ANKARA HABERLERİ

Halk otobüsleri zam istiyor

Doğahan GİRİTLİOĞLU
15.10.2021 - 16:58 |Son Güncelleme :

Ankara’da dolmuşçulardan sonra, özel halk otobüsçüleri de zam çağrısı yaptı. TÖHOB Başkanı Kurtuluş Kara ‘tam bilet ücretinin 5.50 TL, indirimli bilet ücretinin 3.00 TL’ olarak belirlenmesini isterken, ÖHO Başkanvekili Bayram Özdemir, “Enflasyon oranında her yıl artışın olmasını talep ediyoruz” dedi.

Doğahan GİRİTLİOĞLU

Tüm Özel Halk Otobüsleri Kooperatifleri Birliği (TÖHOB), Ankara Özel Halk Otobüsçüler Esnaf Odası (ÖHO) ve Ankara Minibüsçüler Esnaf Odası (ANKMİN) üyeleri, dün ‘Yenimahalle Özel Halk Otobüsleri Park Alanı’nda bir araya gelerek ‘zam çağrısı’ yaptı. Kalabalık adına basın açıklaması yapan TÖHOB Başkanı Kurtuluş Kara, açıklaması sırasında motorine gelen 40 kuruşluk zamma da dikkat çekerek, “Yaklaşık üç yıldan beri akaryakıt başta olmak üzere tüm işletme giderlerinin yüzde yüz oranında artmasına rağmen bilet fiyat ücretlerine zam yapılmadı. Tam bilet ücretinin 5.50 TL, indirimli bilet ücretinin 3.00 TL olarak belirlenmesini istiyoruz. Birçok esnafımızın yarın sabaha akaryakıt alacak parası olmadığı gibi evinde pişirecek aşı da kalmamış” dedi. Kara, taleplerini şöyle sıraladı:

İNDİRİMLİ TARİFE KALDIRILMALI

“Ücretsiz ve indirimli taşıma yapan ‘Özel Halk Otobüsleri’ için, belirlenecek üst tavan gelire göre gelir desteği ödemesi ABB tarafından yapılmalı. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı tarafından verilen destek ödemesi en az yüzde 100 arttırılmalı. Minibüslerde uygulanan indirimli tarife kaldırılmalı. Ankara genelinde bazı güzergÂhlarda uygulanan istisna hat uygulamalarına EGO tarafından son verilmeli. İlçe özel halk otobüslerine, merkeze olan kilometre uzaklığı dikkatte alınarak, tam ve indirimli bilet ücreti belirlenmeli.”

Halk otobüsleri zam istiyor

ENFLASYON ORANINDA ARTIŞ TALEP EDİYORUZ

ÖHO Başkanvekili Bayram Özdemir ise, “Bir litre mazot 3.25 lirayken bir yolcu bedeli de 3.25 liraydı. Şimdi bir litre mazot 7.60 lira. Bizim taşıdığımız yolcu ise yine 3.25 lira. Biz enflasyon oranında her yıl artışın olmasını talep ediyoruz. Yüzde 33 oranında yolcuyu da bedava taşıyoruz. O yüzden sayın Mansur Yavaş Başkanımdan acilen zam talebinde bulunuyoruz” ifadelerini kullandı.

ANKMİN Başkanı Murat Yılmazer, dolmuşçuların yaşadığı ekonomik sıkıntıları Hürriyet Ankara’nın 13 Ekim’de ‘Dolmuşçu İflasta’ manşetiyle verdiği haberde gündeme getirmiş ve ABB’ye dolmuş ücretlerine zam yapması çağrısı yapmıştı.

Halk otobüsleri zam istiyor
Özel halk otobüsü esnafı, dün Yenimahalle’deki araç park alanında bir araya gelerek, seslerini duyurmak için konvoy halinde ABB Binası’nın önünden geçti.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Ankara haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Ankara ilinden Halk otobüsleri zam istiyor hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 15 Ekim 2021 tarihinde saat 16 58’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Halk otobüsleri zam istiyor haberi güncellenecektir.

ANKARA NAMAZ VAKİTLERİ

25 Kasım 2021, Perşembe
 • İmsak
  06:09
 • Güneş
  07:38
 • Öğle
  12:41
 • İkindi
  15:11
 • Akşam
  17:33
 • Yatsı
  18:56
Sayfa Başı