MENÜ

Als Hastalığı

Als Hastalığı ile ilgili tüm haberleri, son dakika Als Hastalığı haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Bugün Als Hastalığı haberlerinde son durum nedir? İşte tüm flaş gelişmeler...

Toplam 261 Als Hastalığı haberi bulunmuştur.

Als Hastalığı Haberleri

Haticenin azmi; Doktorlar 10 aylıkken 2 yıl ömür biçmişlerdi...

Hatice'nin azmi; Doktorlar 10 aylıkken 2 yıl ömür biçmişlerdi...

MANİSA’da seminer veren spinal müsküler atrofi (SMA) hastası 36 yaşındaki Hatice Özkan, 9 aylıkken konulan ve 2 yıl ömür biçilen hastalığına inat tutunduğu yaşamı için verdiği mücadeleyi anlattı.

10.06.2017Gündem
Lyme hastalığı nedir Lyme hastalığı belirtileri nelerdir

Lyme hastalığı nedir? Lyme hastalığı belirtileri nelerdir?

Lyme hastalığı nedir, Lyme hastalığı ("Laym" okunur) veya Borreliosis, genelde Ixodes ricinus (Sakırga) türü kenelerin ısırması ile insana geçen Borrelia burgdorferi adlı ve benzer bakterinin yol açtığı bir hastalıktır.

29.03.2017Gündem
İlk deneyen İsmail Gökçek oldu Mucize buluş...

İlk deneyen İsmail Gökçek oldu! Mucize buluş...

Türk bilim insanları, ALS hastalarının göz kırparak isteklerini bildirebilecekleri bir sistem geliştirdi. Sistemi ilk deneyen 17 yıllık ALS hastası, eski futbolcu İsmail ekrana “İştt e bu” yazdı.

28.03.2017Futbol
Stephen Hawking uzaya gidiyor

Stephen Hawking uzaya gidiyor

Ünlü İngiliz evrenbilimci ve fizik profesörü Stephen Hawking, iş adamı Richard Branson'ın uzay aracıyla seyahat edeceğini açıkladı.

20.03.2017Hayat
Türkiyenin Hawkingi ODTÜde

"Türkiye'nin Hawking"i ODTÜ'de

Kas erimesine neden olan hastalığından dolayı boynundan altı tutmayan ODTÜ Fizik Bölümü öğrencisi 23 yaşındaki Can Özmen'in hayatı, tekerlekli sandalyesi ve ODTÜ’lü araştırmacılarca geliştirilen, sadece gözlerini kırparak kullanabildiği bilgisayarı ile ABD'li ünlü fizikçi Stephen Hawking'in hayat hikayesine benzer özellikler taşıyor.

22.01.2017Eğitim
İşte en tehlikeli hastalık 350 farklı hastalığı taklit ediyor

İşte en tehlikeli hastalık! 350 farklı hastalığı taklit ediyor

İzmir Bergama'da 12 yıldır Epilepsi tedavisi gören genç Lyme hastası çıktı. 350 hastalığı taklit eden Lyme hastalığı teşhis edilemiyor. Dokuz Eylül Üniversitesi Öğretim Üyesi Biyolog Prof. Dr. Barbaros Çetin "Her ay onlarca kişi bu sebeple bana ulaşıyor. Elimizdeki bilimsel çalışmalara göre, Türkiye’de yaklaşık 3-7 milyon kişi vücutlarında bu bakteri ile yaşıyor. Acilen bu hastalık tanınmalı. Lyme doktorları yetiştirilmeli ve Lyme klinikleri açılmalı" dedi.

19.12.2016Gündem
Stephen Hawkingden korkutan açıklama

Stephen Hawking'den korkutan açıklama

Astrofizikçi Stephen Hawking, insanoğlunu karanlık bir gelecek beklediğini belirtti ve "Yaşanacak başka bir gezegen bulamazsak insanoğlu bin yıl daha ayakta kalamaz" dedi.

17.11.2016Teknoloji
Stephen Hawking’den insanlığı korkutan açıklama

Stephen Hawking’den insanlığı korkutan açıklama

Dünyaca ünlü bilim adamı Stephen Hawking, Oxford Üniversitesi Derneği’nde verdiği konuşmada birbirinden ilginç açıklamalarda bulundu.

