ANKARA HABERLERİ

Başkan Taşdelen o iddialara yanıt verdi: ‘Anıtkabir’in etrafı imara açılmıyor’

Murat YILMAZ
02.05.2021 - 00:04 |Son Güncelleme :

Çankaya Belediye Başkanı Alper Taşdelen, Gençlik Caddesi’ndeki bir parsele ilişkin kat yüksekliği kararının ardından gündeme gelen ‘Anıtkabir’in etrafında kat yüksekliği oluyor, imara açılıyor’ iddialarının doğru olmadığını söyledi. Taşdelen, “Okuldan ticarete dönüşmesine 2017’de karşı çıktık, ret verdik. Biz yüksekliği serbest olan binanın kat sınırlaması için karar aldık” dedi.

Murat YILMAZ

Çankaya Gençlik Caddesi’ndeki bir parsele ilişkin Ankara Büyükşehir Belediye(ABB) Meclisi ve Çankaya Belediye Meclisi’nde alınan kat yüksekliği kararı, kamuoyunda ‘Anıtkabir’in etrafında kat yüksekliği oluyor, imara açılıyor’ iddialarını gündeme getirdi. Çankaya Belediye Başkanı Alper Taşdelen ise iddiaların doğru olmadığını söyledi. Söz konusu alanda ‘okuldan ticarete dönüştürülerek, kat yüksekliği serbest bırakıldığı’ için 2017’de değişikliğe karşı çıktıklarını belirten Taşdelen, son alınan kararla ise serbest olan kat yüksekliğini 7 katla sınırlandırdıklarına dikkat çekti. Plan değişikliğinin meslek odaları tarafından yargıya taşındığını ve kendilerinin de iptali için müdahil olacaklarını belirten Taşdelen, tartışma konusu olan iddialarla ilgili şöyle konuştu:

Başkan Taşdelen o iddialara yanıt verdi: ‘Anıtkabir’in etrafı imara açılmıyor’

BİZ REDDETTİK 2017’DE BÜYÜKŞEHİR ONAYLADI

“Büyükşehir, burası için 12 Ağustos 2016’da 1/5000’lik planı yaptı, ‘emsal 2, yükseklik serbest’ olarak okul alanını ticaret alanına çevirdi. 1000’lik plan geldiğinde Çankaya Belediyesi olarak 2 Haziran 2017’de bu imar planı değişikliğini reddettik. Okul alanının bu şekilde çevrilmesini, yüksekliğin serbest verilmesini uygun bulmadık. Bizim ret kararımızı Büyükşehir bir ay sonra ‘reddin reddi’ yaptı ve 14 Temmuz 2017’de kendisi planı onayladı. Gençlik Caddesi’ndeki bu parsel Maltepe Camii Koruma Alanı içerisinde bulunuyor. Cami koruma alanında olduğu için Büyükşehir’in plan değişikliği Ankara 1 No’lu Kültür Varlıkları Koruma Kurulu’na gitti. Kurul da 2018’de plan değişikliğini uygun buldu, plan kesinleşti.

KAT YÜKSEKLİĞİNE SINIRLAMA GETİRDİK

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı bir yönetmelik değişikliği yaptı yükseklik serbestliklerini kaldırdı ve her yere kat sınırlaması getirdi. Bununla ilgili bize 15 kat talebi geldi reddettik, 11 kat talebi geldi yine reddettik. Bize gelen bütün kat taleplerini reddettik. Burası Anıtkabir’in koruma alanı sınırı içerisinde değil ancak yakın bir yerde. Buranın yan parselinde 4-5 kat var, karşı parselde de askeri lojmanlarda en yüksek 8 kat var. O yönetmelik kapsamında burayla ilgili olarak da Koruma Kurulu en çok 7 kat yüksekliği uygun buldu. Yönetmelik süreli olduğu için kat sınırlamasını belirlemek de lazım. Hem Büyükşehir hem de Çankaya Belediye Meclisi, Koruma Kurulu Kararı doğrultusunda en çok 7 kat olarak kat sınırlaması getirdi. Yüksekliği eskiden serbestti biz kat sınırlaması getirdik.

PLANIN İPTAL EDİLMESİNİ İSTEYECEĞİZ

Şu anki sınırlama eğim ve topoğrafyada iddia edildiği gibi Anıtkabir’in görünümünü etkilemiyor. Kamuoyunda tüm plan değişikliğini biz yapmışız gibi algı yapılıyor. Bu doğru değil. Buranın imar planı değişikliğini ne Mansur Başkan ne de ben yapmadık. Tam tersine biz okuldan ticarete dönüşmesine 2017’de karşı çıktık, ret verdik. Biz yüksekliği serbest olan binanın kat sınırlaması için karar aldık. Odalar son alınan kat yüksekliği kararına dava açtılar. Ayrıca bizim geçmişte ‘okuldan ticarete dönemez’ diye karşı çıktığımız esas plan değişikliğine de dava açmışlar. Biz de bu davanın içinde olacağız bu planın iptal edilmesini isteyeceğiz. Büyükşehir Belediyesi de davanın içinde olacağı için onlar da iptali yönünde görüş bildirecekler. Atatürk gözümüzün nuru. Anıtkabir bizim için asla vazgeçilmez. ‘Anıtkabir’in etrafında kat yüksekliği oluyor, imara açılıyor’ iddiaları ortaya atılıyor. Bu doğru değil. Bu sadece bu parselle ilgili bir konu. Anıtkabir’in etrafı asla imara açılmıyor. Hiçbir şekilde kat artışı yok. Biz bunlara asla müsaade etmeyiz.”

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Ankara haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Ankara ilinden Başkan Taşdelen o iddialara yanıt verdi: ‘Anıtkabir’in etrafı imara açılmıyor’ hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 02 Mayıs 2021 tarihinde saat 00 04’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Başkan Taşdelen o iddialara yanıt verdi: ‘Anıtkabir’in etrafı imara açılmıyor’ haberi güncellenecektir.

ANKARA NAMAZ VAKİTLERİ

18 Mayıs 2021, Salı
 • İmsak
  03:39
 • Güneş
  05:24
 • Öğle
  12:50
 • İkindi
  16:44
 • Akşam
  20:06
 • Yatsı
  21:43
Sayfa Başı