MENÜ

Maximilian Thomae

Maximilian Thomae ile ilgili tüm haberleri, son dakika Maximilian Thomae haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Bugün Maximilian Thomae haberlerinde son durum nedir? İşte tüm flaş gelişmeler...

Toplam 33 Maximilian Thomae haberi bulunmuştur.

Maximilian Thomae Haberleri

Yılın en iyi gastronomi kitabı ödülü Ayaküstü İzmire

Yılın en iyi gastronomi kitabı ödülü 'Ayaküstü İzmir'e

Dünya Kitap Dergisi'nin 26 yıldır verdiği "Yılın En İyileri" ödülleri sahiplerini buldu. Dünya Gazetesi konferans salonunda gerçekleştirilen törende ödülleri, derginin Yayın Yönetmeni Faruk Şüyün açıkladı. "Ayaküstü İzmir-Sokak ve Fırın Lezzetleri" kitabı "Yılın En İyi Gastronomi Kitabı" seçilen Nejat Yentürk, ödülünü seçici kurul üyesi Ahmet Örs'ten aldı. Yentürk, dünyada 1970'li yıllarda başlayan mutfağa ilgi döneminin Türkiye'de de etkisini gösterdiğini, mutfak kültürüne ve tarihine yönelik boşta kalan bir alanı doldurmak istediğini ifade etti.

Türk gastronomisi dünyada hak ettiği yere nasıl kavuşur

Türk gastronomisi dünyada hak ettiği yere nasıl kavuşur?

Gastronometro Projesi, idealizmle ticaretin birbirlerini dışlamak zorunda olmadığının iyi bir örneği. Çünkü gastronomimizi hak ettiği değere kavuşturmak için yerel bilgiyle uluslararası tecrübeyi birleştirmek gerek.

26.12.2015Hürriyet Pazar
Devler ilk kez Türkiyede

Devler ilk kez Türkiye'de

11 Ocak 2013 günü Mutfak Sanatları Akademisi’nde gerçekleştirilen Bocuse d'Or Yarışması Aday Seçmelerinde, aday olan şefler tüm hünerlerini gerçekleştirerek yaptıkları özel yemekleri Bocuse d’Or Türkiye komitesine sundular.

13.01.2013Gündem
Sezen’le iyi müzik ve iyi yemek nasıl olmalı diye çok tartıştık

Sezen’le iyi müzik ve iyi yemek nasıl olmalı diye çok tartıştık

Kaya Demirer nev-i şahsına münhasır bir adam. Yıllardır doğru bildiğinden sapmadı. Ortaya hep kaliteli restoranlar, başarılı gece kulüpleri çıkardı. Niş, Topaz, Karaf sadece üçüydü. Bir buçuk yıllık suskunluğun ardından Sezen Aksu’nun müzik direktörlüğünü yaptığı yeni bir mekanla eğlence sektörüne dönmeye hazırlanıyor. Demirer yeni projesini anlattı.

17.03.2012Kelebek
İnsan mutlu olduğu yerde lezzet yaratır Ben de Türkiye’de mutluyum

İnsan mutlu olduğu yerde lezzet yaratır Ben de Türkiye’de mutluyum

Pera Palas Otel’in Alman şefi Maximilian J.W. Thomae (44), Türk modern mutfağı denince akla ilk gelen isimlerden. Rakılı dondurma, ıstakozlu mantı, çikolatalı baklava ya da asma yaprağına çorba hep onun marifeti. 18 yıldır İstanbul’da yaşayan ve yemek kültürümüzü Osmanlı mutfağına kadar inceleyen Thomae, Knorr’un modern tavuk suyunun tanıtım yüzü oldu. Ünlü şefle Türkiye macerasını ve yemek kültürümüzü modernleştirmesi üstüne konuştuk.

29.04.2011Kelebek
Children to learn chocolate tricks

Children to learn chocolate tricks

ISTANBUL - The Mövenpick Hotel Istanbul is offering a chocolate-making course April 23, National Sovereignty and Children’s Day, for children ages 7 to 14.

20.04.2009Gündem
Anchovy experience at Mövenpick

Anchovy experience at Mövenpick

ISTANBUL - Little fish are making a big splash at the Mövenpick Hotel in Istanbul.

19.02.2009Gündem
Spell of love at Mövenpick Hotel

Spell of love at Mövenpick Hotel

ISTANBUL - Valentine’s Day, Feb. 14, the Mövenpick Hotel Istanbul will cast a spell of love with a sinfully delicious gourmet feast and a mood that would set Cupid’s heart aflutter.

6.02.2009Gündem
Holiday festivities at Mövenpick

Holiday festivities at Mövenpick

ISTANBUL - Mövenpick Hotel Istanbul, has prepared a special new year program to ensure a truly unforgettable festive season.

24.12.2008Kelebek
Mutlaka yapın

Mutlaka yapın!

Katılın, izleyin, yararlanın, tadın, kullanın, giyin, yarışın, deneyin... Hafta sona ermeden mutlaka yapın...

22.12.2008Kelebek
Türkiye’deki en iyi 10 yabancı şef

Türkiye’deki en iyi 10 yabancı şef

Türkiye’nin önemli bir turizm ülkesi haline gelmesi, yeme-içme kültürünün baş döndürücü bir hızla gelişmesi, İstanbul, Antalya, Ankara, İzmir gibi kentlerde sadece otellerde değil, restoranlarda da yabancı şeflerin artmasına neden oldu.

