Serhat Tezcan

Harmancık’ın geleceği turizmde

6 Mart 2020
Harmancık Belediye Başkanı Yılmaz Ataş, 2020 yılının kendileri açısından yatırım ve hizmet yılı olacağını söyledi. İlçe geleceğinin turizmde olduğunu aktaran Ataş, kent mobilyaları yatırımının yanı sıra termal yatırımlarla iş imkanı sağlayıp, göçü engellemeyi; ilerleyen zamanda da tersine göç için çabalayacaklarını kaydetti.

 

Yılmaz Ataş

Harmancık Belediye Başkanı Yılmaz Ataş, 2019’un iyi şekilde geçtiğini söyledi. Önceki dönemden borçlu bir belediye devralmadıklarını belirten Ataş, 2020’den ümitli olduklarını ve daha güzel bir yıl beklediklerini vurguladı.

GELECEK KIŞA DOĞALGAZ HAZIR

Yarım kalan projelerin tamamlanacağı yönünde söz verdiklerini anımsatan Ataş, bu yıl için yapacakları çalışmalardan da bahsetti. Şehit Adil Kınık Okul Kampüsü’nün içinde halk eğitim, imam hatip ortaokulu ve ilköğretim okulunun yer aldığını ifade eden Ataş, “Büyükşehir kanalıyla bu çalışma başladı. 6 - 7 milyonluk liralık bir yatırım yapılıyor. 2020’de ihalesi olup, temeli atılacak. Atık su arıtma tesisimiz, Büyükşehir’den geçti. 7’si İller Bankası, 7’si Büyükşehir’den olmak üzere 14 milyon liralık bir çalışma olacak. İstimlak sorunu vardı. Onlar da çözüldü. Sadece ihaleye çıkması kaldı. 2020’de bu başlayacak. Doğalgaz devletin bir yatırımı. Mart veya Nisan ayı gibi kazı çalışmaları başlayacak. İlk gazı da ilköğretim okulumuza vereceğiz. Önümüzdeki kışa insanlarımız doğalgaz ile girecek” diye konuştu.

KENT MOBİLYASININ MERKEZİ

Kent mobilyaları üretim merkezinin son aşamasına geldiklerini açıklayan Ataş, “Türkiye’nin kent mobilyalarını karşılamayı hedefliyoruz. Bunun proje ortakları yüksekokul, Harmancık Belediyesi ve Büyükşehir Belediyesi olarak yer alıyor. Biz, buradan piknik masası, bank, kamelya gibi en basit üretimden başlayıp; hem istihdam sağlayacağız, hem de kent mobilyası üreteceğiz. İstikbali olan ve alınan bir ürün olarak dikkat çekiyor. İşin içinde Büyükşehir Belediyesi de olduğu için sadece Bursa olarak bakmamak lazım. Pazarlama gücüne sahibiz” dedi.

Yazının Devamını Oku

Keles’te hedef  yavaş şehir

5 Mart 2020
Keles Belediye Başkanı Mehmet Keskin, baştan beri stratejilerinde kırsal turizm ve devamında da ‘Slow City’ çalışmasının bulunduğunu belirterek, “Çünkü bizim memleketimizin fabrika kuralım, burada insanlar ekmek sahibi olsunlar’ gibi bir şansı yok. Bakınca çok verimli tarım arazilerimiz de yok. Onun için kırsal turizmi canlandırmak istiyoruz. Bu noktada ‘Slow city’ müracaatımız olacak” dedi.

 

 

Mehmet Keskin

Keles Belediye Başkanı Mehmet Keskin, 4 Nisan 2019’da göreve başladığını hatırlatarak, bu tarihten itibarin kanalizasyon işlerinin bittiği yerlerin üst yapı çalışmalarına odaklandıklarını söyledi. Kaldırım ve parke taşlarının döşediklerini ifade eden Keskin, “Bu taşların hemen hemen tamamını döşedik. Merkezde 5 bin metrekare bordür, kaldırım için taş aldık. Görev geldiğimizde birçok yerin üst yapı çalışması yapılmamıştı. Yaklaşık 700 bin lira masrafımız oldu” diye konuştu.
Daha önce Akçapınar’da 3 katlı ihalesi yapılmış köy binası bulunduğunu hatırlatan Keskin, bunun sözleşmesinin eksik olduğunu hatırlatarak, tamamladıklarını açıkladı.

