İZMİR HABERLERİ

Sadece tatilin değil, en popüler dalış bölgelerinin de başkenti

Hürriyet Haber
22.11.2020 - 01:22 |Son Güncelleme :

İyi pazarlar sevgili dostlar... Size bugün Bodrum’un çok farklı bir yönünden bahsetmek istiyorum.

Hürriyet Haber

Sadece tatilin değil, en popüler dalış bölgelerinin de başkenti

Evet, Bodrum ülkemizin cennet beldelerinden biri. Ancak burası sadece tatilin başkenti değil, aynı zamanda Türkiye’nin en popüler dalış bölgelerine de ev sahipliği yapıyor. O zaman ister misiniz bugün keşiflerimizde su altına uzanıp derin maviliklere bir göz atalım... Madem su altını keşfedeceğiz, önce dalışı inceleyelim mi? Sanılanın aksine, kurallarına uyulduğu takdirde dalış oldukça güvenli bir spor. Ancak şakası yok ve kuralları katı. Asla yalnız dalınmaz. Dalış sırasında asla nefes tutulmaz. Eğitimini almanız şarttır. Dalış şartlarının zorluklarının üstesinden ancak bilgi, beceri ve tecrübenizle gelebilirsiniz. Güvenli metreler içinde dalış yaparken yerçekimine direnerek kendinizi özgürce maviliklere bırakırsınız.

Evet, Bodrum ülkemizin cennet beldelerinden biri. Ancak burası sadece tatilin başkenti değil, aynı zamanda Türkiye’nin popüler dalış bölgelerine de ev sahipliği yapıyor. O zaman gelin bugün keşiflerimizde su altına uzanıp derin maviliklere bir göz atalım...

 

MEDİTASYON YAPMAK GİBİ

Dalış yapmak benim için meditasyon yapmak gibidir. Zihnim bomboş olur, sadece o anı yaşarım. 20 yıldır kendisini su altının büyüsüne kaptıran bir dalgıç olarak Bodrum’un su altının oldukça zengin olduğunu söyleyebilirim. Dalışa yeni başlayan veya tecrübeli bir dalgıç olabilirsiniz. Hangi seviyede olduğunuz hiç fark etmez. Bodrum’da her dalışınızda mutlu olursunuz. Her dalışta sizi bir sürpriz bekler. Her mevsim kristal netliğinde olan suları ve 20-30 metre görüş mesafesiyle Bodrum, su altı fotoğrafçılarımız için de vazgeçilmezdir. Su altı fotoğrafçılarımız Bodrum’da yaptıkları dalışlarda nefis kareler çekerler.

Sadece tatilin değil, en popüler dalış bölgelerinin de başkenti

BÜYÜK VE KÜÇÜK RESİF

Şimdi de size Bodrum’un en popüler dalış noktalarından bahsedeceğim: ‘Büyük Reef’, yani ‘Büyük Resif’ ve ‘Küçük Reef’ yani ‘Küçük Resif’. Bodrum Körfezi’nin tam orta noktasında, Karaada

ile Gümbet Burnu’nun arasındaki bir noktada duran iki su altı dağından büyük olanına ‘Büyük Resif’, küçük olanına da ‘Küçük Resif’ deniyor. Her seviyede dalıcıya uygun dalış noktaları, ulaşım kolaylığı, canlı zenginliği ve muhteşem panoraması ile Bodrum’da dalış yapan dalgıçların bir numarası.

Büyük Resif’in Karaada’ya bakan tarafında 7-34 metre arasında bir duvarı var. Bu duvardan apiko iniş dalgıçların çok sevdiği bir serbest düşüş hissi verir. Resifin diğer yanı ise 25-30 metre derinliğe doğru kademeli olarak eğimlidir. Büyük Resif’i cazip kılan ise sezon boyu sürekli yön değiştiren akıntıların resifin üzerine sürüklediği plankton yönünden zengin suları ve bu besleyici besin kaynağından yararlanmak için kayaların etrafında toplaşan yerleşik ve gezgin su altı canlılarıdır. Lahoz, orfoz, sinarit, turna (yerli barakuda), tombik (Akdeniz palamutu), akya ve ton balığı gibi avcı balıklar resifin etrafında avlanır. Müren, melanur, iskorpit, karagöz, sarpa gibi yerleşik balıklarla ahtopot, yengeç, böcek ve karavidalar ise yıl boyu kayalıklar arasında yaşar. Bazı dönemlerde deniz tavşanları kayaların üzerinde dolaşır. Deniz kaplumbağaları ve Akdeniz fokları seyrek de olsa bölgenin ziyaretçileri arasındadır.

Sadece tatilin değil, en popüler dalış bölgelerinin de başkenti

İKİSİ DE BÜYÜLEYİCİ

Büyük Resif’in karşısında yer alan Küçük Resif ise Büyük Resif’le aynı özelliklere sahiptir. Sadece biraz daha küçüktür, silindir şeklindedir. Dalış sırasında etrafında daha fazla dolaşabilirsiniz. Duvarları makro fotoğrafçılık için uygun olan çok sayıda çıkıntıya sahiptir. Her iki dalış noktası da büyüleyicidir. Bodrum’un su altı keşiflerine devam edeceğiz. Sizi şimdilik Alp Baranok’un Happy Bubbles Dalış Merkezi’nde çektiği görüntülerle başbaşa bırakıyorum.

www.kucukdunya.com

Sadece tatilin değil, en popüler dalış bölgelerinin de başkenti

Sadece tatilin değil, en popüler dalış bölgelerinin de başkenti

 

 

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hurriyet.com.tr’nin İzmir haberleri bölümünde, DHA’nın abonelerine gönderdiği İzmir haberleri otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde Sadece tatilin değil, en popüler dalış bölgelerinin de başkenti haberine editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.

İZMİR NAMAZ VAKİTLERİ

22 Kasım 2020, Pazar
 • İmsak
  06:27
 • Güneş
  07:53
 • Öğle
  13:02
 • İkindi
  15:39
 • Akşam
  18:02
 • Yatsı
  19:22
Sayfa Başı