Yulet Miray Molu

Bağışıklığı güçlendiren ozon tedavisi nasıl yapılır, yan etkisi var mı?

14 Ocak 2021
2019 Mart ayında ülkemizde görülmeye başlayan koronavirüs enfeksiyonu ile birlikte birçoğumuz bağışıklık sistemimizi güçlü tutmak ve hastalığa yakalanmamak için bütün yolları denedik.

Hastalıklardan korunmak için kullandığımız vitamin ve mineraller tedavide de kullanıldı. Özellikle C vitamini, D vitamini ve çinko doğru kullanıldığında enfeksiyonlara karşı bağışıklık sistemimizi destekleyen koronavirüs enfeksiyon tedavisinde ciddi katkıda bulunan yardımcılardan... Pandemi döneminde vitamin ve minerallerin yanında bağışıklık sistemini destekleyen antioksidan uygulamaları da çok dikkat çekti. Yapılan bütün uygulamalarda tek bir
amaç var: Bağışıklık sistemini güçlü tutmak.

Ozon tedavisi nedir?

Bağışıklık dendiğinde aslında en önemli destekleyicimiz: Ozon tedavisi. Ozon bilindiği gibi stratosferde bulunan en önemli gazlardan biridir. 1900’lü yıllarda dezenfeksiyon amacıyla klima sistemleri, su arıtma tesisleri, şişeleme tesisleri ve tekstil ürünlerinde leke temizleme gibi birçok alanda kullanılan ozon gazının bu özelliği kısa bir süre sonra tıp alanında da yaraların temizlenmesinde, bakteri ve virüslerin öldürülmesinde kullanılmaya başlanmıştır. Uzun yıllardır ozonun bakteri, mantar ve virüsleri öldürdüğü bilinse de son yıllarda daha çok dikkat çekmiş ve araştırmalara konu olmuştur.

Ozon tedavisin faydaları nelerdir ve hangi hastalıklar için kullanılır?

Dezenfeksiyon özelliğinin yanı sıra ozon gazı insan vücudunda gerçekleşen birçok mekanizmayı kontrol ederek amaca yönelik tedavi imkânı sağlar. Kırmızı kan hücrelerinin metabolizmasını aktive ederek dolaşım sistemindeki bozuklukları giderir. Düşük dozlarda uygulandığında vücudun kendi direncini aktive ederek bağışıklık sistemini harekete geçirir. Harekete geçen küçük bağışıklık hücreleri özel uyarıcılar aracılığıyla bağışıklık sisteminin
tamamını uyararak hastalıklara karşı korunmayı sağlar. Ayrıca ozon gazı vücudun kendi antioksidan sistemini harekete geçirerek inflamasyonu baskılar. Bu sebeple kronik hastalığı olan kişilere çok faydalıdır. Ağrı kesici özelliği olması sebebiyle kas ve eklem ağrılarını giderir. Vücuttaki oksijen kapasitesini arttırarak dokuların iyileşmesini hızlandırır.

Ozon tedavisi nasıl uygulanır?

Yazının Devamını Oku