ANKARA HABERLERİ

100. yılda 100 yıl önceki gibi

Murat YILMAZ
22.02.2021 - 23:47 |Son Güncelleme :

Altındağ Belediyesi, geçmişte ‘Esen Park ve Samanpazarı Meydanı’ olan belediye hizmet binasının bulunduğu alanı eski haline geri döndürmeye hazırlanıyor. Belediye Başkanı Asım Balcı, 12 bin metrekarelik meydan için, “Cumhuriyet’imizin 100. yılında, Cumhuriyet’imizin ilan edildiği Altındağ’a kazandırmak istiyoruz” dedi.

Murat YILMAZ

Ankara’nın kentsel açıdan en büyük eksiklerinden birinin, yayalara ait bir meydanın bulunmaması olduğuna dikkat çeken Altındağ Belediye Başkanı Asım Balcı, belediye binasının yerine yapılacak yeni meydan çalışmasını Hürriyet Ankara’ya anlattı. 1994 öncesi alanın hep meydan işlevi gördüğüne dikkat çeken Başkan Balcı, şunları söyledi:

100. yılda 100 yıl önceki gibi

BİNA TARİHİ DOKUYA UYMUYOR

“Ankara’mızın kentsel açıdan en büyük eksikliklerinin başında sadece yayalara ait bir meydanın olmayışı geliyor. 1987-1994 yılları arasında inşa edilen Altındağ Belediye binasının bulunduğu alan, aslında tarih boyunca hep meydan işlevi gördü. Samanpazarı Meydanı ve Esen Park olarak adlandırılan bölgeye bence belediye binası yapılarak hata yapılmış. Bu belediye binası Ankara Kalesi’nin çevrelediği tarihi dokuya da uymamakta.

12 BİN METREKARELİK MEYDAN

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’mız ile yürüteceğimiz çalışma ile hem Ankara Kalesi hem de Hacettepe’de hala devam eden tarihi dönüşüm çalışmaları kapsamında bölge nefes alacak. Belediye binasının bulunduğu alanı meydan yaparak eski işlevini yeniden kazandıracağız. Yapacağımız bu 12 bin metrekarelik meydan ile Ankara Kalesi, Hamamönü ve Hamamarkası birleşecek.

100. yılda 100 yıl önceki gibi

OTOPARK SORUNU DA SONA ERECEK

İki ayrı bölgenin kesiştiği dev bir yaya alanına dönüşecek meydanın altına yapılacak otoparkla, kale ve Hacettepe’deki otopark sorunu da sona erecek. Mevcut belediye binasının altında otopark bulunuyor ancak bu otopark belediye personelinin araçlarına bile yetmiyor. Meydanın inşasını inşallah Cumhuriyet’imizin 100. yılında, Cumhuriyet’imizin ilan edildiği Altındağ’a kazandırmak istiyoruz.”

100. yılda 100 yıl önceki gibi

ADETA AÇIK HAVA MÜZESİNE DÖNÜŞECEK

Kale, Hacettepe ve Hacı Bayram mahallelerindeki tarihi dönüşümlerle kentin adeta açık hava müzesine dönüşeceğini ifade eden Başkan Balcı, “Çevre ve Şehircilik Bakanı’mız Sayın Murat Kurum’a öncelikle desteklerinden dolayı teşekkür ediyoruz. Cumhuriyet’imizin Gazi Mustafa Kemal Atatürk tarafından ilan edildiği, İstiklal Marşı’mızın Mehmet Akif Ersoy tarafından kaleme alındığı, Hacı Bayram Veli’nin şehri Altındağ’ı ihya etmek hepimizin görevi” diye konuştu.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Ankara haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Ankara ilinden 100. yılda 100 yıl önceki gibi hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 22 Şubat 2021 tarihinde saat 23 47’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça 100. yılda 100 yıl önceki gibi haberi güncellenecektir.

ANKARA NAMAZ VAKİTLERİ

04 Mart 2021, Perşembe
 • İmsak
  05:48
 • Güneş
  07:11
 • Öğle
  13:05
 • İkindi
  16:16
 • Akşam
  18:50
 • Yatsı
  20:08
Sayfa Başı