ÇÖREK OTU PARA GETİRİYOR

Yazıbaş Mahallesi’nde çörek otu diktiklerini belirten Keskin, “Bunu ayıklama noktasında İl Tarım Müdürlüğü’nden makine temin edilmişti. Birkaç senedir atıl duruyordu. Onun binasını yaptık. Orada da vatandaşlarımız çörek otunu ayıklayabiliyor ve daha güzel fiyata satabiliyor” şeklinde konuştu.

Yazının Devamını Oku

Festivallerin merkezi olacak

4 Mart 2020
Kestel Belediye Başkanı Önder Tanır, göreve geldikten sonra sözünü verdiği sosyal projeleri hayata geçirdiğini kaydetti. Trafik sorununu aşılması için master plan hazırladıklarını anlatan Tanır, geniş katılımlı, akıllı şehir uygulamalarının yer alacağı bir meydan projesi için de çalıştıklarını açıkladı. İlçenin tarım, turizm ve sanayiyi bünyesinde barındırdığını hatırlatan Tanır, turizmde Saitabat ve Kazancı bölgelerine odaklandıklarını vurguladı. Hava kirliliğinin önüne geçmek üzere çalıştıklarının altını çizen Tanır, güneş enerjisi yatırımı yaptıklarını ekledi. ‘Kestel, festivaller kenti olacak’ diye söz verdiğini hatırlatan Tanır, “Tiyatral gösteri, konser, söyleşi tarzında programlarımız ile Bursa’da en iddialı ilçelerden birisi olduğumuzu ve bunu da geliştireceğimizi ifade etmek istiyorum” dedi.

Kestel Belediye Başkanı Önder Tanır, 10 ayı geride bıraktıklarını belirterek, seçimlerden önce vatandaşın karşısına seçim beyannamesi ile çıktıklarını hatırlattı. Burada vatandaşa 5 yıl boyunca neler vaat ettiklerini sıraladıklarını ifade eden Tanır, “Stratejik plana oturtarak, buna resmiyet kazandırmış olduk. Bu beyannamenin ötesine geçerek, fazlasını yerine getireceğiz” diye konuştu.
Mazbatayı aldıktan sonra çalışma arkadaşlarının pozisyonlarını tekrar değerlendirilmesi ve yenilerinin katılması yönünde planlama yaptıklarını söyleyen Tanır, genç transferler ve daha donanımlı, enerjik ve tecrübeli personelle kadrolarını güçlendirdikleri açıkladı.
Geçmiş dönemden borçsuz bir belediye devraldıklarını açıklayan Tanır, “Bizde aynı bütçe disiplini içerisinde bu stratejik plan ve verdiğimiz seçim vaatleri doğrultusunda planlamamızı yaptık. Kısa vadede maliyet gerektirmeyen vatandaşımıza dokunan işler gerçekleştirdik. Mesela evlenen kardeşlerimize destek olmak adına düğün salonlarının fiyatını yarı yarıya düşüreceğiz demiştik. Gelir gelmez bunu düşürdük. Belediyemizin düğün salonlarında çevremizdeki en ucuz düğünü burada yapabiliyorlar. Ekmeği ucuzlatacağız dedik. 400 gram ekmek burada 1 TL. Çok basit görülebilir ama bunları hemen gerçekleştirdik” şeklinde konuştu.
Türkiye’nin farklı yerlerinde olduğu gibi Kestel’de ulaşımın sorunların başında geldiğini söyleyen Tanır, çözümü yönünde Büyükşehir’in daha önce çalıştığı profesyonel bir firma ile ilerlediklerini açıkladı. Kestel’e bir ulaşım master plan hazırlattıklarını anlatan Tanır, “UKOME’de onaylatmak üzereyiz. Kısmen meclisimizle paylaştık. Halkımızla da paylaşma aşamasındayız. Kestel’de ulaşım ile alakalı sorunların kaldırılması ve önümüzdeki yıllarda uzun bir süre sorun olmaktan çıkması için bir master plan oluşturuyoruz” diye konuştu.

