MENÜ

Akkuyu Santrali

Akkuyu Santrali ile ilgili tüm haberleri, son dakika Akkuyu Santrali haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Bugün Akkuyu Santrali haberlerinde son durum nedir? İşte tüm flaş gelişmeler...

Toplam 900 Akkuyu Santrali haberi bulunmuştur.

Akkuyu Santrali Haberleri

Son dakika... Moskova’da kritik toplantı Erdoğan ve Putinden önemli mesajlar

Son dakika... Moskova’da kritik toplantı! Erdoğan ve Putin'den önemli mesajlar

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin başkent Moskova’da 8. Üst Düzey İşbirliği Konseyi Toplantısı'nda önemli açıklamalarda bulundu.

8.04.2019Dünya
Erdoğan Putin zirvesinde mutabakat: Silahlardan arındırılmış bölge

Erdoğan Putin zirvesinde mutabakat: Silahlardan arındırılmış bölge

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile Soçi'de görüştü. Görüşme yaklaşık 1 saat 25 dakika sürdü. İki lider yaptığı ortak açıklamada İdlib'de silahlardan arındırılmış bölge konusunda mutabık olduklarını vurguladı. Türkiye ve Rusya arasında İdlib'e ilişkin mutabakat zaptı imzalandı.

17.09.2018Dünya
Akkuyu neresi Akkuyu nerenin ilçesi

Akkuyu neresi? Akkuyu nerenin ilçesi?

Akkuyu, Nükleer Santral dolayısıyla son günlerde harita konumu ile merak ediliyor. Nükleer Enerji üretilecek olan tesis, Mersin'in Gülnar ilçesinde bulunan Akkuyu mevkisinde inşa edilmeye başlandı. Peki, Akkuyu nerenin ilçesidir? İşte, temel atma töreni sonrasında birçok vatandaşın merak ettiği Mersin Akkuyu hakkında detaylı bilgiler ve harita üzerindeki konumu

3.04.2018Gündem
Son dakika... Putin Türkiyede... Akkuyunun temeli atıldı, ilk harç döküldü

Son dakika... Putin Türkiye'de... Akkuyu'nun temeli atıldı, ilk harç döküldü

Akkuyu Nükleer Güç Santralı'nın temeli, Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Rusya Devlet Başkanı Putin'in katıldığı törenle atıldı, temele ilk harç döküldü.

3.04.2018Ekonomi
İlk nükleer adım

İlk nükleer adım

Türkiye’nin 1955’te başlayan nükleer enerji sürecinin ilk santral projesi olan ‘Akkuyu Santralı’nda temel bugün Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Rusya Başkanı Putin’in katılımları ile atılacak. Türkiye’nin elektrik ihtiyacının yüzde 10’unu karşılayacak Akkuyu Santralı’nın 2023 yılına yetiştirilmesi planlanıyor. Türkiye’nin dünyaca tanınan iki ünlü bilim insanı nükleer enerjinin önemini anlatmak için kamera karşısına geçti.

2.04.2018Ekonomi
Akkuyu projesinde önemli gelişme Tarih endişesi...

Akkuyu projesinde önemli gelişme! Tarih endişesi...

Rosatom, Akkuyu Nükleer Santrali'ne Türk ortak almak için yaptığı görüşmelerde hızlı mesafe alamıyor. Bu nedenle projenin 2023 yılına yetişmesi konusunda endişe duyuluyor.

9.03.2018Ekonomi
Putin bugün geliyor... Masada neler var

Putin bugün geliyor... Masada neler var?

RUSYA Devlet Başkanı Vladimir Putin, yapacağı Mısır ziyaretinden önce bugün Ankara’ya gelecek. Peki masada neler var?

11.12.2017Dünya
Putin yarın Ankaraya geliyor... İşte masadaki konular

Putin yarın Ankara'ya geliyor... İşte masadaki konular

RUSYA Devlet Başkanı Vladimir Putin yarın yapacağı Mısır ziyaretinden önce Ankara’ya gelecek temaslarda bulunacak.

