MENÜ

Jeotermal Enerji

Jeotermal Enerji ile ilgili tüm haberleri, son dakika Jeotermal Enerji haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Bugün Jeotermal Enerji haberlerinde son durum nedir? İşte tüm flaş gelişmeler...

Toplam 1.368 Jeotermal Enerji haberi bulunmuştur.

Jeotermal Enerji Haberleri

İzmir delik deşik

İzmir delik deşik

İzmir’de pek çok ana cadde ve bulvarlarda yollar doğalgaz, jeotermal enerji, telekom veya İZSU tarafından kazılıyor, ancak aradan günler geçmesine rağmen üzeri kapanmıyor. Vatandaşlar kazılan yerler ne zaman asfaltlanacak diye soruyorlar?

18.06.2007Ege
Meclis, tatile giriyor

Meclis, tatile giriyor

Meclis, milletvekili genel seçimlerinin kesin sonuçları ilan edildikten sonraki 5. gün toplanmak üzere bugün tatile girecek.

3.06.2007Gündem
Seferihisar’da özel yatırım

Seferihisar’da özel yatırım

İzmir Jeotermal A.Ş., 49 yıllığına devraldığı Seferihisar Jeotermal Sahası’nda yeni kuyular açabilmek için 3 milyon YTL’lik sermaye artırımına gitti.

27.05.2007Ege
Seferhisar, jeotermalle kalkınacak

Seferhisar, jeotermalle kalkınacak

İzmir Büyükşehir Belediyesi ve İl Özel İdaresi ortaklığında kurulan İzmir Jeotermal Enerji Sanayi ve Ticaret A.Ş, Seferihisar'daki jeotermal sahasını Maden Tetkik Arama Enstitüsü'nden (MTA) 49 yıllığına devralmasının ardından yatırım çalışmalarına hız verdi.

27.05.2007Gündem
Su kaynakları yeterli mi

Su kaynakları yeterli mi?

İZMİR'deki su kaynakları yeterli mi? Jeotermal enerji etkin kullanılıyor mu? Ve zemin etüdlerinde denetim ne kadar sağlanabiliyor? Bütün bunları, Jeoloji Mühendisleri Odası İzmir Şube Başkanı Dr. Hasan Baykal ile konuştuk.

4.05.2007Ege
Bakan Güler 1 Nisan şakasına kanmadı

Bakan Güler 1 Nisan şakasına kanmadı

ENERJİ ve Tabii Kaynaklar Bakanı Hilmi Güler, bakanlığına bağlı genel müdürlerin katılımıyla düzenlenen toplantıya katılmak üzere geldiği Adapazarı'nda, gazetecilerin, “Başbakan Recep Tayyip Erdoğan az önce Cumhurbaşkanlığına adaylığını açıkladı. Ne düşünüyorsunuz?” sorusuna, “Bu herhalde 1 Nisan şakası” diyerek güldü.

1.04.2007Gündem
İzmire jeotermal müjdesi

İzmir'e jeotermal müjdesi

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı, Seferihisar'daki jeotermal kuyularını, 49 yıllığına İzmir Jeotermal Enerji A.Ş'ye devretti.

26.03.2007Ekonomi
Azeri firmadan Kırşehire yatırım

Azeri firmadan Kırşehir'e yatırım

Azerbaycan'dan bir firmanın Kırşehir'de termal turizmi kapsamında 120 milyon dolarlık yatırım yapacağı bildirildi.

4.03.2007Ekonomi
Jeotermal savaşçısı

Jeotermal savaşçısı

Jeotermal enerjinin Balçova’nın tümüne yaygınlaştırması için mücadele veren Onur Mahallesi Muhtarı Hamit İhsan Tanes, ilçe sakinlerinin evlerini tek tek dolaşarak jeotermal enerjinin yararlarını anlatıyor, bazı çevrelerin jetormal enerjinin dağıtımı ve ücretlendirilmesi ile ilgili ortaya attığı iddialara belediye kaynaklı bilgilerle yanıt veriyor.

