ANKARA HABERLERİ

Binden fazlası kayıt dışı

Hürriyet Haber
22.04.2021 - 23:57 |Son Güncelleme :

Ankara Kuru Temizlemeciler Çamaşır ve Halı Yıkayıcıları Esnaf Odası Başkanı Muharrem Erdal, “Ankara’da binin üzerinde merdiven altı halı yıkama hizmeti veren firma var. Sektöre büyük darbe vuruyorlar” dedi.

Hürriyet Haber

Ankara Kuru Temizlemeciler Çamaşır ve Halı Yıkayıcıları Esnaf Odası Başkanı Muharrem Erdal, “Kayıt dışı halı yıkama firmalarının sayısı hızla artıyor” dedi. Son dönemde koronavirüs salgını nedeniyle sağlığa verilen önemin de artmasıyla insanların profesyonel halı yıkama hizmetine yöneldiğini belirten Erdal, şunları söyledi: “Kayıt dışı halı yıkama işi yapan firmalar, halı yıkama sektörüne büyük darbe vuruyor. Ankara’da binin üzerinde merdiven altı halı yıkama hizmeti veren fason firma var. Bunlar vergi mükellefi değiller ve zorunlu olması gereken sicil-oda kayıtları yok. Böyle olunca devlet de çok önemli ölçüde vergi geliri kaybediyor. İşini layıkıyla yapan esnafla aynı şartlarda olmadıkları için fiyatta çok indirim yapıyor. Bu suretle haksız rekabet oluşturuyorlar. Müşteriyi yanıltıyorlar. Uygun olmayan koşullarda halı yıkadıkları gibi zaman zaman müşterinin halısı da ortadan kaybolabiliyor. Müşteri oda kaydını, halının nerede ve hangi şartlarda yıkandığını sorgulamalı. Yetkili kurumlar tarafından da denetimler arttırılmalı.”

BİR WEB SİTESİ BİR BROŞÜR YETMEZ

Halı yıkama işinin geniş hacimli sermaye gerektirdiğini belirten halı temizleme firması sahibi Bahtiyar Kaderoğlu, ”Bu işi kayıt dışı ve sermayesiz yaparsanız ortaya kaliteli bir iş çıkmaz. Bir web sitesi, bir küçük broşürle halı toplayanların yıkadığı halılar zarar görüyor” dedi. Sektörde çalışan Cafer Gürkan da, “Vatandaşlarımız işini profesyonelce yapan, oda kaydı, ustalık ve kalfalık belgesi olan esnaf ile çalışsın, ucuz fiyatlara aldanmasınlar. Malzemelerimizin birçoğu dolar üzerinden satılıyor. Bu iş çok düşük maliyetlerle yapılacak bir iş değil. Fiyatlarımızı hak ettiği seviyede tutmamız gerekiyor ki kaliteli bir iş çıkartalım” diye konuştu.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Ankara haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Ankara ilinden Binden fazlası kayıt dışı hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 22 Nisan 2021 tarihinde saat 23 57’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Binden fazlası kayıt dışı haberi güncellenecektir.

ANKARA NAMAZ VAKİTLERİ

07 Mayıs 2021, Cuma
 • İmsak
  03:56
 • Güneş
  05:35
 • Öğle
  12:50
 • İkindi
  16:42
 • Akşam
  19:56
 • Yatsı
  21:28
Sayfa Başı