10.12.2017Dünya
TES-İŞten nükleerde çifte iş birliği

TES-İŞ'ten nükleerde çifte iş birliği

Türkiye Enerji, Su ve Gaz İşçileri Sendikası tarafından (TES-İŞ), Akkuyu'daki nükleer santralin yapımını üstlenen Rus enerji şirketi Rosatom'un örgütlü sendikası Profatom ve Belarus Enerji, Gaz ve Petrol Sanayi Sendikası ile uzun vadeli işbirliği yapmak üzere mutabakat sağlandığı bildirildi.

28.07.2017Ekonomi
Batı Karadeniz’e  PETROL KUYUSU

Batı Karadeniz’e PETROL KUYUSU

Enerji Bakanı Berat Albayrak, Türkiye’nin hidrokarbon potansiyelinin keşfi ve bunların ekonomiye kazandırılması için 2018 yılında Batı Karadeniz’de derin deniz kuyusunun açılmasının planlandığını söyledi.

8.11.2016Ekonomi
Tam gaz iyileşme

Tam 'gaz' iyileşme

Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Rusya Devlet Başkanı Putin’in kritik görüşmesinden ekonomik açıdan önemli kararlar çıktı. Başta doğalgaz olmak üzere özellikle enerji ve turizm sektörlerine yeniden ivme kazandıracak görüşmede Erdoğan, Akkuyu nükleer santraline stratejik yatırım statüsü verileceğini açıklarken, Türk Akımı projesinin de hızlı şekilde hayata geçeceğini söyledi. Putin ise charter ve vize seferleri ile ilgili konunun yakında çözüleceği mesajını verdi.

9.08.2016Ekonomi
Dünyanın izlediği zirvede çok önemli mesajlar

Dünyanın izlediği zirvede çok önemli mesajlar

Ankara-Moskova arasındaki ilişkilerin gerilmesine neden olan uçak krizinin ardından ilk kez bir araya gelen Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, St. Petersburg kentinde ortak basın toplantısı düzenledi. Putin, toplantıda yaptığı konuşmada, "Türkiye'ye yönelik yaptırımları adım adım kaldıracağız" dedi. "İlişkilerin eski seviyelere taşınmasında iki taraf da kararlı" diyen Erdoğan da "peyderpey" atılacak adımları şöyle tanımladı: "Üst düzey işbirliği konseyinin yeniden canlandırılması, charter uçuşların tekrar hayata geçirilmesi, tarım ürünleri dahil ikili ticaretleri kısıtlayan tedbirlerin ortadan kaldırılması, Türk müteşebbislerinin Rusya'daki faaliyetlerinin önünün açılması, vizesiz rejimin tam teşekkülü şekilde tekrar yürürlüğe konması gibi başlıklarda gerekli adımları inşallah peyderpey ve müştereken atacağız."

9.08.2016Dünya
Akkuyu nükleer santralının yüzde 49 hissesi devredilecek

Akkuyu nükleer santralının yüzde 49 hissesi devredilecek

AKKUYU Nükleer Santrali’nde Ruslar’ın hisselerinin bir kısmını devretmek için harekete geçtiği öğrenildi. Akkuyu Nükleer Santrali’nde yüzde 100 hissesi olan Ruslar yüzde 49’a kadar hisse satışı yapabilecek. Bunun için Akkuyu Nükleer AŞ Genel Müdürü Fuad Akhundov’un görevini bıraktığı ve yönetim kurulu başkan yardımcısı olduğu belirtildi.

26.04.2016Ekonomi
Tek çare yenilenebilir enerji

Tek çare yenilenebilir enerji

TÜRKİYE’nin Rus savaş uçağını düşürmesinin ardından iki ülke arasında tırmanan kriz gündemdeki yerini korurken, Yaşar Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Bölümü öğretim üyesi Doç. Dr. Emre İşeri ve Enerji Sistemleri Mühendisliği Bölümü öğretim üyesi Yrd. Doç. Dr. Nurdan Yıldırım Özcan, Türkiye’nin yenilenebilir ve yerli enerji kaynaklarına yönelerek bu krizi fırsata çevirebileceğini söyledi.

