ANTALYA HABERLERİ

‘KISA MESAJLA’ ÜCRETSİZ MASKE

Ceren DENİZ/HÜRRİYET
14.04.2020 - 10:39 |Son Güncelleme :

İstanbul ve Ankara’dan sonra Antalya’daki eczanelerde de ‘ücretsiz maske’ dağıtımı başlıyor. Vatandaş, cep telefonuna gönderilen kısa mesajla en yakın eczaneden maske temin edebilecek.

Ceren DENİZ/HÜRRİYET

SAĞLIK Bakanlığı ile Türk Eczacıları Birliği iş birliğiyle İstanbul ve Ankara’da başlayan eczaneler üzerinden ücretsiz maske dağıtımı bu hafta Antalya’da da başlayacak. Bakanlığın Reçetem sistemine eklediği yeni bir pencere üzerinden maske kayıtlarının izlenebilecek. Bu amaçla Antalya’daki bütün eczanelerde bulunan maskeler ecza depolarında toplandı. Sağlık Bakanlığı tarafından kente gerekli maske temini sağlandıktan sonra dağıtım tek merkezden programlanacak. Uygulama, eczanelere maskelerin ulaşmasının ardından başlayacak.

‘KISA MESAJLA’ ÜCRETSİZ MASKE

HIZLI VE GÜVENLİ DAĞITIM

Maske dağıtım süreci ile ilgili Hürriyet Akdeniz’e konuşan Antalya Eczacı Odası Başkanı Mehmet Ertekin, “Sağlık Bakanlığı ile Türk Eczacıları Birliği’nin yaptığı görüşmeler sonucunda, vatandaşlara ücretsiz maske dağıtımının en hızlı ve güvenli şekilde eczanelerimiz üzerinden yapılması kararı alındı. İlk uygulama İstanbul’da başladı. Antalya’da çıkacak kararı bekliyoruz” dedi.

‘REÇETEM’ SİSTEMİNE İŞLENECEK

İstanbul ve Ankara’daki eczanelerin bir depo üzerinden maske talebinde bulunabildikleri bilgisini veren Ertekin, şunları söyledi: “Talepler Bakanlık tarafından takip ediliyor. 20-65 yaş arasındaki vatandaşların her birine 10 gün için 5 maske veriliyor. Sağlık Bakanlığı tarafından cep telefonlarına gönderilecek mesajlardaki kodu eczanelerde çalışanlara bildiren herkes maske alabilecek. Eczacılarımız, bu kodu Reçetem sisteminde açılmış olan yeni butona girecek.”

TELEFONUNUZA MESAJ BEKLEYİN

Dağıtım için lojistik alanında tüm hazırlıkların yapıldığını duyuran Ertekin, uygulama başladığında Sağlık Bakanlığı’ndan gelen talepler doğrultusunda her eczaneye kararda belirtilen miktarlarda maske gönderileceğini açıkladı. Ertekin, “Ecza depoları bizim lojistiğimizi sağlıyor. Her depo maskeleri bölgesindeki eczanelere ulaştıracak. Daha sonra hastalara maskelerinin hangi eczaneden alabileceklerine ilişkin bilgilendirme mesajları gitmeye başlayacak. Sağlık Bakanlığı yeterli sayıda maske desteği sağladığında ve maskeler depolar kanalıyla bize ulaştığında mesajlar Antalya’da geniş kitlelere ulaştırılacak” diye konuştu.

İNTERNETTE YAYINLANACAK

Ertekin, sözlerine şöyle devam etti: “Eczacılar, birinci basamak sağlık sunucusu olarak halk sağlığını korumak adına bu süreçte önemli bir görev üstlendi. Pandemiyle mücadelede en ön safta hizmet veriyoruz. Meslektaşlarımız bu işi büyük bir titizlikle yapacaktır. Bakanlığın bildirileri geldiğinde odamızın internet ve sosyal medya sayfalarında yayınlanacak. ”

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Antalya haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Antalya ilinden ‘KISA MESAJLA’ ÜCRETSİZ MASKE hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 14 Nisan 2020 tarihinde saat 10 39’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça ‘KISA MESAJLA’ ÜCRETSİZ MASKE haberi güncellenecektir.

ANTALYA NAMAZ VAKİTLERİ

21 Ocak 2021, Perşembe
 • İmsak
  06:37
 • Güneş
  08:00
 • Öğle
  13:14
 • İkindi
  15:54
 • Akşam
  18:17
 • Yatsı
  19:35
Sayfa Başı