20.02.2007Ege
Küresel harekát

Küresel harekát

Birleşmiş Milletler İklim Konferansı’nın merakla beklenen raporundan çıkan felaket tablosu, Türkiye’yi de alarma geçirdi. Raporun ardından 3 icracı bakanlık acilen toplanma kararı alırken, "İklim Değişikliği Koordinasyon Kurulu" (İDKK) tehlikeye karşı "1. Ulusal Bildirim"i hazırladı, TBMM, "Küresel Isınma Araştırma Komisyonu" kurulmasını istedi.

3.02.2007Gündem
Asit yağmurları denizleri tehdit ediyor

Asit yağmurları denizleri tehdit ediyor

Daha çok ağaçların yapraklarındaki gelişmeyi önlemesiyle ormanlık alanlarda etkili olduğu bilinen asit yağmurlarının, son yıllarda endüstriyel faaliyetler, fosil yakıt kullanımı, kara ve hava yolu ulaşım araçlarındaki yoğunluğun etkisiyle deniz ve okyanusları olumsuz etkilediği, buradaki canlı yaşamı tehdit ettiği bildirildi.

16.01.2007Kelebek
Enerjide yerli kaynağa dönülüyor

Enerjide yerli kaynağa dönülüyor

Enerjide yerli kaynağa dönüş hızlanıyor. Bu doğrultuda yerli enerji kaynakları potansiyelinin harekete geçirilmesi konusundaki çalışmalara ağırlık verilecek.

14.01.2007Ekonomi
Güler: 2007 yılı enerjide atılım yılı olacak

Güler: 2007 yılı enerjide atılım yılı olacak

ORDU’da partisinin düzünlediği bayramlaşma törenine katılan Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Hilmi Güler, iktidarda oldukları iktidara geldikleri günden bugüne özellikle enerji konusunda çok büyük atılımlara imza attıklarını söyledi, “2007 yılı enerjide atılım yılı olacak” dedi.

31.12.2006Gündem
Türkiye jeotermal potansiyelde Avrupa birinci

Türkiye jeotermal potansiyelde Avrupa birinci

MTA Genel Müdürü Mehmet Üzer, 1962 yılından bu yana yaptıkları jeotermal enerji araştırmaları sonucunda 184 adet sahanın varlığının ortaya konulduğunu, bunlardan 13'ünün elektrik üretimi, 94'ünün ise konut ısıtmacılığı için uygun olduğunu söyledi.

12.12.2006Gündem
Haber Hattı

Haber Hattı

26.11.2006Ege
Dünya Bankası jeotermal projeleri destekleyecek

Dünya Bankası jeotermal projeleri destekleyecek

Dünya Bankası İcra Direktörleri Kurulu, Uluslararası Jeotermal Birliği’nin Avrupa ve Orta Asya bölgesinde gerçekleşecek jeotermal projelerine 810 bin dolar teknik yardım yapmasını, Jeotermal Enerji Geliştirme Programı (GeoFund)’nın bölgedeki ilk aşamasını gerçekleştiren Macar Petrol ve Gaz Şirketi’ne ise 3 milyon 270 bin dolarlık Jeolojik Risk Sigortası desteği verilmesini onayladı.

17.11.2006Gündem
Türkiye 20 yıldır maden aramıyor

Türkiye 20 yıldır maden aramıyor

Türkiye Mühendis ve Mimar Odaları Birliği (TMMOB) Maden Mühendisleri Odası Genel Başkanı Mehmet Torun, “Türkiye 20 yıldır maden kaynaklarını aramıyor. MTA gibi bir kuruluşa sadece personel harcamalarını karşılayacak bir bütçe ayrılıyor” dedi.

14.11.2006Gündem
Elektrikte kayıp-kaçak oranı düştü

Elektrikte kayıp-kaçak oranı düştü

Elektrikteki kayıp-kaçak oranı 2000 yılında yüzde 21.58 iken, geçen yıl bu oran yüzde 17.80'e düştü. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Hilmi Güler, Türkiye'de kayıp-kaçak oranlarının, gelişmiş ülkeler ortalamasının üzerinde olduğunu belirtti.

