MENÜ

Amazon Ormanları

Amazon Ormanları ile ilgili tüm haberleri, son dakika Amazon Ormanları haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Bugün Amazon Ormanları haberlerinde son durum nedir? İşte tüm flaş gelişmeler...

Toplam 262 Amazon Ormanları haberi bulunmuştur.

Amazon Ormanları Haberleri

“Allah’ım n’olur yağsın artık şu yağmur” BAŞTAN BAŞA YANAN KITA

“Allah’ım n’olur yağsın artık şu yağmur” BAŞTAN BAŞA YANAN KITA

Bilanço muazzam boyutlarda. Havaya salınan karbon gazının emilimi için en az 100 yıl gerektiğini söylüyor uzmanlar. Koala nüfusunun şimdiden üçte biri yok olmuş durumda. Yangınlarda telef olan hayvan sayısının yarım milyar olduğu açıklandı.

12.01.2020Hürriyet Pazar
Trump tepki göstermişti... Gretadan cevap geldi

Trump tepki göstermişti... Greta'dan cevap geldi

ABD Başkanı Donald Trump, 16 yaşındaki iklim aktivisti Greta Thunberg'in Time dergisi tarafından "Yılın Kişisi" seçilmesini "gülünç" olarak niteledi.

12.12.2019Dünya
Brezilya’da çevre aktivisti öldürüldü

Brezilya’da çevre aktivisti öldürüldü

Brezilya’nın kuzeydoğusundaki Maranhao eyaletinde yerli halkların korunması için Ulusal Yerli Vakfı (FUNAI) adına çalışmalar yürüten Paulo Paulino Guajajara isimli yerlinin öldürüldüğü bildirildi.

4.11.2019Dünya
ABden Amazon ormanları uyarısı

AB'den "Amazon ormanları" uyarısı

Avrupa Birliği (AB) Konseyi Başkanı Donald Tusk, Amazon ormanlarındaki yangınlara ilişkin, "Ağaçların yetişmek için yıllara ihtiyacı var ancak yanması bir dakika." ifadesini kullandı.

23.09.2019Dünya
Her yıl İngiltere kadar orman yanıyor

Her yıl İngiltere kadar orman yanıyor

Dünya genelinde 2014-2018 yılları arasında her yıl Birleşik Krallık yüzölçümü kadar ormanın yangınlar sonucu yok olduğu açıklandı.

14.09.2019Dünya
Jungle filminin oyuncuları kimler İşte oyuncu kadrosu ve konusu

Jungle filminin oyuncuları kimler? İşte oyuncu kadrosu ve konusu

19 Ekim 2017 tarihinde vizyona giren Jungle filmi beyaz perde ardından televizyon izleyicileriyle buluşuyor. Greg McLean’ın yönetmen koltuğunda oturduğu Jungle filminin başrolünü Daniel Radcliffe üstleniyor. Peki, Jungle filminin oyuncuları kimler? İşte oyuncu kadrosu ve konusu

29.08.2019Televizyon
Dünyanın akciğerleri yanıyor Kontrol altına alınamıyor

Dünyanın 'akciğerleri' yanıyor! Kontrol altına alınamıyor

Dünyanın ‘ikinci akciğerleri’ olarak adlandırılan Orta Afrika’nın çeşitli ülkelerinin sınırları içerisindeki ormanlarda da kontrol altına alınamayan yangınların çıktığı bildirildi.

27.08.2019Dünya
DiCapriodan Amazon ormanları için 5 milyon dolar

DiCaprio'dan Amazon ormanları için 5 milyon dolar

ABD'li ünlü aktör Leonardo DiCaprio, dünyanın en geniş tropikal bölgesi Amazonlar'da devam eden, son yılların en büyük orman yangınının söndürülmesi için 5 milyon dolar yardımda bulunacak.

27.08.2019Keyif
Amazonlardaki yangınlara savaş uçaklarıyla müdahale ediliyor

Amazonlar'daki yangınlara savaş uçaklarıyla müdahale ediliyor

Brezilya'da hükümet, Amazon Yağmur Ormanları'nda devam eden yangınlara askeri personel ve savaş uçaklarıyla müdahaleye başladı.