16.11.2016Dünya
Ses kısıklığına yol açan 7 neden

Ses kısıklığına yol açan 7 neden

Sesin düzeyinde kısılma, seste çatlamalar, hırıltılı ses veya sesin tamamen kısılması… “Nasıl olsa griptendir” düşüncesiyle hafife alıp doktora başvurmaktan vazgeçmeyin.

29.02.2016Sağlık
Stephen Hawkingden gençlere mesaj: Hayatla kavga etmeyin

Stephen Hawking'den gençlere mesaj: Hayatla kavga etmeyin

21 yaşında tedavisi olmayan Amyotrofik lateral skleroz (ALS) hastalığına yakalanan Profesör Stephen Hawking, hayatla ilgili gençlere nasihatte bulundu.

19.01.2016Hayat
En büyük varoluşsal tehdite 1 milyar dolar yatırım

'En büyük varoluşsal tehdit'e 1 milyar dolar yatırım

Uluslararası teknoloji devleri, "insanlığın yararına" açık kaynaklı yapay zeka araştırmaları yapacak, kar amacı gütmeyen openAI girişimine toplam bir milyar dolar verme taahhüdünde bulundu.

14.12.2015Teknoloji
Kanser hastalarına ölecekmiş gibi bakmasınlar

Kanser hastalarına ölecekmiş gibi bakmasınlar!

Bir sosyal sorumluluk projesi hayali. Gazetem sayesinde gerçek oldu. Teşekkür ediyorum. Hem de çok. Böyle bir şeye önayak olduğu için de gazetemle gurur duyuyorum...

Fedakar öğretmenler görev başında

Fedakar öğretmenler görev başında

Yarın 24 Kasım Öğretmenler Günü. Her yıl olduğu gibi bu sene de öğretmenlerin Türkiye’nin dört bir yanında hangi şartlarda görev yaptığını ve öğrencilerine kazandırdıkları konuşulacak. İşte o hikayelerden birkaçı.

24.11.2015Eğitim
Avril Lavigne: Öleceğim sandım

Avril Lavigne: Öleceğim sandım

30 yaşındaki pop şarkıcısı Avril Lavigne, katıldığı bir televizyon programında lyme hastalığından bahsederken gözyaşlarını tutamadı: 'Öleceğim sanıyordum' diyen şarkıcı, hala iyileşme sürecinde.

4.07.2015Hayat
Yönetmen Richard Glatzerhayatını kaybetti

Yönetmen Richard Glatzerhayatını kaybetti

Oscar ödüllü Still Alice (Unutma Beni) filminin yönetmeni Richard Glatzer, 4 yıldır mücadele ettiği ALS hastalığına yenik düştü.

21.03.2015Hayat
Hackerlar Buz Kovası furyasını sevdi

Hacker'lar Buz Kovası furyasını sevdi

Yılın üçüncü çeyreğinde siber saldırılar için en çok iPhone Lansmanı ve Buz Kovası furyası kullanıldı.

9.12.2014Teknoloji
Yapay zeka insanlığın sonunu getirebilir

Yapay zeka insanlığın sonunu getirebilir

Yaşamını evrenin gizemini çözmeye adayan ünlü İngiliz astrofizikçi Stephen Hawking, yapay zekanın insanlığın sonunu getirebileceği uyarısında bulundu.

2.12.2014Avrupa
Hawkingten yapay zeka uyarısı

Hawking'ten yapay zeka uyarısı

Yaşamını evrenin gizemini çözmeye adayan ünlü İngiliz astrofizikçi Stephen Hawking, yapay zekanın insanlığın sonunu getirebileceği uyarısında bulundu.

2.12.2014Teknoloji
Buz kovası kalbinizi durdurmasın

Buz kovası kalbinizi durdurmasın

ALS hastalığına dikkat çekmek amacıyla yapılan buz kovasını baştan aşağıya dökme eylemi ani ritm bozukluğu ve kalp durmasına yol açabilir. Anadolu Sağlık Merkezi kalp ve damar hastalıkları uzmanı Prof. Dr. Nevrez Koylan, soğuk şokun kalp hızının aniden düşerek ve kanın beyin gibi hayati organlara yönelmesine, bununsa kalp durmasına varan ciddi sorunlara neden olabileceği uyarısı yapıyor.

23.09.2014Sağlık
İlyas Tüfekçi ALS hastası oldu

İlyas Tüfekçi ALS hastası oldu

Dünyanın dört bir yanında ünlü isimlerin katıldığı ‘Ice Bucket Challenge’ kampanyasıyla dikkat çekilen ALS hastalığına, Türk futbolunun efsane isimlerinden İlyas Tüfekçi'nin de yakalandığı ortaya çıktı.

