NEVŞEHİR HABERLERİ

NEVÜ Rektörü Bağlı: ''Şehrin üniversitemizden beklentileri için çalışıyoruz''

DHA
06.12.2018 - 12:46 |Son Güncelleme :
DHA

Zafer BARIŞ/NEVŞEHİR (DHA) - NEVŞEHİR Hacı Bektaş Veli Üniversitesi (NEVÜ) Rektörü Prof. Dr. Mazhar Bağlı, üniversite-şehir ve üniversite-sanayi işbirliğine büyük önem verdiklerini belirterek, ''Şehrin üniversiteden beklentilerini karşılamak için çalışıyoruz'' dedi.

NEVÜ Rektörü Prof. Dr. Bağlı, Nevşehir’de faaliyet gösteren Cemiyet Başkanları ve basın mensuplarıyla bilgilendirme toplantısında bir araya geldi. Toplantıya, Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Erdoğan Çiçek, Genel Sekreter Nihat Çavuşoğlu, Rektör Danışmanı Öğr. Gör. Abdulkadir Binici, Kalite Komisyonu üyeleri Dr. Öğretim Üyesi Gökhan Seçme ve Dr. Öğretim Üyesi Gökçe Becit İşçitürk, Türkiye Gazeteciler Federasyonu (TGF) Genel Sekreteri ve Nevşehir Gazeteciler Cemiyeti Başkanı, Muşkara Haber Gazetesi imtiyaz sahibi Bayram Ekici, Kapadokya Gazeteciler Cemiyeti Başkanı ve Nevşehir Kent Haber Gazetesi imtiyaz sahibi Osman Koca, DHA İl Temsilcisi Zafer Barış, katıldı. Toplantının açılışında konuşan Rektör Prof. Dr. Mazhar Bağlı, üniversite-şehir ve üniversite-sanayi işbirliğine büyük önem verdiklerini belirterek, şehrin üniversiteden beklentilerini karşılamak için büyük gayret içerisinde olduklarını söyledi. Bağlı, “Bilindiği gibi Yükseköğretim Kalite Kurulu (YÖKAK) tarafından ülke genelinde bulun üniversitelerde rekabet üstünlüğü arttırmak için çalışma başlatıldı. Biz de Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi olarak bu rekabet üstünlüğünde Hacı Bektaş Veli Araştırma ve Uygulama Enstitüsü ile kültürel araştırmalara; turizm merkezi olması münasebetiyle de turizm alanında çalışmalarımıza ağırlık vermek adına Turizm Araştırmaları Enstitüsünü kurduk. Üniversitemizin uzun vadeli misyonu olarak ağırlıklı iş birliği içinde olacağımız ülkeler arasından belirlediğimiz Çin, Japonya ve Güney Kore ile ilişkilerimizi güçlendirmek çalışmalara başladık. Bu kapsamda Japon Dili ve Edebiyatı Anabilim Dalı, Çin Dili ve Edebiyatı Anabilim Dalı açıldı. Güney Kore ile Seramik konusunda bağlantılar kuruldu. Bunun yanı sıra Çin ile ilişkilerimizde önemli bir adım olarak düşündüğümüz üniversitemiz bünyesinde “Konfüçyüs Enstitüsü” kurulmasına yönelik görüşmelerimiz devam etmekte'' diye konuştu.

Üniversite-şehir ve üniversite-sanayi işbirliği kapsamında şehrin beklentilerini bildiklerini ve halkın destekleriyle kurulan üniversitenin adına yakışır bir şekilde yükseltmek için büyük gayret gösterdiklerini curgulayan Bağlı, ''Özellikle şehrimizin bizden beklentileri arasında Diş Hekimliği ve Hukuk Fakültelerinin kurulması bulunmaktaydı. Diş Hekimliği Fakültemiz, Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın onayı ile kuruldu ve inşallah önümüzdeki eğitim-öğretim yılında öğrenci almaya başlayacak. Hukuk Fakültesini şehrimize ve üniversitemize kazandırmak için de çalışıyoruz'' dedi.

Toplantıda daha sonra NEVÜ öğretim üyeleri Gökhan Seçme ve Gökçe Becit İşçitürk tarafından basın mensuplarına yönelik detaylı bir sunum yapıldı. Sunumda üniversitenin kuruluşundan itibaren gelişimi, akademik birimler, araştırma merkezleri, öğrenci sayıları, ulusal ve uluslararası değişim programları, Bologna süreci çalışmaları, Ar-Ge faaliyetleri, NEVÜ desteği ile Kapadokya’da yerli sıcak hava balonu üretimi, İlk Kuluçka Projesi (Video Oyun Yazılımı Geliştirilmesi), Kriminal Laboratuvar kurulma çalışmaları, Kültür ve Kongre Merkezinde yürütülen faaliyetler anlatıldı. Bilgilendirme toplantısının ardından Rektör Bağlı, basın mensuplarının sorularını cevaplayarak fikir alışverişinde bulundu.

FOTOĞRAFLI

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hurriyet.com.tr’nin Nevşehir haberleri bölümünde, DHA’nın abonelerine gönderdiği Nevşehir haberleri otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde NEVÜ Rektörü Bağlı: ''Şehrin üniversitemizden beklentileri için çalışıyoruz'' haberine editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.

NEVŞEHİR NAMAZ VAKİTLERİ

11 Ağustos 2022, Perşembe
 • İmsak
  04:11
 • Güneş
  05:44
 • Öğle
  12:51
 • İkindi
  16:39
 • Akşam
  19:49
 • Yatsı
  21:16
Sayfa Başı