26.08.2019Dünya
Amazon Ormanları haftalardır yanıyor

Amazon Ormanları haftalardır yanıyor

Brezilya'nın Amazon Ormanları haftalardır devam ederken yangından yükselen dumanlar NASA tarafından görüntülendi. Binlerce kilometreyi aşan dumanlar Sao Paulo şehrini kaplarken, Brezilya Uzay Araştırmaları Merkezi 2019 yılı başından itibaren 73 bin yangının tespit edildiğini açıkladı.

22.08.2019Dünya
Antalyanın muhteşem su altı dünyası

Antalya'nın muhteşem su altı dünyası

Yılın her mevsimi dalış yapılabilen ve su altı canlı zenginliğiyle dikkat çeken Antalya sahilleri yerli ve yabancı turistlerin büyük ilgisini çekiyor. Bölgede her gün yaklaşık 1000 kişi dalış yaparken, dalan kişiler deniz kaplumbağası, aslan balığı, uzun dikenli deniz kestanesi, endemik Akdeniz balık türleriyle karşılaşıyor. Ayrıca adını Yunan mitolojisindeki ‘Deniz Tanrısı’ Poseidon’dan alan Posidonia Çayırları’nı (deniz çayırları) da görmek mümkün.

18.07.2019Seyahat
NASA: Dünya genelinde yeşil alan son 20 yılda yüzde 5 arttı

NASA: Dünya genelinde yeşil alan son 20 yılda yüzde 5 arttı

Amerikan Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi NASA, Dünya'nın 90'lı yıllara nazaran günümüzde çok daha yeşil bir gezegen haline geldiğini duyurdu.

13.02.2019Dünya
Seyahatte çevreci seçimler yapabilirsiniz

Seyahatte çevreci seçimler yapabilirsiniz

Yeryüzünün doğal güzellikleri, aynı zamanda küresel turizmin en önemli rotaları: Avustralya’daki Büyük Resif, Hint Okyanusu’ndaki adalar, Güney Amerika’nın Amazon Ormanları, Afrika’nın vahşi yaşamı, Antarktika... Her yıl milyonlarca insan buraları görmek için seyahat ediyor. Kısırdöngü tam da bu noktada başlıyor. Yeryüzündeki her eylemimiz karbon salınımı ortaya çıkarıyor ve seyahat bu eylemlerden biri. Yani resifleri görmek için uçağa bindiğimizde, yok oluşlarına katkı vermiş oluyoruz. Neyse ki yakın tarihli bir TripAdvisor anketine göre, gezginlerin yaklaşık üçte ikisi giderek daha çevreci seçimler yapma eğiliminde. Bu yıl Polonya’da düzenlenen İklim Zirvesi COP24 sonrası çevre dostu seyahatin ipuçlarını derledik.

17.12.2018Seyahat
Bolsonaronun planları Amazon Ormanlarını tehdit ediyor

Bolsonaro'nun planları Amazon Ormanları'nı tehdit ediyor

Brezilya'daki devlet başkanlığı seçimlerinden zaferle çıkan aşırı sağcı lider Jair Bolsonaro, çevre ve tarım bakanlıklarını tek bir kurum altında toplayacak.

31.10.2018Dünya
Kelebek etkisi nedir

Kelebek etkisi nedir?

Kelebek etkisi nedir sorusu, ilginç tanım hakkında bilgi edinmek isteyen vatandaşlar tarafından sorgulanan ve araştırılan konular arasında yer alıyor. Hiç beklenmeyen bir olayın ufak detaylar sebebiyle, öngörülemez sonuçlar oluşturmasına kelebek etkisi deniyor. İşte, kelebek etkisi hakkında detaylı tanım.

15.08.2018Gündem
Amazonman

Amazonman

Brezilya’nın Amazon Ormanları’nda, 1995 yılında çiftçilerin tüm kabilesini öldürdüğü bir yerli görüntülendi. 50’li yaşlarında olduğu tahmin edilen yerlinin, 23 yıldır Amazon’da tek başına yaşadığı tahmin ediliyor.

20.07.2018Dünya
Korkunç Kanadalı turistin boynuna ip bağlayıp ormanda linç ettiler

Korkunç! Kanadalı turistin boynuna ip bağlayıp ormanda linç ettiler

Amazonların Peru kısmında yaşayan yerliler, 81 yaşındaki şifacılarını öldürmekle suçladıkları Kanadalı turistin boynuna ip bağlayıp, yerlerde sürükledi.

