ANKARA HABERLERİ

Hafriyatçılardan ABB’ye ‘yasal değil’ tepkisi

Murat YILMAZ
19.11.2020 - 16:12 |Son Güncelleme :

Ankara Büyükşehir Belediyesi’nin(ABB) Meclis kararında olmamasına rağmen yapı ruhsatlarındaki metreküp hafriyat miktarını tona çevirerek tahsilat yaptığını belirten Ankara Hafriyatçılar Derneği Başkanı Selçuk Karadağ, “Bu yasal olmayan uygulamadan bir an önce vazgeçilmesini istiyoruz” dedi.

Murat YILMAZ

Sorunun ABB Çevre Koruma Dairesi Başkanlığı ve Anket AŞ’den kaynaklı olduğunu savunan Karadağ, yaşadıkları sıkıntıyı şöyle anlattı: “İlçe belediyelerinin verdiği inşaat yapı ruhsatlarının arkasında inşaattan çıkacak hafriyatın metreküpü yazıyor. Biz hafriyatı taşıdıktan sonra Çevre Koruma Dairesi Başkanlığı ve ANKET AŞ’ye toprak vizesi alabilmek için başvuru yapıyoruz. Vizeyi alıp müteahhite verip hak edişimizi alıyoruz. Bize ilk önce, ‘Taşıdığınız kamyon seferini sayacağız’ diyorlar. Araçları sayıyorlar, araçlarda istedikleri verimi alamayınca metreküpü tona bölüp para tahsilatı yapıyorlar. Bunu usulüne uygun yaptıklarını göstermek için de zorla bir muvafakatname alıyorlar. Biz bu muvafakatnameyi vermezsek toprak vizemizi alamıyoruz, böyle olunca müteahhitten paramızı da alamıyoruz.

Hafriyatçılardan ABB’ye ‘yasal değil’ tepkisi

MECLİS KARARINA UYULMASINI İSTİYORUZ

Meclis’te 2020 yılı için alınan kararda hafriyat döküm ücretlerinin iki şekilde alınabileceği belirtiliyor. Birincisi hafriyat toprağı ve inşaat yıkıntı atıklarının döküm sahalarına dökülmesi halinde ödenecek 1 ton başına 2.70+KDV olarak, ikincisi de hafriyatın dolgu amaçlı bir yere götürülüp dökülmesi, bunun ücreti de ton başına 60 kuruş+KDV. Üçüncü bir tahsilat şekli Meclis kararında yok. Meclis metreküp hesaplamaları üzerinden değil ton üzerinden tahsilatı açıkça belirtmiştir. Yapılan bu keyfekeder uygulamayla esnaf mağdur ediliyor. Çevre Koruma Dairesi ve ANKET AŞ bürokratlarının Belediye Başkanı’mız Sayın Mansur Yavaş’ı yanlış yönlendirdiklerini düşünüyorum. İki şekilde para tahsilatının yapılacağını belirten Belediye Meclisi kararına uymuyorlar. Meclis kararına uyulmasını, bu yasal olmayan uygulamadan bir an önce vazgeçilmesini istiyoruz.” 

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Ankara haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Ankara ilinden Hafriyatçılardan ABB’ye ‘yasal değil’ tepkisi hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 19 Kasım 2020 tarihinde saat 16 12’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Hafriyatçılardan ABB’ye ‘yasal değil’ tepkisi haberi güncellenecektir.

ANKARA NAMAZ VAKİTLERİ

19 Kasım 2020, Perşembe
 • İmsak
  06:04
 • Güneş
  07:31
 • Öğle
  12:39
 • İkindi
  15:14
 • Akşam
  17:37
 • Yatsı
  18:59
Sayfa Başı