Alternatif tıpta tehlike uyarısı

Güncelleme Tarihi:

Alternatif tıpta tehlike uyarısı
Oluşturulma Tarihi: Mayıs 07, 2016 15:28

Gazi Üniversitesi’nden Prof. Dr. Selahattin Ünal, sülük tedavisinin hepatit B ve C’ye yol açabileceği uyarısında bulundu. Ankara Üniversitesi’nden Prof. Dr. Hasan Özkan ise hacamat uygulamasının sakıncalı olduğunu savundu.

Haberin Devamı

Hepato Bilio Pankreatoloji Derneği’nce düzenlenen 13. Ulusal Hepato Gastroenteroloji Kongresi’nde konuşan Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Gastroenteroloji Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Selahattin Ünal, sülük tedavisinin yeniden moda haline geldiğini kaydetti. Güzellik merkezleri ve alternatif tıp uygulaması yaptığını söyleyen bazı yerlerde sülük tedavisinin yeni bir şeymiş gibi yansıtıldığını aktaran Ünal şunları söyledi:
"Sülüklerin bir insanda kullanıldıktan sonra başkasında kullanılmaması gerekiyor. Ancak bunu hiçbir şekilde garanti edemezsiniz. Sülükleri bir müddet beklettikten sonra başka hastalarda da kullanmak isterlerse, insandan insana hepatit B ve hepatit C hastalıklarının geçmesi kolaylaşır." Ünal, uygulamanın kontrol altına alınması ve bunu yaptıranların dikkatli olması gerektiğini ifade etti. 

Haberin Devamı

‘HACAMAT SAKINCALI’

Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi İç Hastalıkları ve Gastroenteroloji Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Hasan Özkan da hacamat uygulamasının sakıncalı olduğunu savundu. Bazı televizyon kanallarında "hacamat"ın çok önemli bir tedavi yöntemiymiş gibi halka anlatıldığına değinen Özkan, "Eski dönemlerde enjektörler yoktu ve hacamatla çizerek vücuttan kan akıtıyorlardı. Ancak bugün için modern çağda enjektörler var. Damardan kan alarak hastayı rahatlatabilirsiniz" diye konuştu. Kan vermenin çok faydalı olduğuna işaret eden Özkan, böylece vücuttaki kanın yenilendiğini dile getirerek, hacamatın da asıl fonksiyonunun bu olduğunu sözlerine ekledi.

Haberle ilgili daha fazlası:

BAKMADAN GEÇME!