OSMANİYE HABERLERİMERKEZ HABERLERİ

Osmaniye'de tarımsal sanayinin temelini yerfıstığı oluşturuyor

DHA
13.10.2020 - 11:33 |Son Güncelleme :
DHA

Osmaniye'de tarımsal sanayinin temelini yerfıstığı oluşturuyor

İbrahim EMÜL/OSMANİYE, (DHA) - OSMANİYE Tarım ve Orman İl Müdürü Recep Bulut, yerfıstığının, kent ekonomisi için vazgeçilmez konumda olan önemli bir ürün olduğunu belirterek, "Dolayısıyla, Osmaniye ilinde tarımsal sanayinin temelini yerfıstığı oluşturmaktadır" dedi.
İl Müdürü Bulut, il merkezinde bulunan yerfıstığı işleme tesislerini ziyaret etti. Yerfıstığının işlenmesi ile ilgili olarak işletme sahibinden bilgiler alan Müdür Bulut, Osmaniye yerfıstığının, ilin en önemli tarım ürünlerinden olduğunu söyledi. Yerfıstığının aynı zamanda ilin sembolü durumunda olduğunu belirten Bulut, "Türkiye yerfıstığı üretiminin yaklaşık yüzde 32'si ilimizde gerçekleşmektedir. Ayrıca tüm Türkiye’de üretilen yerfıstığının yüzde 90'nına yakın kısmı Osmaniye’de işlenerek ülke geneline pazarlanmaktadır. Yerfıstığı, başta kavrulmuş yerfıstığı, draje kaplı yerfıstığı şekeri, yerfıstığı kreması, yerfıstığı ezmesi ve yerfıstığı yağı olarak değerlendirilebilen bir tarımsal üründür. Yerfıstığı, Osmaniye ekonomisi için vazgeçilmez konumda olan önemli bir üründür. Dolayısıyla, Osmaniye ilinde tarımsal sanayinin temelini yerfıstığı oluşturmaktadır" diye konuştu.
Müdür Recep Bulut, ikinci ürün yerfıstığının hasadının yaklaştığı bugünlerde tüm çiftçilere ve yerfıstığı işleme tesislerine kolaylıklar ve bol kazançlar diledi.

FOTOĞRAFLI

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Merkez haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Merkez ilinden Osmaniye'de tarımsal sanayinin temelini yerfıstığı oluşturuyor hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 13 Ekim 2020 tarihinde saat 11 33’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Osmaniye'de tarımsal sanayinin temelini yerfıstığı oluşturuyor haberi güncellenecektir.

OSMANİYE NAMAZ VAKİTLERİ

13 Ekim 2020, Salı
 • İmsak
  05:15
 • Güneş
  06:34
 • Öğle
  12:26
 • İkindi
  15:37
 • Akşam
  18:09
 • Yatsı
  19:23
Sayfa Başı