Kontağı çevirmeden kaputa vur

Güncelleme Tarihi:

Kontağı çevirmeden kaputa vur
Oluşturulma Tarihi: Ocak 15, 2021 00:24

HAYTAP Ankara Temsilcisi Pelin Sayılgan, sokakta yaşayan can dostlar için soğuk havada araba kaputlarının sığınak haline geldiğini söyledi ve vatandaşları uyardı: “Soğuk kış günlerinde sürücülerin, sabahları araçlarını çalıştırmadan önce muhakkak kaputa vurmaları gerek.”

Haberin Devamı

Başkent, önceki günkü kar yağışıyla birlikte soğuk havanın etkisine girerken, hayvanseverler de sokaklarda yaşayan can dostlar için çağrıda bulundu. Bir hafta boyunca Ankara’da geceleri hava sıcaklığının sıfırın altında olacağına dikkat çeken Hayvan Hakları Federasyonu (HAYTAP) Ankara Temsilcisi Pelin Sayılgan, sokak hayvanlarının da unutulmaması gerektiğini hatırlattı. Hayvanların, soğuktan korunmak için arabaların motor kısmına sığındıklarını belirten Sayılgan, vatandaşları uyardı:

Kontağı çevirmeden kaputa vur


ISINMAK İÇİN GİRİYORLAR

“Kış aylarında hayvanlar sığınacakları bir yer bulamadıkları ve kendilerini bizim gibi ifade etme şansları olmadığı için arabaların motor sıcaklığından dolayı kaputlara girebiliyorlar. Bu yüzden soğuk kış günlerinde sürücülerin, sabahları araçlarını çalıştırmadan önce muhakkak kaputa vurmaları gerektiğini söylüyoruz. Eğer geceden bir hayvan girdiyse kaputa, vurma sesiyle oradan çıkması için yapmalıyız bunu. Aksi takdirde ısınmak için geceden kaputa girmiş olan bir can dost, motorun çalışmasıyla parçalanarak hayatını kaybedebiliyor.”

Kontağı çevirmeden kaputa vur


BİR KAP SU BİR KAP MAMA

Kış aylarında hayvanların besine daha çok ihtiyaç duyduğunu da vurgulayan Sayılgan, “Diğer yandan ‘Kedilerin, köpeklerin kürkleri var, üşümezler’ gibi son derece yaygın bir inanış var. Oysa hayvanlar da bizim gibi üşüyüp, aç kalıyorlar. Kış aylarında su ve yemek ihtiyaçları daha da artıyor. Donarak ölen hayvanlara rastlıyoruz her kış. O yüzden herkes evinde kalan yemek artıklarını ya da sokak hayvanları için alacağı mama ile suyu, düzenli olarak onlarla paylaşmalı. Herkes kendi sokağında ya da evinin önünde kaplara mama ve us su koysa can dostlarımıza hayati bir yardımda bulunmuş oluruz” ifadelerini kullandı.

Kontağı çevirmeden kaputa vur

Meteoroloji Genel Müdürlüğü verilerine göre Ankara’da, hava sıcaklığı Salı gününe kadar 0 ile -8 derece arasında seyredecek.

Haberle ilgili daha fazlası:

BAKMADAN GEÇME!