BURSA HABERLERİ

Bursa için eylem planı

Serhat TEZCAN / Hürriyet Bursa
16.01.2021 - 10:30 |Son Güncelleme :

Türkiye’nin de içerisinde yer aldığı Akdeniz Havzası, küresel iklim değişikliğine karşı yerkürenin en hassas bölgelerinden biri olarak gösterilirken; Bursa Büyükşehir Belediyesi, iklim değişikliğiyle mücadele çalışmaları kapsamında Bursa Sera Gazı Envanteri ve İklim Değişikliği Eylem Planı’nı 2014 yılında hazırladı. İdari yapılanmasında da Sıfır Atık ve İklim Değişikliği Şube Müdürlüğü’nü ilk kuran belediyelerden biri oldu.

Serhat TEZCAN / Hürriyet Bursa

İKLİM DEĞİŞİYOR BURSA NE YAPIYOR

Sıcaklık artışları, kuraklık, seller, şiddetli kasırgalar, aşırı hava olaylarının sıklığı ve etkisindeki artış, okyanus ve deniz suyu seviyelerinde yükselme, okyanusların asit oranlarında artış, buzulların erimesi… Çevre ve canlıların yanı sıra ekosisteme etkileri… Bunların hepsi iklim değişikliğini kapsıyor. Peki son günlerde ülkemizdeki kuraklık ile gündemimize iyice oturan iklim değişikliği nereden çıktı ve ne gibi tehditleri içeriyor. Biz, bu duruma ne kadar hazırız?

Hürriyet Bursa, hazırladığı yazı dizisi eile belediyeler akademik odalar, iş dünyası ve konunun uzmanlarına iklim değişikliğinin kente ve insan sağlığına etkilerini yorumlatırken alınması gereken önlemleri sordu.

Bursa için eylem planı

İklim değişikliğiyle mücadelede yerel yönetimlere önemli görevler düşerken, son 30 yılın en kurak yılı ve son 100 yılın en kurak kış mevsimini geçiren Bursa’da, Büyükşehir Belediyesi’nin iklim değişikliğiyle mücadele çalışmaları hız kesmeden sürüyor. Küresel iklim değişikliğine mücadele kapsamında geçtiğimiz aylarda idari yapılanmaya Sıfır Atık ve İklim Değişikliği Şube Müdürlüğü’nü dâhil eden Büyükşehir Belediyesi, bu konuda 2014 yılında başladığı mücadele çalışmalarına her yıl yenilerini ekliyor.

EYLEM PLANI HAZIR

Daha sağlıklı bir gelecek için çevre yatırımlarına ağırlık veren Büyükşehir Belediyesi, küresel ölçekte yürütülen iklim değişikliği ile mücadele çalışmalarına katkı sağlamak amacıyla 2014 yılı temel alınarak Bursa’daki sera gazı emisyon kaynaklarının belirlenmesi ve azaltım tedbirlerinin oluşturulması amacıyla Bursa Sera Gazı Envanteri ve İklim Değişikliği Eylem Planı’nı hazırlamıştı. Yine iklim değişikliği alanında yürütülen çalışmaların uluslararası boyuta taşınması ve diğer belediyelerle bilgi ve tecrübe paylaşımında bulunulması amacıyla 2016 yılında, sera gazı emisyonlarından arınmış, küresel ısınmayla savaşan, yenilenebilir ve temiz enerji kaynaklarının kullanımını özendiren kentler oluşturmayı hedefleyen Avrupa Belediye Başkanları Sözleşmesine (Covenant of Mayor) katılım sağlamıştı. Büyükşehir Belediyesi, sözleşme kriterleri doğrultusunda 2017 yılında Bursa sera gazı envanterini revize ederek, Bursa Sürdürülebilir Enerji ve İklim Değişikliği Uyum Planı’nı hazırlamıştı.

Bursa için eylem planı

PROJELER HİBE DESTEKLİ

BEBKA’nın ‘Sürdürülebilir Enerji ve İklim Değişikliği Konularında Kapasite Geliştirme’ konulu Teknik Destek Projesi’ne katılan Büyükşehir Belediyesi, 20 farklı kurumdan 40 kişinin katılım sağladığı eğitim programında da yer aldı. Proje ile iklim değişikliği ve enerji verimliliği alanında çalışan kişi ve kurumlar arası diyaloğun gelişmesine, işbirliklerinin oluşmasına ve konuyla ilgili kurumsal kapasitenin gelişerek, Bursa ölçeğinde güçlü bir altyapı oluşturulmasına katkı sağlandı. AB tarafından desteklenen Ufuk 2020 Proje çağrısı ilk aşaması için İspanyol CARTIF Firması koordinasyonundaki konsorsiyuma dahil olan Büyükşehir Belediyesi, proje başvurusunu yaptı. 39 proje içerisinden son 8 projeye kalarak, projenin ikinci aşamasına geçmeye hak kazandı. Projede toplamda 3 konsorsiyum desteklenecek olup, yaklaşık 330 bin Euro tutarında hibe alınması hedefleniyor. Yine Avrupa Birliği ve Türkiye Cumhuriyeti tarafından finanse edilen ve Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı desteğiyle hayata geçen ‘İklim Değişikliğine Uyum Hibe Programı (CCAGP)’ Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından yürütülüyor.

Hibe programına Lot 1 ve Lot 2 kapsamında başvuru yapmayı planlayan Büyükşehir Belediyesi, proje hazırlıklarına devam ediyor. Bunun yanında tüm dünyada geçerli ‘Yeşil Bina Sertifikası’ olan ‘BREEAM Sertifikası’ projesinde, yeni belediye binasının ‘Yeşil Bina Standartlarına’ uygun hale getirilmesi için yürütülen çalışmalar tamamlandı. Turkeco BREEAM akreditasyonlu ekibi tarafından (BREEAM In-Use) standartları gereklilikleri doğrultusunda yapılan değerlendirme sonucunda “Excellent-Mükemmel” seviyede skor elde edildi.

GERİ KAZANIMDA HEDEF YÜZDE 50

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nca uygulamaya alınan Sıfır Atık Projesi’yle ilgili Bursa’da gerçekleştirilen çalışmalarla Türkiye’ye örnek olduklarını belirten Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş, “Şu anda Bursa’da günlük 4 bin ton atık miktarından 12 megavat gücünde enerji sağlanıyor. Büyükşehir Belediyesi’nin ‘atık mevzuatı gereği’ başlattığımız projelerin tamamlanmasıyla birlikte geri kazanım oranı yüzde 50’ye çıkacak. Enerji verimliliği ve enerji yönetimi alanında kurumsal kapasitenin geliştirilmesi amacıyla 20 personelimize eğitim aldırdık. Bakanlığın belirlediği esaslar çerçevesinde çevre ile ilgili tesis yatırımlarımız devam ediyor. Atıklar düzenli depolama sahalarına gönderilmeden önce, fiziksel ve biyolojik çeşitli proseslerden geçirildikten sonra enerji ile hammadde eldesi sağlanacak. Başlattığımız projeler tamamlandığında, atık geri kazanım oranımızın yüzde 50 olmasını bekliyoruz” dedi.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Bursa haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Bursa ilinden Bursa için eylem planı hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 16 Ocak 2021 tarihinde saat 10 30’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Bursa için eylem planı haberi güncellenecektir.

BURSA NAMAZ VAKİTLERİ

24 Şubat 2021, Çarşamba
 • İmsak
  06:15
 • Güneş
  07:38
 • Öğle
  13:22
 • İkindi
  16:25
 • Akşam
  18:56
 • Yatsı
  20:14
Sayfa Başı