ANKARA HABERLERİ

Toplu taşımada kişisel hazırlık

Murat YILMAZ
02.10.2020 - 00:22 |Son Güncelleme :

Şehir içi toplu taşıma araçlarını kullanacaklara HES kodu zorunluluğu getirilmesinin ardından, uygulamanın ne zaman ve nasıl başlayacağı da merak konusu oldu.

Murat YILMAZ

Hürriyet Ankara’nın Ankara Büyükşehir Belediyesi (ABB) yetkililerinden aldığı bilgiye göre mevcutta kullanılan kişiselleştirilmemiş Ankarakart’ların kişiselleştirilmesi için belediye ile Ankara Valiliği arasında görüşmeler başladı. EGO Genel Müdürlüğü’nün sistemindeki kartlar ile HES uygulaması arasında entegrasyonun sağlanması için çalışma yapılacak. ABB ve valiliğin ortak çalışmasına göre yol haritası netleşecek. Hürriyet Ankara konuyu EGO Genel Müdürlüğü’ne Ankarakart sistem hizmetini sağlayan E-Kent firmasının Ankara Bölge Müdürü Bülent Çamur’a da sordu. Kişisel kartlar için Sağlık Bakanlığı’nın bilgi vermesi halinde sistemin uygulanabileceğini belirten Çamur, kişiselleştirilmemiş tam kartlar için işlemlerin ise zamana yayılarak yapılabileceğini söyledi.

TAM KARTLAR İÇİN ZAMANA YAYILMALI

Çamur şöyle konuştu: “Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş’ın talimatıyla 15 gün önce zaten bir çalışma başlattık. Kişiselleştirilmiş kartlarda bakanlık bize pozitif vakaların bilgilerini web servis ile verirse bunları günlük sistemde güncelleyerek karantinada olması gereken kişilerin toplu taşıma araçlarına binmelerini engelleriz. Validatörden nasıl mesaj verilmek isteniyorsa o sistemi yapabiliriz. Süreç devam ediyor, bakanlıktan bilgi almayı bekliyoruz. Alırsak sistemimiz buna uygun. Diğer kişiselleştirilmemiş kartlarla ilgili ise tam kart sahipleri, ankarakart.com.tr sitesine girip orada bilgileriyle kartlarını kişiselleştirebiliyorlar. EGO da zaten bunu duyuracaktır. Kartlar için sistemin uygulanması için zamana yayılması lazım.”

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Ankara haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Ankara ilinden Toplu taşımada kişisel hazırlık hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 02 Ekim 2020 tarihinde saat 00 22’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Toplu taşımada kişisel hazırlık haberi güncellenecektir.

ANKARA NAMAZ VAKİTLERİ

02 Kasım 2020, Pazartesi
 • İmsak
  05:47
 • Güneş
  07:12
 • Öğle
  12:37
 • İkindi
  15:26
 • Akşam
  17:53
 • Yatsı
  19:12
Sayfa Başı