MENÜ

Ateizm Ve Din

Ateizm Ve Din ile ilgili tüm haberleri, son dakika Ateizm Ve Din haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Bugün Ateizm Ve Din haberlerinde son durum nedir? İşte tüm flaş gelişmeler...

Toplam 92 Ateizm Ve Din haberi bulunmuştur.

Ateizm Ve Din Haberleri

Diyanet deizme savaş açtı

Diyanet deizme savaş açtı

“İmam hatipliler deizme kayıyor” tartışması sonrasında Diyanet İşleri Başkanlığı harekete geçti. Özellikle internetteki yanlış bilgilerin gençleri olumsuz etkilediğini belirleyen başkanlık, bu konuda yapacağı çalışmalarla ilgili bir yol haritası hazırlamaya başladı.

21.09.2018Gündem
Dan Brown dünyanın en riskli sorusunu soruyor

Dan Brown dünyanın en riskli sorusunu soruyor

Dan Brown’ın son kitabı ‘Başlangıç’ salı günü dünyayla aynı anda Türkiye’de de yayımlandı. Din ve bilim tartışmasını tekrar gündeme getiren romanı ilk okuyanlardan Ertuğrul Özkök yazdı: “Müthiş bir merakla ve çok şey öğrenerek okudum. En iyi kitaplarından biri diyebilirim. Bu kitap Evrim Teorisi’nin savaşı kolay kolay bırakmayacağını anlatıyor...”

5.10.2017Kitap Sanat
Namaz kılmayan hayvandır sözlerine Sokratesli savunma

'Namaz kılmayan hayvandır' sözlerine Sokrates'li savunma

Prof. Dr. Mustafa Aşkar hakkında, bir televizyon kanalında iftar programında sarf ettiği, "namaz kılmayan hayvandır" sözleri nedeniyle, "halkın bir kesimini sosyal sınıf, din, mezhep, cinsiyet, bölge farklılığına dayanarak alenen aşağılama" suçundan dava açıldı. Prof. Aşkar savcılık ifadesinde, "Sokrates'in 'insan konuşan bir hayvandır' şeklindeki beyanının da bir hüküm cümlesi değil, ancak ilmi bir tespit olduğunu, kendisinin de bu minvalde ergonomik açıdan hayvanların namaz kılma yetisinin olmayacağına ilişkin ilmi bir tespit yapmak istediğini" iddia etti.

24.08.2016Gündem
Prof. Dr. Mete Tunçaydan AK Parti ve Erdoğan yorumu: 16 yıl daha

Prof. Dr. Mete Tunçay'dan AK Parti ve Erdoğan yorumu: 16 yıl daha

Türkiye’de siyasal düşüncenin, özellikle de sol siyasetin kitabını yazan akademisyen Prof. Dr. Mete Tunçay bu sene 80 yaşında. Tunçay sol akımlarla ilgili derinlikli çalışmalarının yanı sıra tek parti dönemi ve erken Cumhuriyet konusundaki yetkinliğiyle haklı şöhrete sahip bir tarihçi. Toplumsal Tarih dergisinin Tunçay’ın 80. yaşı için hazırladığı dosyada kaleme aldığı yazıda Tanıl Bora şöyle bir hatırlatma yapıyor: “Mete Tunçay’ın ‘palto’sundan çok bahsedildi, Türkiye’nin siyasal tarihi üzerine çalışanların hep onun paltosundan çıktığı çok söylendi...” Akademideki yerleşik anlayışla kavgalı, eleştirel duruşu nedeniyle tepki görmeye alışık olan Tunçay, son 10 yılını soldan gelen ‘İslamcılara yaklaştı’ suçlamalarının gölgesinde geçirse de aldırmadı. AK Parti iktidarının toplam 30 yılı bulabileceğini iddia eden Prof. Tunçay, kimseye de lafını esirgemedi.

10.07.2016Gündem
‘Şaban’la Recep’in aşkına Ramazan engel olamaz’ pankartına dava

‘Şaban’la Recep’in aşkına Ramazan engel olamaz’ pankartına dava

Beyoğlu’nda geçtiğimiz yıl düzenlenen LGBT onur yürüyüşünde “Şaban’la Recep’in aşkına Ramazan engel olamaz” pankartını açan 3 şüpheli hakkında dava açıldı. İddianamede, 3 ayların herkes tarafından bilindiğine vurgu yapan savcılık, şüphelilerin 1’er yıla kadar hapislerini talep etti

26.05.2016Gündem
Ateist sayısı artıyor mu

Ateist sayısı artıyor mu?