13.11.2006Ekonomi
Jeotermal enerjide düğmeye basıldı

Jeotermal enerjide düğmeye basıldı

Her geçen yıl ortalama yüzde 8 oranında artan enerji talebinin yerli kaynaklardan karşılanmasına yönelik çalışmalar doğrultusunda, mevcut jeotermal potansiyelinin ekonomiye kazandırılmasındaki yönündeki girişimler yoğunlaştırıldı.

26.10.2006Ekonomi
CHP sokak aydınlatmasını Meclise taşıdı

CHP sokak aydınlatmasını Meclis'e taşıdı

CHP İzmir Milletvekili Erdal Karademir, enerji kaynaklarını verimli kullanmaya dönük yasal düzenlemelerde vurdumduymaz davrandığını savunduğu iktidarın, ulusal planlama yerine günü kurtarma anlayışına sahip olduğunu belirtti. Karademir, “Sokak aydınlatmalarının bedelinin vatandaşa yüklenmesi isteği de böyle bir anlayışın ürünüdür” dedi.

18.08.2006Gündem
TOBB Başkanı organik domates üretecek

TOBB Başkanı organik domates üretecek

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu'nun başkanı olduğu Eskihisar Grubu'nun, Manisa'nın Turgutlu ilçesinde, organik tarım yapmak üzere sera yatırımı yaptığı bildirildi.

5.06.2006Gündem
Bosch: 685 milyon Euro yatırdık, Türkiye bizim yıldız ülkemiz

Bosch: 685 milyon Euro yatırdık, Türkiye bizim yıldız ülkemiz

Alman devi Bosch GmbH Yönetim Kurulu Başkanı Franz Fehrenbach, Türkiye’nin yatırımda kendileri için yıldız ülke olduğunu söyledi. Bosch Yönetim Kurulu Üyesi Wolfgang Chur ise, "Türkiye’de krizde de kesintiye uğratmadan son 10 yılda 685 milyon Euro’luk yatırım yaptık. Türkiye, en önemli üretim merkezlerimizden biri haline geldi ve devam da edecek" dedi.

1.05.2006Ekonomi
MTA Konya ve çevresinde altın arayacak

MTA Konya ve çevresinde altın arayacak

MTA Orta Anadolu 2. Bölge Müdürlüğü, Konya ve çevresinde 1 Mayıs'tan itibaren uygulamaya geçireceği yaklaşık 1 milyon 140 bin YTL bütçeli 5 proje kapsamında, altın, gümüş, bor, sıcak su arayacak, mağaraları inceleyecek.

6.03.2006Ekonomi
Devlet, istifa edene bile maaş ödemeyi sürdürmüş

Devlet, istifa edene bile maaş ödemeyi sürdürmüş

Maliye Bakanlığı Muhasebat Genel Müdürlüğü’nün geçen yıl uygulamaya koyduğu "Kamu Harcamalarında Risk Alanları Tespit Projesi"yle elde edilen bilgiler ışığında kontrolörler, kamudaki personel harcamaları, hakediş ve diğer ödemeler ile kamu gelirlerine yönelik de denetimlerde bulundu.

6.02.2006Ekonomi
İstifa edene de maaş

İstifa edene de maaş

Maliye Bakanlığı Muhasebat Kontrolörlerinin kamuya yönelik mali denetimlerinde, istifa eden kamu çalışanına maaş ödemesi gibi personel harcamaları, hakedişler ve kamu gelirleriyle ilgili işlemlerde de çeşitli suiistimal olayları ve yanlışlıklar bulunduğu belirlendi.