11.12.2015Ege
Rusya, Akkuyu Nükleer Santrali inşaatını fiilen durdurdu iddiası

Rusya, Akkuyu Nükleer Santrali inşaatını fiilen durdurdu iddiası

Reuters haber ajansı, Türkiye'nin iki hafta önce Suriye sınırında Türk hava sahasını ihlal eden Rus savaş uçağını düşürmesinin ardından Rus Rosatom şirketinin kuruluşu olan Akkuyu NGS Mersin Akkuyu Nükleer Santrali Projesi'nde sahadaki inşaat çalışmalarını durduğunu belirtti. Akkuyu'da nükleer santralin inşaatına başlanmamıştı. Projede şu anda inşaat çalışmaları için bekle-gör pozisyonuna geçildiği belirtildi. Anadolu Ajansı ise Rus resmi haber ajansı Ria Novosti'nin resmi kaynaklara dayandırdığı haberinde, Akkuyu NGS çalışmalarının devam ettiğinin söylendiğini belirtti.

9.12.2015Ekonomi
Rusyanın en büyük kozu: Doğalgaz

Rusya'nın en büyük kozu: Doğalgaz

Türkiye ile Rusya’yı birbirine bağlayan en önemli faktör enerji. Türkiye, Rusya’dan yıllık doğalgaz ihtiyacının yarıdan fazlasını karşılıyor. Rus uçağının düşürülmesi ve ardından Putin’in sert açıklamaları sonrası ‘Kışa girerken gaz kesilir mi?’ soruları gündeme geldi. Bu krize yönelik kısa vadede bir B planımız hatta herhangi bir alternatifimiz yok.

24.11.2015Ekonomi
Nükleer santral için zeytinlik kanunu bekleniyor

Nükleer santral için zeytinlik kanunu bekleniyor

Enerji Bakanı Ali Rıza Alaboyun’dan önemli açıklamalar… Bakan Alaboyun, Türkiye’de nükleer santral yapılabilmesi için Kıyı Kanunu, Elektrik Piyasası Kanunu ve Zeytinlikler Kanunu'nun çıkması gerektiğini belirtti. Alaboyun ilk iki kanunun komisyondan geçtiğini ifade ederken, “Nükleer santral için Kıyı Kanunu, Zeytinlikler Kanunu ve Elektrik Piyasası Kanunu'nun çıkması lazım. Diğerleri komisyondan geçti ama zeytinliklerle ilgili sorun da çözülür. Bu yasal düzenlemeler yeni hükümetin kurulmasının ardından hayata geçirilecek" dedi. Rusya Akkuyu Nükleer Santralı için bugüne kadar 3 milyar dolar harcadı.

16.11.2015Ekonomi
Nükleer santral için zeytinlik kanunu bekleniyor

Nükleer santral için zeytinlik kanunu bekleniyor

Enerji Bakanı Ali Rıza Alaboyun’dan önemli açıklamalar… Bakan Türkiye’de nükleer santral yapılabilmesi için Kıyı Kanunu, Elektrik Piyasası ve Zeytinlikler Kanunu ve kanunun çıkması gerektiğini belirtti. Alaboyun ilk iki kanunun komisyondan geçtiğini ifade ederken, “Diğerleri komisyondan geçti ama zeytinliklerle ilgili sorun da çözülür. Bu yasal düzenlemeler yeni hükümetin kurulmasının ardından hayata geçirilecek" dedi.

16.11.2015Ekonomi
Enerjide Rus Ruleti

Enerjide Rus Ruleti

YAŞAR Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Bölümü Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Emre İşeri, özellikle doğalgaz ve enerji konusunda Rusya ve Türkiye'nin birbirine bağımlı olduğunu belirterek, son yaşanan sürecin, büyük bir krize ve çatışmaya dönüşmeden, diplomatik yollarla yürütüleceğini öngördüğünü söyledi.

9.10.2015Ege
Taner Yıldızdan nükleer santral açıklaması

Taner Yıldız'dan nükleer santral açıklaması

Eski Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Akkuyu Nükleer Enerji Santrali yapımına ilişkin, "Rusya Federasyonu ticari bir iş yapıyor. O yüzden burada böyle bir projenin riske girmesi halinde ki riske girebileceğini çok düşünmüyorum, asıl cebinden para çıkacak Rusya Federasyonu'dur" dedi.