Türkiye’de toplumun en dışlanan kesimini oluşturuyorlar. “Ateistler bile...” diye başlayan cümlelerde kötü örnekler için özne durumundalar. Ancak son dönemde ateist sayısının arttığına dair haberler var. KONDA’nın verilerine göre son 6 yılda nüfusa oranları yüzde 2,3’ten yüzde 2,9’a yükselmiş vaziyette. Ateizmi masaya yatırdık.

22.08.2015Hayat
Almanyada Müslüman öğrencilere skandal sorular

Almanya'da Müslüman öğrencilere skandal sorular!

Almanya Hessen eyaletinde Müslüman öğrencilere skandal sorular soruluyor.İşte tepki çeken o skandal sorular.

20.06.2015Avrupa
Nefret suçu

Nefret suçu

ABD’nin Kuzey Carolina eyaletinin Chapel Hill kasabası, salı günü komşuları Craig Stephen Hicks tarafından öldürülen üç Müslüman gencin yasını tutuyor. Polisin ilk açıklamasında cinayetin otopark kavgası yüzünden yaşandığı söylense de gençlerin acılı yakınları, ‘Bu nefret suçu’ diyor.

12.02.2015Dünya
Zorunlu Osmanlıca dersi kararı tartışma yarattı

Zorunlu Osmanlıca dersi kararı tartışma yarattı

Liselerde Osmanlıca dersinin zorunlu olması önerisi tarihçileri ikiye böldü.

5.12.2014Gündem
1086 sayfanın 16’sı Alevilik

1086 sayfanın 16’sı Alevilik

Zorunlu din dersinin başladığı 4’üncü sınıftan 12’nci sınıfa kadar 2014-2015 öğretim yılında okutulacak din kültürü ve ahlak bilgisi kitaplarını Hürriyet tek tek taradı. Bir öğrencinin 9 yıl boyunca zorunlu olarak eğitim aldığı din kültürü kitapları toplam 1086 sayfadan oluşuyor. Ancak Alevilik-Bektaşilik için ayrılan sadece 16 sayfa. Yani kitapların sayfa toplamının yüzde 1.5’i Aleviliğe ayrılmış durumda.

24.09.2014Eğitim
1086 sayfanın 16’sı Alevilik

1086 sayfanın 16’sı Alevilik

Zorunlu din dersinin başladığı 4’üncü sınıftan 12’nci sınıfa kadar 2014-2015 öğretim yılında okutulacak din kültürü ve ahlak bilgisi kitaplarını Hürriyet tek tek taradı. Bir öğrencinin 9 yıl boyunca zorunlu olarak eğitim aldığı din kültürü kitapları toplam 1086 sayfadan oluşuyor. Ancak Alevilik-Bektaşilik için ayrılan sadece 16 sayfa. Yani kitapların sayfa toplamının yüzde 1.5’i Aleviliğe ayrılmış durumda.

23.09.2014Gündem
İçerik Sünni İslam ağırlıklı

İçerik Sünni İslam ağırlıklı

AİHM’nin ‘Zorunlu din dersi kaldırılsın’ kararının ardından Hürriyet’in yaptığı incelemeye göre bu yıl 4. sınıftan 12. sınıfa kadar zorunlu okutulan din dersi kitaplarında Alevilik, Bektaşilik’le birlikte sadece 7. sınıf ile 12. sınıfta tanıtılıyor. 8. ve 12. sınıfta Hıristiyanlık ve Yahudilik anlatılırken, 9. sınıfta ateizme de yer veriliyor. Bu yıl haziran ayında yayınlanan ve ders kitapları konusunda en kapsamlı araştırma olan ‘Ders kitaplarında İnsan Hakları III Projesi: Tarama Sonuçları’ başlıklı çalışma da bunu doğruluyor. ‘Biz Kimiz?, Ders Kitaplarında Kimlik, Yurttaşlık, Haklar’ başlıklı araştırma, Tarih Vakfı koordinatörlüğünde Avrupa Birliği’nin mali desteği ile İstanbul Bilgi Üniversitesi Sosyoloji ve Eğitim Çalışmaları Uygulama ve Araştırma Merkezi ortaklığında yapıldı. Raporun yazarı ve Bilgi Üniversitesi Sosyoloji ve Eğitim Çalışmaları Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürü Doç. Dr. Kenan Çayır, 1.5 yıl süren ve 2012-2013 eğitim yılında okutula