6.02.2006Ekonomi
Gençlik suyundan içmeye 120 bin kişi gidiyor

Gençlik suyundan içmeye 120 bin kişi gidiyor

Balıkesir’e bağlı Gönen kaplıcaları, Türkiye’de kullanımı en eski şifalı kaynaklardan biri. Yılda ortalama 120 bin kişi burayı ziyaret ediyor. Son yıllarda sadece kaplıcası değil, doğası nedeniyle de tercih ediliyor. Bölgede bu mevsimde balık tutmak, ata binmek, orman içi yürüyüş ve dağcılık yapmak mümkün. Yakınlarındaki Ekşidere Gençlik suyundan içenlerin gençleştiğine inanılıyor. İlçenin meşhur Oya Pazarı da her salı kuruluyor.

5.01.2006Seyahat
Avrupa jeotermal enerji peşinde, biz henüz uykudayız

Avrupa jeotermal enerji peşinde, biz henüz uykudayız!

Avrupa’nın birçok yerinde yeni jeotermik santrallar kurulurken, mühendisler halihazırdaki teknikleri geliştirmenin yollarını araştırıyor. Amaç daha ucuza, daha verimli enerji elde etmek.

21.10.2005Spor
İEFde termal turizm tanıtılacak

İEF'de termal turizm tanıtılacak

Kapılarını 74. kez ziyaretçilerine açacak İzmir Enternasyonal Fuarı'nda (İEF), bu yıl termal turizm konusunun işleneceği, Türkiye ve İzmir'deki termal turizm potansiyeli ve termal otellerin tanıtılacağı bildirildi.

21.08.2005Gündem
Rüzgar enerjisinde alım garantisine Babacan freni

Rüzgar enerjisinde alım garantisine Babacan freni

TBMM Genel Kurul gündeminde bekleyen ‘Yenilenebilir Enerji Tasarısı’ ile ilgili sıkıntı, Meclis’te iki kez zirve yapılmasına neden oldu. Enerji Bakanı Hilmi Güler ikna edilerek, tasarıya konulan ve devletin, kilovat saat başına 6.1 ile 6.8 sente kadar alım yapmasını sağlayan düzenleme Devlet Bakanı Ali Babacan’ın müdahalesiyle çıkarıldı.

7.04.2005Ekonomi
Vorkink: Türkiyede krize yer yok

Vorkink: Türkiye'de krize yer yok

Dünya Bankası Türkiye Direktörü Andrew Vorkink, Türkiye'nin periyodik ekonomik, siyasi krizleri yaşadığı dönemlere kesinlikle dönmemesi gerektiğini ifade ederken, “Türkiye'nin bugünkü dünyasında krize yer yok” dedi.

17.03.2005Ekonomi
Sağlıklı su fakiriyiz

Sağlıklı su fakiriyiz

Türkiye'deki her 10 insandan 7'sinin sağlıklı içme suyundan yoksun olduğu bildirildi. Dünyadaki Su Yoksulluk İndeksine bakıldığında Türkiye “orta sınıf” grubuna giriyor. Dünya yıllık yağış ortalaması 1000 milimetre iken Türkiye'deki ortalama yağış 640 milimetre.

4.06.2004Gündem
Sağlıklı su fakiriyiz

Sağlıklı su fakiriyiz

Türkiye'deki her 10 insandan 7'sinin sağlıklı içme suyundan yoksun olduğu bildirildi. Dünyadaki Su Yoksulluk İndeksine bakıldığında Türkiye “orta sınıf” grubuna giriyor.

4.06.2004Gündem

Yazar Sonuçları

Nereye bakmak istersiniz güzele mi, çirkine mi?

BİRKAÇ gündür Avrupa Birliği yazılarıyla içinizi sıkmış olabilir miyim diye düşünüyorum.

22.12.2004

Biz yazdık, yüz trilyon lira devletin cebinde kaldı

BU köşenin okurları gayet iyi hatırlayacaklardır. 1998 yılından beri Milas-Bodrum Havalimanı Dış Hatlar Terminali ile uğraşıyorum. DHMİ içinde ‘birileri’, bu havalimanını ‘birilerine’ peşkeş çekmeye çalışıyor.

29.11.2004