9.10.2015Ekonomi
ABden Türkiyeye Akkuyu çağrısı

AB'den Türkiye'ye Akkuyu çağrısı

Enerji Birliğinden Sorumlu Avrupa Birliği (AB) Komisyonu Başkan Yardımcısı Maros Sefcovic, üye ülkelerin enerji ihtiyaçlarını hangi kaynaktan çeşitlendirdiğine müdahale edilmediğini belirterek, "AB yolundaki Türkiye'nin, Akkuyu Nükleer Santrali inşaatında AB hukukuna uymasını bekliyoruz" dedi

20.06.2015Ekonomi
Taner Yıldız: Akkuyu santralı Türkiyenin en güvenilir yapısı olacak

Taner Yıldız: Akkuyu santralı Türkiye'nin en güvenilir yapısı olacak

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız Akkuyu Nükleer Santralı'nın Türkiye'nin en güvenilir yapısı olacağını ifade etti. Yıldız, "Türkiye'de 9 büyüklüğünde bir deprem hiç yaşanmadı. Siz bilin ki bu yapı biz istesek de istemesek de Türkiye'nin en güvenilir yapısı olacak" diye konuştu.

11.04.2015Ekonomi
‘Akkuyu Santralı’nda 2020 zaten hayaldi’

‘Akkuyu Santralı’nda 2020 zaten hayaldi’

ULUSLARARASI Enerji Ekonomisi Birliği (IAEE) Başkanı Prof. Dr. Gürkan Kumbaroğlu, Akkuyu Nükleer Santralı’nın 2020 yılında üretime başlamasının gerçekçi olmadığını dile getirdi. Santralın gecikmeli olarak 2022 yılında üretime geçeceğine yönelik açıklamaları yorumlayan Kumbaroğlu, “Bu santral yapılacaksa da geç yapılsın ama güvenlik endişesi yaratmadan yapılsın” dedi.

27.03.2015Ekonomi
Akkuyu nükleer santralında elektrik üretimi en az iki yıl gecikecek

Akkuyu nükleer santralında elektrik üretimi en az iki yıl gecikecek

Türkiye'nin ilk nükleer santrali olacak Mersin Akkuyu Santrali için planlanan süreçler öngörülerin gerisinde kalırken, ilk üretimin daha önce ertelenen 2020'den en erken iki yıl sonra 2022'de gerçekleştirilebileceği belirtiliyor.

23.03.2015Ekonomi
TEMA Vakfı’ndan Akkuyu Santraline dava:  Nükleer Pahalı, Kirli ve Tehlikeli

TEMA Vakfı’ndan Akkuyu Santrali'ne dava: "Nükleer Pahalı, Kirli ve Tehlikeli"

TEMA Vakfı, Mersin Akkuyu’da yapılması planlanan nükleer santrali engellemek ve yapımını durdurmak için dava açtı.

29.12.2011Gündem
2 iş için 100 bin başvuru

2 iş için 100 bin başvuru

Türkiye'de işsizlik oranları düşsse de kamu kurumlarının ve dev şirketlerin iş ilanlarına rekor başvurlar gelmeye devam ediyor. Ziraat Bankası ve Mersin'de inşa edilecek Akkuyu nükleer santralindeki toplam 595 kişilik 2 iş ilanlarına yaklaşık 100 bin başvuru geldi.

2.07.2011Ekonomi
Ruslar, Akkuyu’daki nükleer santralı 9 şiddetinde depreme dayanıklı yapacak

Ruslar, Akkuyu’daki nükleer santralı 9 şiddetinde depreme dayanıklı yapacak

Japonya’da meydana gelen deprem ve tsunaminin ardından büyük hasar gören Fukuşima Nükleer Santralı’ndaki facia, Türkiye’de kurulacak olan Mersin Akkuyu nükleer santralı için ders oldu. Akkuyu NPP JSC firması, santralı 9 şiddetinde meydana gelecek deprem riskini göze alarak yapmayı taahhüt etti.

