İZMİR HABERLERİ

Korcan Karar, “Birkaç saat daha geç kalsaydım, bacağımı da kaybedebilirdim”

Hürriyet Haber
24.06.2022 - 13:20 |Son Güncelleme :

Diyabetin neden olduğu kangren nedeniyle sadece 48 saat içerisinde ayak parmağını kaybeden Gazeteci ve Haber Spikeri Korcan Karar, birkaç saat daha geç kalsaydı tüm ayağını ve hatta bacağını kaybedebilirdi.

Hürriyet Haber

 

Diyabetle ilgili hiçbir belirti yaşamadığını söyleyen Karar, “çok sinsi bir hastalık olduğunu net bir şekilde gördüm, bundan sonra hayat daha güzel olacak” dedi. Enfeksiyon Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Serhan Sakarya ise dünyada her 30 saniyede bir diyabetik ayağa bağlı olarak bir kişinin ayağının kesildiğini ve bu kişilerin 5 yıl içerisinde hayatını kaybettiğini ifade ederek, “Şu an diyabet, dünyadaki en büyük pandemi olarak seyrediyor. Hatta bilinen ve en agresif seyreden kanser hastalıklarından bile daha öldürücü olduğunu söyleyebilirim” diye konuştu.

Diyabet nedeniyle bacağındaki 3 damarı tıkanan ancak farkına varmadığı için sağ ayak parmağı kangren olan ve geçtiğimiz günlerde bu parmağı ampute edilen Gazeteci ve Haber Spikeri Korcan Karar, kendisini sağlığına kavuşturan Enfeksiyon Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Serhan Sakarya, Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı Doç. Dr. Levent Küçük, Kalp ve Damar Cerrahisi Uzmanı Opr. Dr. Yılmaz Deniz ve diyabetli hastalarla Medicana International İzmir Hastanesi’nde bir araya geldi. Yaşadığı deneyimi anlatan Karar, kendisini amputeye götüren süreci anlattı.

Korcan Karar, “Birkaç saat daha geç kalsaydım, bacağımı da kaybedebilirdim”

PARMAĞIM 48 SAAT İÇERİSİNDE SİMSİYAH OLDU

Pandemi nedeniyle hastaneye gitmeyi ya da tahlil yaptırmayı bir süre için bir çok kişi gibi askıya aldığını anlatan Karar, “Hiçbir belirti olmadı. Uyuklama hali, baş dönmesi, herhangi bir belirti olmadığı için de hayatıma normal olarak devam ettim. Bu süreçte de şeker içten içe işledi, çok sinsi bir hastalık olduğunu gayet açık ve net gördüm ve sonunda da sağ bacağımda 3 damar tıkanmış. Sadece 48 saat içerisinde baş parmağımın yanındaki parmağım simsiyah oldu. Bunu saat saat yaşadım” diye konuştu. Hastaneye geldiğinde 3 damarının tıkalı olduğunu öğrendiğini, hekimlerin öncelikle bu damarları açtığını anlatan Karar, “Hastalık çok kısa bir sürede bütün bacağı sarabiliyormuş ve kişi tüm bacağını kaybedebiliyormuş. Damarlarım açıldıktan sonra ameliyata girdim ve bu kadar önemli bir kangreni sadece tek bir parmağımın alınması ile atlattım” dedi.

DÜNYADAKİ EN BÜYÜK PANDEMİ

Enfeksiyon Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Serhan Sakarya, diyabetin dünyada bir salgın hastalık gibi artarak devam ettiğini söyleyerek, “Dünyadaki en büyük pandemi diyabet. En büyük sebeplerinden birisi de beslenme ve yaşam alışkanlıkları” diye konuştu. Korcan Karar’ın 48 saat içerisinde önce kırmızı ve sonra mosmor bir parmağa sahip olduğunu anlatan Prof. Dr. Sakarya, “Bu parmağı kazanmamızın mümkün olmadığını Korcan Bey’e söyledik. Damar tıkandığında aslında vücut size bazı sinyaller gönderiyor. Ayakta his kaybı oluyor. Kişi ayağını çarptığında vurduğunda hissetmiyor. Sıcağa maruz kaldığında hissetmiyor. Bu durum, ayak sinirlerinin artık çalışmadığını damarlarla ilgili bir problem olduğunu anlatıyor. Kılcal damarlar aniden kapanıyor ve çok hızlı bir şekilde doku ölmeye başlıyor. Ne yazık ki ayağın çok önemli bir uzuv olduğunu kaybettikten sonra anlıyorsunuz” diye konuştu.

Korcan Karar, “Birkaç saat daha geç kalsaydım, bacağımı da kaybedebilirdim”

HER 30 SANİYEDE BİR

Dünyada diyabetik ayağa bağlı olarak her 30 saniyede bir hastayı proteze mahkum eden radikal ampütasyon yapıldığına dikkat çeken Prof. Dr. Sakarya, bu kişilerin daha sonraki bakımları yapılmadığını için 5 yıl içerisinde hayatını kaybettiğini belirtti. Prof. Dr. Sakarya, “Bunun nedeni hasta hareketini kaybediyor, ikincisi hayata olan bağlılığını kaybediyor, şekerin kontrolünü kaybediyor. Şeker şu an dünyadaki tanımlanmış en agresif seyreden kanser hastalıklarından bile daha öldürücü olarak karşımıza çıkıyor. Diyabet eğer ayağınızda bir hasar oluşturmuşsa er geç ayağınızı alacak anlamındadır” şeklinde konuştu.

AYAĞINIZI HER GÜN KONTROL EDİN

Korcan Karar’ın parmağını ampute eden Doç. Dr. Levent Küçük, diyabetin çok sinsi bir hastalık olduğunu hatırlatarak, diyabet hastalarının risk altında olduğunu kafasında tutarak, ayak bakımını aksatmaması gerektiğini, ufak yaraların bazen çok hızlı ilerleyebildiğini söyledi. Doç. Dr. Küçük, “Şeker hastalığınız varsa ayağınızı her gün kontrol edin, tırnağınızı ayağınızda yara yapmayacak şekilde kesin. Ayağınızda nasır olmasına, ayağınıza bir şey batmasına izin vermeyin. Ve elbette damarlarınızın açık olduğundan emin olun. Bunun için de tahlil yaptırmak çok önemli” dedi.

 

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hurriyet.com.tr’nin İzmir haberleri bölümünde, DHA’nın abonelerine gönderdiği İzmir haberleri otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde Korcan Karar, “Birkaç saat daha geç kalsaydım, bacağımı da kaybedebilirdim” haberine editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.

İZMİR NAMAZ VAKİTLERİ

05 Ağustos 2022, Cuma
 • İmsak
  04:32
 • Güneş
  06:09
 • Öğle
  13:23
 • İkindi
  17:12
 • Akşam
  20:26
 • Yatsı
  21:56
Sayfa Başı