"Pınar Mallı" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Pınar Mallı" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Pınar Mallı

Vajinal tohumlama bir tercih mi, gereklilik mi?

17 Mayıs 2018

Benim de ilk kez 2015 yılında Çölyak hastası bir gebemin olası sezaryen anında benden uygulamamı istediği tercihiydi vajinal tohumlama (seeding). Peki, bu klinik olarak gerçekten işe yarar mıydı? Ben de o dönem 32 haftalık gebeydim acaba kendim için de düşünsem mi dedim, başladım araştırmaya tabiİ. Kesinlikle uygulanmalı diyen bir araştırmada yoktu etrafta. Benim için ise bu durum tam bir etik ikilemdi. Yapsam yararlılığı konusunda emin değilim, yapmasam gebemin tercihlerini yok sayıyorum. Son karar olarak normal doğurabilmesi için serbest çalışan ebe olarak elimden geleni yapayım ben dedim, neyse ki 4150 gr bir bebek doğurarak beni bu ikilemden kurtardı.

Normal doğum sırasında bebek doğum yolundan ve vajenden geçerken annesinin bu dokularındaki yararlı bakterileriyle karşılaşır. Bu yararlı bakteriler bebeğin bağışıklık sistemini uyarması açsından önemlidir. Sezaryen yoluyla doğan bebeklerde ise bu iyi bakteri karşılaşması olmaz. 

Kanıtları güçlü bilimsel çalışmalar; dünyada birçok yerde ve ülkemizde artan sezaryen doğum sonrası, bebeklerde obezite- astım ve otoimmun hastalıkların oranlarında artış olduğunu göstermektedir. Bu hastalıkların ise; yararlı bakterilerle bebeğin karşılaşamamasından kaynaklandığı düşünülmektedir.

Bebeklerin erken mikrobiyota gelişimi, doğum şeklinden çok etkilenir. Sezaryenle doğan bebeklerde mikrobiyota annenin derisine benzer, normal yolla doğmuş bebeklerde ise annenin vajinadaki yararlı bakterileri bulunmuştur.
İşte bu noktada, steril bir gazlı bezin sezaryen esnasında vajene yerleştirilmesi ve bebek doğduktan sonra anne sıvısına bulaşmış gazlı bezin bebeğin ağzına, yüzüne ve gözlerine sürülmesine Vajinal Tohumlama (Seeding) denir.

İşe yarayacağı konu açısından sadece bir trend- doğum fantazisi, bir bu eksikti gibi bakmamak lazım konuya. Zira bilgi ve uygulamalar, dünyanın her yanından gelen buluşlar ve bilimsel çalışmalar ile değişiyor, dün tam dediğimiz bugün eksik olabiliyor.

2016 yılından bu yana dünyanın çeşitli yerlerinde yapılan araştırmalarda da Vajinal Tohumlama hakkında birbirinden farklı görüşler ortaya çıkmıştır.

Teoride vajinal tohumlama, sezaryen tarafından doğmuş bebeklerin mikrobiyotalarını daha “doğal” bir duruma geri getirebilir ve hastalık riskini azaltabileceğinden yola çıkarak 2016 yılında İngiltere’de 4 bebek üzerinde yapılan çalışmada vajinal seeding yapılan bebeklerde normal doğumdakine yakın yararlı bakterilerin olduğu tespit edilmiş. Ancak araştırmanın genellenmesi için uygulanan bebek sayısı yeterli olmadığı, daha çok örneklemi olan çalışmalara ihtiyaç olduğu gözlemlenmiştir.

Yazının devamı...

Doğumda kadına pozitif ayrımcılık

8 Mart 2018

Bugün 8 Mart Dünya Kadınlar Günü… Kadının varlığının önemi- hayattaki rollerine ilişkin olumlu-olumsuz hep bir ağızdan dile gelmek için bir gün değil her gün kutlanılası gün.

Kadın olmak zor! Sokakta, tarlada, fabrikada, plazada ki ofiste, trafikte, evinde…

Tek başına kalmış ameliyathanede- doğumda!

Hayatın kadına yüklemiş rolleri ile kendi olmak istediği arasına sıkışmış kalmış, kadın olmak omuzlarında yük gibi, kadın olmak cinsiyetin ikinci sınıfı olmak gibi…

Oysa kadın; her zaman yaşamın filizlendiği bir toprak, buğdayı sarartan güneş, arıların polenleri için oyunlar oynadığı çiçekti.
İnsanlık tarihi boyunca kadının yeri toplumdan topluma değişmiş. Kimi zaman el üstünde tutulmuş kimi zaman köle olmuşlar, kimi zaman devlet yönetmişler, kimi zaman cadı olarak görülüp öldürülmüşler.

Kadının kendi gücünü keşfettiği doğumdan uzaklaşsın diye; kadına, bedenine ait olan doğum bile onlar için işledikleri bir günahın bedeli olarak görülmüş yüz yıllarca… Acı çekmeleri de o günahın kefareti! Korkuyla anılan doğumların başlangıcı.