TRAFİK SORUN OLMAYACAK

Yeni bir kamulaştırma, yol açılması yanında mevcut yolların daha rantabl kullanılması yönünde planlama yaptıklarını vurgulayan Tanır, sözlerini şöyle sürdürdü:

Yazının Devamını Oku

Yatırımlar halka anketle soruldu

3 Mart 2020
Gürsu Belediye Başkanı Mustafa Işık, 2019 yılı anket çalışmasında şehir merkezine otopark, kent meydanı, gençler ve kadınlarla ilgili sosyal tesis beklentilerinin öne çıktığını belirterek, bu yönde yatırımlar yapacaklarını kaydetti. Önümüzdeki dönem stratejisini belirlediklerini de söyleyen Işık, “Tarım bizim için önemli. Geçmişte yapılmayan bir tesisi kuruyoruz. Dünya pazarlarına açılıp, dünya fuarlarında Gürsu Armutu’nu tanıtıp, hak ettiği yere gelmesi için çalışacağız. Bununla birlikte kentsel dönüşüm ile ilgili çalışmamız var. Yenidoğan Bölgesi’nin imar planını bitirip, projemizi neticelendireceğiz” dedi.

Gürsu Belediye Başkanı Mustafa Işık, 2019 yılının ekonomik olarak ciddi sıkıntılarla geçtiğini söyledi. 2020’nin daha iyi bir yıl olacağını düşündüklerini belirten Işık, “2019 bizim seçim beyannamemizin oluşması, halkın Gürsu ile ilgili görüş ve fikirlerini elde ettiğimiz bir yıl oldu. Bunların hepsi raporlar haline getirildi. Hem bizlerin sahadaki çalışması, hem Ar-Ge İnovasyon Merkezi’nin çalışmaları bir beyanat çıkmasını sağladı” diye konuştu.
Önceki dönemden eğitim konusunda eksiklikler bulunduğunu hatırlatan Işık, ilçenin arsa üretme konusunda sıkıntı yaşadığına dikkat çekti. Yıldırım, Kestel, organize sanayi bölgeleri arasında kaldıklarını belirten Işık, tek açılabilecekleri noktanın verimli tarım arazileri olduğunu kaydetti. Bu bölgelerin de korunması gerektiğinin altını çizen Işık, “Mümkün olduğu kadar sorunları kendi içimizde çözmeye çalıştık. Jandarmadan 10 dönüm yer, tahsis ettik. Şehir merkezinde 60’larda yapılan fabrikayı kamulaştırdık. Eski hal bölgesinde Büyükşehir’e ait 34 dönümü Milli Eğitim’e tahsis ettik. Cumhuriyet tarihinden 2015’e kadar yapılan derslik sayısı 222’ydi. Biz, son 4 yılda 330 derslik yapılabilecek alan kazandırdık. Bu dönemde de bu okulların yüzde 50’si bitti, eğitim başladı. Geriye kalanlar da bitirildiği zaman bizim hayalimiz olan tekli eğitim, 20-25 kişilik sınıflarda yapılacak” şeklinde konuştu.
Yeni projelerden bahseden Işık, bunların saha çalışmaları, muhtarlarla istişare, Ar-Ge ve İnovasyon Merkezi’nin yaptığı anket çalışmaları ve talepler sonrasında elde edildiğini kaydetti. Vatandaşın bu isteklerine karşılık seçim beyannamesi oluşturduklarını hatırlatan Işık, “Siz bunları istediniz, biz de bunu yapmaya karşılık söz veriyoruz’ dedik. Bu söze karşılık da vatandaş bize güvendi ve tekrar bu makama getirdi. Önemli olan vatandaş istek ve taleplerini yerine getirmek” diye konuştu.