24.04.2018Dünya
Peruda 240 bin futbol sahası büyüklüğünde orman alanı yok oldu

Peru'da 240 bin futbol sahası büyüklüğünde orman alanı yok oldu

Güney Amerika ülkesi Peru'daki Amazon ormanlarında geçen yıl 240 bin futbol sahası büyüklüğünde ormanlık arazinin yok edildiği bildirildi. İşte detaylar…

26.03.2018Seyahat
Dünyanın oksijen kaynağı: Amazon yağmur ormanları

Dünyanın oksijen kaynağı: Amazon yağmur ormanları

Amazon yağmur ormanları, Güney Amerika’nın kuzey bölgesinde Amazon havzasını kaplayan doğa harikası ormanlardan oluşuyor. Güney Amerika‘da beş buçuk milyon kilometrelik alanı kapsayan ormanlar, birbirinden egzotik bitki örtüsü ve hayvan türüne ev sahipliği yapıyor. Dünya oksijeninin %20’ sini sağlayan Amazon yağmur ormanları, dünyadaki yağmur ormanlarının yarısından fazlasını oluşturuyor.

20.02.2018Seyahat
Hayatınızı değiştirecek tatil seçenekleri

Hayatınızı değiştirecek tatil seçenekleri

Bu yıl hayatınızın yılı olmalı. Organik yaşamdan tutun da sörf yapmayı öğrenmeye, hayatınıza renk katacak tatil önerilerini sizler için sıraladık. İşte detaylar…

7.02.2018Seyahat
Machu Picchu Antik Kentinin ilginç gizemi

Machu Picchu Antik Kenti'nin ilginç gizemi

Dünyanın Yedi Harikası’ndan Machu Picchu Antik Kenti, Titicaca Gölü'ndeki yüzen adaları, Amazon ormanları ile ziyaretçilerine geniş bir aktivite yelpazesi sunan Güney Amerika ülkesi Peru’nun turizmdeki çekiciliği her geçen gün artıyor. Yalnız Machu Picchu’nun pek fazla bilinmeyen bir yüzü de var, işte size Machu Picchu hakkında ilginç bilgiler…

12.01.2018Seyahat
Amazonda dil kullanmayan en mutlu kabile: Piraha

Amazon'da dil kullanmayan en mutlu kabile: Piraha

Amazon kabilelerinden biri olan Piraha Kabilesi dünyanın en ilginç kabilesi olma özelliğini taşıyor. Modern hayattan uzak yaşayan bu ilginç topluluğun kendilerine ait bir dilleri bile yok. Birbirleriyle farklı şekillerde anlaşan bu abile sizi çok şaşırtacak. İşte Piraha Kabilesi...

5.01.2018Seyahat
‘Kötülüğe neden  teslim olalım ki’

‘Kötülüğe neden teslim olalım ki?’

Deneyimli gazeteci Şafak Altun, ‘Ferrari’yi Çalan Fil’ kitabında yaşadığımız, yaşayacağımız, deneyimlediğimiz, daha deneyimleyecek olduğumuz olayların hepsinin bir etkiden kaynaklandığını ve mutlak başka bir etkiyi tetiklediğini anlatıyor.

10.11.2017Kitap Sanat
Yok olma tehlikesiyle karşı karşıya olan doğa harikaları

Yok olma tehlikesiyle karşı karşıya olan doğa harikaları

Dünyanın dört bir yanında bulunan doğa harikaları iklim değişikliği, kirlilik ya da insan faktörü yüzünden risk altında. Eğer bu doğa harikalarından birine gitmek hayaliniz ise elinizi çabuk tutun. Bu doğa harikalarından biri de Türkiye'de ve yok olma tehlikesiyle karşı karşıya. İşte yok olma tehlikesiyle karşı karşıya olan doğa harikaları...