22.09.2014Gündem
Hayatın kıymetini bilebilmek için sıkıntı yaşamak lazım

Hayatın kıymetini bilebilmek için sıkıntı yaşamak lazım

Tasavvuf araştırmacısı-yazar Cemâlnur Sargut, ‘Kur’an ile Var Olmak’ adlı yeni bir kitap yayımladı. Sargut’la Kur’ân-ı Kerîm, Ramazan ve Kutsal Topraklar olmak üzere üç bölümden oluşan kitabını konuştuk.

3.06.2014Hayat
Radikal ateizm topluma zararlı ama...

Radikal ateizm topluma zararlı ama...

İngiliz evrimci biyolog ve yazar Richard Dawkins dünkü tweet’iyle ortalığı karıştırdı. Dawkins, radikal ateizmin de insanlık için radikal dincilik kadar zararlı olabileceğinin örneklerini sunuyor. Ama yine de ifade özgürlükleri korunmalı.

25.08.2013Gündem
Ne insani ne vicdani

Ne insani ne vicdani

Dün açıklama yapan Adana Otistik Çocuklar Sağlık ve Eğitim Derneği Başkanı Sosyolog Fehmi Kaya'nın sözlerine bir tepki de Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Şahin'den geldi.

23.04.2013Sağlık
Sırf onun yüzünden döneceğim

'Sırf onun yüzünden döneceğim'

"Otistik çocukların beyinlerinde inanç alanı olmadığı için Allah'a inanmayı bilmiyorlar" diyen Fehmi Kaya'nın açıklamaları üzerine bir tepki de Hürriyet Dünyası Yazarı Ayşegül Domaniç Yelçe ve çok uzaklardan ABD Güney Florida Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi’nde ders veren bir Türk'ten geldi. İşte Ayşegül Domaniç Yelçe'nin yazısından o sözlere tepkiler...

23.04.2013Sağlık
Felsefe öğretmenine tartışılan inceleme

Felsefe öğretmenine tartışılan inceleme

Antalya’da yapmış oldukları aile pikniğinde rakı içmeleri nedeniyle haklarında inceleme başlatılan öğretmenlerin ardından bu kez de İstanbul'da bir felsefe öğretmeni hakkında ‘tevhit inancına aykırı bilgiler ile öğrencilerin kafasını bulandırmaktan’ inceleme başlatılması tartışma yarattı.

29.11.2012Gündem
Rusyada din adamlarına seçilme izni

Rusya'da din adamlarına "seçilme" izni

Rusya’da toplumdaki laik değerleri savunan aktivistlerle Ortodoks Kilisesi arasında aylar süren gerginliğin sonunda, Kilise din adamlarına siyasete atılma izni verdi.

5.10.2012Gündem
Papadan tarihi Küba ziyareti

Papa'dan tarihi Küba ziyareti

Papa 16’ncı Benedikt'in Küba'daki programı bugün resmen başlıyor. Benedikt'ten önce görev yapan Papa İkinci Jean Paul'ün 1998'de gittiği ülkeye yapılan bu ziyaret tarihi bir önem taşıyor. Bu yüzden, son derece sıkı güvenlik önlemlerine başvuruluyor. Kübalı muhalifler, Papa ülkeye ayak basmadan önce 150 kişinin gözaltına alındığını öne sürdü.

27.03.2012Gündem
Papadan Küba ziyareti

Papa'dan Küba ziyareti

Meksika'da dün düzenlenen toplu ayini yöneten Papa 16'ncı Benedikt'in bugün yerel saatle 15.00 gibi, komünist rejimle yönetilen Küba'da olacağı tahmin ediliyor. Tarihi ziyaret öncesinde Küba'da onlarca muhalifin tutuklandığı öne sürülüyor.

26.03.2012Gündem
Laiklik her dine eşit mesafede

Laiklik her dine eşit mesafede

Başbakan Erdoğan “Türkiye’de anayasa laikliği, devletin her dine eşit mesafede olması olarak tanımlar. Laiklik kesinlikle ateizm değildir. Mısır’ın da laik bir anayasaya sahip olmasını tavsiye ediyorum” dedi. Erdoğan’ın, Mısır’da bir TV kanalında yayınlanan röportajında verdiği laiklik mesajları dün sosyal medyada yankılandı.