17.04.2011Ekonomi
Akkuyu nükleer santrali yargıya taşınacak

Akkuyu nükleer santrali yargıya taşınacak

TÜRKİYE ile Rusya arasında, Mersin’in Gülnar İlçesi’ne bağlı Büyükeceli Beldesi’nde kurulması planlanan Türkiye’nin ilk nükleer santrali için imzaların atılması Mersin’de tepkiye neden oldu. Gelişmeleri kaygı ile izlediklerini belirten bazı sivil toplum kuruluşları, nükleer santral yapımını yargıya taşımaya hazırlanıyor.

13.05.2010Gündem
İkinci nükleer santral için ibre Güney Kore’ye döndü

İkinci nükleer santral için ibre Güney Kore’ye döndü

Başbakan Tayyip Erdoğan’ın Rusya seyahatinde Mersin Akkuyu’da planlanan nükleer santralin yapımının devletlerarası anlaşmayla Ruslara verilmesi yeni yol haritasını ortaya çıkardı. Buna göre çok yakın zamanda Sinop için de benzer bir süreç başlayacak ve bu nükleer santral da muhtemelen Güney Kore’ye yaptırılacak.

14.01.2010Ekonomi

26.12.1999Gündem
Son dakika: Cumhurbaşkanı Erdoğandan önemli açıklamalar

Son dakika: Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan önemli açıklamalar

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde düzenlenen 11. Büyükelçiler Konferansı’nda konuştu. Cumhurbaşkanı Erdoğan konuşmasında, "Fırat Kalkanı ve Zeytin Dalı harekatlarıyla başlattığımız süreci inşallah çok yakında farklı bir aşamaya geçireceğiz." ifadesinde bulundu.

6.08.2019Gündem
Türk balıkçılar Rusyadaki nükleer santralde turnuvaya katıldı

Türk balıkçılar Rusya'daki nükleer santralde turnuvaya katıldı

Türkiye'nin ilk nükleer enerji santrali projesi Akkuyu Nükleer Güç Santrali'nin (NGS) inşa edildiği Mersin'in Gülnar ilçesindeki balıkçılar, Rusya'nın işletme halindeki en büyük santrallerinden Leningrad NGS'de düzenlenen Rosatom Uluslararası Balıkçılık Turnuvası'na katıldı.

5.08.2019Ekonomi
Kor tutucu Akkuyu’da

Kor tutucu Akkuyu’da

Akkuyu Nükleer Güç Santrali’nin (Akkuyu NGS) inşaatı devam eden 1 nolu ünitesinin ilk büyük boyutlu ekipmanı kor tutucunun sahaya ulaştığı bildirildi.

30.07.2019Ekonomi

Yazar Sonuçları

Nükleer havuz kuruluyor

Faaliyete geçmesi planlanan Akkuyu ve Sinop nükleer enerji santrallarının sigortalanması için nükleer sigorta havuzu kuruluyor. Havuzu DASK kurup yönetecek ve dünyanın 28’inci nükleer havuzu olacak. Santrallarda meydana gelecek kazalara karşı her bir santral için 700 milyon Euro sigorta teminatı verilecek.

19.11.2017

Nükleer sorular

SOMA’yı yaşadık. Ayrıca Başbakan’ın üç yıl önce nükleer enerjiyi “Riski olmayan hiçbir yatırım yoktur. Yani evinize tüpgaz da koymamak gerekir” diye savunduğunu düşünecek olursanız...

28.06.2014

Akkuyu’nun riskleri avantajlarından fazla

RUSLARIN yapacağı Akkuyu Nükleer Santrali’nin eli kulağında.

8.12.2011

Nükleer santrallar yüzen platformlarda yapılamaz mı

DEPREM riski ve yüzen yapılar konusunda; uluslararası ortamlarda, yaklaşık 8 yıldır, yüzlerce yüzen konsept (endüstriyel, askeri, ağırlama, madencilik, turizm vb. amaçlı yüzen konseptler) ile ilgili araştırma çalışmalarımızı sürdürmekteyiz.

17.03.2011