28.04.2017Seyahat
Amazon ormanlarında yaşayan sıra dışı kabile: Yanomamiler

Amazon ormanlarında yaşayan sıra dışı kabile: Yanomamiler

Amerika kıtasının keşfedilmesinin üzerinden 500 yıla yakın süre geçmesine rağmen hâlâ tamamı keşfedilememiş olan yerli halkların en büyüğü olan Yanomamiler, dış dünyayla bağlantı kurmamış kamplarda yaşıyor. Yüzlerce yerel kabilenin yaşadığı Venezuela-Brezilya sınırındaki Amazon ormanları gazeteciler tarafından görüntülendi. İşte bir arada yaptıkları geleneksel konutlarda yaşayan ve dış dünyayla bağlantıları olmayan Yanomami kabilesinin ilginç hikâyesi…

20.04.2017Seyahat
Terör zanlısının evinden Tarantula çıktı

Terör zanlısının evinden Tarantula çıktı

İstanbul İl Jandarma Komutanlığı ekipleri, terör propagandası yaptığı gerekçesiyle gözaltına alınan bir şahsın evinde yaptığı aramada anavatanı Avustralya ve Amazon Ormanları olan değişik tür ve ebatlarda 15 örümcek ele geçirdi. Aralarında en tehlikeli örümcek olarak bilinen Tarantula da bulunuyor. Örümceklerin ne amaçla beslendiği ise araştırılıyor.

29.03.2017Haber
Terör operasyonu düzenlenen evde ele geçirildiler Görenler şoke oldu

Terör operasyonu düzenlenen evde ele geçirildiler! Görenler şoke oldu

İstanbul'da terör propagandası yaptığı gerekçesiyle gözaltına alınan şahsın evinde anavatanı Avustralya ve Amazon Ormanları olan değişik tür ve ebatlarda 15 örümcek ele geçirildi. Aralarında en tehlikeli örümcek olarak bilinen 'Tarantula' cinsinin de bulunduğu örümceklerin ne amaçla beslendiği araştırılıyor.

29.03.2017Gündem
İsteseniz de ziyaret edemeyeceğiniz 5 yer

İsteseniz de ziyaret edemeyeceğiniz 5 yer

Dünya o kadar büyük ki her yerini gezmek ve görmek neredeyse imkansız. Ancak bunların dışında bazı yerler var ki oralara gitmek gerçekten mümkün değil. Biz de buraların sır perdelerini aralamaya ve saklı olanlara bir göz atmaya karar verdik. İşte isteseniz de gidemeyeceğiniz 5 önemli yer...

19.01.2017Seyahat
Amazon’un damarlarında yolculuk

Amazon’un damarlarında yolculuk

Dünyanın en büyük tatlısu kaynağı, tek başına canlı çeşitliliğinin yüzde 10’unun ev sahibi, ciğerlerimiz, rengimiz, sesimiz, hayatın kaynağı ve yeryüzü cenneti ‘Amazon Ormanları’... Nehirde seyir, ormanda yürüyüşle bir hayalin içine girdim. 40-45 metrelik dimdik dev ağaçlar (ceiba), zehirli bitkiler, hiç ölmeyecekmiş gibi müthiş bir örgütlülük içinde yaprak taşıyan karıncalar, termit yuvaları, dev zehirli karıncalar, sincap maymunları, papağanlar, piranalar ve daha niceleri... Gördüğüm her şey ve onların bende yarattığı duygular hayatımda bir ilk oldu.

25.03.2016Seyahat
Amazon’da “kaynayan nehir”

Amazon’da “kaynayan nehir”

Ailesinin ona çocukken anlattığı “Amazon Ormanları’ndakikaynayan nehir” ile ilgili efsanelerden çok etkilenen ve bu nehrin gerçek olupolmadığını görmek için teyzesi ile birlikte Peru’nun derinliklerinde bir keşifyolcuğuna çıkan yerbilimci Andrés Ruzo, birçok uzmanın “gerçek olması imkânsız”dediği nehri bulmayı başardı. Southern Methodist Üniversitesi’nde doktora öğrencisi olanRuzo, nehrin herhangi bir volkanın yakınında bulunmuyor olmasına rağmen“suyunda çay demlenebilecek kadar sıcak olduğunu” çünkü faylardan sızan sıcakyer altı suları ile beslendiğini söyledi. Nehrin genişliğinin bazı noktalarda 25 metreye ulaştığı vederinliğinin de 6 metreyi bulduğunu belirten Ruzo, suyun kaynama noktasınaulaştığı bölgelerde yanlışlıkla nehre düşüp haşlanmış hayvan cesetlerine sıksık rastladığını söyledi. Nehirle ilgili “Kaynayan nehir:Amazon’da keşif ve macera”isimli bir kitap kaleme alan Ruzo, Ted.com’a yaptığı açıklamada “Doktoraçalışmamın ortasında bu nehrin bir doğa mucizesi olduğunu ve eğer bir şey yapmazsakyok olacağını fark ettim” dedi.

