ANTALYA HABERLERİ

KANSER SERVİSİNDE KORONA KORKUSU

Ceren DENİZ/HÜRRİYET
17.11.2020 - 09:09 |Son Güncelleme :

Antalya Eğitim ve Araştırma Hastanesi Onkoloji Bölümü’nün bekleme alanlarında yaşanan yoğunluğun Kovid-19 salgını riskini artırdığını belirten hasta ve hasta yakınları, çözüm için ortak dilekçe ile Başhekimlik ve CİMER’e başvurdu.

Ceren DENİZ/HÜRRİYET

ANTALYA Eğitim ve Araştırma Hastanesi Onkoloji Bölümü’nde yaşanan yoğunluğun sosyal mesafe uygulamalarıyla azaltılmasını isteyen hasta ve hasta yakınları, önlem alınması için ortak bir dilekçeyle hastane yönetimine ve Cumhurbaşkanlığı İletişim Merkezi’ne (CİMER) başvuru yaptı. Kanser tedavisi görürken Kovid-19’a yakalanma korkusu yaşayan 69 hasta, oluşan kuyruklarda ve bekleme alanlarında yaşadıkları endişeyi dile getirerek acilen önlem alınmasını istedi.

KORONAVİRÜS ENDİŞESİ

Kemoterapi alan annesinin 2 metre yanına kimsenin yaklaşmaması gerektiğini, fakat uzun bekleme süresinde diğer hastalarla yan yana oturmak zorunda kaldıklarını söyleyen Semra Yeşilyurt, “Ağır tedavi süreci yetmiyormuş gibi bir de saatlerimizi burada balık istifi gibi geçiriyoruz. Böyle dip dibe otururken aslında koronavirüse davetiye çıkarıyoruz. Hasta ve hasta yakınları olarak bir nüshasını 4 Kasım’da Antalya Eğitim ve Araştırma Hastanesi Başhekimliği’ne verdik. Üzerinden bu kadar zaman geçti ama bekleme alanlarında henüz bir düzenleme yapılmadı” dedi.

YIĞILMALAR YAŞANIYOR

Kurumlara yazdıkları ortak dilekçede, pandemi ve kış koşulları nedeniyle mağduriyetler yaşadıklarını dile getiren hasta ve hasta yakınları, sıra bekledikleri anların fotoğraflarını da başvuruya ekledi. Dilekçede, güvenlik görevlilerinin kontrolü ile girişlerin sağlandığı hastane kapısında ve hastalara barkot sırası veren görevlinin önünde yığılmalar yaşandığı belirtilerek çözüm istendi.

BEKLEME ALANI KALABALIK

Dilekçede şu ifadeler yer aldı: “İçerideki bekleme salonu kapasitesi ve oturma alanları hasta yoğunluğuna karşı yetersiz olduğundan, pandemide hem kanser hastaları hem de çalışanlar için çok büyük risk oluşturmaktadır. Hava soğuk olduğunda herkes içeri alındığı için çok fazla yığılma olmaktadır. İnsanlar arka arkaya, omuz omuza durmaktadır. Kemoterapi ünitesinden sabah çok erken randevu almamıza rağmen sıra ancak saatler sonra gelmekte, dolayısıyla pandemi döneminde azami özen gösterilmesi gereken kanser hastaları bu sıkışık ortamda beklemek zorunda kalmaktadır. Bu mağduriyetin giderilmesini istiyoruz.”

BEKLEME ALANLARINA YENİ DÜZEN

Hastaların şikâyet ve taleplerini aldıklarını belirten Antalya Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nin yönetiminden yapılan açıklamada şöyle bilgi verildi: “Fiziksel düzenlemelerle ilgili talepler oluşturuldu. Teknik Hizmetler ve Destek Hizmetleri birimlerimize bekleme alanlarında yeniden bir düzenleme yapılması için talimat verildi. Antalya İl Sağlık Müdürlüğü de hastaların yazdığı dilekçeye istinaden bizden bu konuda bilgi istemişti. Müdürlük ile görüşüp cevabımızı ilettik. Hastanemizde yapılmakta olan sosyal mesafe düzenlemeleriyle ilgili bilgi verdik.”

HASTALARLA TEK TEK GÖRÜŞÜLÜYOR

Hem hastaları mağdur etmemek hem de koronavirüs tedbirlerine uygun koşulları oluşturmak adına gerekli değişikliklerin yapıldığını belirten hastane yetkilileri, “İl Sağlık Müdürlüğü ve CİMER’deki ilgili birimler, hastalarla tek tek irtibata geçerek bu konu ile ilgili cevap oluşturuyor. Biz de Kovid-19 salgını şartlarında tüm hastalarımızın sosyal mesafe koşullarına uygun hizmet almaları için çalışıyoruz” açıklamasında bulundu.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Antalya haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Antalya ilinden KANSER SERVİSİNDE KORONA KORKUSU hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 17 Kasım 2020 tarihinde saat 09 09’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça KANSER SERVİSİNDE KORONA KORKUSU haberi güncellenecektir.

ANTALYA NAMAZ VAKİTLERİ

17 Kasım 2020, Salı
 • İmsak
  06:08
 • Güneş
  07:31
 • Öğle
  12:47
 • İkindi
  15:31
 • Akşam
  17:54
 • Yatsı
  19:12
Sayfa Başı