ANTALYA HABERLERİ

Nasa fotoğrafları Olimpos’ta çekilecek

Ceren DENİZ/HÜRRİYET
09.07.2018 - 11:19 |Son Güncelleme :

Doğa ve tarihin buluştuğu ünlü turizm beldesi Olimpos, gelecek ay gerçekleştirilecek 3’üncü Gökyüzü ve Bilim Festivali’nde uluslararası alanda tanınmış bilim insanlarını ve astrofotoğrafçıları buluşturacak.

Ceren DENİZ/HÜRRİYET

GÖKBİLİMİN KALBİ OLİMPOS’TA ATACAK

KOZMİK Anafor Astronomi Platformu’nun düzenleyeceği 3’üncü Olimpos Gökyüzü ve Bilim Festivali, 10 – 13 Ağustos günleri arasında bilim insanlarını, fotoğraf tutkunlarını ve doğaseverleri bir araya getirecek. Prof. Dr. Günay Taş, Prof. Dr. Osman Demircan, Prof. Dr. Talat Saygaç, Dr. Nazım Kemal Üre ve Tevfik Uyar gibi astronomi ve Uzak Bilimleri uzmanlarının sunumlarıyla katılacağı festivalde, söyleşiler, atölye çalışmaları, teleskoplu gökyüzü gözlem etkinlikleri ve konserler düzenlenecek.

Dünya çapında çok sayıda önemli gök bilimi çalışmasında yer alan ve NASA’nın da kullandığı gök fotoğraflarını çeken astrofotoğrafçı Mehmet Ergün’ün katılacağı festivalde, Metin Altundemir, Delil Geyik, Şerif Kürkçüoğlu’nun da astrofotoğraf çalışmaları yer alacak

PERSEID METEOR YAĞMURU

Time Dergisi tarafından mutlaka görülmesi gereken doğa harikaları listesine alınmış olan Olimpos’un dünyanın dört yanından gelecek astronomi çevrelerini ağırlayacağını söyleyen Kozmik Anafor Astronomi Platformu’nun kurucusu Zafer Emecan, şöyle konuştu: “Bugüne kadar Türkiye’de gerçekleştirilmiş olan en geniş çaplı izlem çalışmasını Olimpos’ta ‘Perseid meteor yağmuru’nun yaşanacağı günlerde yapacağız. Olimpos şehir ışıklarından uzakta, gökyüzü hareketlerini seyretmeye uygun açıklıkta, şirin bir tatil merkezi olarak çok özellikli bir yer. Geçen sene festivale astronomi ve bilim dünyasından 335 kişi katılmıştı.”

ASTROFOTOĞRAFÇILIK

Astrofotoğrafçılığın görünmeyeni görüntülemek, bilinmeyeni bulmak gibi bir yönü olduğunu belirten Mehmet Ergün, “Bu fotoğraflar, hayalini bile kuramadığımız büyüklükteki evreni zihnimizde az da olsa şekillendirebilmemizi sağlıyor. Büyük teleskoplarla çekilen görüntüler bilimsel amaçlı kullanılıyor. Astrofotoğrafçılık, günümüzde profesyonel astronominin bir parçası konumunda ve bizler bilim insanlarıyla birlikte yeni keşifler gerçekleştiriyoruz. Olimpos’un muhteşem atmosferinde, aynı ilgiyi paylaşan insanlarla bir araya gelerek gökyüzü hareketlerini izleyeceğiz” sözleriyle çalışmaların önemine işaret etti.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Antalya haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Antalya ilinden Nasa fotoğrafları Olimpos’ta çekilecek hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 09 Temmuz 2018 tarihinde saat 11 19’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Nasa fotoğrafları Olimpos’ta çekilecek haberi güncellenecektir.

ANTALYA NAMAZ VAKİTLERİ

28 Ekim 2021, Perşembe
 • İmsak
  05:50
 • Güneş
  07:10
 • Öğle
  12:46
 • İkindi
  15:45
 • Akşam
  18:12
 • Yatsı
  19:27
Sayfa Başı