ALTI OTOPARK ÜSTÜ MİLLET BAHÇESİ

Gerçekleştirdikleri anket çalışmalarında şehir merkezine otopark, kent meydanı, gençler ve kadınlarla ilgili sosyal tesis yatırımlarının öne çıktığını açıklayan Işık, “Geçen dönemde otopark ve kent meydanı olacak alanın sorunlarını çözdük. Kamulaştıracağımız alanları kamulaştırdık, satın alacağımız yerleri satın aldık. Bir binamız kaldı. Onunla ilgili yapacağımız kültür merkezine PTT’yi taşıyoruz. Sonra altında 15 dönüm yerimiz var. Bu dönemde, belediyenin de içinde bulunduğu alana yatırımı gerçekleştireceğiz Altı otopark, üstü kent meydanı ve millet bahçesi olarak hizmete girecek” dedi.

SUÇA BULAŞMA YÜZDE 74 AZALDI

Gençleri çok önemsediklerini vurgulayan Işık, “Geçtiğimiz dönemde Gençlik ve Spor Bakanlığı tarafında yaptığımız çalışmalar sonucu ‘Sporcu Fabrikası’ gerçekleştirdik. Sporcu fabrikamız 2018’de hizmete başladı. Birisi Gürsu’da olmak üzere Türkiye’de 5 tane bulunuyor. Her gün 400 – 500 öğrenciye servis hizmeti veriyoruz. Ayrıca bir yıl içinde uyuşturucudan suça bulaşma oranı yüzde 74 azaldı. Bu, bize ayrı güven verdi” diye konuştu.

Yazının Devamını Oku

En büyük projem içme suyu altyapısı

1 Mart 2020
Mustafakemalpaşa Belediye Başkanı Mehmet Kanar, seçimin ardından içerde tasarruf tedbirlerine yöneldiklerini belirterek, Ankara tarafında da ‘Neler yapabiliriz?’ planlamaları yaptıklarını kaydetti. Kanar, göçü engelleyip, ilçe potansiyelini kullanmak için tarım, sanayi ve turizmde büyümelerinin gerektiğini vurguladı. En büyük projesinin içme suyu altyapısını geliştirmek olduğunu açıklayan Kanar, bunların seçim kaybettiren projeler olduğuna dikkat çekerek, “Neticede bizim koltuk derdimiz olmadığı için ne olursa olsun, bu projeyi 5 yıl içinde bitireceğim” dedi.

 

 Geçtiğimiz yılı değerlendirirken 2019’u ikiye bölmek gerektiğini söyleyen Mustafakemalpaşa Belediye Başkanı Mehmet Kanar, İstanbul seçimleri ile birlikte en son başkanın kendisi olduğunu kaydetti. Bir senelik ilçe başkanlığının ardından belediye başkan adayı olduğunu ve seçimi kazandığını hatırlatan Kanar, “Kolay değil. Müthiş bir seçim kampanyası geçti. Nerdeyse 600 oy ile seçim kazandık. 100 bin nüfuslu ve 65 bin seçmen içerisinde, 600 oy heyecan verici bir seçim geçirtti. Bu konuda da halkımıza teşekkür ediyoruz” diye konuştu.
Zor bir yılın geride kaldığını söyleyen Kanar ekonomik saldırılar yaşandığını ve bu süre içinde belediyenin gelir ve giderinin ne durumda olduğunu öğrendiklerini kaydetti. Bütün belediyelerde olduğu gibi Mustafakemalpaşa’da da borç sarmalı olduğunu ifade eden Kanar, “İkinci 6 ay içinde ‘Bu borç sarmalından nasıl çıkarız?’ diye bir planlamamız oldu. İçerde tasarruf tedbirlerine giderken, dışarda Ankara ayağıyla ‘Neler yapabiliriz?’ şeklinde planlama yaptık” dedi.