14.09.2011Gündem
Papanın İngiltere ziyareti skandalla başladı

Papa'nın İngiltere ziyareti skandalla başladı

Papa 16’ncı Benedikt’in İngiltere ziyareti daha başlamadan skandallara gömüldü. Papa’nın önde gelen danışmanlarından bir tanesi, çok kültürlü İngiltere’ye gitmeyi 'bir Üçüncü Dünya ülkesi'ne gitmekle karşılaştırdığı için son dakikada Papa’nın maiyetinden çıkarıldı.

16.09.2010Gündem
Dünya basınından manşetler - 16 Eylül

Dünya basınından manşetler - 16 Eylül

Dünya basınında bugün öne çıkan manşetler:

16.09.2010Gündem
Dünya basınından manşetler - 16 Eylül

Dünya basınından manşetler - 16 Eylül

Dünya basınında bugün öne çıkan manşetler:

16.09.2010Gündem
Uçan makarna canavarına tapıyor birayla kutsanıyorlar

Uçan makarna canavarına tapıyor birayla kutsanıyorlar!

Herkesin dini kendine demek kolay ama bu dine tolerans gösterebilirseniz gerçekten espri anlayışınız var demektir. Star Wars’dan türetilmiş Jedi Dini’ni hatırlarsınız. Avustralya’da 2001’deki nüfus sayımında 70 bin kişi din hanesine Jedi yazdırmıştı. Şu sıralar Pastafaryanizm en hızlı büyüyen dinlerden biri. Bu dinin tanrısı Uçan Spagetti Canavarı (USC). Bira içip köfteden gözleri olan spagettiyi yemek kutsal kabul ediliyor. Vaat edilen cennette bira fışkıran volkanlar ve striptizci üreten fabrikaları var. Türk Pastafaryanlar anlatıyor

17.07.2010Kelebek
Tanrı var mı yok mu

Tanrı var mı yok mu

Bir yanda kökten dincilik yükseliyor, bir yanda dine katı bir materyalizmle yaklaşan yeni ateizm akımı... Yeni ateistlerin karizması ve ukala tavrı, seslerini uluslararası camiada daha kolay duyurmalarını, daha çok insanı dinin insanlık için hiç de iyi bir şey olmadığına inandırmalarını kolaylaştırıyor. Bundan tedirgin olan ilahiyatçılar ve entelektüeller de kalemlerini kuşanıp onlara cevap veriyor, dinin gerekliliğini savunuyor. Bir tarafta dindarlar, bir tarafta bilim adamları, bir tarafta ateistler...

7.11.2009Gündem
Mobiletle keşfettiği Vatikan’a büyükelçi oldu

Mobiletle keşfettiği Vatikan’a büyükelçi oldu

Rahip disipliniyle yetişmiş ama 68 kuşağının uzun saç modasına uymuş. Kendi deyimiyle hippi değil ama maceracı. Sırtında çadırı, otostop çekerek tanımış Fransa ve İspanya’yı. Şimdilerde yerleşmeye hazırlandığı Vatikan’ı içinde saklayan İtalya’yı ise üç arkadaşıyla çıktığı mobiletli turda keşfetmiş. Biraz piyanist, biraz baterist aynı zamanda semazen.

19.09.2009Gündem
Din amaç değil araçtır

'Din amaç değil araçtır'

Başlığımız, İslam din bilginlerinin ortak kanaat ve söylemlerinden birinin ifadesidir.

14.01.2009Seyahat
Batı’nın İslam karşıtı stratejileri ve Huntington vakası

Batı’nın İslam karşıtı stratejileri ve Huntington vakası

Siyaset ve strateji bilimi alanının pirlerinden olan Yahudi asıllı Amerikalı Samuel Huntington, özellikle 11 Eylül (2001)den sonra hep gündemde kalmıştır.

18.08.2008Gündem
Rabler Hegemonyası

Rabler Hegemonyası

Kur’andan alarak kullandığımız bu başlığı, yine Kur’an’ın verileri ışığında şu anlamlarda değerlendirmeliyiz:

16.06.2008Gündem
Ateistler, saklandığınız yerlerden çıkın

Ateistler, saklandığınız yerlerden çıkın

Dünyanın en tanınmış ateisti Prof. Richard Dawkins (56). İngiliz biyolog ve düşünür Oxford Üniversitesi’nde halka, bilimi anlatmanın yolları üstüne dersler veriyor.