9.09.2014Futbol
Uzmanlar uyarıyor: Sahte tedavi tuzağına dikkat

Uzmanlar uyarıyor: Sahte tedavi tuzağına dikkat

Dokuz Eylül Üniversitesi (DEÜ) Tıp Fakültesi Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. İhsan Şengün, "bir kova buz" kampanyasıyla gündeme gelen ALS hastalığından kurtulmak için yurt dışında 30-80 bin lira arasında değişen ücretlerle uygulanan tuzak kök hücre tedavilerinin hiç işe yaramadığını, sakatlıklara yol açabildiğini söyledi.

31.08.2014Sağlık
Dramatize etmeyin, eğlenmeyin

Dramatize etmeyin, eğlenmeyin!

Babasını ALS hastalığından kaybeden Başak Toraman’ın ‘ice bucket’ı amacından saptıranlara söyleyecek iki çift lafı var.

27.08.2014Sağlık
Ünal Aysaldan Bir kova buz kampanyasına destek

Ünal Aysal'dan "Bir kova buz kampanyası"na destek

Galatasaray Kulübü Başkanı Ünal Aysal, sinir sistemi hastalığı olan "Amiyotropik Yanal Skleroz"a (ALS) dikkati çekmek amacıyla başlayan ve tüm dünyayı saran baştan aşağı buzlu su dökme (Ice Bucket Challange) kampanyasına destek verdi.

24.08.2014Futbol
Buzlu meydan okuma öldürebilir

'Buzlu meydan okuma öldürebilir'

ALS hastaları için başlatılan Ice Bucket Challenge yani 'Bir kova buzlu su' eylemi git gide yayılıyor ancak bu sosyal farkındalık kampanyası 'öldürebilir.' İç hastalıkları uzmanı Dr. Engin Türkmen, yerli yabancı birçok ünlü sanatçı, iş adamının da katıldığı kampanyanın özellikle kalp, tansiyon, böbrek yetmezliği, epilepsi gibi kronik hastalar ve hamileler için son derece tehlikeli olduğunu ve ölüme kadar giden ciddi sorunlara neden olabileceğini söyledi.

24.08.2014Sağlık
İlhan Mansız buzlu meydan okumaya katıldı

İlhan Mansız buzlu meydan okumaya katıldı

Sinir sistemi hastalığı "Amiyotropik Yanal Skleroz"a (ALS) dikkati çekmek amacıyla başlatılan "Bir kova buz kampanyası"na Buz Pateni Milli Takımı sporcularından İlhan Mansız da destek verdi.

22.08.2014Sağlık
Prandellide meydan okudu

Prandelli'de meydan okudu

Sinir sistemi hastalığı ALS’ye karşı bilinçlendirme amacıyla başlatılan ‘buzlu su dökme’ kampanyasına futbol dünyasından destek çığ gibi büyüyor.

20.08.2014Futbol
Yeni trend: ALS için başından aşağı bir kova buzlu su dök

Yeni trend: ALS için başından aşağı bir kova buzlu su dök!

Amerikalılar ALS hastalığına dikkat çekmek ve bütçe oluşturmak için yeni bir akım başlattı. Buna göre "bir kova buz" teklifi alan kişi, 24 saat içinde başından aşağı bir kova buz döküyor. Facebook CEO'su Mark Zuckerberg'ten ünlü oyuncular Hilary Duff ve Mickey Rourke'a kadar pek çok kişi bu akımın öncüsü oldu.

18.08.2014Hayat
Gizli salgın LYME hastalığı hakkında önemli uyarılar

Gizli salgın LYME hastalığı hakkında önemli uyarılar

Aralarında Türkiye'nin de olduğu 117 ülkede LYME bakterisinin olduğunu söyleyen Prof. Dr. Barbaros Çetin, gizli salgın olarak nitelendirilen LYME hastalığı hakkında uyarılarda bulundu. Çetin, "Bu süper bakteri tam 350 hastalığı taklit ediyor. Dünyada da büyük taklitçi olarak anılmaya başladı” dedi.