10 MİLYONLUK YATIRIM

Kasım ortasında il başkanı ve vekiller ile Ankara’ya çıkarma yaptıkların belirten Kanar, önce 321 bin metrekarelik bir ‘Millet Bahçesi’ tahsis edildiğini kaydetti. İlgili alana TOKİ 5 milyon TL bedelli Millet Bahçesi prototipi yapacağını söyleyen Kanar, “Hem büyük alan kazandırdık, hem yapımını TOKİ’ye devrettik. Proje çizilince değeri 10 milyon TL’ye çıktı. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Mekansal Planlama Daire Başkanlığı bunu planladı. Şu anda TOKİ’ye devretti. TOKİ’nin yapım sırasını bekleyeceğiz. İçerisinde Millet Kıraathanesi olacak. Gençlerin dinlenebileceği, uluslararası tarzda bir kütüphane planlıyoruz. Yeme-içme alanları, güvercin park, becerebilirsek tıbbi aromatik ekili alanlar, safran gibi halkımız için pahalı olan aynı zamanda çiftçimizin de yararlanabileceği üretim bölgeleri planlıyoruz. Mesire alanları ve otopark olacak. Ekonomik şartlar mümkün olduğunca her şey yapılabilir. İnteraktif olduğu için halkın istediğine göre şekillenebilir. Saydıklarımız elzem yapılar. Hem bölgeyi kalkındıracak, hem de 321 dönüm alanı büyük bir iş başaracağımızı düşünüyorum” diye konuştu.

BAL’A ÇIKARIZ

Yazının Devamını Oku

Marmara’nın incisi zeytinin başkenti

29 Şubat 2020
Seçim döneminde Gemlik’i ‘Marmara’nın İncisi, Zeytinin Başkenti Yapacağız’ sözü verdiklerini anımsatan Gemlik Belediye Başkanı Uğur Sertaslan, bunu gerçekleştirmek için sahil, zeytincilik ve kent genelinde hayata geçirmeyi planladıkları projelerinin bulunduğunu söyledi. Yerli otomobilin Gemlik için prestij olduğunu dile getiren Sertaslan, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ından randevu talep edeceklerini belirterek, “3 numaralı arabayı bize verin diyeceğiz. Gemlik’i seçtiği için teşekkür edeceğiz” dedi.

Uğur Sertaslan

Gemlik Belediye Başkanı Uğur Sertaslan, göreve geldiklerinde personeli en efektif şekilde kullanma çalışmaları yaptıklarını kaydetti. Daha sonra stratejik plan hazırladıklarını belirten Sertaslan, seçim döneminde konuştukları ‘Marmara’nın İncisi, Zeytinin Başkenti’ iddiasını ortaya koyacak bir takım projelerinin olduğunu hatırlattı. O dönemde 62 kalem iş anlattıklarını anımsatan Sertaslan, “Gemlik’e barış ve huzuru getireceğiz dedik. Bu, parayla yapılacak bir iş değil. Herkese eşit mesafede; kimseyi inancından, dini, dili, rengi, mezhep ve meşrebinden ayırmayan, her canlıya hizmet etme inancı vardı. Masanın üstü o kadar boştu ki ne yaparsanız, insanların hoşuna gitti” diye konuştu.
Stratejik plan çalışmalarını yaparken, kamuoyu araştırmaları yaptıklarını söyleyen Sertaslan, “Engelsiz taksiyi hayata geçirsek memnun olur musun? Huzurevi yaparsak mutlu olur musun? Kreş seni memnun eder mi? Halk market seni mutlu eder mi? Kenti doğu-batı aksında yürüten 2 bin 800 metre uzunluğunda dere hattında merkez ile hastaneyi bir araya getiren bir hafif raylıyı beğenir misin? diye yurttaşlara sorduk. Ortaya çıkan memnuniyet derecesine göre sıraya koyduk. Birbirine yakın oranlar olsa da ilk sırada engelsiz taksi projesi geldi” dedi.
Projelerinde ikinci sırada kreş binasının olduğunu ve Nisan ayına kadar açacaklarını açıklayan Sertaslan, 110 çocuk kapasiteli olacağını kaydetti. Burada belirleyicinin anne olacağını ifade eden Sertaslan, “Kreşimizi, asgari ücret seviyesinde çalışan kadınların çocuklarına bakmak adına açıyoruz. Çocuğunu bin 200 liraya tam gün kreşe göndermek yerine ev kadını olmaya mecbur bırakılan kadınları hedefe koyduk. Onların çocuklarına bakacağız. İlk 5 yılı bitirmeden başka mahallelerde de yapmak istiyoruz” diye konuştu.

