ANTALYA HABERLERİ

ESNAFTAN BORÇ ÇAĞRISI

Ceren DENİZ/HÜRRİYET
28.04.2021 - 10:55 |Son Güncelleme :

Tam kapanma kararından iş yerlerinin olumsuz etkileneceğini söyleyen esnaf temsilcileri ekonomik destek verilmesini ve tüm borçların faizsiz olarak ertelenmesini istedi.

Ceren DENİZ/HÜRRİYET

PANDEMİ önlemleri kapsamında 29 Nisan-17 Mayıs tarihleri arasında kesintisiz sokağa çıkma yasağının açıklanmasının ardından sektörlerde kapanma hazırlıkları başladı. Yasak süresince yeme-içme sektörü sadece paket servisle hizmet verecek. Otel rezervasyonları, sokağa çıkma ve şehirler arası seyahat kısıtlamaları için istisna teşkil etmeyecek. İçişleri Bakanlığı genelgesiyle istisna tutulan kuruluşlar hariç, tüm iş yerleri kapanacak. Esnaf temsilcileri tam kapanma kararını Hürriyet’e değerlendirdi.

ESNAF OLUMSUZ ETKİLENECEK

Tam kapanma kararından esnafın olumsuz etkileneceğini söyleyen Antalya Esnaf ve Sanatkar Odaları Birliği (AESOB) Başkanı Adlıhan Dere, “Salgının yayılmaması amacıyla tüm tedbirlere riayet eden esnafımız bu süreçte destek bekliyor. Pandemiden olumsuz etkilenen esnafımızın acilen mücbir sebep kapsamına alınmasını ve nakit desteği sağlanmasını talep ediyoruz. Özellikle kamudaki kiracı esnafımızın kiralarının alınmaması yeniden gündeme gelmeli, yine mülk sahipleri kiracı esnafımıza kolaylık sağlanmalı” dedi.

TÜM BORÇLAR ERTELENSİN

Dere şunları söyledi: “Esnafımız gelir vergisi, stopaj gibi tüm vergilerden muaf tutulmalı. Elektrik, su, doğal gaz gibi enerji girdilerinin geçici olarak devletimizce finanse edilmesini istiyoruz. Ödenemeyen vergi borçlarının, geçmiş kredi borçlarının ve bankalara olan tüm borçlarının faizsiz olarak ertelenmesi bir nebze çözüm olacaktır. Ayrıca yeni bir yapılandırma hakkı tanınmalı.”

13 AYDIR FEDAKÂRLIK YAPTIK

Pandemi önlemleri kapsamında kapatılan restoran, eğlence merkezleri ve yeme-içme tesislerinin zor durumda kalacağını vurgulayan Antalya Gastronomi Yatırımcıları ve İşletmecileri Derneği (AGYİD) Başkanı Zeki Özen, “Sosyal ve ekonomik hayatın tüm çarkları dönerken kapalı olan tek sektör olan gastronomi, yeme-içme ve eğlence sektörünün son 13 aydır her türlü fedakârlığı yaptı. Tüm işletmelerin ruhsatlarına bakılmaksızın yayınlanan genelgelerdeki aynı şartlar ve kısıtlamalarla 17 Mayıs itibarıyla açılması sağlanmalıdır” çağrısı yaptı.

EĞLENCESİZ TURİZM OLMAZ

Turizm personelinin aşılanmasının güvenli ve kesintisiz hizmet açısından çok önemli bir adım olduğunu söyleyen Zeki Özen, “Fakat Güvenli Turizm Sertifikalı ve belediye belgeli gastronomi işletmeleri, yeme-içme ve eğlence işletmeleri, unlu mamul üreticileri, fırınlar bu sistemin dışında tutuldu. Turizmin ayrılmaz bir parçası olan gastronomi, yeme-içme ve eğlence yerleri de acilen kayıt sistemine alınmalıdır. Böylece turizm sezonunun Türkiye’de her alanda güvenli bir şekilde devam ettiği mesajını tüm dünyaya verebiliriz. Çünkü gastronomi ve eğlencenin olmadığı bir turizm düşünülemez” ifadelerini kullandı.

 

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Antalya haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Antalya ilinden ESNAFTAN BORÇ ÇAĞRISI hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 28 Nisan 2021 tarihinde saat 10 55’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça ESNAFTAN BORÇ ÇAĞRISI haberi güncellenecektir.

ANTALYA NAMAZ VAKİTLERİ

16 Haziran 2021, Çarşamba
 • İmsak
  03:45
 • Güneş
  05:31
 • Öğle
  13:03
 • İkindi
  16:54
 • Akşam
  20:25
 • Yatsı
  22:03
Sayfa Başı