21.07.2014Avrupa
Lyme hastalığı kene ısırığıyla bulaşıyor ve çok tehlikeli

Lyme hastalığı kene ısırığıyla bulaşıyor ve çok tehlikeli

Dokuz Eylül Üniversitesi Biyoloji Bölümü Başkanı Prof. Dr. Barbaros Çetin, kronik yorgunluk, huzursuz bacak sendromu, kalp krizi, beyin tümörü, otizm gibi birçok hastalığı taklit eden Lyme bakterisi ile Türkiye'de 10 milyon kişinin yaşadığını savundu.

16.07.2014Sağlık
400 yıllık hastalığın sırrı çözüldü

400 yıllık hastalığın sırrı çözüldü

Yale Üniversitesi Tıp Fakültesi Beyin Damar Cerrahisi Bilim Dalı ve Beyin Genetik Programı Direktörü ve aynı zamanda Beyin Tümörleri Araştırma Grubu Başkanı Murat Günel ve ekibi, Van Gölü çevresindeki dokuz ailenin çocuklarında görülen genetik bir hastalığın nedenini keşfetti.

25.04.2014Gündem
Kök hücre tedavisi iddiaları asılsız

'Kök hücre tedavisi iddiaları asılsız'

Kök hücre tedavisi son yıllarda büyük bir ivme kazansa da suistimale de açık hale geldi. ALS ve benzeri kas hastalıklarının kök hücre ile tedavi edildiğinin öne sürülmesi üzerine Türk Nöroloji Derneği yazılı bir açıklama yaparak bunu yalanladı ve hastaları uyardı: Bu tür iddialara inanmayın, yetkili merciler olaya el koymalı.

22.01.2014Kelebek
Beyin hücrelerini aydınlatan Türk

Beyin hücrelerini aydınlatan Türk

Ölü beyin hücrelerinin ‘floresan’ yöntemiyle kolayca görülebilmesini sağlayan Dr. Hande Özdinler’in çalışmalarına, ABD hükümetinden rekor destek geldi.

3.11.2013Gündem
ABD Türk kadın doktoru konuşuyor

ABD Türk kadın doktoru konuşuyor

Ölü beyin hücrelerinin ‘floresan’ yöntemiyle kolayca görülebilmesini sağlayan Dr. Hande Özdinler’in çalışmalarına, ABD hükümetinden rekor destek geldi.

3.11.2013Sağlık
Zehra, Stephen Hawking ile aynı yolu seçti

Zehra, Stephen Hawking ile aynı yolu seçti

ALS hastası Madenli'nin, gözlerini hareket ettirerek bilgisayar aracılığıyla yazdığı çocuk öyküleri, Toronto'da düzenlenen Ankara Kütüphanesi Öykü Yarışması'na damgasını vurdu.

22.10.2013Gündem
Ötanaziye evrensel destek

Ötanaziye evrensel destek

Evrenin var oluşu ve işleyişi konusundaki en önemli teorisyenlerden İngiliz astrofizik profesörü Stephen Hawking, insanlara ötanazi hakkının tanınması gerektiğini söyledi.

18.09.2013Kelebek

Yazar Sonuçları

Dilerim Türkiye'ye 3. Nobel Ödülü kazandıran çalışma olur

Bilimsel başarı haberleri gelince mutlu oluyorum. Bugünkü 3 haber de bu cinsten. Sabancı Üniversitesi'nden araştırmacılar, 2016 yılı Nobel Tıp Ödülü konusu da olan Otofaji temelli tedavi yöntemi önerdi... Bilim ve teknoloji yarışmasında Türk öğrenci dünya birincisi oldu... Bursalı mühendislerin ürettiği araç takip sistemi devrede...

2.11.2016

'Beş Yıldız'lı politika

SİSTEM dışı partiler yükselişte, İtalya’da Beş Yıldız Hareketi (M5S) yerel seçimlerde Roma ve Torino gibi iki önemli şehrin başkanlıklarını kazandı ve 2018 genel seçimlerinde önemli bir siyasi değişimin işaretlerini verdi.

21.06.2016

1 gün fazla yaşamak 1 insan daha tanımak ise değer bence!

BİR süre önce ALS’ye farkındalık yaratabilmek için kafamızdan aşağı buzlu sular da boca ettik... Peki işe yaradı mı?

22.06.2015

Kafadan aşağı bir kova buz dökmek...Eğlence sanıyorsunuz ama...

ASLINDA size yapılan meydan okumaya ya bir yere 100 dolar bağışlamak ya da kafanızdan aşağıya bir kova buz dökmekle cevap vermeniz yeni bir şey değil.

22.08.2014