GeriDünya Son dakika... Moskova’da kritik toplantı! Erdoğan ve Putin'den önemli mesajlar
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  2
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Son dakika... Moskova’da kritik toplantı! Erdoğan ve Putin'den önemli mesajlar

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin başkent Moskova’da 8. Üst Düzey İşbirliği Konseyi Toplantısı'nda önemli açıklamalarda bulundu.

Moskova'da düzenlenen 8. Üst Düzey İşbirliği Konseyi Toplantısı'nda bir araya gelen Erdoğan Ve Putin önemli mesajlar verdi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın konuşmasından bazı önemli satır başları:

Sizleri en kalbi duygularımla selamlıyorum. Moskova’da bulunmaktan büyük bir memnuniyet duyuyorum. Nazik davetiniz için teşekkür ediyorum. Bir önceki yüksek düzey işbirliği konseyinden sonra kıymetli dostum Putin ile bir araya geldik. Bakanlarımız ve diğer yetkililerimiz de birbirleriyle temas içerisinde oldular. Akkuyu Santrali’nin temelini attık, Türk Akım’ın deniz kısmını tamamladık.

İkili görüşmede, bölgesel ve uluslararası meselelerle ilgili görüş alışverişinde bulunduk. Bakanlarımız da kendi mevkidaşlarıyla bir araya geldiler. Şimdi hep birlikte genel bir değerlendirmede bulunacağı.z

Hedefimiz 100 milyar dolara ulaşmaktır. Gerek stratejik gerek askeri gerek ekonomik, kültürel bütün bu alanlarda çabalarımıza gayretle devam ettireceğiz. Toplantımızın ülkelerimiz için hayırlı olmasını diliyor, teşekkür ediyorum.

Putin'in konuşmasından bazı önemli satır başları:

Bizim iş dünyası, bakanlıklar arasında bir dizi toplantılar yapılmıştı. Rusya ve Türkiye olarak, Astana sürecinin garantörleri olarak çok ciddi çaba gösteriyoruz.

Karma ekonomik komisyonu toplantısı da eş başkanları arasında bir toplantı yapıldı.

Geçen sene bizim ticaret hacmimiz yüzde 18 arttı. Ve 25,5 milyar dolara ulaşmıştır. Ve inanıyorum ki ticaretin arttırılması amacına mevcut engellerin düşürülmesi kaldırılması ve çeşitlendirilmesi faydalı olabilir.

Yeni projelerin devreye sokulması ticareti artırabilir.

Enerji alanındaki işbirliği stratejik seviyeye ulaşmıştır.

Türk Akım projesi faydalı olacaktır. Geçen günlerde derin ve kıyı kısımlarının birleştirilmesi yapılmıştır. Şimdi de kıyıdaki giriş terminalini tamamlamamız lazım. Kararlaştırdığımız gibi bu yılın sonuna kadar bunu tamamlayacağız.

Akkuyu Santrali’nin inşa edilmesi; 2023’te birinci üniteyi tamamlamayı düşünüyoruz. Cumhuriyetin 100’üncü yılına denk gelecektir.

Gördüğümüz kadarıyla iş dünyası ilgi duyuyor bu projeye. Tabi ki askeri, savunma sanayii alanında önemli işbirliği var.

Gündemimizde S400 hava savunma sistemi var. Diğer kalemlerin de ihracat ve bakımından önemli çalışmalarımız var. İnsani alanda da ilişkilerimiz iyi gelişmektedir.

 

Yorumları Göster
Yorumları Gizle