27.10.2007Gündem

Yazar Sonuçları

Akşener'den Acun'a Türkiye'nin Facebook portresi

Meral Akşener'in seçmen tabanında karşılığı olup olmadığını Facebook verilerine bakarak söylemek mümkün mü? Acun Ilıcalı'nın hitap ettiği kitle mi daha geniş, yoksa jüri koltuğuna oturttuğu şarkıcılarınki mi? Peki sahiden Türkiye'de en az 1.3 milyon biseksüel erkek yaşıyor olabilir mi? 

31.10.2017

Yuh artık

AKŞAM gazetesi manşetten “sallama” bir haber yapmış.

21.04.2014

Türkiye’de Musevi, ateist ya da Zerdüşt olmak

ESKİ Devlet Bakanı Zafer Çağlayan, geçenlerde hükümetin Gülen cemaati ile girdiği çatışmadan söz ederken “Allah’tan başka hiç kimsenin önünde eğilmeyeceklerini” belirterek şöyle demiş:

14.03.2014

Otistik çocuklar genelde ne herhangi bir dini seçerler, ne de ateist doğarlar…

Merhabalar sevgili okurlar. Adana Otistik Çocuklar Sağlık ve Eğitim Derneği Başkanı Sosyolog Fehmi Kaya’nın “otistik çocukların farkında olmadan rahatsızlık nedeniyle doğuştan ateist oldukları” yönündeki iddiası büyük tepkilere neden oldu.

23.04.2013

Fazıl Say vakası

FAZIL Say’a 10 ay mahkûmiyet verilmesini hem hukuki açıdan hem toplumsal sorumluluk bakımından irdelemek gerekir.

16.04.2013

İki gün 'Allah'ı aradım

GEÇEN hafta Doğan Hızlan’ın bir yazısında okudum.

Assos’ta bir felsefe toplantısı düzenleniyormuş.

4.02.2013

Felsefe hayata dahil

SEVGİLİ Cemal Süreya’nın “Şairin hayatı şiire dahil” dizesinden esinlenerek bu başlığı attım.

29.01.2013

Din ve eğitim

STEVEN Weinberg Amerikalı fizikçidir, ateisttir. Muhammed Abdüsselam Pakistanlı fizikçidir, dindardır. İkisi birden 1977 yılında Nobel fizik ödülünü paylaşmışlardır.

6.02.2012

Hey gidi pasif laiklik

LAİKLİĞİN önüne hiçbir sıfat konulamaz. O, siyasal, felsefi, sosyolojik bir oluşumdur. Dinlerin korkunç baskısına karşı ortaya çıktığı için inanç ve vicdan özgürlüğü ile hiçbir ilişkisi yoktur.

3.11.2009

Yeni ateizm yükseliyor, yeni ateistler doğuyor

O kadar katılar ki, uzlaşmıyorlar. Sen evrim teorisini kabul et, ben de fazla kurcalamayayım, yok. Evrimi savunuyorsan, Tanrı’nın olmadığını kabul edeceksin. Dinin bir zehir olduğunu söylüyorlar. Dincilerin faşist olduğunu savunuyorlar.

6.06.2009

Kur'an'ın en büyük şikâyeti din temsilcilerinden

Kur'an'ın önemli bir kısmı, dini temsil edenlerden şikâyetten ibarettir.

18.01.2009

"Din amaç değil, araçtır"

Başlığımız, İslam din bilginlerinin ortak kanaat ve söylemlerinden birinin ifadesidir.

13.01.2009

Batı’nın İslam karşıtı stratejileri ve Huntington vakıası

Siyaset ve strateji bilimi alanının pirlerinden olan Yahudi asıllı Amerikalı Samuel Huntington, özellikle 11 Eylül (2001)den sonra hep gündemde kalmıştır.

17.08.2008

Gecikmiş ’zıkkım’ notları

BİR Hiçbir mektep kutsal değildir... İmam-hatipler de kutsal değildir...

22.06.2008

Rabler Hegemonyası

Kur’andan alarak kullandığımız bu başlığı, yine Kur’an’ın verileri ışığında şu anlamlarda değerlendirmeliyiz:

16.06.2008