ANTALYA HABERLERİ

KADIN FİLMLERİ BU YIL EVİNİZDE

Pelin GEL/HÜRRİYET
15.06.2020 - 09:31 |Son Güncelleme :

Uluslararası Gezici Filmmor Kadın Filmleri Festivali, 40 film, söyleşi, panel ve atölyelerle online olarak başladı. Festival, 22 Haziran’a kadar sürecek.

Pelin GEL/HÜRRİYET

18. Uluslararası Gezici Filmmor Kadın Filmleri Festivali, 12 Haziran’da www.filmmor.org adresinde online başladı. Filmmor web sitesinden izlenebilen festival, 22 Haziran’a kadar sürecek. Festival boyunca tüm gösterimler ve etkinlikler ücretsiz olarak izlenebiliyor. 18. Filmmor Kadın Filmleri Festivali’nde bu yıl Hak Odaklı Sinema bölümünün yanında Kadınların Sineması, Bedenimiz Bizimdir, Cins-iyet-ler, Feminist Kadraj, Feminist Bellek ve Film-i Takip bölümlerinde onlarca ülkeden 40 film izleyiciyle bulusacak.

HAK ODAKLI

Eşiitlik hâlâ çok uzak olsa da kadınlar giderek daha çok sinema yapıyor ve kendi hikâyelerini kendi dilleriyle anlatarak “hak” kavramını daha sık dillendiriyor, haksızlıklara karşı daha kararlı duruşu sergiliyor. Hak Odaklı Sinema kapsamında Ahu Öztürk, Çiğdem Mater, Gülen Güler, Melek Ulagay Taylan, Meltem Cumbul’un katılımıyla Hak Odaklı Sinema paneli düzenlenecek. Panelde filmlerin söylemi ve yapımındaki haklar/haksızlıklar ve hak odaklılık tartışılacak.

KADIN FİLMLERİ BU YIL EVİNİZDE

SÖYLEŞİLER

Yeryüzünün dört bir yanından filmlerin buluştuğu Kadınların Sineması bölümünde yer alan Cevher, Kendi Işığındaki Kadın, Fakir, Porselen, Delphine ve Carole, Duygular Dile Geldi ile Sana Dair Nefret Ettiğim Her Şeyi Seviyorum filmleri Türkiyeli izleyicilerle buluşuyor. Cevher ve Kendi Işığındaki Kadın’ın yönetmeni Sinai Sganzeria ile Fakir filminin yönetmeni Helena Ignez ile online söyleşi de festival web sitesinden yayınlanacak. Bedenimiz Bizimdir bölümünde ise, “Kâh tararım saçlarımı kâh savururum kime ne” diyen, normları ters yüz eden filmler var. Cinsiyetler bölümü ise, bu yıl da “Batsın ikili cinsiyet rejimi!” diyen filmleri ağırlıyor.

KADIN FİLMLERİ BU YIL EVİNİZDE

FEMİNİST BELLEK

Feminist Bellek bölümü bu yıl sinema tarihinin kurmaca film yapan ilk yönetmeni Alice Guy-Blaché’yi selamlıyor; Feminizmin Sonuçları ve Düşen Yapraklar filmleri ile birlikte, erkek egemen film endüstrisindeki feminist inadı ve mirasını izleyiciyle buluşturan Alice Guy-Blaché’nin Anlatılmamış Hikâyesi var. Patriyarkayı kadraj dışında bırakırken, Feminist Kadraj bölümünde bu yıl Hollandalı görüntü yönetmeni-yönetmen Claire Pijman filmleri ve söyleşisi var.

FİLM-İ TAKİP

Film-i Takip bölümünde, Pelin Esmer’in, 2005 yılında ilk oyunlarını çıkaran Arslanköylü kadınların 14 yıl sonraki oyunlarını izleyen Kraliçe Lear belgeseli var. Belgesel gösteriminden sonra Yerelde Kültür Sanat Üreten Kadınlar forumunda kadınların yerelde kültür sanat alanındaki üretimleri ve deneyimleri konuşulacak. Festival online film atölyesi Evde Kendi Filmini Yap ile başlayacak. Filmmor’un, kadınların film endüstrisinin farklı alanlarındaki varlığını görünür kılmak ve tartışmak için üç yıl önce başlattığı paneller dizisinde, bu yıl söz Kameralı Kadınlar’da. Festival 22 Haziran’da Altın Bamya Ödülleri’nin de açıklanacağı kapanış ile sona erecek. Filmmor 18. yaşını, Mor Kamera Dayanışma Ödülü’nü festivalde yer alan tüm filmlerle paylaşarak, her filmin telif hakkını gözeterek ve festival boyunca tüm film ve etkinlikleri ücretsiz olarak izleyiciye ulaştırarak festivali var eden herkesle birlikte kutluyor.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Antalya haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Antalya ilinden KADIN FİLMLERİ BU YIL EVİNİZDE hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 15 Haziran 2020 tarihinde saat 09 31’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça KADIN FİLMLERİ BU YIL EVİNİZDE haberi güncellenecektir.

ANTALYA NAMAZ VAKİTLERİ

15 Şubat 2021, Pazartesi
 • İmsak
  06:19
 • Güneş
  07:39
 • Öğle
  13:16
 • İkindi
  16:16
 • Akşam
  18:44
 • Yatsı
  19:59
Sayfa Başı