ANTALYA HABERLERİ

İNGİLTERE ŞİMDİLİK KIRMIZI!

Zafer ALKAYA/HÜRRİYET
14.05.2021 - 11:01 |Son Güncelleme :

Turizmde büyük öneme sahip İngiltere pazarı maalesef ki ülkemizi kırmızı listeye almış durumda. Kırmızı listeden çıkabilmemiz ve trafiğin tekrar açılması elbette öncelikle yine bizim çabalarımızla olacaktır.

Zafer ALKAYA/HÜRRİYET

 ENDİŞE ettiğimiz ama umudumuzu da yitirmediğimiz İngiliz pazarından ne yazık ki olumsuz haber geldi.

Son yıllarda hem ülkemiz hem de özellikle golf turizmi anlamında donanımlı ve bakımlı golf sahalarına sahip olan Belek Turizm Bölgesi için çok büyük potansiyele ve öneme sahip olan İngiltere pazarı maalesef ki ülkemizi kırmızı listeye almış durumda. Salgının ülkemizdeki seyrine bağlı olarak tekrar değerlendirilecek ülkeler arasında olacağımızı öngörüyor ve aslında çözümünün büyük oranda bizim kendi çabalarımıza bağlı olduğunu da bir kez daha anlamış oluyoruz.

Bir takım politik yaklaşımların etkisinde kalınarak alınan kararlarla değerlendirmeye tabi tutulduğumuzu düşünüyor olsak da pandemi süreci ile ilgili daha fazla güven inşa etmedikçe hayal kırıklığı yaşamaktan kurtulamayacağımızı da biliyoruz. İki buçuk milyondan fazla turist rakamına ulaştığımız İngiliz pazarındaki beklentilerimizin salgın nedeniyle aksaması elbette doğaldır ancak kapıların tamamen kapanıyor olması üzücüdür.

Son yıllarda önemli ölçüde artış gösteren tatil turizminin (3S) yanı sıra yazımın ilk başında da belirttiğim gibi özellikle Belek’te “Golf Turizmi” adına İngilizlerin eksikliğini fazlasıyla hissedeceğimiz aşikardır. Zira İngiliz golfçüler, golf turizmi potansiyelimizin neredeyse yarısını oluşturuyorlar.

Hep söylüyoruz; özellikle lokomotif pazarların alternatifi olmuyor, çünkü bu pazarlar her biri kendi içerisinde değerlendirilmesi gereken pazarlardır. Ayrıca birbirilerinin alternatifi olabilmeleri de mümkün değildir. En anlamlı sonuçları ancak her birinin potansiyelleri doğrultusunda ayrı ayrı sahne almaları ile elde edebiliyoruz. Yani Almanya, Rusya, İngiltere ayrı kulvarlarda ama birlikte varlığını mutlaka sürdürmelidir.

Lokomotif pazarlarımız dışında, potansiyeli ve ülkemize karşı sıcak yaklaşımları nedeniyle en anlamlı ana pazarlardan bir diğeri ise hep vurguladığımız üzere çok yüksek oranda fiyat endeksli olmasına rağmen Ukrayna pazarıdır. Diğer tüm küçük pazarlar ayrı ayrı elbette önemlidir ancak sonuca çok fazla etki etme durumları söz konusu değildir.

Evet İngiltere’de kırmızı listeye dahil olmamız nedeniyle yeşil ışığa kadar charter trafiği şimdilik durmuştur. Kırmızı listeden çıkabilmemiz ve trafiğin tekrar açılması elbette öncelikle yine bizim çabalarımızla olacaktır. Önyargılar, politik sebepler ise zaten hep olmuştur ve sadece bugünün konusu değildir.

Turizmin başkenti Antalya başta olmak üzere ülkemizin dünya turizm hareketinde ulaştığı “ürün ve hizmet kalitesi” başarısı ile önümüzdeki engelleri aşma mücadelemiz her daim sürecektir.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Antalya haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Antalya ilinden İNGİLTERE ŞİMDİLİK KIRMIZI! hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 14 Mayıs 2021 tarihinde saat 11 01’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça İNGİLTERE ŞİMDİLİK KIRMIZI! haberi güncellenecektir.

ANTALYA NAMAZ VAKİTLERİ

21 Haziran 2021, Pazartesi
 • İmsak
  03:46
 • Güneş
  05:31
 • Öğle
  13:04
 • İkindi
  16:55
 • Akşam
  20:27
 • Yatsı
  22:04
Sayfa Başı