Oysa ki doğum bir kutlamadır. Gücünü keşfetmesi için bir fırsattır. Bedenin yeni bir varlığın dünyaya gelişinde ki yol olmanın verdiği gururu taşır.

Yazının devamı...

Hoş geldim…

21 Şubat 2018

Ben Ebe Pınar MALLI, yıllardır kendi sosyal medyam- internet sayfam üzerinden sizlere ulaşırken Hürriyet Aile ekranından merhaba demenin mutluluğunu yaşıyorum.

Gebelik, doğuma hazırlık, doğum, lohusalık, emzirme, bebek bakımı, annelik hakkında yazacak motivasyon doluyum. Doğru ve güncel bilginin peşinde yıllardır öğrenen bir sağlık profesyoneli olarak da sizler için sosyal sorumluluğum olarak düşünüyorum bu köşemi.

Zira internet hepimiz için en hızlı bilgiye ulaşma noktamız. Aynı zamanda da kafamızın en çok karıştığı yer. Hasta değilsek acaba hasta olabilir miyim diye ekranı kapat tuşuna basabiliyor, zaman zaman da doğru olduğunu düşündüğümüz yanlışların peşinden gidebiliyoruz.

Sağlık hepimiz için en değerli varlığımız. Hele ki gebelikte sorumlu olduğumuz bir de içimizde filizlenen bir canlı olduğunda daha da kıymetli bir hale geliyor. O nedenle özde mutlu eden, özde uzmanlardan alınan bilgilerin kıymeti de artıyor.

Dilerim bu köşe, sizin gebelik ve lohusalıkta baş ucu rehberiniz gibi olur, görünmeyen bir omuz olur…

Sorularınız varsa da cevap olacak, kesin.

Yazının devamı...
Pınar Mallı Kimdir?
Doğuma yönelik korkulu hikayelere, emzirmeye yönelik sosyal baskılara, kadına yönelik biçilmiş sosyal rollere karşı kadını kollamayı görev edinmiş bir insan, anneliği öğrenen-oğlu Ilgaz ile büyüyen bir anne, Dünya Ebeler Günü'nde doğan bir Ebe, Uluslararası Sertifikaları olan Doğuma Hazırlık Eğitimcisi, Geb-be hamile okulunun kurucusu, Ebelikte Yüksek Lisans Tez öğrencisi, her şeyin pozitifini görmeye çalışan Pınar Mallı…2007 yılında Çanakkale On Sekiz Mart Üniversitesi Ebelik Bölümü’nden ikincilikle mezun oldu, Özel bir Üniversite Hastanesi’nde sırası ile Klinik eğitim hemşireliği, Kadın doğum Servisi, Bebek Odası ve Doğumhane Sorumlu hemşiresi olarak çalıştı. Doğumun kazanılacak bir maç değil, doğurtulmak değil bir kavuşma olduğuna inanan, bunun da keyifli bir hamilelik ve travmasız doğumla yakından ilişki olduğunu düşünen Ebe Pınar, 2012 yılında Ebeler Derneği Doğuma Hazırlık Eğitici Eğitimi Sertifikasını aldı ve daha çok anne ve baba adayına ulaşabilmek, Ebelik vizyonunu genişletmek için, hamilelik- doğum ve doğum anı birebir desteğin ebe işi olduğunu savunmak için aynı yıl kendi hamile danışmanlık okulunu kurdu. Doğuma yönelik bakış açısını genişletmek, gebelerinin daha da rahat doğum yapmalarını sağlamak ve verdiği eğitimleri uluslararası standartlara taşımak için 2013 yılında Janet Balaskas’tan Uluslararası Aktif Doğum Eğitimcisi sertifikasını aldı ve 2014 yılında HypnoBirthing Instutie’den Hypnobirthing uygulayıcısı eğitmeni sertifikasını aldı. Sürekli öğrenmeye inanan, oğlu on aylıkken 2016 yılında Kocaeli Üniversitesinde Ebelik Yüksek Lisansına başladı, 2017 yılında da Anadolu Üniversitesi Marka İletişimi öğrencisi olarak eğitim hayatına devam ediyor. Profesyonel iş hayatında ise, kurumunda ve farklı merkezlerde doğuma hazırlık, emzirme, bebek bakımı ve hamilelik danışmanlığı hizmeti veriyor. Annelerin yanında doğumda birebir ebeleri olarak doğum desteği hizmeti sunuyor. Ebelik öğrencileri buluşmaları ve eğitmenliği, kongrelerde kurs eğiticiliği ve konuşmacısı olarak görev alıyor. Sosyal medyayı da, anneler ve gebeler arasında harika bir birleştirici olduğunu söyleyen Pınar MALLI, severek kullanmaya, içerik üretmeye, her nerede ne yapıyorsanız televizyonlarınıza, telefon ve bilgisayarlarınıza misafir olmaya devam ediyor.