ANKARA HABERLERİ

Çocuklar el ele engelleri kaldırdı

Hürriyet Haber
26.02.2017 - 01:00 |Son Güncelleme :

Sesli Betimleme Derneği, Ankara Kalkınma Ajansı’nın desteğiyle düzenlediği "Erişim Haktır" projesi kapsamında hazırladığı, görme engellilere yönelik kukla çocuk filmi ‘Rimolar ve Zimolar’ gösterime sunuldu.

Hürriyet Haber

Sesli Betimleme Derneği’nce görme engelliler için sesli betimlemeli olarak düzenlenen kukla çocuk filmi 'Rimolar ve Zimolar', Gören Kalpler Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezi öğrencileri ile Özel Bahar Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi öğrencilerinin katılımlarıyla gösterime sunuldu. "Erişim Haktır!" projesi hakkında bilgi Dernek Başkanı ve Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı Müşaviri Kenan Önalan, "Tüm görsel ve işitsel öğelerin görme ve işitme engelliler için erişilebilir hale getirilmesi için çalışan bir derneğiz. Görme engelliler için sesli betimleme, işitme engelliler için de işaret dili ve altyazı düzenlemelerinin Türkiye'de geliştirilmesi yönünde Ankara Kalkınma Ajansı desteğiyle 'Erişim Haktır!' başlıklı bir proje hazırladık. Zira ülkemizde sesli betimleme görme engelliler arasında dahi yeterince bilinmiyor" dedi.

TÜRKİYE’YE YAYILMALI

Kukla çocuk filmi 'Rimolar ve Zimolar'ın sesli betimlemeli olarak düzenlenmesiyle görme engelli ve engelli olmayan öğrencilerin birlikte özel bir gösterimle kaynaşarak film izleyebileceğini vurgulayan Kenan Önalan, "Bu bizim hayalimiz. Diliyoruz ki bu özel gösterimler ileriki zamanlarda sadece özel olmasın, tüm Türkiye'ye yaygınlaşsın. Çocuklardan başlayarak engelli engelsiz herkes bir arada film izleyebilsin, paylaşsın, bir arada yaşasın. Biz böyle bir Türkiye hayal ediyoruz. Bu sayede engellilerin erişim hakkı ve bağımsızlıkları teslim edilmiş olacak ve toplumsal bütünleşme de en üst düzeyde sağlanacak" diye konuştu.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Ankara haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Ankara ilinden Çocuklar el ele engelleri kaldırdı hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 26 Şubat 2017 tarihinde saat 01 00’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Çocuklar el ele engelleri kaldırdı haberi güncellenecektir.

ANKARA NAMAZ VAKİTLERİ

13 Ağustos 2022, Cumartesi
 • İmsak
  04:15
 • Güneş
  05:51
 • Öğle
  12:59
 • İkindi
  16:47
 • Akşam
  19:56
 • Yatsı
  21:25
Sayfa Başı