30.10.2008Kelebek
Ünlü şeflerden küçük tabaklar

Ünlü şeflerden küçük tabaklar

Geçtiğimiz yıl Ekmek ile ilgili bir kitap yazan, bir dönem Yeditepe Üniversitesi Gastronomi bölümünde ders veren gastronom Dilistan Çilingiroğlu Shipman, şimdi yemek kitabı çıkardı. Kitapta kendi tariflerinin yanı sıra eşi şef David Shipman, Çırağan Kempinski’nin şefi Rudolph Van Nunen, Mövempick Oteli’nin şefi Maximilian J.W. Thomae, Banyan Restoranın şefi Cem Erol, Sahan Restoranın sahibi Tahir Tekin Öztan’dan da seçilmiş reçeteler sunuluyor.

4.07.2008Kelebek
Alman şefin rakı mezeleri

Alman şefin rakı mezeleri

Maximilian J.W. Thomae (39), 13 yıldır Türkiye’de yaşıyor. Heybeliada’da oturuyor. Türkiye ve İstanbul hayranı. Çok iyi Türkçe konuşuyor, ayrıca rakıyı da seviyor. İstanbul Mövenpick Oteli’nin Alman Başaşçısı Thomae, rakı mezelerine alışılmadık tarzlar ekledi. Almanya’da "Professional&Business School Miesbach"da eğitim gören Alman Başaşçı, 22 yıl önce başladığı profesyonel iş yaşamına Almanya ve Avusturya’da devam ettikten sonra, 13 yıl önce Crown Plaza Holiday Inn İstanbul’da çalışmak için Türkiye’ye geldi.

25.05.2007Kelebek
Noel, yemek programları ve konserler ile kutlanıyor

Noel, yemek programları ve konserler ile kutlanıyor

Noel’e birkaç gün kaldı. Kutlamalara katılacaklar için bu sene alternatifler geçtiğimiz yıllara oranla çok daha fazla.

20.12.2006Kelebek

Yazar Sonuçları

Türk mutfağına nasıl sahip çıkılır?

Her alanda olduğu gibi yeme-içme sektöründe de markalar, şirketler farkındalık yaratmak için sosyal sorumluluk projelerine imza atıyor, festivaller, etkinlikler düzenliyor.

23.03.2019

Türk gastronomisi dünyada hak ettiği yere nasıl kavuşur?

Gastronometro Projesi, idealizmle ticaretin birbirlerini dışlamak zorunda olmadığının iyi bir örneği.

26.12.2015

Neden beş günde bir Pera Palas’tayım

Yolum 15 gün içinde tam üç kez Pera Palas’a düştü. İlkinin sebebi yakın dostum olan bir çiftin evlilik yıldönümüydü. İkincisi Mutfak Dostları Derneği’nin galası, üçüncüsüyse Türk Kahvesi Kültürü ve Araştırmaları Derneği’nin yemeği

28.01.2011

Ne yapın edin hobilerinize zaman ayırın

Geçen hafta neredeyse iki gece üst üste Mövenpick oteldeydim, denk geldi.

28.11.2008

Dünya Kitap Ödülleri verildi

Yayın dünyasının belleği Dünya gazetesinin eki Dünya Kitap’ın yirmi altı yıldır verdiği gelenekselleşmiş ‘Yılın En İyileri’ ödülleri geçen hafta Dünya Gazetesi ‘Globus’ Konferans Salonu’nda düzenlenen törenle sahiplerine sunuldu.

29.01.2019

IKSV’deki X’in mutfağına girdim

Şakir Eczacıbaşı’nın başkanlığındaki ıstanbul Kültür ve Sanat Vakfı (ıKSV), cumartesi gününden itibaren yeni binasında hizmet verecek.

12.01.2010

Bir hafta fazla mesaiye ne dersiniz

Bugünden itibaren önümüzdeki bir hafta boyunca çocuklara yönelik pek çok aktivite var. 23 Nisan şerefine, anne babalık işinde bir hafta fazla mesaiye kalmaya ne dersiniz? İşte etkinlik takvimi.

17.04.2009

Çocuklara yılbaşı eğlenceleri

- İstanbul Çırağan Palace Kempinski’nin Laledan restoranında, bugün ve yarın Noel brunch’ı var.

26.12.2008

Kyoto Protokolü’nü imzalayalım ama uymayalım

Ezbere çevrecilik yapanların bir numaralı mantar tabancası Kyoto Protokolü’nü imzalamama inadı, AKP hükümetinin ender doğru politikalarından biriydi.

12.06.2008

Enginar tatlısının dayanılmaz hafifliği

Önce uyarayım. Oruçluysanız bu yazıyı iftar vaktinden yarım saat öncesine kadar okumayın...

2.10.2007

Turizmin servis ve selülit sorunu

İngiliz Kralı VIII. Edward’ın İstanbul’da konuk edildiği bir yemekte, garsonun sakar servisi üzerine "Bu millet her şeyi öğrendi bir tek hizmet etmeyi öğrenemedi" diyen Atatürk sanki Türk turizminin bugününü görmüş.

23.08.2007

Yemek şarap uyumuna Mövenpick çözümü

Türkiye’de restoranda her yemeğin yanında o yemeğe uygun şarabı içebilmek için mirasyedi olmak şart.

7.08.2007

Hayatınızı değiştirin

Bir hayal kurmak... Bir hayali olmak... Yeni bir iş, yeni bir düzen veya yeni bir adım fark etmez... Bir konuda çaba göstermek, bir sonuç için sebep olmak...

19.04.2007

Rakılı dondurmaya buyrun!

Bundan bir ay önce Haşmet Babaoğlu’nun sayesinde keşfettiğimiz Roma’daki bir kafede votkalı dondurma yemiştim. Öğle sıcağında tadı şahane gelmişti. Hala unutmam.

9.05.2006