede bulabileceğimi soruştururken yolum Artvin Borçka’daki Meroli’ye düştü. İyi ki de düştü! Bu başarılı ‘fakir mutfağı’ örneği, lüks İstanbul lokantalarındaki çeşitlerin fersah fersah önünde...

10.08.2018

İnanç ve oruç neden bir iç doktordur

Yaklaşık 15 yıldır sizlere bazı sağlık önerilerinde bulunuyor, “yapın” veya “yapmayın” şeklinde tavsiyeler veriyorum. Bu tavsiyelerden biri var ki hiç değişmiyor. O da şu: Bana “Oruç tutabilir miyim hocam?” diye soranlara, eğer önemli bir sağlık sorunu yoksa “evet” diyorum.

15.05.2018

Doğru besin zekâyı geliştirir

Beslenme alışkanlıklarımız hızla değişiyor. Her gün yeni bir yiyecek popüler oluyor, sonra modası geçiveriyor. Bebek ve çocuk beslenmesiyle yetişkin beslenmesi arasında farklar oluşuyor. Peki, bebekleri doğru beslemenin yolları nedir? Sağlıklı çocuk yetiştirmek için neler yapılmalı? Dr. Şirin Seçkin ile adım adım beslenme önerileri verdiği yeni kitabı ‘0-2 Yaş Doğru Beslenme’yi konuştuk.

4.05.2018

Esnaf lokantasına fabrikasyon yemek

Salataya sıkılan limondan nar ekşisine, köfteden sucuğa kadar birçok üründe vatandaşın restoranda yediği yemek konusunda aldatıldığı tablosu ile karşı karşıyayız. En büyük hile ise yemeklerde kullanılan yağlarda. Zeytinyağı yerine soya yağı, tereyağ yerine ise tereyağı aroması kullanıldığını biliyor muydunuz?

19.01.2018

İzmir ette de örnek olacak

İZMİR’de AB kriterlerine uymadığı için kapatılan mezbahalar besicilere büyük sıkıntı yarattı.

27.03.2017

Çakma kasaplar aramızda!..

Manavgat’ta bir çiftlik düşünün... Kamyonların ve kamyonetlerin sık sık giriş yaptığı bir çiftlik...

8.01.2017