BİR ELİN VERDİĞİNİ DİĞERİ GÖRMEYECEK

Üçüncü sırada halk marketin yer aldığını açıklayan Sertaslan, burada para kullanılmadan alışveriş yapıldığını kaydetti. Sosyal hizmetler marifetiyle ihtiyaç sahibi insanların belirlendiğini söyleyen Sertaslan, her hanenin büyüğü olan kadına kredi kartı benzeri plastik kart çıkardıklarını belirterek, “O kartla her ay ihtiyacı nispetinde belirlenmiş, kredi miktarı kadar istediği alışverişini yapabilecek. Giyim, yiyecek, temizlik, et orada her şey olacak. Yerini belirledik, projelerini hazırladık. Bir sponsora yaptırıyoruz. Raflar başka, soğutma ünitesi başka bir sponsor ile yapılıyor. Bir elin verdiğini, diğer el görmeyecek” şeklinde konuştu.

KENTSEL DÖNÜŞÜMDE ÇÖZÜM ÜRETECEĞİZ

Yazının Devamını Oku

Mudanya’dan sonsuza dek barış diye haykıracağız

28 Şubat 2020
Mudanya Belediye Bakanı Hayri Türkyılmaz, Mudanya Mütarekesi’nin 100. yılı etkinlikleri kapsamında ‘Dünya Barış Zirvesi’nin ilçede yapılması için çalışmalara başladıklarını açıkladı. Türkyılmaz “Mütarekeyi imzalayanların çocuklarını, torunlarını buluşturup, yeniden imzalamak, ‘Mudanya’dan Sonsuza Kadar Barış’ diye haykırmak, Dünya Barış Zirvesi’nin Mudanya’da yapılmasına doğru gidilen yolda önemli bir adım olacak” dedi.

Hayri Türkyılmaz

Mudanya Belediye Başkanı Hayri Türkyılmaz, 2019 yılını başladıkları işlerin bitirilmesi yönünde karar aldıklarını ve uyguladıklarını kaydetti. Kendilerini onurlandıran ödülleri almaya devam ettiklerini söyleyen Türkyılmaz, Tarihi Kentler Birliği’nden ‘Jüri Özel Ödülü’ kazandıklarını hatırlatarak, “İkinci büyük ödülü aldık. Önümüzdeki yıl en büyük ödülü alacağımızı tahmin ediyorum. Jüri üyelerine de söyledim. Ben ve arkadaşlarım ödül almak için çalışmıyoruz. Mudanyamızın ihtiyaçlarına ve değerlerine sahip çıkmak adına çalışıyoruz. Değerlerini insanlığa kazandırmak adına yapıyoruz. Bu çalışmaların ödüllendirilmesi bizleri, mutlu ediyor. Yaptığımız bütün çalışmalar kendi çalışanlarımız ile hayata geçiyor” dedi.
Yeni dönem projelerinden bahseden Türkyılmaz, yakında 10 bin metrekare alan üzerinde Mürsel Yaşam Parkı’nı hayata geçireceklerini belirterek, burada bisiklet ve yürüyüş yolları, tenis ve basketbol başta olmak üzere spor sahaları ve hayvan severlerin yararlanabileceği köpek parkurunun yer alacağını kaydetti.

ARASTA YAŞAM YERİ OLACAK

Zübeyde Ana Akademisi’nin inşaat olarak bittiğini tefrişat çalışmalarının devam ettiğini ifade eden Türkyılmaz, Taş Mektep Projesi’nin hızla ilerlediğini kaydetti. Yıldıztepe Projesi’nin ihalesini yaptıklarını hatırlatan Türkyılmaz, önümüzdeki yıl açılışa hazır hale geleceğini dile getirdi.

