ANKARA HABERLERİ

58 yıl sonra karar verildi

Barış KILIÇ/AA
13.06.2021 - 23:58 |Son Güncelleme :

Balâ’daki bir araziye ilişkin 1963’te açılan tapu davası 58 yıl sonra karara bağlanırken, davanın taraflarından İhsan Koçak, “Yargılama boyunca dosyaya 18-19 kadar hakim baktı, 8 avukat değiştirdik ve masraflar için iki arsa sattım. Maddi manevi çok yıprandık” dedi.

Barış KILIÇ/AA

Ankara'da 1963'te açılan Balâ'daki bir araziye ilişkin tapu davası geçen günlerde karara bağlandı. Davanın taraflarından İhsan Koçak, 58 yıllık yargılama sürecini anlattı. Davanın, memleketi olan Balâ'nın Süleymanlı köyünün Kabayazı mevkisindeki bir arazinin tapusunun ailesi adına tesciline, Hazine, köy tüzel kişiliği ve 7 köylü tarafından itiraz nedeniyle 1963'te açıldığını bildiren Koçak, davada ilk kararın 1981'de çıktığını, ancak bu kararın 1993'te Yargıtay’ca bozulduğunu ifade etti. Bozma sonrasında yeniden başlanan yargılamada 2013'te davanın Gölbaşı Kadastro Mahkemesi’ne nakledildiğini bildiren Koçak, "2021'e kadar çeşitli keşifler yapıldı, bilirkişiler dinlendi. Yargıtay’ın bozma kararı üzerine yapılan tamamlama keşifleri sonucunda davada 2021'de bizim lehimize karar verildi" dedi.

TARAFLARIN SAYISI 100’Ü AŞTI

Koçak, sık sık hakim değişmesi, yazışmaların çok uzun sürmesi, ilk açıldığı tarihte davaya taraf olanların mirasçılarının yerinin tespitinin zorluğu gibi nedenlerle yargılamanın çok uzun sürdüğünü ifade etti. Yargılama aşamasında, dosyadaki ihtilafı bilebilecek 1940'larda yaşamış kişilerin arandığını ancak bu kişilerin hayatta olmadıklarının anlaşıldığını dile getiren Koçak, bu sebeple tekrar tekrar keşifler yapılmak durumunda kalındığını kaydetti. Koçak, avukatların da zaman zaman mevcut durumun devamından fayda görülmesi nedeniyle davayı uzatmak için çabalarının olduğunu belirtti. Davanın başlangıcında mülk sahipleri olarak babası, amcası ve halasının, davacılar olarak da 7 kişiyle Hazine ve köy tüzel kişiliğinin bulunduğunu aktaran Koçak, yargılama boyunca ölen kişilerin mirasçılarıyla birlikte gelinen aşamada davaya taraf olanların sayısının 100'ü aştığını bildirdi.

ÇOCUKLARIMA YÜK OLSUN İSTEMEDİM

İhsan Koçak, yargılama boyunca dosyaya 18-19 kadar hakimin baktığını, kendilerinin 8 avukat değiştirdiğini ve masraflar için iki arsa sattığını söyledi. Kendisi daha çok küçükken babasının vefat ettiğini, bu nedenle davayla önce dedesinin, ardından kendisinin ilgilendiğini anlatan Koçak, "Dedem vefat etti, ben de 68 yaşıma girdim. 58 yıldır bu davanın peşindeyiz. Maddi manevi çok yıprandık" dedi. Davanın yükünü çocuklarına bırakmamak için takip ettiğini dile getiren Koçak, şunları söyledi: "Allah da işimizi rast getirdi, hakkaniyetle karar verildi. Annemin, amcamın ve 110 yaşında ölen halamın vasiyeti 'Adalet yolundan ayrılmayın, hukuka inanın'dı. Tamamen hukuka güvenerek adaletin er geç tecelli edeceğine inandık. Çok şükür adalet yerini buldu. Ama geciken adalet de adalet değil. Bu kanaatteyim. Gerçekten insanın ömrünü alıyor. Herkes uğraşamaz."

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Ankara haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Ankara ilinden 58 yıl sonra karar verildi hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 13 Haziran 2021 tarihinde saat 23 58’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça 58 yıl sonra karar verildi haberi güncellenecektir.

ANKARA NAMAZ VAKİTLERİ

08 Temmuz 2021, Perşembe
 • İmsak
  03:28
 • Güneş
  05:21
 • Öğle
  12:59
 • İkindi
  16:56
 • Akşam
  20:27
 • Yatsı
  22:11
Sayfa Başı