18.02.2016Ekran
Peruda korkutan deprem

Peru'da korkutan deprem

Güney Amerika ülkesi Peru 7.5 büyüklüğünde depremle sarsıldı.

24.11.2015Dünya

Yazar Sonuçları

Amazon yangınları hakkında bilmek isteğiniz her şey

Brezilya Uzay Araştırmaları Ulusal Enstitüsü’ne göre, bu yıl ağustos ayında giderek çoğalan 80 bin dolayında orman yangını çıkmış.

1.09.2019

G-7 zirvesinin düşündürdükleri

Dünya kamuoyunun dikkatleri bu hafta sonu Fransa’nın Biarritz kentinde yapılan G-7 Zirvesi üzerindeydi.

29.08.2019

Kadın yazarların şortla imtihanı

Geçmişte iki kadın yazarın şort yazılarını gündeme taşıyıp, eleştiren biri olarak kusura bakmasın Ömür Gedik’e de aynısını yapacağım...

29.08.2019

Amazon ormanları kesiliyor, neden?..

‘Bizim kuşak’ dünyadan haberdar olmaya ta ilkokulda başlardı.

12.07.2019

'Batı’nın medeniyet adına söyleyecek sözü tükendi, İslam dünyası ise sözünü arıyor'

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, yeni kitabı ‘Barbar, Modern, Medeni’de Batı’nın medeniyet anlayışını masaya yatırıyor. Kalın’a göre, Batı bu kavramı bir sömürgeleşme aracı olarak kullandı. Peki İslam medeniyeti nasıl Avrupa’nın gerisine düştü, nerede hata yapıldı? AB bizi ‘medeni’ olmadığımız için mi istemiyor? Kalın ile kitabının ışığında gündemi de konuştuk.

26.11.2018

Kabahat buğdayda mı unda mı?

Buğday, tanesi ve yapısı bozulmadan tüketilirse ciddi bir sağlık sorunu çıkarmaz. Ama “rüşeym” içeren bir unu bugünkü unlar gibi depolayamazsınız. Ekmek de, “kabuk ve rüşeym” bölümü ayrıldıktan sonra glüten zengini boş kaloriden ibaret bir besindir ne yazık ki!

23.01.2018

Güzelliği hariç her konuyla gündemde: Panama

Orta Amerika’nın en zengin ülkelerinden biri olan Panama’yı anlatacağım bu hafta sizlere. Kuzey ve Güney Amerika’yı birbirine bağlayan yedi ülkeden biri olan, Panama Kanalı ile özdeşleşen Panama’yı… Görkemli yağmur ormanlarının ev sahiplerinden birini. Ülkenin adının anlamı da bir başka güzel; yerli dilinde ‘sayısız kelebek’ anlamına geliyor. Panama, haritada her ne kadar Güney Amerika’ya yakınlığıyla dikkat çekse de ilginç ama coğrafi olarak Kuzey Amerika kıtasında…

8.01.2018

Çağdaş Kültürpark

KÜLTÜRPARK insan eliyle oluşturulmuş “yapay” ve “fevkalade” güzel bir parktır.

30.10.2016

Uzak kıtadan kareler Ankara’da

Başkent Ankara 12 Temmuz tarihine kadar Güney Amerika’nın batısındaki ekvator ülkesi Peru’dan fotoğraflara ev sahipliği yapıyor.

29.06.2016

Dünya bizim evimiz özgürce gezeriz!

Gülen ve Murat Tütüncü, endüstri mühendisi. Hayallerini gerçekleştirmek üzere, işlerinden ayrılıp Güney Amerika turuna çıktılar. Kıtayı baştan sona turladıktan sonra yeniden iş hayatına döndüler. Bu sefer yazılan senaryoyu oynamak istemediler ve tüm dünyayı evleri yapmaya karar verdiler. Her şeyi geride bırakıp Güneydoğu Asya’ya doğru yol aldılar. Tütüncü çiftini Myanmar’da yakaladık ve maceralarını konuştuk.

25.03.2016

Neden et yememeliyiz?

Kurban Bayramı’nda yine her zamanki et tartışması gündeme geldi.

30.09.2015