Yazının Devamını Oku

İnegöl’de her yıl yatırımla dolu

27 Şubat 2020
İnegöl Belediye Başkanı Alper Taban, 2019’un tasarruf ve hizmet yılı olarak geçtiğini belirterek, kent genelinde bütçesini en fazla yatırıma dönüştüren belediye olduklarını söyledi. Seçimin ardından 3 başlığın hayata geçmesine odaklandıklarının altını çizen Taban, bunları kurumsal değişim ve dönüşüm, teknolojik değişim ve dönüşüm ile yeni nesil belediyecilik olarak sıraladı. Önümüzdeki yılların yatırım yılı olacağını söyleyen Taban, “2020’de 200 milyon lira hedeflediğimiz bütçenin en az 100 milyonunu yatırıma dönüştürmeliyim. Şehir şantiyeye dönecek” dedi.

İnegöl Belediye Başkanı Alper Taban, 8 Kasım 2017 tarihinde göreve başladığını hatırlatarak, 31 Mart 2019 yerel seçimlerine kadar ara dönem geçirdiğini anımsattı. Bu süre içinde sahip oldukları potansiyeli tespit ettiklerini belirten Taban, aynı zamanda da yarım kalan projelerin tamamlanması için çalıştıklarını kaydetti. Belediyenin yeni dönem hedeflerini belirlediklerini ve çalışma arkadaşları ile paylaştıklarını söyleyen Taban, bunları kurumsal değişim ve dönüşüm, teknolojik değişim ve dönüşüm ve yeni nesil belediyecilik konu başlıkları ile özetledi. Bu üç başlığı olmazsa olmaz olarak nitelendiren Taban, kurumsal dönüşümü sağlamak adına eğitimlere başladıklarını ve ISO 10002 ve 9001 belgelerini aldıklarını dile getirdi.

DİJİTAL HARİTA

Vatandaşları koşturmadan teknoloji ve yazılım kullanarak, iş yaptıklarını belirten Taban, böylece veri toplamayı öğrendiklerini kaydetti. Coğrafi kent bilgisi sistemini kurumda oluşturduklarını ifade eden Taban, dijital harita ve verilerden elde ettikleri ile ‘nerede, ne var?’ onu görmeye başladıklarını açıkladı. Kurumlarla elektronik veri geçişi sağlamaya başladıklarını söyleyen Taban, anlık izleme kolaylığı sağladıklarını kaydetti. E-devlette Türkiye birincisi olduklarını vurgulayan Taban, “Bin 389 belediye içerisinde 32 kalem hizmet veren belediye pozisyonuna geldik. 6 hizmeti daha açmak isteğimizi Türksat yetkililerine ilettik. Entegresyon çalışmaları devam ediyor. Bu konuda heyecanlıyız. Teknolojik değişim süreci sürüyor. Elektronik belge ve imza yönetimine geçtik” diye konuştu.

2019 TASARRUF YILIYDI

Elektronik ortama geçmeden önce vatandaştan gelen bildirim sayısının 300’ler seviyesinde olduğunu belirten Taban, şu anda bu oranın aylık bazda 4 bin 400’lere kadar yükseldiğini kaydetti. Yıllık bazda 44 bin bildiri aldıklarını ifade eden Taban, katılımcı yönetim anlayışını benimsediklerinin altını çizdi.
Kendileri açısından 2019’un tasarruf ve hizmet yılı olduğunu söyleyen Taban, “Yolun başında aynı heyecanla stratejik planımızı yaptık. Bütçe kaynaklarını oluşturduk. 2019’u bütçesinin yüzde 44,5’ini yatırıma dönüştürerek, kapattım. 2020’de ‘Bunu yüzde 50 – 60’lara çıkarabilir miyiz? Yatırıma döndürebilir miyiz?’ gibi bir düşüncemiz var. 2019 yılında Bursa bölgesinde bütçesini en fazla yatırıma dönüştüren belediye olduk. Tamamen verimli, performanslı, iktisatlı ve tasarruflu çalışmaya yöneldik” şeklinde konuştu.

BETON YOLDA BÜYÜK BAŞARI

Yazının Devamını Oku